Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
SuperStar 2013, GrandFinále, 2.6.2013

Třetí ex-federální SuperStar se stala Sabina Křováková

Vydáno: 03.06.2013 00:15 v sekci Naživo - Tomáš Parkan a Honza Průša

Ani to moc nebolelo a SuperStar doběhla do svého GrandFinále. V něm se utkali Štefan Pčelár se Sabinou Křovákovou a byl to velmi vyrovnaný duel, ze kterého vzešla vítězně česká zástupkyně. Jak tomu všemu došlo a jak to viděli dva redaktoři musicserveru, zjistíte v tradičním komentáři.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: SuperStar 2013

kolo: GrandFinále
datum: 2. června 2013
Předchozí kolo

SuperStar 2013
© nova.cz
Máme za sebou novou éru SuperStar. Jaká byla? Předně byla plná nechutného a vlezlého product placementu, který už v druhém kole lezl na nervy takovým způsobem, že bonbóny, sluchátka, kolu a pár dalších věcích už nechci dlouho vidět, nehledě na to, že si je tedy rozhodně nekoupím. Moderovali ji fakt nedobří moderátoři - myslím, že všichni jsme s láskou vzpomínali na Leoše. Co se ale povedlo, byla tentokrát porota. K osvědčenému duu přišla mladá Ewa Farna, která se nebála trošku blbnout, ukázat, co umí, a hlavně vyjádřit emoce, ale především názor, a to bez ohledu na kolo a na soutěžícího. Rozhodně nebyla neslaná, nemastná jako některé její předchůdkyně. Lepší porota v SuperStar ještě nebyla. A co se týče soutěžících? Ti byli tentokrát neskutečně vyrovnaní. Od Top 6 už bylo těžké vysloveně někoho favorizovat, což koneckonců vydrželo až do samotného GrandFinále.

Jako první začal bojovat Štefan Pčelár, kterému porota vybrala "Paradise" od Coldplay. Když je zpíval poprvé, byla to bomba, ale hlavně proto, že to byla krátká část a "Viva La Vida" je trošku pestřejší. "Paradise" trošku nudila, asi i proto, že byla o něco delší. Štefan občas nezaintonoval, ale ono zvládnout ty přechody a falzety není žádná sranda. Celkový dojem byl ale velmi dobrý.

Vždycky, když slyším "One Of Us" od Joan Osborne, vzpomenu si i na Princovu verzi. Je to divné, ale Sabina Křováková se jí trošku přiblížila. A povedla se jí znamenitě. Dokonce i docela slušně frázovala, což se mi u ní až tak často nestává. Co je ale podstatné, podařilo se jí skvěle zachovat atmosféru písničky. Po prvním kole stav 1:0 pro Sabinu.

SuperStar 2013 - Štefan Pčelár
© nova.cz
V druhém kole vybírala produkce. Když jsem četl, že Štefanovi předhodila "Set The Fire To The Rain" od Adele, říkal jsem si, kterého blbce to zase napadlo. Po tom ale, jak ji Itcho odzpíval, se musím lehce omluvit. Výsledek byl totiž hodně povedený. Čert vem, že mu sem tam zahaprovala rytmika, ale ta písnička má neskutečný koule a Štefanovi se je povedlo v nich udržet. Mělo to dynamiku, náladu a bylo vidět, že si ji skvěle užívá. Jednoduše - výkon hodný GrandFinále.

V případě Sabiny produkce sáhla po osvědčené "Still Loving You" od Scorpions, což nebyl sice výběr mimo, ale spíš lehce chybný. Každý si totiž ještě pamatuje verzi Gábiny Gunčíkové a v tomto srovnání to nebylo dobré. Co mi vadilo? Na můj vkus to bylo děsně utahané, skoro až nepřirozeně ubrečené. Navíc do toho nesedělo ani frázování a místy ani intonace a celkově to bylo prostě slabší, tudíž stav se srovnal na 1:1.

Ve třetím kole došlo na výběr samotných zpěváků a už u Štefana bylo vidět, jak neskutečně to některým lidem může prospět. Sám si vybral "Dance With Somebody" od Mando Diao a byl to rozdíl jak, dámy prominou, jako prase. Jistě, ta písnička šlapala sama o sobě, ale na Štefanovi bylo vidět, jak se v ní neskutečně vyžívá, což bylo naprosto odzbrojující. A nepotřeboval k tomu ani svůj úsměv. Ondřej Soukup se mu snažil vytýkat cosi pohybového, ale to bylo úplně mimo. Výborné vystoupení i bez tance.

SuperStar 2013 - Sabina Křováková
© nova.cz
Sabina už tak šťastnou myšlenku neměla. Chápu, proč si vybrala písničku Ashlee Simpson - jsou si totiž stylově dost podobné, takový teen pop punk - ale upřímně, "La La" je song o ničem. A v tu chvíli už ani nepomohlo, že to mělo energii a že jí to nadmíru sedlo. Prostě to byla oproti Štefanovi v podstatě nuda, takže v tuhle chvíli se ujal slovenský zástupce vedení.

Ve třetím kole došlo na ty nejlepší vystoupení obou finalistů v celé soutěži. U obou byla volba celkem jednoduchá. Štefan snad nemohl zpívat nic jiného než "Impossible" a i na podruhé to bylo opravdu výborné a plné emocí. Jenže proti němu stála Sabina společně s "Cry Baby" Janis Joplin, respektive Garneta Mimmse, máme-li být přesní. Už poprvé byla její verze dokonalá, ale tentokrát si ještě více pohrála s těmi soul-bluesovými partiemi a vůbec se nedivím, že výsledek rozbrečel Ewu Farnou. V tomto kole tak naprosto s přehledem stav srovnala.

Rozseknout to mohl ještě společný duet. Prosil jsem produkci, aby už zapomněla na Pink, ale ono ne. Opět mě trápili další její písničkou "Just Give Me A Reason" a Sabina byla trošku ve výhodě, protože Pink v ní hraje hlavní roli, zatímco Nate Ruess tam spíš přicmrndává. A tak to bylo i v tomto duetu. Sabina v n2m předvedla trošku víc a Itcho ji velmi dobře doplňoval. Ve spojení s "Cry Baby" tak Sabina nakonec strhla pomyslné vítězství na svoji stranu.

Tak by to bylo, kdyby se to vzalo poněkud exaktně. Osobně mi na Sabině vadí několik věcí, které jsem popsal několikrát už v minulých komentářích. Kdyby to bylo na mě, stal by se SuperStar Jaroslav Smejkal. Proč? To dokázal podobně jako Celeste Buckingham během GrandFinále, když zazpíval svoji věc. Takhle jsem se ale mohl celkem v klidu těšit na to, koho by viděla za vítěze porota a hlavně samotní diváci.

V případě poroty to bylo jasné - každý se držel svého finalisty ze své země, tudíž u poroty to také vyhrála Sabina poměrem 2:1. Pořád se ale čekalo, jak rozhodnou diváci. Ti jen potvrdili ostatní indicie a za třetí Česko Slovenskou SuperStar zvolili Sabinu Křovákovou. Toť vše. Jen snad jedna věc. Nova, respektive produkce soutěže, opět neumí udělat za tím vším pěknou tečku. Zatímco jinde vše končí za zpěvu písničky výherce v objetí ostatních soutěžících, v naší SuperStar to končí předáváním výher od sponzorů. Brrr.

Jak to viděl Honza Průša

SuperStar slibovala v letošní řadě novou éru. Co ale vlastně tato new age podoba přinesla? Nic, co by stálo za zmínku. Protože jestli byla letos SuperStar něčím nová, tak to byla přeplácanost product placementem (fuj), slaboučká moderátorka (fuj), mizerná dramaturgie (fuj). A to je asi tak vše. Nešlo tedy ani o splasklou bublinu. Ještě o míň.

I tak jsme ale mohli zaznamenat výkony, které se v hlavách sledovačů televize usadily občas možná i na několik dnů (bez ironie, to není málo). Extra velká zábava se nekonala, překvapení taky téměř žádná. A tak z té průměrnosti a podprůměrnosti vyčnívala nejvíc jen korektní a rozumná porota. Díky za to (fakt). A možná, že ten déšť, který v posledních dnech přišel, tu je proto, aby spláchl a očistil pachuť toho, co po končícím, ne moc povedeném ročníku, v leckom zůstává.

Ale nechme hodnocení televizního formátu, pojďme do Grandfinále. Protože jak Štefan Pčelár, tak Sabina Křováková na sobě makali, dřeli, tvrdě pracovali a chtěli vyhrát. A z mého pohledu jde skutečně o ty dva nejzajímavější a nejosobitější zpěváky, kteří letos prošli sítí poroty. Takže dnes zpívali zcela zaslouženě.

Štefan Pčelár začal zvolna. Porota mu vybrala "Paradise" od Coldplay, u které jsem po celou dobu přemejšlel, proč je tak rozbitá, čím mě nudí. A pak mi došlo, že jí chyběla jakékoliv gradace. Vývoj. Posun. Spíš jsem měl pocit, že se Štefan soustředí, aby nepřestřelil, aby nevyčníval. A to mu, bohužel, vyšlo.

"One Of Us" od Ozzyho praneteře naopak Sabině sedla. Taky se držela spíš zpátky, ale i tak byla osobitá. Svá. A jako písničkářce, holce s kytarou, jí to tentokrát dost slušelo. Celkově to byl silný, uhrančivý výkon. A neobyčejně lehký. Plzeňská věž převyšuje kopce.

Ve druhé skladbě se ale Štefan chytil. "Set Fire To The Rain" měla všechno to, co chybělo v předchozí "Paradise". Byly tam emoce, rostlo to a Štefan si byl jistý. Věděl, co zpívá, proč to zpívá a přirozeně si dal jednu ze svých nejlepších písní v soutěži.

Ve "Still Loving You" Sabina zase bodovala. Protože tam opět byly emoce a navíc ten její postoj. Být nad věcí. Jakože - kašlete na Scorpions a tuhle ohranou věc. Já jsem Křováková. A dám si do toho svůj výrazný otisk. To se povedlo hlavně v luxusních slokách.

"Dance With Somebody" si Štefan vybral sám a nevím, zda udělal úplně dobře. Perfektně mu fungovaly sloky, ty k jeho poloze a barvě hlasu sedly překvapivě skvěle. Ale když přiběhla ta smečka košilatých holek a on spustil refrén, tak jakoby to nebylo naplno. A zas tomu něco chybělo, i když závěrečné a capella finále to zas napravilo.

Nemůžu si pomoct, ale "La La" mne od Sabiny vůbec nebavila. Vnímal jsem ji jako balík energie, který se nedařilo ukočírovat, a vcelku to bylo zcela neuchopitelné. Tady jsme se nepotkali, neb kromě té energie a divokosti jsem si tu neuměl najít nic, o co bych se mohl opřít.

"Impossible" by měla být tou skladbou, která v nás zůstane na dýl. Štefan jí dává fakt bravurně. A to i s chybějícím momentem překvapení a napodruhé. Ale ani tak si nejsem jistý, že si na ní ještě někdy v budoucnu vzpomenu. A fakt netuším, proč.

Sabina podle mě odzpívala řadu písniček líp než "Cry Baby". Nicméně, právě tahle písnička je pro ni typická. Je jejím osobním medailonkem, i když s Janis Joplin jsou hodně rozdílné. Společnou mají snad jen tu dřeň, na níž obě šly. A je fascinující, jak při ní pracuje s hlasem, dynamikou a jaký koule to celé ve výsledku má. A navíc, dnes se jí povedla o poznání líp než posledně.

Závěrečný duet "Just Give Me A Reason" byl hlavně dojemný. Harmonický, všeobjímající a emotivní. Taková hezká tečka za tím dnešním večerem.

Za celou dobu, co jsem psal letošní SuperStar, jsem měl jasnou favoritku, Sabinu Křovákovou. A bylo by divné, kdybych jí nefandil i dnes. Protože byla nejosobitější a nejzajímavější persónou z tohoto cirkusu. A nejvíc mě mrzelo, že Štefan nazazpíval nic od Pearl Jam. Protože ti by mu, dle mého názoru, náramně sedli. Třeba taková "Yellow Ledbetter".


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • THE END (STOP SS, 03.06.2013 01:12) Reagovat

  Konečně KONEC! Tyhle kraviny by měli zakázat! Koho to furt baví čumět na rádoby zpěváky, po kterých za 4 měsíce neštěkne pes? Dobijí svět/ČR pomocí hlasování lidí a to většinou ještě né kvůli zpěvu, ale vzhledu... Všichni sice vydaj CD, ale koupí si to rodina, kamarádi a pár fanoušků, ale tržbu z toho nebudou mít a budou mít hovno...

  At raděj nova/prima/slováci odkoupí práva k US a UK soutěžím jako je např. X Factor, protože tam se aspon něco pořádnýho děje, tam ty emoce pořádně prožívaj a děje se to několik měsíců a i ti porotci mají nějakej ten vztah k soutěžícím...
  tyhle český soutěže jsou na pytel, protože jak rychle začínaj, tak rychle končej...

  A ano, vím, že US X factor dávali na prima COOL, ale v noci a to většina už spí...

  • Re: THE END (exty, 03.06.2013 08:53) Reagovat

   mám jednoduchý recept, který vyřeší váš problém: nečumět na to

   • Re: THE END (Svářeč, 04.06.2013 13:03) Reagovat

    To je sice dobrý recept, sám se jím řídím, jenomže i tak se o tom dočteš v pomalu každém periodiku na netu, pořád se o tom baví spolužáci, někteří kámoši...

 • dobry vitaz (kiwwi, 03.06.2013 09:22) Reagovat

  super sabinke som to velmi prial. je to krasna mlada inteligentna zena resp ziena. top favorit bola terezka mandzakova zial nevyslo to. myslim ze sa obe presadia pod podmienkou ze sa nebudu viac venovat bulvaru ako hudbe. o obe tieto mlade zeny sa bude bulvar trhat a vymyslat si rozne intrigy. bude dolezite to vydrzat. kazdopadne sa tesim na oba albumy a urcite kupujem. btw sabina je uplne luxusny vitaz, nehovoriac o porovnani s takou guncikovou(ano ta nevyhrala ale aj tak) alebo s tou komunistickou vyherkynou z hlas ceskoslovenska.

  sabi gratz

  • Re: dobry vitaz (Petr, 04.06.2013 20:01) Reagovat

   Ha,ha, Křováková a inteligentní žena? Asi jsem sledoval jiný pořad. Srovnávat Gunčíkovou a Křovákovou je jako srovnávat Mercedes s Trabantem.Sabina to je pojem pro průměrnost. Průměrná zpěvačka, průměrná vizáž a podprůměrná inteligence. Pravá Superstar :-))))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metallica, Letiště Letňany, Praha, 18.8.2019
Naživo: Nedotknutelné riffy Metallicy působily v Letňanech poněkud včerejším dojmem Americká skupina Metallica, globální kolos a jedna z nejsilnějších hudebních značek na světě, se v neděli večer vrátila do Prahy. Potvrdila status heavymetalové jedničky a nestárnoucí žánrové klasiky. A pokud vás to zajímá, tak... čtěte zde
Vydáno: 19.08.2019 12:05 v sekci Naživo
11
Brutal Assault - 4. den, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2019
Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Jak se v bahně utopil masomlýnek Čtvrtý den Brutal Assaultu vypadal při pohledu z okna slibně. Modrá obloha, mráčky, příjemný větřík. Jenže s polednem se zatáhlo a spustil se liják hodný biblické potopy světa. Pevnost Josefov tak od půlky odpoledne připomínala... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2019 09:00 v sekci Naživo
2
Brutal Assault - 3. den, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2019
Naživo: Třetí den ovládli Brutal Assault legendy a šamani Třetí den bývá na Brutalu (a obecně jakémkoliv festivalu) nejnáročnější minimálně po fyzické stránce. Letošek nebyl jiný, navíc se páteční program hemžil kvalitními jmény až dlouho do noci. Alespoň počasí spolupracovalo a... čtěte zde
Vydáno: 16.08.2019 17:21 v sekci Naživo
4
Ariana Grande vás s běžnými taškami ani peněženkami na koncert nepustí. Ráda vám ale prodá svoje
Na okraj: Ariana Grande vás s běžnými taškami ani peněženkami na koncert nepustí. Ráda vám ale prodá svoje Úspěch alb "sweetener" a "thank u, next", vydaných jen s půlroční mezerou, katapultoval Arianu Grande na vrchol. Její zářijový koncert v Praze je proto velmi očekávanou záležitostí, vždyť málokterá popová hvězda teď září... čtěte zde
Vydáno: 16.08.2019 11:00 v sekci Publicistika | Na okraj
13
Sziget festival, Den 7, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 13.8.2019
Naživo: Strhující finiš. Foo Fighters s Twenty One Pilots na Szigetu poroučeli ohni, větru i vodě A je to za námi. Sedmadvacátý ročník pátého největšího festivalu na světě letos (ať už kompletně nebo jen na jeden den) navštívilo přes 530 000 návštěvníků a jejich srdce na Ostrově svobody byla plná radosti. Povedlo se skoro... čtěte zde
Vydáno: 15.08.2019 23:28 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Xindl X zakončil turné trojkoncertem v Praze spojeným se křtem (21.12.2018 13:30)
- Video: Xindl X a Sabina Křováková zpívají ve "Věčně nevěrná" všem záletníkům (11.01.2018 18:28)
- Fotogalerie: Vánoční fest 2016 představil spoustu českých hvězd (30.12.2016 17:21)
- Recenze: Sabina Křováková je na desce "Sirkama" nejen skvělou zpěvačkou, ale i skladatelkou (05.01.2016 07:43)
- Nové desky pro 49. týden (06.12.2015 14:25)
- Audio: Poslední SuperStar Sabina Křováková v sobě singlem "Skládám si obrázky" probouzí rockovou krev (01.03.2015 10:49)
- Sabina Křováková se připomíná novým singlem "Ty, já a kytara" (27.06.2014 09:15)
- Přípravy na souboj Hlasu a X Factoru vrcholí (08.01.2014 09:50)
- Audio: Sabina Křováková - Skřítek (13.11.2013 14:42)
- Sabina Křováková připravuje desku a zazpívá si na koncertě Ewy Farne (16.09.2013 09:14)

ALBUM TÝDNE 33/2019

Charlie Cunningham
Permanent Way

V soukromí je tento týpek spíše tichý a plachý, na koncertech však v plné míře předvádí své emoce z příběhů, které ve svých skladbách vypráví. Jeho druhé album "Permanent Way" je nečekaně velký grower, který má ten dar vás zcela pohltit. S každým poslechem Cunninghamovi čím dál více věříte vše, co do něj vložil.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.08.
Billie Eilish (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 22.08.
Paul Kalkbrenner (DE) (Žluté lázně, Praha)
So 24.08.
JMSN (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 27.08.
Hozier (IRL) (Forum Karlín, Praha)
Út 03.09.
Helmet (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 04.09.
Ariana Grande (USA) (O2 Arena, Praha)
Čt 05.09.
Zebrahead (USA) (MeetFactory, Praha)
Čt 05.09.
Courtney Barnett (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 09.09.
Cassia (UK) (Cross Club, Praha)
Út 10.09.
Sean Koch (RSA) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga The Cure Kryštof Rihanna Madonna Adele Sia Coldplay Ewa Farna Beyoncé AC/DC Linkin Park Rammstein Ed Sheeran Britney Spears Avicii Kylie Minogue Taylor Swift Zaz Aneta Langerová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver