Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Chris Botti, Kongresové centrum, Praha, 21.10.2015

Troubit na trumpety s Chrisem Bottim se nám líbilo i podruhé

Vydáno: 23.10.2015 10:52 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Daniel Hlaváč / musicserver.cz

21. října 2015 někteří prožili hned dva velké návraty. Jednak ten do budoucnosti a pak i jeden hudební. Do Prahy se totiž takřka přesně po sedmi letech vrátil americký jazzový trumpetista Chris Botti s výtečnou kapelou a taky několika výraznými hosty.

Live: Chris Botti

místo: Kongresové centrum, Praha
datum: 21. října 2015
setlist: Concerto, When I Fall In Love, Emmanuel, Cinema Paradiso, Venice, Flamenco Sketches, Hallelujah, The Look Of Love, The Very Thought Of You, Kashmir, Italia, Time To Say Goodbye, Band solo, Let's Stay Together
přídavky: The Nearness Of You, My Funny Valentine

Chris Botti, Kongresové centrum, Praha, 6.10.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Podobně jako příslovečný pachatel i tentokrát se Chris Botti vrátil do Kongresového centra, nedbaje předchozí zkušenosti, kdy se ve velkém sále hrstka obecenstva mírně ztrácela. Nejinak tomu bylo i tentokrát, tedy téměř. Ačkoli byl balkón i prostor pod ním zavřený, zaplnila se alespoň celá středová část bez poloprázdných řad a lidé dokonce seděli i v nemalých hloučcích po stranách. Čili ani za těch sedm let se evidentně o mnoho slavnějším či očekávanějším muzikantem u nás nestal, a to i přes to, že v mezidobí získal svoji první cenu Grammy v kategorii Nejlepší popové instrumentální album za "Impressions" z roku 2012. Nicméně ani tentokrát se tím nenechal nikterak rozhodit a odehrál skvělý, ničím nešizený koncert. Jeho poctivé dvě hodiny utekly jako mávnutím kouzelného proutku.

Jestli se něco za těch sedm let nezměnilo, pak to je sám Chris Botti. Ačkoli je stále považovaný za pop-jazzového, či chcete-li smooth-jazzového muzikanta, na koncertech se ukazuje jako všestranný trumpetista. Své škatulky se rozhodně nezříká, stále v těchto úpravách hraje poklidnější "When I Fall In Love" nebo Cohenovskou "Hallelujah", ale mezi tyto klidnější skladby vkládá daleko výbušnější a k různým dalším jazzovým žánrům bližší skladby. Například "Venice" z alba "Italia" měla takový náboj, až se bubeníkovi rozlomila palička a její dvě části se rozletěly na jeho kolegy.

U jiných muzikantů velmi poklidnou "The Look Of Love" se svojí kapelou zcela přearanžoval a její nová rytmika dala písničce zcela nový náboj a atmosféru. Na dokreslení předchozích slov část koncertu před přídavky finalizoval soulovou "Let's Stay Together", u níž už celé obecenstvo stálo na nohou a chvílemi i tancovalo. Asi jako většina trumpetistů i Botti stále působil velmi introvertně, soustředěný na tóny své trubky. Několikrát pak ustoupil zcela do stínu a pouze sledoval a poslouchal, jak se činí kolegové z doprovodné kapely. A že bylo i v jejich případě co poslouchat.

Chris Botti, Kongresové centrum, Praha, 6.10.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Základ jeho doprovodné formace tvořil tentokrát kvintet ve zcela jiném složení od tria, které jsme mohli vidět při první Bottiho návštěvě. Hlavními postavami byl klavírista Geoffrey Keezer, basista Richie Goods a bubeník Lee Pearson, zatímco kytarista Ben Butler a klávesista Andy Ezrin zůstávali mírně v pozadí. Dohromady s Bottim jim to hrálo naprosto výborně, jak koneckonců dokázali ve "Flamenco Sketches" z "Kind Of Blue" Milese Davise. Jejich odlehčené a vzdušné podání téhle klasiky bylo velmi vkusným a podnětným připomenutím legendární nahrávky a zároveň důkazem, že Davisův cool jazz je stále velmi tvárný materiál, ke kterému je krásné se vracet a pracovat s ním.

Jak skvělí byli muzikanti ve vzájemné souhře, tím výrazněji vynikali i při svých sólech. Keezer se blýskl už v úvodu, kdy "When I Fall In Love" vygradoval do jen těžko uvěřitelného groove. Jeho pak už na samotném konci trumfnul Pearson se svým bezmála desetiminutovým sólem. Bubenických sól jsem viděl nespočet, ale takovéto doposud nikdy. Nejenže nespočetněkrát změnil rytmiku, intenzitu a styl, ale samozřejmost, kterou tenhle chlapík měnil různé paličky a tím i zvuk, byla neskutečná. A nezůstal jen u toho. V jednu chvíli paličky zcela zahodil a bubnoval pouze prsty, dlaněmi, dokonce lokty a nakonec vzal opět do ruky klasické paličky a předvedl, jak se bubnuje s rukama za zády.

Výčet muzikantů, kteří jej podpořili, tím ale ještě nekončí. Přivezl si s sebou hned dva zpěváky - George Komskyho, který svým tenorem zastoupil Andrea Bocelliho v písničkách z alba "Italia", a skvělou zpěvačku Sy Smith, která by mohla klidně dostat daleko více prostoru. Její pěvecké výkony překonávaly většinu daleko slavnějších kolegyň.

Chris Botti, Kongresové centrum, Praha, 6.10.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Největší hvězdou ovšem byla opět houslistka Lucia Micarelli. Ta působila zpočátku spíše zakřiknutě, ovšem její chvíle přišla v momentě, kdy jí Botti nechal napospas publiku a kapele. Tedy ono to bylo spíše naopak. Její verze zeppelinovské "Kashmir" začala velmi intimně jemným preludováním, jako mírný vánek s kapkami rosy, což se ovšem zničehonic změnilo v obrovskou bouři, vichřici a posléze uragán. Žíně z jejího smyčce jen lítaly a housle sváděly nelítostný duel s Butlerovou kytarou, který jednoznačně vyhrály. Její verzi této klasiky jsem už před lety viděl na DVD Joshe Grobana "Awake: Live", ovšem od té doby ji posunula ještě dál. Takovou dynamiku a příval energie jen stěží budete hledat u někoho jiného.

Všechno toto dokázal přinést koncert Chrise Bottiho, který se v přídavcích pokusil o zdánlivě nemožné - proměnit Kongresové centrum v newyorský jazzový klub ve čtyři hodiny ráno. S jakoby kouřem zahalenými "The Nearness Of You" a "My Funny Valentine" se mu to ve výsledku povedlo. Ačkoli má smooth jazz nálepku spíše podkresové hudby k romantickým filmům, i druhý Bottiho koncert dokázal, že excelentně funguje také na koncertním pódiu, pokud se dělá s takovým mistrovským uměním a trochu i nadhledem, jak jej předvádí právě on.


NÁZORY
  • Boli rovnako vynikajúci aj v Bratislave, rovnako ... (Anonym, 24.10.2015 23:22) Reagovat

    Boli rovnako vynikajúci aj v Bratislave, rovnako nezaplnená sála, škoda!

  • Chris Botti, vizionář Smooth jazzu (Pavel Mikeš, 27.01.2016 22:34) Reagovat

    Lituji,, lituji, že jsem na koncert Chrise nemohl jít. Má neuvěřitelný cit pro melodickou linku, jeho aranžmá vlastních i převzatých skladeb jsou neodfláknutá, a světoví muzikanti to velmi dobře ví, oceňují a zvou na svá vystoupení... Sting, Pavarotti.. A jaký je Botti vlastně trumpetista? Miluji Maynarda Fergusona, Doca Severinsena, Ala Hirta nebo Clifforda Browna, hvězdy s dokonalou intonací, ekvilibristi horních rejstříků a mimořádní interpreti jazzových, soulových a bluesových klasik a stylů, ....a Botti? Vzácná kombinace - Smooth jazz ve stylu šantánové taneční zábavy Kalifornie 60 let Herba Alperta i s jeho Tijuana Brass ve Spanish Flea a zasmušilého lyrika Cheta Bakera v My Funny Valentine.
    Tak zase jeden americký muzikant s názorem, který vytváří vlastni hudební styl, projev, který prostě mnoho evropanů nemá. A ještě uvedu jeden koncert..... Electric DeLuxe v Lucerna baru, možná průměrná francouzká kapela, ale ten zpěvák...elegán a la Michael Bubblé, šoumen do zakouřených tančíren a hudebních lokálů kdesi na Bourbon Street v New Orleans, zjev v obleku, prostě hudební zážitek. Váš trumpetista.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 48/2021 - od Tomáše Kluse přes LP po Ewu Farnou
Nové desky 48/2021 - od Tomáše Kluse přes LP po Ewu Farnou Na začátku prosince jsme přivítali hned tři české desky - od Tomáše Kluse, Ewy Farne a UDG. K nim se přidali ještě LP, Kenny G, Khalid a navrátivší se JLS. Dominovat budou rockeři zastoupení vánočními New Found Glory, Volbeat, Of... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2021 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta - Dělám vlastně odmalička hlava nehlava pořád to samé
Rozhovory: Dan Bárta - Dělám vlastně odmalička hlava nehlava pořád to samé Dan Bárta se poslední dobou činí. Vloni vydal s Illustratosphere sólovku, letos přispěl do své diskografie se spoluprací s Big Bandem Gustava Broma. "I Killed This Song At Karaoke Last Night" je komplikace předělávek k osmdesátinám... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Lenny - Lithium 8/10
Video: Lenny natočila s Mikem Shinodou baladu "Lithium". Klip přináší krásné scenérie z Kanárských ostrovů Na chystané třetí studiové album láká Lenny již druhou singlovou vlaštovkou. Po lehce kolotočářské "Overdosed" přichází s daleko umělečtější písní, kterou navíc natočila ve spolupráci s producentem a multiinstrumentalistou... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2021 17:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Kdo má šanci v Eurovizi? V sedmičce českých finalistů jsou Emma Smetana s Jordanem Hajem, Skywalker či Annabelle
Publicistika: Kdo má šanci v Eurovizi? V sedmičce českých finalistů jsou Emma Smetana s Jordanem Hajem, Skywalker či Annabelle Česká televize odtajnila sedmičku lokálních finalistů pro další ročník Eurovize. Vítězem se může stát dvojice Emma Smetana & Jordan Haj, česko-norská formace We Are Domi, kapely Skywalker nebo The Valentines a zpěvačky Annabelle,... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2021 08:00 v sekci Publicistika
0
Isama Zing - Každý track si sám vypýtal, s kým chce spolupracovať
Rozhovory: Isama Zing - Každý track si sám vypýtal, s kým chce spolupracovať "Väčšina fanúšikov Zrní málo pravdepodobne zavíta do Ankali a naopak," říká Isama Zing, když se ho ptám na tribalismus ve společnosti, jenž je jedním z nosných témat jeho letošního alba "Blurry AF". O hromadě hostů na něm i o... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2021 16:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Chris Botti přiveze již ve středu své jazzové umění do Prahy (20.10.2015 12:40)
- Andrea Bocelli na nové desce zpívá s Nelly Furtado a Jennifer Lopez (02.01.2013 10:56)
- Nové desky pro 45. týden (08.11.2009 05:00)
- Recenze: Hudba, mocná čarodějka (17.11.2008 05:00)
- Naživo: Jazzové řádění sexy trumpetisty v Praze (08.10.2008 07:43)
- Fotogalerie: Chris Botti v Praze ve fotografiích (07.10.2008 12:56)
- Kongresovým centrem se rozezní trubka Chrise Bottiho (29.09.2008 09:33)
- Nové desky pro 15. týden (06.04.2008 05:00)
- Recenze: Zavřete oči... Přichází Chris Botti (21.05.2006 05:00)
- Nové desky pro 12. týden (19.03.2006 05:00)

ALBUM TÝDNE 49/2021

Dead Sara
Ain't It Tragic

Hurá! Navzdory záplavě nových desek vznikajících v době pandemie tady máme jednu, která ční nad průměrem. Je fenomenální a čekalo se na ni dlouhých šest let. Dead Sara se mezitím rozhodně nenudili a navzdory chybějící inspiraci, jak na albu "Ain't It Tragic" zpívají, ho nakonec dokázali dát dohromady. Jaké je?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Ed Sheeran Deep Purple Metallica Dua Lipa Adele Ewa Farna Marie Rottrová Kryštof On Air BTS Abba Beata Hlavenková Billie Eilish Ozzy Osbourne Karel Gott Imagine Dragons Mirai Justin Bieber
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu