Americká art-metalová skupina Dream Theater vydala před nedávném živé album "Live Scenes From New York". Deska je nejen zářným důkazem špičkového muzikantství kapely, mapujícím patnáctiletý hudební materiál, ale také počinem značně tajemným.
8/10
Dream Theater - Live Scenes From New York
Skladby: CD1 - Regression, Overture 1928, Strange Deja Vu, Through My Words, Fatal Tragedy, Beyond This Life, John & Theresa Solo Spot, Through Her Eyes, Home, The Dance Of Eternity; CD2 - One Last Time, The Spirit Carries On, Finally Free, Metropolis Pt. 1, The Mirror, Just Let Me Breathe, Acid Rain, Caught In A New Millennium, Another Day, Jordan Rudess' keyboard solo; CD3 - A Mind Beside Itself, Erotomania, Voices, The Silent Man, Learning To Live, A Change Of Seasons
Celkový čas: 187:20
Desky mohou být tajemné, či chcete-li obskurní, z mnoha důvodů - alba
Deicide kvůli satanistickému pošukovi Bensonovi, "The Wall" od
Pink Floyd díky atmosféře a poselství a stovky dalších alb pro záhady, k nimž došlo při jejich natáčení. Na "Live Scenes From New York" není dryjáčnicky zajímavý ani obsah, ani členové kapely, nýbrž obal. Ano, obal! Živák
Dream Theater měl totiž vyjít jedenáctého září ...pokračuji po chvilce napětí... s hořícími Twin Towers jako emblémem na přebalu! Každý dozajista pochopí, že po událostech onoho dne by nebylo příliš rozumné album vydávat. Ba, co nerozumné! Bylo by to přímo nebezpečné a skupina by se dobrovolně vystavovala na odiv nepochybně nepříjemnému zájmu FBI (jako že je i tak určitě prověřili, protože takováto shoda náhod je vskutku výjimečná). A tak byl start prodeje posunut na listopad, což se již obešlo bez bortících se mrakodrapù.
"Live Scenes From New York" je záznam koncertu, který skupina odehrála třicátého srpna 2000, kde jinde než v New Yorku, a to konkrétně v Roseland Ballroom. Vystoupení bylo závěrem světového turné "Metropolis 2000 Tour", jež proběhlo u příležitosti vydání desky "Scenes From A Memory" (1999). Podobně jako třeba
Pearl Jam tedy
Dream Theater upřednostnili variantu záznamu jednoho celého koncertu před použitím vybraných skladeb z několika různých vystoupení. To nahrává jisté kontinuitě, která však v tomto případě na několika místech dostává rány pod pás.
Dream Theater, jak jsem již uvedl, kroužili světem s "Metropolis 2000 Tour" v době, kdy byla v obchodech jejich studiovka "Scenes From A Memory". Materiál z této desky na live albu pochopitelně převažuje, nicméně neznamená to, že si posluchač nevychutná i živé verze písní starších. Dùkazem budiž např. "A Change Of Seasons", v roce 1995 samostatně vydaný 20-timinutový opus, "The Mirror" a "Silent Man" (z desky "Awake"), "Another Day", pùvodně z alba "Images And Words" nebo "Metropolis" z prvotiny "When Dream And Day Unite". Hudby je tedy na desce požehnaně - přes tři hodiny!!! Nemusím snad zdůrazňovat, že takto časově rozlehlá show se na jedno CD nevejde, tudíž v balení najdeme disky hned tři (třetí obsahuje i interaktivní materiál - klip, trailer a část koncertu). Oni
Dream Theater jsou vůbec známí tím, že jejich muzika je takřka "vysokým uměním", které není určeno pro komerční rádia, není určeno klipové kultuře, jejíž ovečky jsou schopny intenzivně vnímat skladby maximálně pětiminutové. Navíc při koncertech skupina publikum neudivuje pyromanskou extravagancí a přebujelým divadelnictvím, ale muzikou, nutno říci hlavně perfekcionistickou improvizací. Proto nejsou výjimkou desetiminutové písně. Na tomto místě je ovšem nutno zmínit, že právě délka písní se ukázala být drobnou vadou na kráse. Pro jejich rozložitost musela produkce sáhnout k nepopulárnímu kroku, a to ke stříhání, kdy zvláště na disku číslo jedna jsou vesměs všechny skladby "useknuté". Tím jsem mínil výše napsanou poznámku, že kontinuita desky dostává v několika momentech trochu na frak. Po jiných stránkách lze ale desku jen chválit - perfektní zvuk, výborné muzikantství, dobrá atmosféra.
"Live Scenes From New York" je určeno zarytým fanouškům
Dream Theater, protože ono to ani jinak nejde. Člověk, jenž tuto hudbu nezná, by se při poslechu chtě nechtě nudil (tomu se v délce tří hodin asi opravdu nedá vyhnout a dost možná budou mít problém i někteří fandové kapely).
Dream Theater ovšem zdaleka nejsou mainstreamovou skupinou, jejíž hudba by měla zasahovat široké vrstvy, a proto se můžou soustředit na umění, na radost ze hraní a jistou "komplikovanost", což je všechno na tomto live albu bohatě doloženo.