shop.musicserver.cz
Glen Hansard, Tichonov, Velký sál kulturního zařízení zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013

Glen Hansard ve ValMezu mířil přímo na srdce

Vydáno: 23.08.2013 08:26 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Jan Trávníček

Na malebné městečko Valašské Meziříčí se po letech znovu upnuly oči a uši všech milovníků dobré muziky. Do tamního Velkého sálu kulturního zařízení v zámku Žerotínů totiž po čase zavítal jeho nejznámější "rodák" - irský folkrockový písníčkář Glen Hansard.

Live: Glen Hansard

místo: Velký sál kulturního zařízení zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí
datum: 21. srpna 2013
setlist:You Will Become, Maybe Not Tonight, Talking With The Wolves, Love Don't Leave Me Waiting, Low Rising, When Your Mind's Made Up, Bird Of Sorrow, Leave, Lies, Come Away To The Water, Astral Weeks, Paper Cup, High Hope, Moving On, Fitzcarraldo, Star Star, Her Mercy, Falling Slowly, Little Old Me, Come Sit Down, This Gift, Say It To Me Now, Gold, Don't You Do It, Passing Through

Tichonov, Velký sál KZ zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013
© Jan Trávníček
Avšak než se jeho naléhavý hlas nesl městem, dostali na scéně prostor valašští Tichonov. Rob Bochnik z The Frames jim produkoval debutovou desku a nám nezbývá než výrazně upozornit na to, že by se všichni milovníci The xx, Editors či Bloc Party měli mít v říjnu, kdy jejich společné dílo "Overnight" vyjde, opravdu na pozoru. Rýsuje se nám tady totiž dost možná domácí objev roku.

Kvarteto se snažilo naplno využít příležitosti zahrát si před slušně zaplněným sálem a do soustředěného publika nechávalo vygradovat jednu melancholickou píseň za druhou. Snová atmosféra, nadpozemská lehkost, povznášející zpěvy, tklivé kytarové vyhrávky, bezchybná produkce a takřka nehybní muzikanti. To jsou jejich poznávací znaky. Mějte jejich jméno na paměti, o Tichonovu ještě hodně uslyšíme.

Glen Hansard, Velký sál KZ zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013
© Jan Trávníček
Bezmála tříhodinové vystoupení odpálil skvěle naladěný Glen Hansard se svou dvanáctičlennou kapelou písní "You Will Become" z nádherné loňské desky "Rhytm & Repose". Ta během večera odezněla téměř celá, a byť ji publikum evidentně nemělo zažitou tolik jako písně ze soundtracku k "Once" nebo z jeho domovské kapely The Frames, přijímalo je s velkou chutí. Ostatně hned při druhé ukázce z ní, tedy "Maybe Not Tonight", zpěvák doprovodil text "...memories of another town..." všeobjímajícím gestem rukou a názorně předvedl, které město má na mysli. Vysloužil si za to hlasitý potlesk. Jeden z mnoha.

Z lásky k městu, ve kterém dle svých slov zná každý kout, se písničkář během koncertu zpovídal hned několikrát. Vždyť právě tady, na festivalu Valašský Špalíček, jeho cesta před dvanácti lety prakticky začala. Nehovořil však v naučených patetických frázích, spíše naopak. Míchalo se v něm štěstí s dojetím a občas slova jen těžko hledal. Přesto mu všichni rozuměli.

Glen Hansard, Velký sál KZ zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013
© Jan Trávníček
Třeba když vykládal o tom, jak při procházce kolem Bečvy složili s Markétou Irglovou "Lies", jednu z nejkrásnějších skladeb svého repertoáru. A vzhledem k tomu, kam se osudy obou protagonistů z Oscarovaného nezávislého hitu od té doby rozešly, mu vůbec nelze vyčítat, že se při ní na okamžik zalknul žalem. Protože ať už zpěvák servíroval teskné nebo optimističtější písně, vždy platilo, že je na tak výjimečném místě dával chápavému publiku opravdu ze srdce.

Aby to ale nevypadalo, že se jen tři hodiny plakalo, je třeba uvést na pravou míru, že pokud právě nezpíval některou ze svých plnokrevných balad, hýřil zpěvák dobrou náladou a nefalšovaným nadšením. Vůbec nejvíce to bylo vidět ve chvílích, kdy za ním šlapala jeho perfektně sehraná kapela jako jeden muž a on mohl jako hrdý pantáta přivolávat jednotlivé muzikanty (nejčastěji dechovou sekci) do přední části pódia a nechat je vyniknout, ba si i trošku zaimprovizovat. Takto třeba vznikla fantastická vložka do písně "Love Don't Leave Me Waiting", kdy spolu s trombónistou odehráli úryvek "Respect" Arethy Franklin. Vtipné byly i Hansardovy pravidelné kontroly miminka v první řadě, které zpočátku tancovalo na reprobedně, aby o dvě hodiny později sladce usnulo.

Glen Hansard, Velký sál KZ zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013
© Jan Trávníček
Čiré muzikantství z bezejmenného bandu, ve kterém si našli místo i houslista Colm Mac Noc Iomaire, kytarista Rob Bochnik, basák Joe Doyle nebo bubeník Graham Hopkins (všichni z The Frames) vyloženě čišelo. Jakmile se kterákoliv píseň rozjela z intimního počátku v obrovský rachot, ve tvářích Hansardových spoluhráčů jste mohli vidět nadšení srovnatelné s desetiletým klukem, který dostane k narozeninám PlayStation. A samotný principál? Při emotivních pasážích "When Your Mind's Made Up", "Leave", "Bird Of Sorrow" a řadě dalších se mu tvář zbarvila do ruda a zkřivila tak, že jste z vrásek mohli číst o všech bolestech jeho života. Hlasivky vykřičené až na doraz. Prsty napevno spjaté se strunami. A v srdci díra, kterou nemá kdo zacelit. Tak moc to bolelo. Tak moc to prožíval. A chtěl to ze sebe všechno dostat.

Glen Hansard, Velký sál KZ zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013
© Jan Trávníček
Příznivci, mezi kterými byl i Petr Fiala z Mňágy & Žďorp Hansardovi doslova viseli na rtech. Byl tak strhující, že z něj nebylo možné spustit oči. A jistě se každému z nich drala do hlavy nejzásadnější otázka večera. A ve chvíli, kdy to nikdo nečekal, jim na ni třiačtyřicetiletý Ir mimoděk odpověděl, když si pozval na pódium asi osmiletou dívenku z první řady a společně si zazpívali "Falling Slowly". Jemný dětský hlásek a skvělá angličtina se zasloužily o bouřlivý potlesk po každé odzpívané sloce. Krásně dojemný moment z večera, který měl tolik vrcholů, že vybrat z nich jen jeden by se prakticky rovnalo kacířství. Mezi ty další pak patřilo i roztančené číslo s coververzí Marvina Gaye "Don't You Do It", akustická vložka na okraji pódia, kde pětice muzikantů vystřihla "Gold" tak, že kdyby to viděli Mumford & Sons, tak to okamžitě zabalí, anebo až na dřeň jdoucí novinka "This Gift". Prostě jedna nádhera za druhou.

Glen Hansard, Velký sál KZ zámku Žerotínů, Valašské Meziříčí, 21.8.2013
© Jan Trávníček
Snad jen v závěrečných písních hostující Lisu O'Neill si mohli pánové a dámy odpustit, její umečený šmoulí hlas zbytečně narušoval jinak krásnou atmosféru plnou pochopení a lidské sounáležitosti. Na úplný konec se pak všech čtrnáct aktérů vydalo s nástroji mezi lidi a sborově si s nim zazpívalo "Passing Through" Pete Seegera. Vyřknout závěrečný ortel snad nikdy nebylo snazší - jednoznačný kandidát na koncert roku.

NÁZORY
  • no :) (jarecek, 23.08.2013 09:08) Reagovat

    ja doufam, ze tam zadne *miminko* na reprobedne netancilo .. vzhledem k velmi omezenym motorickym schopnostem, ktere kazde normalni miminko ma, by to stejne nejspis mohlo byt zpusobeno pouze vibracemi aparatu :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Glen Hansard v Lucerně obrazech (16.11.2023 10:21)
- Naživo: Glen Hansard v Praze řval, šeptal i vyprávěl (15.11.2023 19:06)
- Video: Mňága a Žďorp po dvaceti letech natočila klip k písni "Nic složitýho". Hlavní role obsadili dva skalní fanoušci (02.11.2023 08:15)
- Nové desky 42/2023 - od The Rolling Stones přes Blink-182 po Samphu (25.10.2023 20:30)
- Naživo: Fenomenální Mumford & Sons nechali ohňostroj doma, čtvrtý den Szigetu ale bavili i ADONXS, AJR nebo Nirvana (14.08.2023 18:03)
- Fotogalerie: Mumford & Sons dovedli na Szigetu desítky tisíc lidí do euforie (14.08.2023 14:44)
- Naživo: Sam Smith se stali vládci Mad Cool Festivalu, sklonit se ve Španělsku museli i Mumfordi a Queens Of The Stone Age (09.08.2023 07:55)
- Nové desky 29/2023 - od Blur přes soundtrack k "Barbie" po rockery Greta Van Fleet (26.07.2023 19:30)
- Naživo: Páteční Metronome Prague se dal do pohybu (nejen větrného) (24.06.2023 16:25)
- Fotogalerie: Metronome Prague pokračoval se Zaz, Editors, Janou Kirschner, Zrním a dalšími (24.06.2023 11:30)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Taylor Swift Viktor Sheen Lucie Vondráčková Ben Cristovao Madonna Kryštof Ewa Farna The Beatles Lady Gaga AC/DC Barbara Haščáková MC Erik a Barbara Like She Burian Milly Honsová Sia
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu