shop.musicserver.cz
London Grammar - If You Wait

Londýnská gramatika snadno a pomalu

Vydáno: 13.09.2013 06:00 v sekci Recenze - Marta Šindlauerová | foto: facebook.com/londongrammar

Víte, co je zárukou úspěchu? Přijít s něčím, co už všichni důvěrně znají. London Grammar měli určitou výhodu hned ze začátku. Jejich zpěvačka má totiž hlas skoro jako Florence Welch a hudba zní téměř jako The xx. To ale nejsou jediné zbraně těchto britských snílků, jak dokazuje novinka "If You Wait".

8/10

London Grammar - If You Wait

Vydáno: 8.9.2013
Celkový čas: 42:02

Skladby: Hey Now, Stay Awake, Shyer, Wasting My Young Years, Sights, Strong, Nightcall, Metal & Dust, Interlude, Flickers, If You Wait

Vydavatel: Warner/Chappell

Od alba, které produkuje Tim Bran (The Verve, La Roux) s Royem Kerrem a mastering dostane na starosti Tom Coyne ("21" Adele), očekáváte mnohé. Nesčetněkrát v hudební historii se ale ukázalo, že slavná jména v bookletu nahrávky nejsou zárukou úspěchu. Takovéto věci se většinou stávají, když je kapela tvrdohlavá a nechce si nechat poradit od zkušenějších, nemluvě o tom, že ti zkušenější často pochází z galaxie zcela odlišného žánru. London Grammar jsou zrovna ten tvrdohlavý případ - nenechali si do ničeho kecat a chtěli si za každou cenu udělat album po svém. Přirozeně si museli vyslechnout povzdechy hudebního vydavatelství, kterému jde hlavně o hity, respektive prodeje. A hitů - těch je na "If You Wait" poskrovnu. Ale pamatujete na Radiohead a jejich "OK Computer"? O této desce se před vydáním mluvilo jako o bezhitovce, vydavatelství tehdy dokonce snížilo odhad prodejů o polovinu - a ejhle! Právě odbyt a hudební kritici mluvili o jiném.

Na první poslech

Nuda, jak když pozorujete lenochoda žeroucího list... Vlastně počkat! Tohle byl docela pěkný moment! A tady je další... a další...
Všechno to začalo úplně nevinně. Hannah Reid (zpěv) a Dan Rothman (kytara) se potkali na nottinghamské univerzitě a řekli si, že by bylo super založit kapelu. Dlouhý čas vystupovali ve dvou, až jednoho dne objevil Dan na koleji (rozumějte univerzitní koleji) podivína s rozčepýřenými vlasy, kterak leží na posteli obklopen bubny zvanými djembe (takový ten buben, co na něj hrají Afričani) a čte si složení šampónu. Dali se do řeči a zjistili, že je pojí společná touha hrát podivnou hudbu. Dot Major (produkce/klavír/perkuse) se s chutí k Hannah a Danovi přidal, a tak se z dua stalo trio. Zanedlouho už byl na YouTube jejich první hit "Hey Now" a spanilá jízda mohla začít.

Chcete strhující instrumentální dovednosti? Na této nahrávce je nehledejte. Upřímně - Dan ani Dot nejsou žádní velcí hudebníci, ale jejich hudební cítění je až trestuhodně dobře vyvinuté. Ono i tomu Danovi nemůžete mít nakonec za zlé, že skoro ve všech skladbách tlumí struny (právě tímto nejvíce připomínají The xx, kterým mimochodem jednou i předskakovali). Písně London Grammar jsou prostě tak jemné, že by jim jakýkoli drive jen uškodil. Po celou dobu stopáže si jedou to své pomalé tempo, nikam nespěchají, Hannah všechno udýchá a pánové, dříve než zahrají další akord, stihnout vypít ještě půllitr. Častokrát během poslechu se naskytne okamžik evokující myšlenku: tady už musí přijít bicí, tady se to zrychlí. A ono nic. To je jeden z fíglů této trojice. Proč dělat hudbu, která je předvídatelná? Proč musí mít píseň nějakou strukturu? A proč má být deska vůbec různorodá? To ať mají jiní. My jsme London Grammar a chceme to dělat jinak.

Největší zbraní formace je pochopitelně zpěvačka Hannah. Jejímu hlasu lze přiřadit spoustu atributů, nicméně dva z nich bijí do uší nejvíc. Ve výškách zní jako Florence, v nižších polohách zase jako Lana Del Rey. A někde mezi tím je teprve Hannah Reid osobně. Tato skromná blondýna má také na starosti texty, pojednávající o jejích zkušenostech s opačným pohlavím. Emotivní hloubka se nejvíce projevuje ve "Wasting My Young Years" napěchované bědováním nad ztracenými léty, které zasvětila svému ex-příteli.

If You Wait- Deluxe Edition

London Grammar - If You Wait
Deluxe verze nabízí příjemné rozšíření standardní verze. Příjemné hlavně v tom, že jsou to London Grammar tak trochu jinak. "When We Were Young" je říznutá funkem, "Are You Gonna Leave Me" překvapí divokým rytmem djembe, neurazí ani spolupráce s Disclosure na songu "Help Me Lose My Mind". Ovšem deluxe verze skrývá klenot, kvůli kterému se vyplatí si připlatit. Jmenuje se "Maybe" a je racionálně nevysvětlitelné, jak se mohla taková píseň vůbec ocitnout mimo standardní disk. Hravý a energický song mezi vším tím pomalým materiálem zní asi stejně exoticky jako Slipknot na Country rádiu.

K vyjádření nedostatků tohoto debutu by se hodilo použít trochu poupravená slova Wericha: "A tam byla ještě taková pomalá písnička a za ní ještě pomalejší písnička a nakonec to všechno znělo jako jedna strrrrašně pomalá písnička." Stylová jednotnost má za následek určitou monotónnost a vyvolává nevyhnutelný pocit, že všechny skladby splývají do jedné. Zařazení utahané, nemastné neslané "Interlude" do tracklistu je pak naprostou zbytečností.

Bylo by dost nefér tvrdit, že "If You Wait" nemá žádné hity. Taková "Shyer", která stojí na silné melodii, florencovském "hů-hů-hů" ("Cosmic Love", už víte?) a tlumeném pobrnkávání na kytaru - zkrátka šlágr jak z učebnice. A co teprve "Sights" - to kdyby ve studiu stála Lana Del Rey, tak by si snad strhla ruku, jak by se o skladbu hlásila. Jako stvořená pro závěr televizních kriminálek je pak již zmiňovaná "Wasting My Young Years". Nicméně za vyloženě rádiovou záležitost se dá označit pouze "Strong".

"If You Wait" je album, které ve vás musí teprve dozrát. Ostatně sám Dot Major se přiznal, že se mu nahrávka začala líbit až po třetím poslechu. Je to hudba ideální pro zklidnění duše a jako balzám uzdraví vaše uši po celodenním ruchu. Jednoduše taková muzika, která se poslouchá pod noční oblohou. Mimo jiné vás jistě zaujme i obal desky, kde muž vlevo opravdu není Nicolas Cage a muž vpravo opravdu není Harry Styles z One Direction. A není to ani soundtrack k nové "Pobřežní hlídce", protože ta paní uprostřed není Pamela Anderson. Tohle jsou London Grammar a ti ještě ukážou, co umí.

 • Výborná recenze (Chloë, 13.09.2013 17:41) Reagovat

  Desku jsem ještě neměla možnost si poslechnout, právě takováhle recenze je však tím posledním impulsem, který mě přiměje k poslechu. Palec nahoru!

 • OMG (Jakub, 13.09.2013 19:55) Reagovat

  album je úžasný! zamiloval jsem se hned při prvním poslechu. a pokud tu budou někdy koncertovat, beru Ticketpro útokem. :-))

 • copy (xerox, 14.09.2013 20:17) Reagovat

  of a copy of a copy copy of a copy copy of a copy copy of a copy

  • Re: copy (neko, 15.09.2013 00:34) Reagovat

   of something that works, that works, that works.

   • Re: copy (xerox, 15.09.2013 19:54) Reagovat

    don´t think just pay pay pay pay pay pay pay pay pay i want to be rich by copying of music, fool

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 24.6.2023
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2023
Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity Po sedmitýdenní pauze se do čela tuzemského rádiového žebříčku vrátila Dua Lipa s loňským singlem "Houdini". Poprvé se do top desítky probojovali veteráni The Rolling Stones se songem "Mess It Up". Albům podruhé vévodí Calin s... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: "Treat Each Other Right" Jamieho xx zve na pokaženou svatbu (07.06.2024 16:46)
- Video: Romy v taneční "Always Forever" vykřesala vztahovou euforii (02.06.2024 18:11)
- Audio: London Grammar jsou v antimisogynistickém singlu "Kind Of Man" drzí a optimističtí (17.05.2024 18:41)
- Recenze: Taylor Swift na desce "The Tortured Poets Department" otevírá dveře pouze pozvaným, ostatní nechává tápat ve foyer (27.04.2024 08:00)
- Nezajímavá Taylor Swift, vysloužilá Lana... Courtney Love si vzala na paškál kolegyně (16.04.2024 18:22)
- Video: London Grammar zvou podmanivým singlem "House" na temnou domovní párty (06.04.2024 09:52)
- Naživo: Niall Horan si v Praze ječící dav dívek omotal kolem prstu (18.03.2024 19:30)
- Taylor Swift vydá v dubnu novou desku, zazpívá na ní i Post Malone a Florence (06.02.2024 12:56)
- Lana Del Rey na letošek plánuje vydání alba "Lasso". A bude to country! (04.02.2024 10:27)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (40-31) (23.01.2024 18:30)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon Avril Lavigne Beyoncé Dario G Sia The Offspring Taylor Swift mp3.com Queen Mirai Kabát Lucie Vondráčková Rush Billie Eilish Bono
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe