Boris Carloff - The Escapist

Ten, který neutíká před realitou

Vydáno: 22.10.2012 09:24 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Boris Carloff čtyři roky natáčel, přepracovával, zahazoval a znovu objevoval zapadlý materiál, až nakonec vznikl jeho regulérní debut "The Escapist", atmosférická pouť po pocitech a vnitřních emocích, která nemá žádné stylové zařazení. Avšak má jasně čitelnou civilní tvář a odkaz zvukového experimentu.

9/10

Boris Carloff - The Escapist

Vydáno: 17.10.2012
Celkový čas: 40:08

Skladby: Shadows, In My Lonely Room, Falling, I Have Got One Soul, For These Days, The Mist, Take Me Higher, In Circles, To Each Of You, Hidden In The Sky

Vydavatel: Championship Music

Říká se, že muzika léčí a že se s ní dá mnoho říct. Boris Carloff se netají tím, že jedním z prvotních impulsů k vzniku jeho první autorské desky "The Escapist" byly smutné události (úmrtí bratra a otce), ze kterých měl nutkání se vypsat. Niterné pocity tak v maximálně míře ovlivňovaly tvůrčí proces, v němž nemalou roli hrála obrazotvornost celku, kdy oním poselstvím nebyla jen odhalená melodie nebo fragment textu. "The Escapist" se může pochlubit ucelenou pointou, nonšalantní zvukovou výpravou, která se nebojácně noří do temných zákoutí lidské duše. Ale dokáže přiblížit i rozjasněné chvíle problesků naděje a pozitivních chvílí. Načerpané zkušenosti hlavně z producentské práce mu umožnily umělecký rozhled bez omezujících mantinelů.

Ačkoliv je Boris fanouškem odkazu Steva Reicha (jeden z pionýrů minimalistické hudby, společně třeba s Philipem Glassem), jeho tvorba se zkraje může zdát komplikovaná, vrstevnatá a neuchopitelná. Je to však jen něco jako maskovací záměr, v němž se toho mnohé děje a melodicky harmonizuje. Škatulky jsou totiž pro "The Escapist" příliš statické. Zaslechnete tady skupenství trip hopu, neo klasiky, indie popu, ale i elektronického laborování s ruchovými smyčkami. Svým způsobem to je organický komplet, který dramaticky transformuje dějové (zvukové) zápletky. Ty proměňují i přizvaní hosté, mezi nimiž byl Doug Yowell (spolupracoval se Suzanne Vega atd.), jenž pomohl dát dohromady rytmické smyčky a perkuse pro skladby "Shadows", "Falling" a "For These Days", dále pak kontrabasista Jakub Antl a cellistka Terezie Kovalová.

Album otevírá chmurný hymnus "Shadows" s vokální výpomocí seskupení Close Harmony Friends, původem ze slovenské Nitry. Jeho nepřímým doplňkem, volným pokračováním, je charismatická, teskně chvějící se ouvertura "Hidden In The Sky". Stěžejními body jsou ale odkryté zpovědi v symbolické trojici "For These Days", "In Circles" a "In My Lonely Room" (v té má nemalé místo rapper Ghetto Priest; ex-Asian Dub Foundation). Zde se naplno lámou emotivní propletence a zmíněná "In My Lonely Room" je producentsky vyšperkovaná k dokonalosti. A Frankensteinova evoluce z "Falling" funguje v symbióze obrazu a zvuku.

Carloffův debut má i své (něco jako) kontrastní záchvěvy, kdy nabídne beatově výraznější kompozice. "Take Me Higher" nebo zejména "To Each Of You" tento princip dokonale splňují, zadumané sekvence jsou díky nim výrazně rozptýleny. "To Each Of You" je naplněná po okraj hypnotizují atmosférou, ta postupně graduje, jako celé "The Escapist". Deska postupně nabírá na intenzitě rozezvučených pocitů a zhudebněná mozaika nikterak nenarušuje lyrický tok myšlenek.

"The Escapist" sice může evokovat fantaskní svět, kdy snílkové do posledního puntíku přetvářejí k obrazu svému reálný svět, Boris Carloff však tuto snílkovskou optiku nepoužil. Jeho debut je otevřenou rozpravou o věcech, které se skutečně staly, a všechny vjemy, které během poslechu zaslechnete, jsou hmatatelné, skutečné a mohly se přihodit každému z nás. Deska jako celek drží pevně při sobě a díky stylové nezařaditelnosti se ani neohraje. Takových se u nás letos moc neurodilo.

  • ano (Jiří, 22.10.2012 09:54) Reagovat

    Jednoznačně deska roku.Myšlenkově i technicky jiná galaxie proti tomu, co v ČR vychází.

  • Souhlas (kappa, 22.10.2012 10:17) Reagovat

    Je to strasna naloz!Konecne neco svetovyho z ceskych luhu a haju!

  • je to (b, 22.10.2012 10:34) Reagovat

    supr klip

  • Escapist (Chytrák, 22.10.2012 23:29) Reagovat

    Tahle deska je světlo v tunelu pro celou českou scénu jak vytvořit něco originálního se světovými parametry bez velkohubých prohlášení a "světových " producentů.Palec nahoru

  • Dobry pokud (marek, 23.10.2012 09:11) Reagovat

    Velmi dobré dílo, skoro tak dobré jako Inzerát od Kryštofa. Jen je vidět, resp. slyšet, že ten kdo umí napsat silné melodie na desce prostě chybí. Trochu vítězí forma nad hmotou. Pokud Inzerát dostal 8/10 tohle za mě 7/10.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: "Just A Loner" Borise Carloffa přináší jeho osobní výpověď a oslavu hudby (18.09.2025 11:07)
- Rozhovory: Debbi & Boris Carloff - Naše společná deska je smutný příběh ženy v podivném vztahu (31.03.2025 12:30)
- Nové desky 10/2025 - od Stevena Wilsona přes Michala Davida po Debbi (19.03.2025 12:00)
- Video: Debbi přesedlala na soul. Singlem "You Wanted All" zahajuje éru s producentem Borisem Carloffem (15.10.2024 15:15)
- Legendární Asian Dub Foundation oslaví v Lucerna Music Baru třicet let kariéry (17.06.2024 14:56)
- Video: Boris Carloff ON AIR: Vintage mikrofony jsou jednou z nejlepších investic (06.11.2020 08:58)
- Video: "In The Sky" Borise Carloffa zve do vesmíru plného vzpomínek (01.11.2018 17:43)
- Boris Carloff chystá premiéru klipu "In The Sky" v pražském Café V lese (13.10.2018 13:51)
- Rozhovory: Evžen Hofmann - Jsem dítě digitálního věku (08.10.2018 14:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2017 podle musicserveru (15-11) (31.01.2018 10:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe