shop.musicserver.cz
Elán - Kamaráti (6 CD box)

Projekt Elánu "Kamaráti" nenaplnil ambice

Vydáno: 08.09.2015 15:35 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: elan.cz

Elán letos nemá v plánu vydat nové album, a tak ve spolupráci s vydavatelstvím Warner Music připravil pro fanoušky lahůdku v podobě šestialbového kompletu. V nablýskané krabičce však asi nebude úplně to, co si kupující představovali. Jejich investici může zachránit zkompletování řadových desek v reedici.

5/10

Elán - Kamaráti (6 CD box)

Vydáno: 20.6.2015
Celkový čas: 53:16 + 59:50 + 55:01 + 54:38 + 45:26 + 41:21

Skladby: CD Hodina pravdy: Hodina pravdy, Láska je film, Odkazovač, Hey, hey, zlato, Prvý na rane, Odpusť mi, láska, 10 dkg tresky, Ako jed, Zaľúbil sa chlapec, Anna Mária, Keď muži plačú, Modlivka nábožná, Epilóg CD Elán 3000: Maštaľný ples, Zaľúbení, Zanedbaný sex, Byť mladý, Ešte nie, Ako sa máš, Otázniky, Pozerajte sa mi do očí, O láske, Krehká, Jericho, Nepolepšitelní, Spravme to ?!, Prší, prší CD Tretie oko: Tretie oko, Fuga, Láska moja, Šaman, Cigary idú do neba, Orol, Život, Vyriešený problém, Severný pól, Riziko, Originál, Strážca pečatí, Depka, Zaklínanie depky CD Anjelská daň: Anjelská daň, Rockerhotel, Maj sa rád, Smutný Ír, Jedenáste prikázanie, Pať druhov ohňa, Sto rozchodov, Nežný a plný energie, Cigánka mi vyveštila z dlane, To nevadí, Šťastie, Návrat ztrateného syna, Kde si, Nepereživaj CD Živých nás nedostanú: Živých nás nedostanú, A predsa sa točí, Páni, pripime, Ryšavá, Belmondo, Iba si pískam, Neodchádzaj (feat. Lo Hrůzová), Lístky na státie, Uchom ihly, Nedám si ťa vziať, Do frasa, Uletený deň, Len kým tu si CD O život na živo: Dve a dve, Nevera, Valiace sa kameňe, Mláďatá, Pestrý život, Kamaráti, Ninja, Striptízové blues, Tuláci v podchodoch, Teraz alebo nikdy

Vydavatel: Warner Music

Mnozí, především skalní fanoušci, začali volat po znovuvydání řadových alb skupiny Elán. Ta ve spolupráci s vydavatelstvím Warner jejich očekávání naplnila zatím jen zčásti, navíc řadovky nezačala vydávat od té první, jíž byl v roce 1981 legendární "Osmy svetadiel". Zaměřila se na dobu po návratu Vaša Patejdla - jak sám skladatel, zpěvák a klávesista dodává - tzv. třetí republiku.

Toto období začalo hned po oslavách patnácti let fungování skupiny, kdy Patejdl přijal pozvání na výroční koncerty a po deseti letech na sólové dráze se nakonec natrvalo vrátil. První studiovou vlaštovkou se stala "Hodina pravdy", která v sobě snoubí hitovost, určité buranství, naštvanost, politickou angažovanost i romantiku. Co na tom, že z ní kapela později na koncertech hrála jen přepracovanou verzi dávného hitu "Zaľúbil sa chlapec".

Následovalo odpojené turné a proklamovaný konec uskupení, kdy Jožo Ráž například v rozhovoru pro časopis Melodie tvrdil, že vše už bylo zahráno, zazpíváno a vše co měl Elán říct, už řekl. Jenže člověk míní... Přišla patrně nejslavnější nehoda v dějinách česko-slovenské popmusic, ohromná poptávka po písních slovenské party, "Voda, čo ma drží nad vodou" se stala hymnou fanoušků za uzdravení Joža Ráže a deska "Elán 3000" na sebe nenechala dlouho čekat. S kolegou Honzou Baluškem se příliš nedá souhlasit v tom, že by album nenabízelo hity. Počet písniček, které z této nahrávky rotovaly v rádiích, dnes málokdo dokáže napodobit ("Zaľúbení", "Otázniky", "Zanedbaný sex") a melodické nápady v "Jericho", "Ako sa máš" či "Nepolepšitelní" patří rozhodně do té lepší poloviny skladeb, co formace nahrála. Horší je to už s velmi slabým hláskem frontmana a špatnou a nejistou intonací, kterou nezachránily ani mnohé sbory.

Následující "Tretie oko" v této oblasti už nabídlo pokrok, naopak to bylo horší se samotným materiálem. Výsledkem byl jediný hit "Láska moja". Rozpaky však zahladil letenský "Megakoncert", k jehož příležitosti deska vznikla. Pak nastalo dlouhé období očekávání - bude ještě studiovka, nebude, kdy bude? Mnohokrát to vypadalo, že vydání elpíčka je na spadnutí, ze skladby "Jedenáste prikázanie" se stal další korálek na šňůrce hitů formace, ale novinka pořád nikde. "Anjelskú daň" muzikanti dávali nakonec dohromady sedm let, během kterých vyhodili několik hotových alb. Čekání se ale rozhodně vyplatilo. Podobně jako u "Elán 3000" je i zde minimálně polovina tracklistu hitová ("Kde si", "Rockerhotel", "Nepereživaj", "Smutný Ír") s rozdílem v hlasové pohodě frontmana. Nenechte se mást - úrovně před nehodou už Ráž nikdy nedosáhne, zde však příjemně potěšil.

Přimhouřit oko se dá nad faktem, že součástí boxu je i ani ne rok stará "Živých nás nedostanú". Neodpustitelné hříchy má tento box jiné. Jediným bonusem, který však mohl být hodně zajímavý, jsou koncertní nahrávky na disku "O život naživo". Nahrány byly na koncertu v Charkově (1988) a v Bratislavě (1993). Energie z vystoupení je obrovská, kapela na něm měla nezpochybnitelnou formu. Pokud však CD zastrčíte do vašeho přehrávače, uši si neprotírejte.

Vše totiž kazí otřesný zvuk, který v dnešní době mnoha studiových možností nebyl patrně nijak digitálně remasterován a prostě byl uložen na disk tak, jak byl původně nahrán. Rážovy proslovy v ruském jazyce před každou z písní charkovského koncertu jsou také velmi otravné. Jako rarita by se dal brát jeden třeba po songu "Dve a dve", dál už se dá chápat spíše jako jeho životní proruská filosofie. Když už tam ty proslovy musí být, proč nejsou i na slovenské části koncertu?

Pokud se už firma chystá na takovýto rozsáhlý a drahý projekt, může počítat s tím, že si jej zakoupí hlavně skalní příznivci a sběratelé, kteří od něj čekají i něco navíc a neřeší každou padesátikorunu. Proč tedy není v krabičce přítomen žádný booklet se sleevenotem, žádné fotky či zajímavosti? Takto vše zachraňuje jen velmi povedená lesklá krabička a miniobaly na papírových pošetkách všech CD. Nedotaženost celého projektu je cítit a připomíná podobný výsledek videoklipů "História legendy I.", jenž byl taktéž odfláklý a nehoden jména této skupiny. Částečně ji může zachránit jen dovydání zbytku řadových počinů Elánu s remasterovaným zvukem, které by si fanoušci zasloužili.

NÁZORY
 • Jednoznačne (Anonym, 09.09.2015 20:41) Reagovat

  sračka zostane vždy sračkou. Aj keď by bola zabalená v zlate a platine.

  • Re: Jednoznačne (stýv, 28.09.2015 18:03) Reagovat

   a co posloucháš ty ?

  • Re: Jednoznačne (Anonym, 27.06.2017 21:20) Reagovat

   ty si pekny primitivny dement zaostaly chufsk

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Blood Red Shoes, Futurum Music Bar, Praha, 5.8.2022
Naživo: Blood Red Shoes v Praze i přes sestupující popularitu odehráli fajn koncert Hrávali u nás už ve větších a prestižnějších prostorách, ovšem ani ve skromnějším Futurum Music Baru neudělali Blood Red Shoes ostudu. Plocha ke stání byla zaplněná tak akorát a kapela hrála tak, že tu a tam podrážky... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2022 20:28 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Elán se po třiceti letech vrací pod křídla Opusu (26.01.2022 14:52)
- Rozhovory: Vašo Patejdl - Elán je jako moje dítě, bez Joža by ale neměl smysl (20.12.2021 16:30)
- Nové desky 45/2021 - od Taylor Swift přes Roda Stewarta po Mirai (17.11.2021 19:00)
- Elán slaví výročí debutu "Ôsmy svetadiel" výpravnou reedicí s bonusy a novým zvukem (16.11.2021 10:51)
- Video: Jožo Ráž vyzývá v kritické době lidi k modlitbě "Ave Maria" (15.09.2021 16:42)
- Publicistika: Dvanáct českých a slovenských vánočních a zimních písní roku 2020 (24.12.2020 08:30)
- Nové desky 45/2020 - od AC/DC přes Chrise Stapletona po Jaromíra Nohavicu (17.11.2020 19:00)
- Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou (21.10.2019 22:12)
- Je "Najvyšší čas" na nové studiové album Elánu (16.10.2019 16:33)
- Elán na halovém turné provede fanoušky historií kapely i Československa (14.08.2018 13:40)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash Madonna BTS Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Pink Floyd Mirai Dua Lipa The Beatles Abba Jack White Ed Sheeran Avril Lavigne Liam Gallagher The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu