shop.musicserver.cz

Anděl s ďáblem v těle

Vydáno: 27.09.2013 08:00 v sekci Recenze - Jaroslav Hrách | foto: facebook interpreta

Víte, kdo stojí za letní hitovkou "I Love It" od švédské dvojice Icona Pop? Ano, je to zpěvačka Charli XCX, často přezdívána jako goth-popová princezna. Po nevalném hudebním úspěchu ze své minulosti se sebrala a nahrála překvapivě povedenou desku "True Romance".

7/10

Charli XCX - True Romance

Vydáno: 03.06.2013
Celkový čas: 47:02

Skladby: Nuclear Seasons, You (Ha Ha Ha, Take My Hand, Stay Away, Set Me Free, Grins, So Far Away, Cloud Aura (feat. Brooke Candy, What I Like, Black Roses, You're The One, How Can I, Lock You Up

Vydavatel: Warner Music

Svou hudební historii Charlotte Emma Aitchison odstartovala již ve svých čtrnácti letech, kdy jí rodiče poskytli úvěr na natočení desky. Vznikla nahrávka pod názvem "14", nebyla však vydána komerčně a Charli XCX se žádné velké slávy nedočkala. Až později, během roku 2011, Charlotte natočila pár singlů, které zaujaly hudební magazín Pitchfork a vysloužily si od něj nálepku "nejlepší tracky". Nejeden hipster teď určitě tuší, co to znamená, když Pitchfork chválí. Ve zkratce bylo zaděláno na slibný hype. Charli XCX se z toho tedy snažila vytěžit a v roce 2012 vydala EP "You’re The One" obsahující kromě stejnojmenného singlu ještě "Nuclear Seasons" a "So Far Away", tedy skladby, jež se dostaly na současné debutové album "True Romance".

Během minulého léta se Charlie XCX podařilo napsat opravdu skvělý hit "I Love It", se kterým jí vypomohl producent Patrik Berger. Nakonec ho však přenechala Švédkám Caroline Hjelt a Aino Jawo z electropopového uskupení Icona Pop. Skladbu si lehce upravily do vlastního stylu a těží z ní až do současnosti (mimochodem Icona Pop zrovna vydávají debutovou desku "This Is… Icona Pop" obsahující i tento singl). Charli XCX v rozhovorech ovšem zmiňuje, že jí vůbec nevadí, že předala pro sebe potenciální hit někomu jinému. Prý ho měla napsaný za půl hodiny, ale moc jí neseděl a nehodil by se do konceptu připravované desky. Na jednu stranu je to celkem škoda, bylo by zajímavé slyšet "I Love It" v jejím podání.

Název alba "True Romance" je inspirovaný stejnojmenným filmem od Tonyho Scotta a Quentina Tarantina z roku 1993. Proč takový název? Má zachycovat Charlottinu romantickou historii v naprosté upřímnosti. Což je pravda, texty se točí především okolo zamilovanosti, lásky, nešťastné lásky a dalších teenagerských strastí. Rozhodně nečekejte žádná intelektuální moudra a poselství, stále se jedná o popovou nahrávku, ovšem lehce odlišnou od hlavního toku. Zpěvačka se pohybuje na pomezí indiepopu á la Alex Winston a electropopu v podání Natalie Kills, do toho čerpá inspiraci od interpretů jako Grimes, Santigold, MS MR či CHVRCHES, ale nesnaží se o žádnou kopírku. I přes moderní zvuk je z hudby cítit vliv synth-popu z osmdesátek a devadesátek.

Charli XCX se kromě nálepky "goth-popová princezna" dočkala i škatulky dark-pop, který je nejvíc slyšet (a vlastně i vidět ve videoklipu) u perfektního singlu "You’re The One". Temná vlna jí však nevydržela a na debut se dostalo hodně světlých momentů, takže z dark-popu je najednou angel-pop, krásný to přerod! Přesně takový zvuk uslyšíte ve skladbě "You (Ha Ha Ha)" s produkcí od Gold Pandy (resp. vysamplovaný song "You"). Znalci originálu se sice při poslechu mohou šklebit, chytat za hlavu či se jinak pohoršovat, ale výsledek je více než povedený.

Vynikající otvírák v podobě "Nuclear Seasons" spolehlivě připraví na poslech celého alba. "Set Me Free" zaujme nejen vydařeným textem, ale především Charlottiným zpěvem a jeho střídající se polohou. U písně "How Can I" se mi vybavuje Lana Del Rey akorát s trochu pozměněným hlasem. Jako jediný host na mikrofonu se však objevuje americká rapperka Brooke Candy v songu "Cloud Aura" a je příjemným zpestřením. Nahrávka bohužel obsahuje i pár průměrných skladeb, které při poslechu nezaujmou a působí jako vata (například plytká "Black Roses" nebo tuctová "What I Like").

Pokud si Charli XCX udrží svůj styl a bude v něm pokračovat, mohl by to pro ni být slušný začátek v hudební kariéře. Ostatně debutová nahrávka "True Romance" sklízí jednu chválu za druhou.

  • Recenze (Daniel, 27.09.2013 20:45) Reagovat

    Máte v plánu recenzi alba Colours in the dark by Tarja Turunen? Vaše recenze mám moc rád, a zajímámě, co na toto album povíte:)

    • Re: Recenze (Jaroslav Hrách, 28.09.2013 12:28) Reagovat

      Bohužel vás zklamu, ale recenzi na Tarju Turunen v plánu nemám. Jinak děkuji za názor :)

      • Re: Recenze (XXXXX, 29.09.2013 11:49) Reagovat

        A co na novou Jessie J?.)

        • Re: Recenze (Jaroslav Hrách, 29.09.2013 11:52) Reagovat

          Tu si vzal na starost kolega a jistě v blízké době vyjde.

          • Re: Recenze (XXXXX, 29.09.2013 12:04) Reagovat

            Děkuji.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lenny Kravitz, Sean Kuti & Egypt 80, O2 arena, Praha, 12.3.2025
Naživo: Lenny Kravitz si v Praze napravil reputaci Až příliš repetitivní melodie a bouřlivě hrající dechová sekce předskokana neudělaly afrobeatu zrovna nejlepší reklamu, především byl však Sean Kuti & Egypt 80 poměrně podivná dramaturgická volba pro večer, který měl patřit... čtěte zde
Vydáno: 13.03.2025 11:00 v sekci Naživo
Michal David - Život je náš 5/10
Recenze: Nová deska Michala Davida "Život je náš" docela ujde. Až na ty otřesné texty I když tvoří nekonfliktní muziku, budí velké vášně. Michal David má přibližně stejně vysoké množství fanoušků jako odpůrců a těžko už s tím teď dokáže něco udělat. Oběma těmto skupinám přináší nové album, jedněm... čtěte zde
Vydáno: 13.03.2025 08:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 10. týden 2025
Českému rádiovému éteru podruhé vládne Myles Smith, albům stále dominuje Viktor Sheen Myles Smith navázal na vítězství z minulého týdne a se singlem "Nice To Meet You" si připisuje druhý vavřín v našich rádiích. Tuzemské tvorbě znovu kraluje Kateřina Marie Tichá, jejíž "Plamen" dokonce v absolutním pořadí poprvé... čtěte zde
Vydáno: 12.03.2025 18:30 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 9/2025 - od Lady Gaga přes Jethro Tull po Jennie
Nové desky 9/2025 - od Lady Gaga přes Jethro Tull po Jennie Novinkám minulého týdne sice jednoznačně vládla Lady Gaga s albem "Mayhem", avšak připojila se k ní ještě další členka Blackpink Jennie, matadoři Jethro Tull, cenami ověnčený folkař Jason Isbell, metaloví Destruction, Spiritbox... čtěte zde
Vydáno: 12.03.2025 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
Sam Fender - People Watching 9/10
Recenze: Skvělý Sam Fender míří s "People Watching" rovnou do výročních žebříčků Přímočaré, dynamické, hymnické, bez hluchých pasáží a především upřímné. To jsou jen některé z přívlastků, kterými můžete počastovat třetí desku britské superhvězdy Sama Fendera. Zpěvák se právě díky ní už snad... čtěte zde
Vydáno: 12.03.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě aneb 75 (nejen) hudebních odstínů podle Davida Věžníka (26.01.2025 16:00)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (10-1) (25.01.2025 10:20)
- Nové desky 41/2024 - od The Offspring přes Vladimíra Mišíka po Becky G (16.10.2024 12:00)
- Recenze: "Brat" od Charli xcx přináší víc než jen skvělé klubové album (29.09.2024 08:00)
- Video: Erotické dusno mezi Charli XCX a Billie Eilish v "Guess" vzbudilo kontroverzi (08.08.2024 13:27)
- Naživo: Závěr Open'er festivalu měli na starosti Hozier, Skrillex a Charli XCX (25.07.2024 19:00)
- Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru (12.06.2024 08:00)
- Video: Charli XCX se v průbojném klipu "360" mění v opravdovou hvězdu (13.05.2024 14:06)
- Charli XCX představila dva nové singly i tracklist desky "Brat" (04.04.2024 10:54)
- Charli XCX se s novinkou "Brat" vrací ke klubovým kořenům (07.03.2024 12:41)

ALBUM TÝDNE 10/2025

Lady Gaga
Mayhem

Pět let po předešlé studiovce "Chromatica" přišla Lady Gaga s deskou, kterou od ní snad už ani její nejvěrnější fanoušci nečekali. S naprostou lehkostí na ní sype z rukávu hit za hitem. Album "Mayhem" se hravě vyrovná zpěvaččiným přelomovým a dodnes ikonickým počinům "The Fame (Monster)" a "Born This Way".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber ADONXS Lady Gaga Madonna Lucie Vondráčková Taylor Swift Queen Gaia Mesiah Beyoncé Coldplay Viktor Sheen The Weeknd Mirai Vypsaná fiXa Pink Floyd Kabát Hugo Toxxx
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe