Pojď se mnou do chemičky, zn. Chemical Brothers počtvrté!

27.01.2002 19:49 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Chemičtí bratři nachystali pro pondělí 28.1.2002 vydání svého čtvrtého alba s názvem "Come With Us", které předznamenaly úspěšné singly "It Began In Africa" a "Star Guitar". Zda na desce najdete další nálož chemických sloučenin, které vás lapí, se dozvíte v naší dnešní recenzi.
7/10

Chemical Brothers - Come With Us

Skladby: Come With Us, It Began In Afrika, Galaxy Bounce, Star Guitar, Hoops, My Elastic Eye,The State We're In (Featuring Beth Orton), Denmark, Pioneer Skies, The Test (Featuring Richard Ashcroft)
Celkový čas: 55:05
Vydavatel: EMI Czech Republic
Chemical Brothers (aka Tom Rowlands a Edward Simons) se dali dohromady v závěru osmdesátých let, kdy studovali na Manchesterské univerzitě. Jejich oblíbenými styly tehdy byly acid house a techno. Velkou slávu zažili jako Dust Brothers, později se přejmenovali na Chemical Brothers a svoji debutovou desku vydali v roce 1995. Ta dostala jméno "Exit Planet Dust", byl na ní hit "Leave Home" a hostovali na ní Tim Burgess (Charlatans, skladba "Life Is Sweet") a Beth Orton (skladba "Alive: Alone"). Druhé chemické album vyšlo o rok později s názvem "Did Your Own Hole" (zde naleznete skladbu "Setting Sun" s hostujícím Noelem Gallagherem z Oasis). Největší popularitu duu přineslo však až třetí album "Surrender" (1999) s hitem "Hey Boy Hey Girl" a hosty Bernardem Sumnerem (New Order, Electronic), Bobby Gillespiem (Primal Sceam) a Hopem Sandovalem (Mazzy Star). Na novinku "Come With Us", kterou předznamenaly úspěšné singly "It Began In Africa" a "Star Guitar", se čekalo skoro tři roky.

Nahrávka přináší opět pestrý pelmel hudebních stylů. Tom a Edward se nebáli sáhnout po mnoha samplech, které přidávají na pestrosti jednotlivých tracků, kterých je na albu rovných deset. Album trvající okolo 55 minut přináší tanečně netaneční skladby, na které vždy nemusíte jen tancovat, ale můžete klidně sedět v pohodlném křesle, do sluchátek si necháte ordinovat hudbu a lehce přidupávejte do rytmu. Chemicals se částečně vracejí ke kořenům své tvorby, na druhou stranu je tady slyšet mnoho prvků nejen taneční hudby, která nyní válcuje Evropu a roztančenou Ibizu. Typickým příkladem je aktuální singlík "Star Guitar", který tak trochu připomíná to, co dnes hrají Daft Punk, Röyksopp nebo Roger Sanchez, takový francouzsky znějící housík s kytarkama a veselou melodií. Oproti tomu docela nudně zní minuloroční singl "It Began In Afrika", kde své růžky vystrkuje mnoho afrických bubínků a cingrlátek a zaseknutý sampl "It Began In Afrika-ka-ka-ka-ka-ka" je vnucován stále dookola vašemu stroji v hlavě, kterému říkáme mozek, ten tím pádem nemá moc práce s tím, aby tuto informaci zpracoval, i když svižné tempo tohoto tracku roztancuje kde koho.

Pojďme se však podívat na další kousky. Hosty jsou tentokráte Beth Orton, která s Chemicals spolupracuje již po druhé a svůj debut na poli taneční hudby si odbyl Richard Ashcroft z rozpadlých The Verve. Beth Orton zpívá ve skladbě "The State We're In", která je zpočátku spíše takovou milou akustickou vsuvkou a postupně graduje do rytmů a povedené melodie, je to nejsladší věc na "Come With Us". Richard Ashcroft propůjčil svůj hlas v závěrečném opusu "The Test", kde zkreslené vokály doplňují kytarové samply a smyčky rytmů, velmi pestrý konec desky, který se neohraje, stále zde poznávám nové elementy předtím mi unikající.

Na albu také naleznete skladby, které jsou typické pro tvorbu Chemicals Brothers, jmenovitě titulní "Come With Us" nebo "Galaxy Bounce". Tom a Edward mají asi rádi latinu, protože skladby "Hoops" a "Denmark" jakoby vypadly z recepisu všelijakých latino soundů, akustické kytary, píšťaly a kdejaké sesbírané paprsky sluncem rozpálených pláží. "Hoops" kromě latiny přináší i nůši rytmů a všelijakých cosmo zvuků, které ozvláštňují již tak pestrou skladbu. "My Elastic Eye" je výlet do dob pravěku techna, mnoho deep elektronických zvuků a do toho nějaká dětská zvonkohra, prapodivná kombinace. Ještě jedna věc nebyla v dnešní recenzi zmíněna, tou je "Pioneer Skies", která má v sobě zakompovanou lehkou synťákovou melodii ala osmdesátky se zvoněním tramvají a shlukem elektronického harašení, kterou z ničeho nic vystřídá heavymetalové sólo, proč by to nemohlo jít dohromady, že?

Chemical Brothers na svém čtvrtém albu "Come With Us" nachystali povedené taneční experimenty podle svého gusta a každý si z nich může odnést co bude chtít, ať už na nějaké taneční párty nebo soukromém večírku uprostřed pohodlných polštářů. Chemicals jsou průvodci světem pestrých skladeb, které však nemusejí být vždy určeny jen k tanci. Chemické inovátorství však už není takové jako dříve, takže občas na vás vyskočí ten a ten zvuk, který byl již někde slyšen a zbytečné kopírování něčeho jen kvůli tomu, že to je právě "in", není zrovna to pravé ořechové. Přesto Chemicals Brothers přišli s povedeným albem, které si zaslouží vaši pozornost a jejich recept je předurčen, aby vás pobavil kdekoliv na této planetě. Příští pokračování tvorby Chemicals ukáže, jestli jsou stále na té dobré cestě nebo jestli se nechali svést konkurencí. Vše chemické konzistence nemusí být vždy zdraví škodlivé!


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY