Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Spirituál Kvintet - 55

Spirituál kvintet dává na svém megakompletu "55 let - Hudbou propojený svět" školení ve výběrech

Vydáno: 03.05.2015 17:39 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Spirituál kvintet si zaslouží označení legenda folku. Ve své tvorbě během kariéry zpopularizovali trendy, které jsou hlavně díky nim u nás nyní známé - dali základy folkové muzice, ale už z názvu seskupení je patrné, že se zaměřili hlavně na směry, kterým u nás pšenka příliš nekvetla. Spirituály a gospely.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
9/10

Spirituál Kvintet - 55

Vydáno: 20.3.2015
Celkový čas: CD: 57:35 + 33:23 + 35:08 + 49:53 + 40:13 + 39:15 + 45:16 + 63:13 + 58:43 + 15:22/DVD 186 minut

Skladby: Zařazená alba: Spirituál kvartet 1960-1963 / kvintet 1963-1992 První krůčky a co na albech nenajdete, Písničky z roku raz dva, Spirituály a balady, Saužení lásky, Šlapej dál, Šibeničky, Za svou pravdou stát, Hallelu!, Rajská zahrada, Post scriptrum, DVD 45 let českého folku

Vydavatel: Supraphon

V časech tuhé normalizace byli ledoborcem, který v naší muzice a kultuře vůbec prorážel ledové kry zkostnatělého komunistického režimu a mnozí lidé pouze díky nim měli možnost slyšet žánry, které jinak skrz cenzorskou síť nemohly proklouznout. V sedmdesátých letech se kvůli nim zavíraly hudební kluby, byla jim dočasně zastavena činnost a studenti bohosloví byli za propagaci jejich muziky vyhazováni. Byly to boje velmi tvrdé. Soudruhům vadily duchovně laděné texty a písně, kterých měl Spirituál kvintet v repertoáru přehršel. A je to jasně patrné i v tomto rozsáhlém boxu, obsahujícím deset CD a jedno DVD. Mnohé amatérské kostelní sbory dodnes čerpají nejen z vánočních skladeb, které Jiří Tichota a spol. přepracovali do českého jazyka.

Prakticky všichni členové, kteří dřív či později prošli souborem, se stali nebo už předtím byli velkými osobnostmi. O vedoucím Jiřím Tichotovi netřeba mluvit. Je jediným původním členem skupiny, která si na začátku říkala Spirituál kvartet. Ale podívejme se dál a najdeme skvělého textaře a překladatele Dušana Vančuru, vynikající zpěvačky Irenu Budweiserovou a Zdenu Tichotovou, z nichž prvně jmenovaná nyní slaví úspěchy sólově s už devátou deskou "Hold On".

K bratrům Nedvědům netřeba cokoli dodávat. Vždyť v roce 1996 vyprodali strahovský stadion. Karel Zich si cestu brázdil původně rokenrolovými vodami, aby se pak naplno prosadil i coby popový zpěvák. Pořád však udržoval kontakt i s folkovou písní a svojí geniální hrou na dvanáctistrunnou kytarou a svojí barvou hlasu spoustu let nezaměnitelně doplňoval tento soubor. A to jsme zdaleka nevyjmenovali všechny členy, co prošli sestavou, ale pouze ty nejvýraznější.

Velká část v tomto boxu naskládaných desek vyšla po revoluci v reedici, některé i víckrát, přičemž mnohé z nich už byly v recenzích na musicserveru ohodnoceny. Těmito esejemi se táhne jako červená nit poselství, které nelze než zopakovat. Hudba Spirituál kvintetu není pro povrchní poslouchání. Je absolutně nevhodná být jen jakousi zvukovou kulisou. Obsahuje texty, které v sobě skrývají hloubku. Jasné vzkazy posluchačům zpívají interpreti, kteří se dokážou prosadit i jako sólisté, zde však své ego potlačili ve prospěch kapely a vrstevnatých vícehlasů. Kdo někdy zkoušel takový vícehlas byť je napsat do not, ví, jak je to těžké hlavně nacvičit tak, aby zněl ladně a aby vše do sebe zapadalo jak ozubená kolečka.

Pokud se vše povede, jak má, častokrát člověku běhá mráz po zádech. Příklad? Jako jeden z mnoha třeba "Zahrady v Moorlough Shore". Hudební doprovod je vesměs velmi sporý. Jako nástroje jsou zde brány hlavně hlasy, které suplují různé rejstříky, zvukové odchylky a různorodosti.

Zmiňovanou píseň nalezneme na posledním CD "Post scriptum", které však rozhodně není regulérním albem, svojí stopáží a počtem šesti písní spíš připomíná dnes tak moderní formát EP. Ani úplně první stříbrný kotouček kompletu žádní fanoušci nemohou mít. Je tvořen skladbami z úplně dřevních začátků a těmi, které se na desky z různých důvodů nedostaly. Nechybí však mezi nimi ani mluvené slovo, které ukazuje kapelu neškrobenou, naopak se schopností udělat si legraci sama ze sebe i z věcí, které tehdy patřily ke koloritu doby.

DVD 45 let českého folku

Na začátek je třeba si říci, že nosič vyšel už před deseti roky a nyní se mu dostalo nového remasteringu. Více než tříhodinový materiál začíná pochopitelně těmi nejstaršími dochovanými záznamy, na kterých ještě coby Spirituál kvartet ukazuje Tichota, jak hraje oběma rukama na krk kytary, což glosuje Jeňýk Pacák slovy: "Vidíte to? To teď od něj odkoukal Satriani."

Pozdější přejmenování na Spirituál kvintet už zůstalo, i když počet členů vzrostl někdy až na jedenáct. Mnohé skladby kapela - lépe řečeno její umělecký vedoucí Jiří Tichota - doslova objevila. Byly totiž původně napsány pro loutnu, a jelikož ta zmizela z nástrojového instrumentáře, písně se zdály být nadobro ztraceny. Současná doba nás však učí znovu číst v několik století starých tabulaturách, proto mohou být objeveny věci, které se zdály být nadobro ztracené.

Na obrazovém sestřihu jsou vše nejpodstatnější, mimo zmiňovaných záznamů legendárního Studia M z roků 1979 a 1984, medailonky ke kulatinám, koncerty s Hradišťanem, v Lucerně, v několika kostelích, videoklipy a novější písně i kapitola věnovaná Karlu Zichovi. Nechybí ani rozsáhlá fotogalerie.

Stopáž budí poněkud hrůzu, může se zdát, že dokument nejde naráz dokoukat, ale jde. Střih je dynamický, obrazové fragmenty nejsou nikterak zdlouhavé a vyprávění, které je propojuje, je poutavé. Zamyšlení Zdeňky Tichotové nad tím, v čem jsou koncerty Spirituál kvintetu odlišné, je naprosto výstižné. Svojí takřka rodinnou atmosférou, vlídností. Její manžel k tomu dodává, že z písní, které kvintet znovu uvádí v život, čiší fakt, že nebyly dělány ve své době na kšeft, jak je tomu dnes, ale skladatelé je opravdu psali proto, že se tak cítili. V roce 2010 pak Spirituál kvintet obdržel platinovou desku za devadesát tisíc prodaných nosičů tohoto DVD.

Během loučení s Karlem Zichem v roce 1974 došlo na čtení telegramů. "Mám zájem o vaši desku. Nicolae Ceaušescu," předčítal Jiří Tichota v jednom z nich. Málokdo už dnes ví, že Ceaušescu byl rumunským diktátorem se jménem v naší totalitou zmítané zemi tehdy častokrát skloňovaným. Kvintet ukázal, že i humor nemá uřvaný, agresivní, ale decentní, inteligentní, dnes by se řeklo svěrákovský.

Ke svým padesátinám vydal Spirituál kvintet komplet "Sto nejkrásnějších písní (+1)", který by se dal charakterizovat jako takové The Best Of, a hodí se proto těm, kterým stačí mít doma jen výběr toho nejlepšího. Zato recenzovaný box cílí spíš na skalní fanoušky a fajnšmekry. Původní řadová alba byla řádně digitálně opečována a vyčištěna, došlo i na zbrusu nové písně a není možné zapomenout ani na grafickou stránku. Ta obsahuje původní obaly desek, rozsáhlý booklet a prvotřídní grafiku.

Spirituál kvintet si tento komplet prostě zaslouží. Za to, co udělal pro folkovou muziku u nás, za to, kolik radosti přinesl svojí tvorbou do mnoha srdcí, za inspiraci a také za nebojácnost, se kterou svoji muziku prezentoval i v dobách těžkých a zlých. Písněmi a texty "Za svou pravdou stát" nebo "Až se k nám právo vrátí" mluvil prostřednictvím hudby za velkou část tehdejší společnosti. Historie už sama dala kapele vysvědčení za její veskrze kladné působení. Tento box má velký smysl také pro mladší generaci, která není s tvorbou kvintetu tolik seznámena a neměla by velkou šanci se ke starším deskám dopracovat.

Nejedná se tedy o zbytečnou reedici, jako tomu bylo v případě titulů "Za svou pravdou stát 30 let/ Sauzení lásky/ctwero pjsnj" či "Spirituály a balady/Hallelu/Spirituals gospels". Dokladem toho je i výpravný booklet, který opravdu slouží jako knížečka, kterou je možno číst během poslechu desek. Veškeré faktografické údaje jsou na obalech jednotlivých alb, proto je celý prostor věnován průvodnímu textu Jiřího Tichoty a zajímavým fotografiím. Na osmadvaceti stranách nechybí ani názory Jiřího Černého, Milana Uhdeho, Františka Horáčka či anonymních fanoušků a vše je zakončeno soupisem mimořádných vstoupení, nejrůznějších ocenění, zájezdů a čísly prodejů některých titulů. Na úplný závěr nesmí chybět přepis z jednání ZKNV ve věci vystoupení kapely na hradě Švihov. Udání soudružky Stuchlové už nemělo vzhledem k roku 1989 a blížící se revoluci žádné negativní dopady na působení formace.

Vše je tak dotaženo prakticky do puntíku. Majitelé předchozích reedic se možná budou rozmýšlet, zdali si koupit komplet, jehož část už mají ve svých fonotékách, neměli by se ale rozhodovat dlouho. Z výše napsaného lze soudit, že motivací nebylo znovu vytáhnout peníze z kapes natěšených fanoušků, ale jaksi definitivně se ohlédnout za tou nejdůležitější etapou a stopou, kterou Spirituál kvintet v českém folku zanechal. Poslouchat ho je radost, pohlazení po duši, povzbuzení, kterého se dnes mnoho nedostává. V rámci určitého omlazení a neustálé skladatelské i muzikantské vitality zúčastněných se nelze než těšit na to, s čím nás Jiří Tichota a spol. potěší i v budoucnu. Třeba při šedesátce.

Co komplet obsahuje

CD 1 Spirituál kvartet 1960-1963 / kvintet 1963-1992:
První krůčky a co na albech nenajdete: Old Ark´s Moverin´, Nobody´s Fault But Mine, A Hot Time In The Old Town To Night, Zelené pláně (Greenfields), Doney Gal, Širý proud (The Water Is Wide), Kovbojův nářek (The Cowboy´s Lament), Černošský ghetto (In The Ghetto), Virginie (East Virginia), Teče voda teče, Telegramy (loučení s Karlem Zichem), Ryl, jen celej den ryl (Drill, Ye Tarriers Drill), Básnička na pět slov, Kayandra, Kumbaya, Maják, Haů, bílou plání, Básnička na tři slova, Jednou budem dál (We Shall Overcome).

CD 2 Písničky z roku raz dva:
Růžička (La rousée du joly mois de may), Svatební košile (Frisch auff mein liebes Töchterlein), Dindirindin, Carmina Amorosa (More festi querimus), Pavana za deset švestkových knedlíků, Vandrování (Guet Gsell unnd ich mues wandern), Trh ve Scarborough (The Scarborough Fair), Batalion, U Karlova Týna, Ave tu pura puella, Ovčák, Podzimní (Ich ging einmal spatzieren), Tři bratři (Henry Martin).

CD 3 Spirituály a balady:
Město s pěti věžemi (Twelve Gates), Krutá válka (Cruel War), Čekám na svůj den (Witness), Mou dobrou zprávu hlásej (Go Tell It On The Mountain), To co zbývá, lásko (Te Recuerdo Amanda), Dva bratři (Blue And Gray), Kocábka (Old Arch´s A Moverin´), Zlatá klec (I Know, Where I´m Going), Slávy den (Farewell), Až vzlétnou ptáci (Luchin), Dál, dál tou vodou (Wade In The Water), Poutník a dívka (Jesus Met A Woman), V jeslích dítě spinká (Mary Had A Baby).

CD 4 Saužení lásky:
Jablíčka, Odchod, Zklamaná láska, Soužení lásky, Modré oči, Dívka ze mlejna, Pocestný, Zastaveníčko, Kytka vlastenkám, Láska nad bohatství, Chaloupka, Na vlast, Ukolíbavka, Flašinetl, Běží Vávra z Poličky, Náš tatíček, nebožtíček.

CD 5 Šlapej dál:
Šlapej dál! (Hold On), Starý příběh (King Jesus), Žízeň (Give Me Freedom), Pomlouvají mé jméno (Scandalize My Name), Tak jen pojď (You Don´t Knock), Kdo svalil kámen náhrobní (De Angel Roll The Stone Away), Mlýny (Little Light Of Mine), Pískající cikán (The Whistle Gypsy), Nejdelší vlak (Who´s Gonna Shoe), O smíchu (Daniel Prayed), Na čekané, Správný slovo (Dark As A Dungeon), Válka růží (Three Ravens).

CD 6: Šibeničky:
Dycky mně bývalo veselé vyjití, Co se stalo za horama, Mezi dvěma vinohrady, Šlo děvča na trávu, Komenský dvůr, A co to tam píská, Ta unínská rola, Pásl ovčák ovce, Mračí se mračí, Už je zle, Povídajú ludé, Hnala Anička kravy, Sódijó synečka, Milotské zvony, Trudova žena, Zapřahal jsem koně vraný, V městě Olomóci, Co se stalo v Rataji, Na tej lúce na zelenej, Když jste nás pozvali.

CD 7 Za svou pravdou stát:
Za svou pravdou stát (Which Side Are You On?), Už nechci se vdát (I Never Will Marry), Beránek a vlk (Riu, riu, chiu), V dobrým i zlým (Rock-A My Soul), Fi-li-mi (Fi-li-mi-ooreay), Hallelu! (True Religion), Margot (Margot labourez les vignes), Meč v ruce mám (Singin´ Wid A Sword In Ma Han´), Autobusy přijíždějí (Buses Are A-comin´), Děti jdou kam je pošlou (Go Where I Send Thee), Už se nám čas krátí (Where Are The Hebrew Children), Mirelaridon, Loď dětí (Git On Board, Little Children), Chvíle nadějí (Ride The Chariot), Farao (Didn´t Old Pharaoh Get Los´?), Až se k nám právo vrátí (Little More Fait In Jesus).

CD Hallelu!:
Oh, Freedom, Scandalize My Name, Steal Away, It´s Me, I´m A Rollin´, De Angel Roll De Stone Away, I Got A Mule, Gimme Dat Ol´-Time Religion, True Religion, Woke Up This Mornin´, Twelve Gates, Go Where I Send Thee, Wayfaring Stranger, Ride The Chariot, What Month Was Jesus Born In, Farewell, Mary Had A Little Baby, When The Stars Begin To Fall, Every Time I Feel The Spirit, Jesus Met A Woman, Ain´t No Grave.

CD 9 Rajská zahrada:
Já se těším do nebe (Hallelujah, Freedom), Říkají mu Pastýř (Virgin Mary), Osel Jerry (I Got A Mule), Soudný den (Sinner Man), Jméno zná i král (Everywhere I Go), Vláček (When The Train Comes Along), Bimbam (He Comes From The Glory), Dvě báby (I Can´t Feel At Home In This World), Někdo pije líh (If You Don´t Believe), Žebravá (Little Talk With Jesus), Hornická (Ella mia mamma), Brigadýrek (Un satire cornu), Ouvej, ouvej (Chambriere, Chambriere), Když zhořkne ti víno (Mas vale trocar), Zastaveníčko (Pues que ya nunca nos veis), Útěk z Egypta (Fight On!), Velký vůz (Follow The Drinking Gourd), Dým, jen dým (Mystery Train), Chci být při tom (Ain´t No Grave).

CD 10 Post scriptum:
Čočoloza (Tschotscholosa), Zahrady v Moorlough Shore (Down In The Sally Gardens), Za všechno může lhaní (I Heard The Angels), Ztracená, Hvězda bílá (When The Stars Begin To Fall), Poletuje holubice


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Ja preferujem nasu kapelu Elan (john, 04.05.2015 00:20) Reagovat

    Lebo mi je Jozko Raz taky nazorove sympaticky!
    Jozko Raz na Hrad!

  • Spirituál Kvintet je opravdu fenoménem. Přeju m... (Tony, 04.05.2015 20:17) Reagovat

    Spirituál Kvintet je opravdu fenoménem. Přeju mu, aby se jeho šéf Jiří Tichota dožil 60-ti let kapely a také to, aby tato super kapela hrála i poté. Pořád má co nabízet, i když to není a nikdy nebyl mainstream, ale poctivý kus muziky lidí, kteří mají poněkud jiný pohled na svět, ale kterých je nutné si nesmírně vážit.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Adele - Easy On Me 7/10
Video: "Easy On Me" od Adele je sázkou na nostalgickou jistotu, která znovu funguje Éra nového alba "30" je teprve v začátcích, už nyní se ale ukazuje, že výjimečnou pozici Adele v hudebním průmyslu neohrozila ani šestiletá tvůrčí pauza od předešlé studiovky "25". Prvnímu singlu "Easy On Me" stačilo jen... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 16:45 v sekci Audio / Video | Video
13
Michal Horák - Humor je můj nejpřirozenější jazyk
Rozhovory: Michal Horák - Humor je můj nejpřirozenější jazyk Michal Horák získává každou písní na popularitě. Nedávno vydal svou druhou řadovku, jejíž název "Michalbum" zrcadlí osobitý humor jeho songů. Nadsázka k jeho tvorbě patří, přestože během našeho povídání prozradil:... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Frankie & The Deadbeats - The Shining 8/10
Recenze: Zasnění kovbojové Frankie & The Deadbeats debutují výraznou deskou "The Shining" Pankáči a kotlíkáři, těžko si představit odlišnější subkultury. A přesto se, alespoň u nás, stalo první pro druhé překvapivým zdrojem. V současnosti moderní alternativní country totiž v Česku hrají lidé vzešli z... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 15:40 v sekci Recenze
3
Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles
Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles Zatímco dosud byli na Myšáka Mickeyho & spol. naštvaní hlavně obdivovatelé Hvězdných válek a Avengers, nyní se blíží čas, kdy se objeví další armáda nespokojených, tentokrát hudebních fanoušků. Stále oddalovaný vstup... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 08:11 v sekci Novinky
1
Pohled do českých hitparád - 40. týden 2021
Za Vladimírem Mišíkem odstartoval v albovém žebříčku Karel Gott, rádiím stále vládne Ed Sheeran Vítězové tuzemských žebříčků se v uplynulém týdnu nezměnili, za nimi ale došlo k četným přesunům. V rádiích vedoucímu Edu Sheeranovi šlapou na paty Dua Lipa a Imagine Dragons, v albech se na druhou pozici za Vladimíra Mišíka... čtěte zde
Vydáno: 13.10.2021 16:30 v sekci Novinky | České hitparády
7
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Deska "Křídla" Ireny Budweiserové a Jakuba Racka nabízí výrazné spirituály i blues, ledacos ale nepochopitelně přebývá (28.12.2020 13:30)
- Nové desky 34/2020 - od Katy Perry přes Metalliku po Gregoryho Portera (02.09.2020 08:00)
- Naživo: Hradišťan s Ulrychovými nabídli v Telči pokoru, lidskost a skvělou muziku (30.07.2020 14:38)
- Nové desky 24/2020 - od Boba Dylana přes Whitesnake po Black Eyed Peas (24.06.2020 08:00)
- Hradišťan, Spirituál kvintet a Dagmar Pecková vydávají společné koncertní dvojalbum (20.06.2020 16:42)
- Hradecký slunovrat letos bude, koronavinu navzdory hned dvakrát! (25.05.2020 11:07)
- Jeden z mála koncertů Vlasty Redla s Hradišťanem se odehraje v Bučovicích (28.12.2019 09:07)
- Naživo: Lenka Filipová nechala diváky v Lucerně nahlédnout do svého Oppida. Kromě potlesku vestoje si vysloužila i zlatou desku (26.03.2019 12:19)
- Nové desky 48/2017 - od U2 přes Chrise Stapletona po Hradišťan (05.12.2017 23:15)
- Recenze: Hradišťan s deskou "Pozdraveno budiž světlo" zpříjemní Vánoce všem (04.12.2017 20:52)

ALBUM TÝDNE 41/2021

Brandi Carlile
In These Silent Days

Miluje Joni Mitchell i Eltona Johna. Countryové hvězdě Tanye Tucker produkovala album, které získalo hned dvě Grammy. Za svou předchozí desku byla na tutéž cenu nominovaná tolikrát jako ten rok žádná jiná hudebnice. A taky zpívá se Soundgarden. Brandi Carlile je prostě žena, kterou chceš znát. Poznej "In These Silent Days".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Rihanna Adele Ewa Farna Kryštof AC/DC Beyoncé Ed Sheeran Metallica Karel Gott BTS Billie Eilish Pokáč Vladimír Mišík Jelen Madonna Dua Lipa Ozzy Osbourne The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu