shop.musicserver.cz
Elán - Kamaráti (6 CD box)

Projekt Elánu "Kamaráti" nenaplnil ambice

Vydáno: 08.09.2015 15:35 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: elan.cz

Elán letos nemá v plánu vydat nové album, a tak ve spolupráci s vydavatelstvím Warner Music připravil pro fanoušky lahůdku v podobě šestialbového kompletu. V nablýskané krabičce však asi nebude úplně to, co si kupující představovali. Jejich investici může zachránit zkompletování řadových desek v reedici.

5/10

Elán - Kamaráti (6 CD box)

Vydáno: 20.6.2015
Celkový čas: 53:16 + 59:50 + 55:01 + 54:38 + 45:26 + 41:21

Skladby: CD Hodina pravdy: Hodina pravdy, Láska je film, Odkazovač, Hey, hey, zlato, Prvý na rane, Odpusť mi, láska, 10 dkg tresky, Ako jed, Zaľúbil sa chlapec, Anna Mária, Keď muži plačú, Modlivka nábožná, Epilóg CD Elán 3000: Maštaľný ples, Zaľúbení, Zanedbaný sex, Byť mladý, Ešte nie, Ako sa máš, Otázniky, Pozerajte sa mi do očí, O láske, Krehká, Jericho, Nepolepšitelní, Spravme to ?!, Prší, prší CD Tretie oko: Tretie oko, Fuga, Láska moja, Šaman, Cigary idú do neba, Orol, Život, Vyriešený problém, Severný pól, Riziko, Originál, Strážca pečatí, Depka, Zaklínanie depky CD Anjelská daň: Anjelská daň, Rockerhotel, Maj sa rád, Smutný Ír, Jedenáste prikázanie, Pať druhov ohňa, Sto rozchodov, Nežný a plný energie, Cigánka mi vyveštila z dlane, To nevadí, Šťastie, Návrat ztrateného syna, Kde si, Nepereživaj CD Živých nás nedostanú: Živých nás nedostanú, A predsa sa točí, Páni, pripime, Ryšavá, Belmondo, Iba si pískam, Neodchádzaj (feat. Lo Hrůzová), Lístky na státie, Uchom ihly, Nedám si ťa vziať, Do frasa, Uletený deň, Len kým tu si CD O život na živo: Dve a dve, Nevera, Valiace sa kameňe, Mláďatá, Pestrý život, Kamaráti, Ninja, Striptízové blues, Tuláci v podchodoch, Teraz alebo nikdy

Vydavatel: Warner Music

Mnozí, především skalní fanoušci, začali volat po znovuvydání řadových alb skupiny Elán. Ta ve spolupráci s vydavatelstvím Warner jejich očekávání naplnila zatím jen zčásti, navíc řadovky nezačala vydávat od té první, jíž byl v roce 1981 legendární "Osmy svetadiel". Zaměřila se na dobu po návratu Vaša Patejdla - jak sám skladatel, zpěvák a klávesista dodává - tzv. třetí republiku.

Toto období začalo hned po oslavách patnácti let fungování skupiny, kdy Patejdl přijal pozvání na výroční koncerty a po deseti letech na sólové dráze se nakonec natrvalo vrátil. První studiovou vlaštovkou se stala "Hodina pravdy", která v sobě snoubí hitovost, určité buranství, naštvanost, politickou angažovanost i romantiku. Co na tom, že z ní kapela později na koncertech hrála jen přepracovanou verzi dávného hitu "Zaľúbil sa chlapec".

Následovalo odpojené turné a proklamovaný konec uskupení, kdy Jožo Ráž například v rozhovoru pro časopis Melodie tvrdil, že vše už bylo zahráno, zazpíváno a vše co měl Elán říct, už řekl. Jenže člověk míní... Přišla patrně nejslavnější nehoda v dějinách česko-slovenské popmusic, ohromná poptávka po písních slovenské party, "Voda, čo ma drží nad vodou" se stala hymnou fanoušků za uzdravení Joža Ráže a deska "Elán 3000" na sebe nenechala dlouho čekat. S kolegou Honzou Baluškem se příliš nedá souhlasit v tom, že by album nenabízelo hity. Počet písniček, které z této nahrávky rotovaly v rádiích, dnes málokdo dokáže napodobit ("Zaľúbení", "Otázniky", "Zanedbaný sex") a melodické nápady v "Jericho", "Ako sa máš" či "Nepolepšitelní" patří rozhodně do té lepší poloviny skladeb, co formace nahrála. Horší je to už s velmi slabým hláskem frontmana a špatnou a nejistou intonací, kterou nezachránily ani mnohé sbory.

Následující "Tretie oko" v této oblasti už nabídlo pokrok, naopak to bylo horší se samotným materiálem. Výsledkem byl jediný hit "Láska moja". Rozpaky však zahladil letenský "Megakoncert", k jehož příležitosti deska vznikla. Pak nastalo dlouhé období očekávání - bude ještě studiovka, nebude, kdy bude? Mnohokrát to vypadalo, že vydání elpíčka je na spadnutí, ze skladby "Jedenáste prikázanie" se stal další korálek na šňůrce hitů formace, ale novinka pořád nikde. "Anjelskú daň" muzikanti dávali nakonec dohromady sedm let, během kterých vyhodili několik hotových alb. Čekání se ale rozhodně vyplatilo. Podobně jako u "Elán 3000" je i zde minimálně polovina tracklistu hitová ("Kde si", "Rockerhotel", "Nepereživaj", "Smutný Ír") s rozdílem v hlasové pohodě frontmana. Nenechte se mást - úrovně před nehodou už Ráž nikdy nedosáhne, zde však příjemně potěšil.

Přimhouřit oko se dá nad faktem, že součástí boxu je i ani ne rok stará "Živých nás nedostanú". Neodpustitelné hříchy má tento box jiné. Jediným bonusem, který však mohl být hodně zajímavý, jsou koncertní nahrávky na disku "O život naživo". Nahrány byly na koncertu v Charkově (1988) a v Bratislavě (1993). Energie z vystoupení je obrovská, kapela na něm měla nezpochybnitelnou formu. Pokud však CD zastrčíte do vašeho přehrávače, uši si neprotírejte.

Vše totiž kazí otřesný zvuk, který v dnešní době mnoha studiových možností nebyl patrně nijak digitálně remasterován a prostě byl uložen na disk tak, jak byl původně nahrán. Rážovy proslovy v ruském jazyce před každou z písní charkovského koncertu jsou také velmi otravné. Jako rarita by se dal brát jeden třeba po songu "Dve a dve", dál už se dá chápat spíše jako jeho životní proruská filosofie. Když už tam ty proslovy musí být, proč nejsou i na slovenské části koncertu?

Pokud se už firma chystá na takovýto rozsáhlý a drahý projekt, může počítat s tím, že si jej zakoupí hlavně skalní příznivci a sběratelé, kteří od něj čekají i něco navíc a neřeší každou padesátikorunu. Proč tedy není v krabičce přítomen žádný booklet se sleevenotem, žádné fotky či zajímavosti? Takto vše zachraňuje jen velmi povedená lesklá krabička a miniobaly na papírových pošetkách všech CD. Nedotaženost celého projektu je cítit a připomíná podobný výsledek videoklipů "História legendy I.", jenž byl taktéž odfláklý a nehoden jména této skupiny. Částečně ji může zachránit jen dovydání zbytku řadových počinů Elánu s remasterovaným zvukem, které by si fanoušci zasloužili.

NÁZORY
 • Jednoznačne (Anonym, 09.09.2015 20:41) Reagovat

  sračka zostane vždy sračkou. Aj keď by bola zabalená v zlate a platine.

  • Re: Jednoznačne (stýv, 28.09.2015 18:03) Reagovat

   a co posloucháš ty ?

  • Re: Jednoznačne (Anonym, 27.06.2017 21:20) Reagovat

   ty si pekny primitivny dement zaostaly chufsk

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dua Lipa - Training Season 8/10
Video: Dua Lipa chce v "Training Season" konečně sbalit pořádného chlapa O datu vydání, natož o dalších detailech třetí studiovky Duy Lipy prozatím nevíme nic, nahrávka se už ale pravděpodobně blíží. Zpěvačka totiž po megahitu "Houdini" do světa vyslala další singl nazvaný "Training Season". A... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 15:15 v sekci Audio / Video | Video
Jamaron - smrt nás nerozdělí 7/10
Video: Jamaron v klipu "smrt nás nerozdělí" vzpomínají na Filipa Karlíka Jamaron loni oslavil deset let existence, avšak s jednou zásadní kaňkou, nečekaným úmrtím baskytaristy Filipa Karlíka. Zdálo by se, že song "smrt nás nerozdělí" je reakcí na tuto tragickou událost, ale není tomu tak. Hudbu totiž... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 10:00 v sekci Audio / Video | Video
Různí interpreti - Soft Rock Line (2CD) 8/10
Minirecenze: Dvojalbum "Soft Rock Line 1969 - 1989" nabízí to nejlepší z bigbítových balad i něco navíc Supraphonský náhrdelník "Line edition" letos navlékl v tradičním čase poloviny prvního měsíce roku devátý korálek. Kolekce "Soft Rock Line 1969 - 1989" je tentokrát tematicky zaměřena na rockové balady a autor Karel Deniš měl co... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 20:45 v sekci Recenze | Minirecenze
Vampire Weekend - Capricorn 8/10
Video: Vampire Weekend jsou zpět. Klipy "Capricorn" a "Gen-X Cops" jsou prosáklé osmdesátkami Americká indierocková partička Vampire Weekend v polovině února potěšila fanoušky informací o tom, že chystá páté album. Ponese název "Only God Was Above Us" a vyjde 5. dubna. Upíří se nejspíš vyžívají v napětí, a tak tuto... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Brittany Howard - What Now 8/10
Recenze: Druhá sólovka od Brittany Howard "What Now" je příběhem o uvadající lásce zabaleným do neobvyklých zvuků Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Megalomanská kniha "Elán" je vynikajícím fotoalbem legendární skupiny (16.12.2023 09:00)
- Recenze: Elán deskou "Tretie oko" rozpačitě zval na megakoncert na Letenské pláni (15.10.2023 09:00)
- Recenze: "Hodina pravdy" ukázala, že Elán má stále co říct (07.10.2023 18:00)
- Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě (23.09.2023 09:00)
- Recenze: "Hodina angličtiny" byla pro Elán pořádnou zkouškou (16.09.2023 08:30)
- Zemřel Vašo Patejdl. Spoluzakladateli kapely Elán bylo 68 let (19.08.2023 14:54)
- Elán v Praze a Bratislavě oslaví sedmdesátiny Joža Ráže a Vaša Patejdla (13.05.2023 10:55)
- Recenze: "Anjelská daň" je tou nejlepší deskou, jakou Elán po Rážově nehodě nahrál (22.01.2023 09:00)
- Recenze: Díky nové krvi v Elánu se zrodil "Netvor z čiernej hviezdy Q7A" (17.01.2023 17:00)
- Recenze: Soundtrack "Rabaka" vyždímal z Elánu to nejlepší, co před revolucí mohl (13.01.2023 17:00)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 21.02.
Holly Humberstone (UK) (Rock Café, Praha)
Čt 22.02.
Depeche Mode (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 22.02.
James Athur (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 24.02.
Depeche Mode (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lucie Vondráčková Viktor Sheen Dua Lipa Taylor Swift AC/DC Madonna BTS Ed Sheeran Michal Prokop Mirai Billie Eilish Queen Adele Lady Gaga Beyoncé The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu