Čisté festivaly mají v letošním roce nového patrona. Je jím Pavel Cejnar, který každé všední odpoledne rozesílá z éteru rádia Evropa 2 dobrou náladu, večer pak na televizní obrazovce rozdává lidem rady, jak si zařídit domácnost. Jak to mají s tříděním odpadů právě cizí domácnosti. A jak třídí doma on?
© facebook interpreta
Pavle, když se řekne žlutá, modrá a zelená, co si představíš jako první?
Jako úplně první si představím reklamu na zubní pastu, která kdysi běžela v telce. Ale ty barvy tam byly asi nějak jinak, že? Taky se mi vybavuje vlajka nějaké země. Třeba kdyby se Italové dohodli se Španěly a spojili to nějak šikovně... Jo a kontejnery. Sklo je zelený, žlutý je papír - ne zkouším vás - žlutý je plast a modrý je samozřejmě papír.
Jak to máš vlastně doma zařízeno? Používáš barevné kontejnery?
Doma dávám stranou kartóny a papír, který už nepotřebuju. Papíru mám teda nejvíc. Zvlášť odkládám sklo a taky plastové láhve. Kdysi mě docela štvalo, že u nás doma v Sezemicích u Pardubic nebyly blízko kontejnery na třídění odpadu. Tak jsme se já a sousedi vzali a na jeden směsný kontejner jsme nastříkali nápis plasty. A začali jsme třídit kelímky od jogurtu a petky. Dneska je to ale v pohodě, kousek od baráku máme všechny barevné kontejnery.
SOUTĚŽ: Vydejte se zdarma na Rock for People!
Díky projektu Čistý festival můžete celé léto soutěžit o vstupenky na letní open airy! Například až do 27. června probíhá na stránkách www.cistyfestival.cz soutěž o tři vstupenky na Rock For People. Celkem můžete během léta vyhrát téměř tři sta vstupenek na čisté festivaly a dvanáct smartphonů.
Kelímky od jogurtu a petky je možné docela dobře recyklovat. Co bys vyrobil z těch, které vytřídíš?
Bylo by docela zajímavé, kdyby se z nich udělaly nějaké šikovné designové věci do domácností nebo do stavebnictví. Z umělé hmoty by se daly vyrobit skvělé doplňky, ze skla nové lustry. Vypiješ láhev, sníš jogurt, a pak si za rok na nich hezky posedíš a ještě ti posvítí.
Pojďme se podívat do cizích domácností. S televizní show jsi objel desítky nebo možná stovky bytů a domů. Setkal ses tam někdy s nějakým zajímavým způsobem třídění odpadů?
Celkově jsme udělali už sto devadesát proměn domácností. Nejzajímavější byl pán, který sbíral jenom víčka od plastových láhví. Takže když jsme přijeli s televizním štábem natáčet proměnu, tak nám nejprve vzal všechna víčka z našich láhví s pitím. Schovával si je do nějaké místnosti, a pak z toho něco stavěl. Nějaký dům nebo tak něco. Na co docela koukám, jsou někteří starší lidi. Ti vůbec na rozdíl od těch mladších často netřídí. Mlaďoši, měli byste je to naučit! Asi by nebylo od věci, kdyby architekti navrhovali třeba kuchyně tak, aby se tam koše na tříděný odpad vestavěly. To už děláme automaticky. Do nových kuchyní dáváme koš na tříděný odpad. Teda většinou se tam vestaví. Kuchyně je k tomu uzpůsobená. Nový koš na třídění odpadů je sice dražší, ale na druhou stranu je to velice praktická věc. Teď už aby ti lidé skutečně třídili odpady.
Co tě vedlo ke spojení s projektem Čistý festival? To jsi takový aktivista v boji za lepší planetu, nebo tě prostě jen přitahuje třídění odpadů?
Podvědomě každý třídí spoustu věcí, jen je třeba přenést to do toho odpadu. Mě třeba třídění imponovalo. Já jsem jako kluk nejprve třídil kamarády. Jako starší kluk jsem třídil holky. A teď jako velký kluk třídím odpady. Protože když se třídí odpady, tak doma nesmrdí koš. A hlavně mě přitahuje čistota. Nemám rád špinavý holky.
© facebook interpreta
A není tvoje láska k třídění dána tím, že jsi chtěl být jako kluk popelářem?
Jasně, že jsem chtěl být popelářem. A taky hasičem. Obojí se mi povedlo, protože teď jsem patronem všech třídících lidí a taky dobrovolným hasičem u nás v Sezemicích. Vlastně každému, kdo bude třídit na festivalech, se může splnit jeho dětský sen. Zvednout ten kelímek a vytřídit ho, to je sen!
Jak si vlastně představuješ takový ideální čistý festival?
Když dohraje kapela a lidi odejdou, tak tam bude tráva bez bince. Lidi se pak nebudou štítit chodit na koncerty. Jak k tomu pak přijdou ty kapely, že se jich lidi potom kvůli nepořádku pod pódiem štítí. Líbí se mi třeba Rock For People, tam jsou lidi vychovaní, tam už to ani nejde netřídit. Řekl bych to asi tak, každý chce mít u baráku hezkou zahradu, kde bude příjemně trávit svůj volný čas. Na festivalech by to mělo být stejné.
Co bys vzkázal těm lidem na festivalech, kteří netřídí, nebo dokonce odhazují odpadky na zem?
Boží mlejny melou a určitě se vám to vrátí. Až se zraníte o něco na zemi, pochopíte, proč je dobré mít čistý festival.
Nebo bys jim mohl z rádia pustit za trest nějakou hroznou písničku?
To je těžké. Pustil bych jim třeba Evu a Vaška. A zrovna těm, co netřídí, se to líbí a já jim tím zlepším náladu. Těm, co netřídí, bych nejradši vypnul rádio, aby neslyšeli vůbec nic.
A těm, co třídí, dal bys jim nějakou odměnu?
Pro kapelu na fesťáku je odměnou potlesk, pro ty, co třídí odpady, by měl být odměnou dobrý pocit.