TOPlist
shop.musicserver.cz

Zbytečně osekaná rekapitulace

Vydáno: 09.11.2012 12:00 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

Legendární americká kapela The Beach Boys letos oslavuje padesát let na scéně a kromě nového alba se rozhodla i rekapitulovat. Za ta léta mají z čeho vybírat, ale jednodiskový výběr "Greatest Hits" je se svými dvaceti položkami úplně zbytečným produktem, který těžko může někoho zaujmout. Ruce pryč!

4/10

The Beach Boys - Greatest Hits

Vydáno: 24.9.2012
Celkový čas: 54:17

Skladby: That's Why God Made The Radio , California Girls, Sloop John B, Wouldn't It Be Nice, Surfer Girl, Do It Again, Surfin' Safari, Surfin' U.S.A., Don't Worry Baby, Little Deuce Coupe, I Get Around, Fun, Fun, Fun, Be True To Your School, Dance, Dance, Dance, All Summer Long, Help Me, Rhonda, Rock And Roll Music, God Only Knows, Good Vibrations, Kokomo

Vydavatel: Parlophone

Plážoví pánové z prosluněné Kalifornie letos slaví padesát let. Padesát let! Tohle číslo je pomalu těžko uvěřitelné, když vezmeme v potaz, jakými problémy si tahle formace prošla, včetně mentálních problémů Briana Wilsona, soudních rozepří mezi členy a především také úmrtími bratrů Dennise a Carla Wilsonových. A přesto jsou i nadále spolu, natáčejí nové písně a koncertují. Po vydařeném comebacku v podobě alba "That's Why God Made The Radio" došla řada i na rekapitulování, které je sice trochu zbytečné, neboť kompilací The Beach Boys vydali už mraky, ale proč si nenadělit dárek k výročí.

Tu mnou recenzovanou ale mohu doporučit jen těžko. Když za sebou máte skoro třicítku studiových alb, minimálně dvakrát tolik úspěšných singlů, lze opravdu těžko sestavit výběr o dvaceti skladbách tak, aby byl alespoň trochu reprezentativní. Jen při letmém pohledu na obsah výběru vás musí napadnout minimálně deset zásadních skladeb, které zde chybí. Největší problém je pak hlavně v tom, že výběr mapuje pouze období do alba "20/20". Z pozdější tvorby už se objevuje pouze "Kokomo" (singl objevující se často na žebříčku toho nejhoršího), předělávka klasiky Chucka Berryho "Rock And Roll Music" a titulní skladba z již zmíněného nového alba, patřící sice k tomu lepšímu, ale klidně by mohla uvolnit místo důležitějším nahrávkám.

"Greatest Hits" tak lze pouze brát jako letmý úvod do bohaté diskografie téhle legendární kapely. Setkáme se zde především s klasickými singly, které pomohly definovat surf rock, a i když je co do kvality zastínila pozdější více experimentální produkce, právě s těmito si je nejčastěji spojujeme. Díky odlehčeným prosluněným textům o surfování, plážích či autech a dokonale vystavěným harmoniím se skladby jako "I Get Around", "Fun, Fun, Fun" nebo "Surfin' U.S.A." těší i dnes velké popularitě. Mezi ty první opravdu zásadní patří "California Girls", jedna z prvních, jejíž vznik ovlivnily halucinogenní látky (je neuvěřitelné, že tuhle úžasnost začal Brian Wilson psát během ne zrovna příjemného tripu na LSD), a "Don't Worry Baby", v níž se Wilson (úspěšně) snaží přiblížit "Be My Baby" od The Ronettes (z tvůrčí dílny Phila Spectora).

Jeho hudební génius se pak nejvíce projevil na jedné z nejzásadnějších nahrávek v historii rockové hudby. Samozřejmě, že není řeč o ničem jiném, než o albu "Pet Sounds", zde zastoupeném skladbami "Sloop John B", "Wouldn't It Be Nice" a "God Only Knows", které lze právem označit za jedny z nejlepších a nejpropracovanějších singlů šedesátých let. A i když pánové tuto nahrávku nikdy úplně nepřekonali (částečně se jí vyrovná snad jen teprve loni oficiálně vydané "Smile"), v post-petsoundovské době vzniklo spoustu skvělých singlů a je záhadou, proč zde nedostaly větší prostor. Místo na disku by se, při stopáži pod padesát pět minut, určitě našlo.

Konečné hodnocení jsem nakonec nastavil na mírný podprůměr, čímž ale nehodnotím hudbu samotnou. Ta je sama o sobě zásadní a měl by ji znát každý hudební fanoušek. Pokud opravdu chcete reprezentativní výběr The Beach Boys, doporučuji sáhnout po dvoudiskové kompilaci "Fifty Big Ones", která vychází zároveň se zde recenzovanou "Greatest Hits". Právě tuto lze s padesáti položkami považovat za jednu z nejlepších, jelikož právě na ní se opravdu dozvíte, jak geniální a nadčasovou kapelou The Beach Boys byli, jsou a navždy zůstanou.

  • w (john, 09.11.2012 22:32) Reagovat

    Je pravda, ze jeden disk tazko pokryje a zmapuje historiu kapely, ale 4 / 10 je velmi malo. Takych 7 hviezdiciek by mala tato komplacia dostat.

  • Slušný výběr (Martin, 10.11.2012 08:48) Reagovat

    Řekl bych že kapela/nahrávací firma logicky vytáhla ty největší hity a ty dala na výběrovku. Přece jenom ty nejznámější písně, které vyhrávaly hitparáday po celém světě pochází z 60. let. Kapela pak vydávala sice spoustu singů, ty se umisťovaly ve spodní části hitparád a těžko je lze považovat za hity. Mě osobně chybí snad jen Barbara Ann a jinak bych s takovým výběrem byl docela spokojen.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Epydemye - Dosebe 8/10
Recenze: Epydemye na nové desce "Dosebe" znovu přináší radost z hudby. Ve všech směrech Existuje spousta alternativní a složité muziky. Pak ale jsou i muzikanti, kteří se s tím nepářou, jdou po silné melodii a citu, navíc dokážou skládat bez kýče. Mezi ně patří i kapela Epydemye, která na novém albu "Dosebe" znovu... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Twenty One Pilots, O2 arena, Praha, 12.4.2025
Naživo: Twenty One Pilots jako mistři iluzí. Plná O2 arena žasla nad jejich triky Žádné hořící auto nebo lezení na zvukařskou věž jako na posledním turné a festivalové šňůře se tentokrát nekonalo, i tak ale americké duo oprášilo povědomé kousky a přidalo pár nových wow momentů. Praha tak zase jednou... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2025 11:00 v sekci Naživo
Vladimír Mišík & Etc... - 4 (vinylová reedice 2025) 7/10
Recenze: Vladimír Mišík & Etc… se na desce "4" ocitli v novovlnném opojení a ztratili část své osobitosti Čtvrté bezejmenné album Vladimíra Mišíka z roku 1987 nepatří k typickým oblíbencům fanoušků. Je ale toto odmítnutí jen reakcí na razantní proměnu zvuku Etc..., nebo je za tím něco více? Možnost odpovědět si s odstupem... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2025 08:00 v sekci Recenze
Martina Pártlová, Forum Karlín, Praha, 11.4.2025
Naživo: Podruhé a stejně skvěle. Martina Pártlová znovu ohromila Forum Karlín Od jejího prvního koncertu ve Foru Karlín uplynuly čtyři měsíce. Premiéra sklidila takový zájem a množství superlativů, že následně přidala na stejném místě dvě dubnová vystoupení. Obě nakonec zase vyprodala. Martina... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2025 14:00 v sekci Naživo
Až mě Andělé...
Ultrapopařův koutek: Až mě Andělé... Ceny Anděl každoročně v naší hudební sociální bublině vyvolávají bouři emocí a naprosto rozdílných názorů. Většině populace jsou ovšem zcela jedno, stejně jako jinou část publika zase nezajímají třeba Sportovec roku a... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Ultrapopařův koutek
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: The Beach Boys - Byl zázrak, že jsme v roce 1969 mohli v Československu zahrát (24.05.2024 08:00)
- The Beach Boys se dočkají speciálního dokumentu na Disney+ (29.03.2024 10:12)
- Rokenrolová síň slávy (opět) pozměnila svou definici toho, co znamená rock (01.02.2023 15:59)
- Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga (24.11.2021 19:30)
- Slavná alba: "Pet Sounds" od The Beach Boys jako demonstrace možností nahrávacího studia, která předběhla dobu (24.04.2021 09:00)
- The Beach Boys se po padesáti letech vrátí do Prahy (10.02.2019 17:08)
- Brian Wilson z Beach Boys navštívil střední školu. Pětku z hudebky mu přepsali na jedničku (20.01.2018 17:32)
- Zemřel Fats Domino, další z pionýrů rock'n'rollu (26.10.2017 10:18)
- Recenze: Chuck Berry podvacáté je vlastně úplně stejný, pořád je však radost ho poslouchat (31.08.2017 15:10)
- Naživo: The Beach Boys Prahu přenesli do slunné Kalifornie (11.06.2017 11:20)

ALBUM TÝDNE 15/2025

Epydemye
Dosebe

Existuje spousta alternativní a složité muziky. Pak ale jsou i muzikanti, kteří se s tím nepářou, jdou po silné melodii a citu, navíc dokážou skládat bez kýče. Mezi ně patří i kapela Epydemye, která na novém albu "Dosebe" znovu potvrdila, že popová melodie se automaticky nerovná blbá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)
Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Lucie Vondráčková Ed Sheeran Lady Gaga Pink Floyd The Weeknd Madonna Linkin Park Kabát Beyoncé Viktor Sheen Queen Hugo Toxxx Taylor Swift Dua Lipa Coldplay Disturbed
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím