TOPlist
shop.musicserver.cz
ATMO Music - Andělé x Démoni

Andělé, nebo démoni? ATMO Music nabízejí na debutu pohled na svět dvojí optikou

Vydáno: 04.04.2014 08:00 v sekci Recenze - Josef Martínek | foto: facebook interpreta

Chvíli trvalo, než se prosadili, ale loni na podzim liberečtí hiphopeři ATMO Music zabodovali i u širší veřejnosti. Hit "Andělé" je z pozice regionální formace katapultoval do rotací celorepublikových rádií. Dvojice si tak vytvořila perfektní pozvánku na svůj debut, symbolicky nazvaný "Andělé x Démoni".

7/10

ATMO Music - Andělé x Démoni

Vydáno: 4.4.2014
Celkový čas: 51:51

Skladby: Svědomí, Fáma (feat. Jakub Děkan), Anna (feat. Roseck), Andělé (feat. Jakub Děkan), Démoni (feat. Lipo, Chris & Jakub Děkan), Hank, Řekni mi, Máma (feat. Chris), Nino, Polety (feat. Sebastian), Melancholie (feat. Iva Frühlingová), Pocity (feat. Jakub Děkan), Čas se krátí (feat. Anita Chekan & Jakub Děkan), Chvíle, Andělé Outro (feat. Jakub Děkan, Anita Chekan, Chris, Sebastian)

Vydavatel: Warner Music

Jak už napověděly singlové ochutnávky, svým debutem rapper Beef a producent ODD rozhodně necílí na klasické hiphopové fanoušky, naopak se snaží oslovit i milovníky jiných žánrů, a to pomocí silných melodií, pěveckých hostů i živých nástrojů. A jdou na to šikovně - popovějším pojetím je jejich hudba atraktivní pro mainstreamové posluchače, zároveň však hodně spoléhají na atmosféry jednotlivých písniček, čímž zaujmou vnímavější fanoušky.

Profláklí "Andělé" či další potenciální hit "Polety" svou popovou přímočarostí z patnácky předložených skladeb trochu vyčnívají, zbytek repertoáru však nabízí daleko niternější a častokrát křehčí vyznění. Platí tak, že čím poklidnější podklad, tím silněji fungují Beefovy osobní texty. Ne náhodou proto k nejsilnějším okamžikům celé kolekce patří již přes dva roky známá, minimalistická "Řekni mi", která je rapována do zvuku akustické kytary.

"Nevím, jak ti vysvětlit pojem slova Hank, jsou to mý dvě duše rozdělený do dvou těl," naráží Beef v textu další ze starších skladeb, naléhavé a působivé zpovědi "Hank", na celou podstatu desky - dvě tváře. Rapper totiž posluchačům předkládá dvojí pohled na život, jeden poměrně optimistický, ten druhý o dost depresivnější a tísnivější. Koneckonců rozpolcenost najdeme už v samotném názvu "Andělé x Démoni", který nahrávku vystihuje.

Bezprostředně po rádiových "Andělech" tak v tracklistu dostává prostor temný song "Démoni", v němž opět nechybí hlas Jakuba Děkana, přidává se ale také další zpěvák Chris a rapový kolega Lipo, který se zde představuje v netypicky syrové poloze. Skladba funguje velmi úderně, díky vokalistům je zpěvná, na druhou stranu hostů je zde možná na jednu píseň až moc. To samé by se ostatně dalo říci i o celém počinu - v rapovém světě je sice velké množství pomocníků zcela obvyklým jevem, desce by ale možná prospělo, kdyby některé skladby s hosty pánové vyškrtli. Malou vadou na kráse se zdá být také fakt, že zúčastnění vokalisté se často opakují.

Právě Jakuba Děkana můžeme slyšet rovnou ze šesti skladeb a vzhledem k tomu, že zpěvák už mnohokrát vypomohl také libereckému kolegovi Pauliemu Garandovi, začínají být jeho refrény občas už trochu rutinní záležitostí (o to svěžeji a euforičtěji proto zní Sebastian v "Poletech"). Třeba zařazení písničky "Čas se krátí", v níž kromě Děkana uslyšíme také Anitu Chekan, se zdá být spíše krokem z nostalgie, neboť patřila mezi první vydané skladby formace. Být patnáctipoložkový tracklist o tři songy chudší, o to působivěji by vyzněly nejsilnější kousky. Mezi ty nepochybně patří už pochmurný otvírák "Svědomí", který svou naléhavostí a opravdovostí zasáhne nejednoho posluchače. Také "Melancholie", s níž Beefovi a ODDemu pomohla Iva Frühlingová, hraje na velmi depresivní notu. Pokud se člověk prokouše prvotními poslechy, kdy se celé skladba doprovázená magickým beatem a vůní Francie může zdát až příliš nepřístupná, tísnivé atmosféře později zcela podlehne. Nejlepší píseň celé kolekce? Možná.

Pravdou je, že pomyslných tahounů se na nahrávce "Andělé x Démoni" nachází až nečekaně mnoho. Hudebně mezi ně zcela jistě patří nejosobnější song alba "Máma". Skvěle vygradovanou hudební složku na pozadí Beefových vzpomínek a prožitků z dětství obohacuje zpěv Chrise, ale v závěru se přidává také Beefova matka. Patetické? Pro někoho zcela jistě ano. Nicméně všechny texty na albu vycházejí z rapperova skutečného života, odkrývají jeho třinácté komnaty a pokud se někomu budou zdát příliš naříkavé, je to jeho problém. "Andělé x Démoni" jsou albem spíše pro citlivé povahy, pro ty, kdo vnímají (a chtějí vnímat) hudbu jako prostředek, přes který interpret filtruje své osobní strasti a slasti, a to se vším všudy. A skutečnost, že celý příběh mohl sdělit i o něco obratnějšími slovy než "už nikdo nevidí, jak je těžký život žít, když malý oči toho děcka nemaj ke komu jít a slovo tati nejde vlastně ani nikomu říct" na tom nic nemění.

Velkou devízou debutu ATMO Music je jeho celistvost. Album sice nabízí občas místy dost kontrastující vyznění, byl to však záměr autorů a během nahrávky posluchače nepolije žádná studená sprcha. Jako chytrý krok tak můžeme označit nezařazení skladeb "Hey Hou" a "Bejby", které byly v minulosti vydány, ale svým party pojetím by koncept desky zbytečně nabourávaly. Na koncertech však nejspíš budou fungovat. I tak kolekce působí velmi mladistvým dojmem, za což ostatně může i skutečnost, že vznikala poměrně dlouho, připravovat se začala už v dobách, kdy byli oba aktéři ještě teenagery.

"Andělé x Démoni" je album bohaté na osobní texty, uhrančivé atmosféry, silné hiphopové beaty, ale i instrumentální vsuvky. Svým popovějším nádechem si zcela jistě získá řadu příznivců mimo žánr, balancování někde na pomezí rapu a popu se však do budoucna může ukázat jako dvousečná zbraň. Pokud však bude ODD nadále vykazovat svůj producentský um a čich na chytlavost, kombinovanou s atmosférickými aranžemi, má formace o budoucnost rozhodně postaráno.

  • ohyou.jpg (jarecek, 04.04.2014 08:32) Reagovat

    choze a jeho piarko atmu, to je vzdycky zaruka dobre zabavy. a vymodelna recenze vymodlene desky je pomyslnym vyvrcholenim dosavadnich oraci. a ja muzu dale premyslet, jestli maj na sebe nejaky vazby nebo jestli je ma choze proste jen uprimne a nezistne rad. na me ale tahle reklama porad nejak ne a ne zabrat a tak si jako citliva povaha pustim opet spise nove liars.

    //

    take my pants off,
    use my socks,
    smell my socks,
    eat my face off

    • Re: ohyou.jpg (Josef Martínek, 04.04.2014 10:34) Reagovat

      Milý Jarecku, vaše komentáře jsou opravdu zárukou dobré zábavy, díky za ně. Myslíte si, že recenze 7/10 je "piarko" ? Já bych si tedy jako PR představoval recenzi 10/10 a jen samé superlativy. Zvláštní je, že se domníváte, že pozitivní recenze na našem webu je pro interprety takové terno, když je podle vás musicserver tak strašný, plný amatérů a k smíchu. Někdo má rád Kittchena, někdo zase ATMO. Nechápu co na tom není k pochopení.

      • Re: ohyou.jpg (jarecek, 04.04.2014 11:25) Reagovat

        ou je :)

        vsak ja jsem taky uvadel moznost, ze mas ty liberecke ochotniky proste jen rad. jinak kdyz uz jsme u reklamy, i spatna reklama je reklama. napriklad v pripade cristovaa mam teorii, ze je tady tlacenej father monsterem vylozene koncepcne a promyslene. proto treba dostal na nejakou z jeho hovadin jednicku nebo dvojku nebo kolik to bylo. zkrata aby ta glorifikace nebyla prilis napadna. on muze leckdy nejvetsi hate prodavat vic nez nekonecny hykani :)

      • Re: ohyou.jpg (jarecek, 04.04.2014 11:27) Reagovat

        jinak piarko to bylo v uvozovkach. bud piarko jako skutecna reklama ze znamosti nebo za prospech. nebo taky "piarko" jako ze fanouskovsky klaneni. no offense. jen jsem se musel zasmat. pis dal :)

  • Ta deska je suprová ve všech ohledech ! :) ... (Danny, 05.04.2014 15:02) Reagovat

    Ta deska je suprová ve všech ohledech ! :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
P.O.D., Roxy, Praha, 16.4.2025
Naživo: P.O.D. v Roxy: Nu-metalová sauna, která smetla Prahu Americká legenda P.O.D. na svém pražském koncertě ukázala, že nu-metal nezemřel a že její hymny nestárnou. Vyprodaný klub Roxy se změnil v kotel, kapela jela naplno bez pauzy a bez slabého místa. Publikum rozsekala na kusy a jediné... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2025 15:19 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2025
Damiano David z Måneskin se vrátil do čela české rádiové hitparády S písní "Born With A Broken Heart" už italský zpěvák Damiano David triumfoval v tuzemských rádiích před čtyřmi týdny, nyní se na nejvyšší stupínek prosadil podruhé. V albech obhájil vedení slovenský Separ s deskou "Neviem", v... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Saša Smutný (Composers Summit Prague) - Chyběla mi u nás platforma, která by podněcovala novou tvorbu a podporovala skladatele
Rozhovory: Saša Smutný (Composers Summit Prague) - Chyběla mi u nás platforma, která by podněcovala novou tvorbu a podporovala skladatele Saša Smutný, mimo jiné trumpetista skupiny Jelen, stojí v čele pořádajícího týmu akce Composers Summit Prague. Její čtvrtý ročník se uskuteční od 17. do 22. dubna. Unikátní projekt přiveze do Prahy hollywoodské skladatele,... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2025 16:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Nové desky 14/2025 - od Bon Iver přes Record Store Day po Epiku
Nové desky 14/2025 - od Bon Iver přes Record Store Day po Epiku Hlavním tématem hudebních novinek minulého týdne byl jarní Record Store Day, nicméně vyšlo jich i několik opravdových. Mají je na svědomí například Bon Iver, Epica, The Mars Volta, navrátivší se OK Go, opravdu električtí... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2025 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
Noises from the Swamp - Liquid Salvation 8/10
Recenze: Debutující Noises From The Swamp přinášejí na "Liquid Salvation" temnou country s hutnou atmosférou Vlna temné country je ve světě poněkud na ústupu, u nás, s obvyklým a pochopitelným zpožděním, ale stále vznikají alba v tomto duchu. A rozhodně to lze kvitovat - obzvláště pokud se jedná o nahrávky natolik povedené jako debut... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2025 16:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Český rap v roce 2024 (28.02.2025 09:00)
- Video: Bojovat, dokud můžeme. Lipo a Anna Julie Slováčková zpívají v duetu "Jsi ve mně napořád" o ztrátách, naději i smíření (03.02.2025 17:23)
- Nové desky 40/2024 - od Coldplay přes Support Lesbiens po The Smile (10.10.2024 10:30)
- Paulie Garand & Kenny Rough se po deseti letech vracejí na molo. Právě vyšlo jejich společné album "MOLO II" (04.10.2024 17:22)
- Paulie Garand vydává EP "Nahoru na dno". Společně s ním pouští do světa i nový videoklip (26.05.2024 10:52)
- Jan Braun vydává své první EP "Růže". Pomohl mu Lipo (12.04.2024 12:04)
- Video: Pekař je v klipu "Já a ty" v posteli s Ivou Frühlingovou (29.02.2024 12:27)
- Naživo: Mirai odehráli v O2 areně jen lehce nadprůměrný koncert (01.12.2023 13:00)
- Naživo: Lipo se nepodbízí. Při křtu alba "Příběhy" vsadil na muzikantskou kvalitu a civilnost (22.04.2023 08:26)
- Video: Lipo a Kateřina Marie Tichá poukazují na "Tajný místa" dívky, která prodává svoje tělo (13.03.2023 14:26)

ALBUM TÝDNE 15/2025

Epydemye
Dosebe

Existuje spousta alternativní a složité muziky. Pak ale jsou i muzikanti, kteří se s tím nepářou, jdou po silné melodii a citu, navíc dokážou skládat bez kýče. Mezi ně patří i kapela Epydemye, která na novém albu "Dosebe" znovu potvrdila, že popová melodie se automaticky nerovná blbá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)
Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Lady Gaga Lucie Vondráčková Madonna Queen Pink Floyd Viktor Sheen The Weeknd Ed Sheeran Linkin Park Dua Lipa Hugo Toxxx Beyoncé Kabát Coldplay Taylor Swift BJ The Chicago Kid
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím