Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
"Pet Sounds" od The Beach Boys jako demonstrace možností nahrávacího studia, která předběhla dobu

"Pet Sounds" od The Beach Boys jako demonstrace možností nahrávacího studia, která předběhla dobu

Vydáno: 24.04.2021 09:00 v sekci Slavná alba - Jiří V. Matýsek | foto: Capitol Records

Dojde-li v diskuzi na největší milníky v oblasti nahrávání a práce ve studiu, dříve nebo později zaznějí jména dvou desek: "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" od The Beatles a "Pet Sounds" od The Beach Boys. Druhá jmenovaná, perla zvukové magie a opus magnum Briana Wilsona, se stala tématem dalšího dílu cyklu Slavná alba.

Příběh nahrávky "Pet Sounds", to není ani tak příběh kapely The Beach Boys jako spíše její vnitřní síly jménem Brian Wilson. Nenápadný hudební génius byl od počátků existence skupiny její hnací silou. Zpěvák, koncertní baskytarista a hlavně autor, který stojí prakticky za všemi skladbami této americké formace.

"Brian je hudební vizionář," popisuje svého spoluhráče Al Jardine a dodává: "Totéž vizionářství se u něj ale projevuje i ve společenském kontextu. Vidí věci, jež my ostatní nevidíme, slyší to, co nikdo další neslyší. Jde o mimořádnou osobnost. V hlavě má zabudovaný nějaký speciální přijímač." A bubeník Hal Blaine, který s Wilsonem pracoval na natáčení "Pet Sounds", doplňuje: "Svůj talent si nikdy neuvědomoval. Podle mě mu to nedošlo dodnes."

The Beach Boys dokázali přesně vystihnout uvolněného bezstarostného ducha šedesátých let, doby, která ještě nebyla zatížená válkou ve Vietnamu, hippies a psychedelickými drogami - byť v žádném případě nelze pominout nesmírný vliv, který tohle všechno na populární hudbu mělo.

Bratři Brian, Carl a Dennis Wilsonové, jejich bratranec Mike Love a spolužák Al Jardin vnesli do pop music témata, na která se tehdejší kalifornská mládež pochopitelně chytala: surfování, sluncem ozářené pláže, holky, stylové bouráky či bezstarostnost a navrch přidali okamžitě rozpoznatelný zvuk postavený na dokonalých vokálních harmoniích. Hity jako "Surfin' ", "Surfin' U.S.A." nebo "Surfin' Safari" (ne, ve všech skladbách není v názvu surfování…) byly v jádru rokenrol, ale obohacený právě o originální sound, částečně snad inspirovaný folkovými kapelami, které tehdy Brian poslouchal.

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, ale život na cestách pro introvertního Briana nebyl. V prosinci 1964 utrpěl v letadle panickou ataku a v lednu následujícího roku oznámil, že s koncertováním končí a bude se plně soustředit na komponování a práci ve studiu. Bolavý krok pro zbylé členy (přišli o basáka a podstatnou část své vokální harmonie) však byl zásadním a pozitivním krokem pro vývoj populární hudby. Wilson se totiž stal jedním z prvních, snad ještě s Philem Spectorem, pro něhož se studio stalo hudebním nástrojem.

Tohle rozhodnutí mu rozvázalo ruce a umožnilo mu odstřihnout hudbu The Beach Boys od surfové estetiky. S odstupem času se ukázalo, že to bylo rozhodnutí správné, zpočátku ovšem nesklidilo nadšení ani u kolegy Mikea Lovea, ani u vydavatelství Capitol Records. Podle nich se skupina měla držet toho, co funguje, a nesnažit se měnit svůj zvuk.

Na druhou stranu lidi z labelu dali Brianovi prakticky neomezený rozpočet a volnou ruku. A to natolik, že mu povolili dosud nemyslitelné - natáčet i v jiných studiích, než která vlastnilo vydavatelství. První experimenty si The Beach Boys dovolili na albu "The Beach Boys Today!", pokusy zde naznačené pak dotáhli k legendární dokonalosti na "Pet Sounds". Psal se rok 1966.

Podstatným spolupracovníkem Briana Wilsona se stal textař reklamních znělek Tony Asher, který má výrazný podíl právě na změně tematiky songů. Už žádné surfování a pláže, ale hlubší ponor do duše a introvertnější písně, promyšlené do posledního detailu. "Chvíli trvalo si na nový materiál zvyknout," vzpomínal Al Jardin. "Nebyla to hudba, na kterou by se nutně dalo tancovat. Spíše hudba k milování."

Podle Briana mělo být nové dílo komplexním prohlášením, podobně jako v roce 1965 vydaná deska "Rubber Soul" The Beatles, v níž se zhlédnul. "Nechtěl jsem je kopírovat, ale být tak dobrý jako oni. Nechtěl jsem hrát stejnou hudbu jako oni, ale dostat se na jejich úroveň." Ostatně při prezentaci "Pet Sounds" v Londýně si John Lennon a Paul McCartney nechali celou kolekci dvakrát v soukromí přehrát, načež autor "Yesterday" označil závěrečnou křehkou baladu "God Only Knows" za nejlepší píseň, která kdy byla napsána.

Výsledek byl tak jiný, jak jen mohl být. Wilson se ve studiu obklopil tehdejší špičkou mezi studiovými muzikanty, skupinou, které se přezdívalo Demoliční četa. "Pet Sounds" si zachovaly charakteristické vokální harmonie, jen o poznání propracovanější a složitější. Zvuk obohacovaly takové vychytávky jako připínáčky zapíchané do kladívek klavíru (vytvořily onen charakteristický zvonivý zvuk), zdvojování či ztrojování nástrojů, orchestrální pasáže nebo inspirace z klasické hudby. Vše, co si Brian Wilson zamanul, to se muselo realizovat. "Brian připomínal kombinaci hipstera s nějakým slavným britským generálem, co si zakládá na disciplíně," popisuje Bruce Johnston, muž, který zaskočil v The Beach Boys v době, kdy se Brian zavřel do studia. "Byl neústupný, od každého vyžadoval, aby pracoval na maximum," dodává.

Přízeň publika si ale novinka získávala jen velmi pozvolně. Album "Pet Sounds" se nedostalo na očekávaná první místa hitparád, což vydavatelství šokovalo natolik, že krátce poté vydalo ještě kompilaci největších hitů, aby zalepilo díry v očekávaných tržbách. Trvalo dlouhých dvacet let, než deska získala platinový status. Pozici mezi nejzásadnějšími - a nejlepšími - nahrávkami historie rocku jí ale dodnes nikdo nesebral.

Detailní pohled do zákulisí natáčení "Pet Sounds" nabízí další díl cyklu BBC Slavná alba, který ČT art odvysílala v pátek 23. dubna. Za týden přijde na řadu odložený díl o debutu formace The Doors.

Série článků vzniká ve spolupráci s Českou televizí.

NÁZORY
 • Doporučuju přečíst si kapitolu o Brianu Wilson... (OHNOTHIMAGEN, 25.04.2021 07:05) Reagovat

  Doporučuju přečíst si kapitolu o Brianu Wilsonovi v knize Nicka Kenta "Těžkej nářez".

 • Uff (Kája, 25.04.2021 10:50) Reagovat

  To album je naprosto otřesný! To obdivoval snad jen Vojtěch Lindauer, poněvadž to byla z Emeriky!

  • Re: Uff (Jan V., 26.04.2021 06:49) Reagovat

   Tak ještě jednou a česky, prosím.

 • názor (TaiPei, 25.04.2021 20:14) Reagovat

  Toto album je podľa mňa veľmi precenované ako aj viacero albumov z tej doby

 • To album je totalne nadcasovy,genialni. A nevim ne... (Anonym, 25.04.2021 20:41) Reagovat

  To album je totalne nadcasovy,genialni. A nevim nevim,zda je seržant lepsi.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (10-6)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (10-6) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 103 domácích... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2022 19:05 v sekci Publicistika
0
Škaredá holka - Bohyně 8/10
Recenze: Škaredá holka nahrála krásnou hardrockovou "Bohyni" Formace Škaredá holka je na domácí scéně zvláštním úkazem. Její počátky sahají do osmdesátých let a zejména v devadesátkách slavila nemalé úspěchy, a to nejen na domácí brněnské scéně. Kapela nyní chytila další dech a... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2022 13:00 v sekci Recenze
0
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (30-21)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (30-21) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2022 20:00 v sekci Publicistika
0
Nové desky 3/2022 - od Aurory přes Billy Talent po Paula Oakenfolda
Nové desky 3/2022 - od Aurory přes Billy Talent po Paula Oakenfolda V rozmanité směsi hudebních novinek najdete například indie pop Aurory, punk rock Billy Talent, taneční pop Paule Oakenfolda, symfonický metal Sonaty Arctiky, delta blues od Keb' Mo', americanu Aoife O'Donovan, country Walkera Hayese, roots... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2022 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (15-11)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (15-11) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 103 domácích... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2022 20:00 v sekci Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Poslední koncert The Beatles se vydá do IMAXů a pak i do normálních kin (06.01.2022 16:54)
- Utajované archivy manažera The Beatles Mela Evanse se dočkají zveřejnění (05.12.2021 15:57)
- Yoko Ono: "Film Petera Jacksona 'Get Back' dokazuje, že jsem The Beatles nerozbila" (01.12.2021 13:03)
- Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga (24.11.2021 19:30)
- Vyšla dosud neslyšená píseň, na níž hrají Beatlové Starr a Harrison (13.11.2021 15:59)
- Video: Ringo Starr oprašuje rokenrolový hit "Rock Around The Clock" klipem ze studia (24.10.2021 15:29)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles (14.10.2021 08:11)
- Paul McCartney: "Za rozpad The Beatles může John Lennon" (13.10.2021 10:25)
- Video: Ringo Starr chce v novém klipu "Let's Change The World" změnit svět. Stačí táhnout za jeden provaz (30.09.2021 12:22)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 05.03.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Taylor Swift Adele Ewa Farna The Weeknd Ed Sheeran The Beatles Dua Lipa Queen Rihanna Beyoncé Viktor Sheen BTS Billie Eilish Guns N' Roses David Bowie Coldplay Lucie Vondráčková Pink Floyd Kryštof Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu