shop.musicserver.cz
Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, 14.7.2012

Colours, den třetí: Miláček Zaz a nudná Alanis

Vydáno: 15.07.2012 14:52 v sekci Naživo - Pavel Parikrupa a Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Dolní oblast Vítkovice, Colours se přehouply do druhé poloviny. Odpoledne a vpodvečer opět přeháňky, ale nic fatálního. V areálu už návštěvníci nebloudili, toi-toiky nestíhaly a všeobecné hemžení směřovalo k největší hvězdě festivalu (na plakátech) Alanis Morissette. Jenže na pódiu bylo všechno jinak.

Live: Colours Of Ostrava, den III

vystoupili: Alanis Morissette, Zaz, Animal Collective, Hugh Masekela, Portico Quartet, Charlie Straight, Mňága a Žďorp, Bratři Orffové a další
místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
datum: 14. července 2012
Fotogalerie

Jana Vébrová, Colours Of Ostrava 2012, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 14.7.2012
© Honza Průša, musicserver.cz
Sobotní odpoledne nabídlo velmi silný česko-slovenský blok účinkujících, a tak se návštěvník Colours klidně mohl spolehnout na známé tuzemské tváře a vůbec by neprohloupil: Jana Kirschner s afterPhurikane, Michal Prokop s Framus Five nebo Mňága a Žďorp s hosty. Obzvláště Mňága měla na hlavní scéně opravdu obří zástup fandů. V železném království zdárně odehráli svůj set Charlie Straight, kteří vůbec neskrývali inspiraci The Flaming Lips, když se Albert vydal nad hlavy posluchačů v průhledné kouli.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2012, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 14.7.2012
© Honza Průša, musicserver.cz
Asi největší očekávání z festivalového programu vzbuzovala francouzská čertice Zaz - a byla to trefa! Pokud si myslíte, že vichřice je jen přírodou řízený rozmar počasí, budete na omylu. Zaz totiž na scénu vtrhla s takovou grácií a elánem, že jí to kdokoliv z účinkujících toho večera (zejména Alanis Morissette) mohli jen a jen závidět. Šanson a cikánsky laděné popěvky se během těch chvil prolínaly s popem a rockem, bylo zajímavé poslouchat, jak ke svým písničkám přidávala různé předehry, mezihry a dohry. Kromě vydatné porce muziky (a také zmíněných improvizací) okouzlila i tím, jak umí pracovat s publikem, které od počátku dělalo přesně to, co si tato dračice umanula. Jazyková bariéra byla prolomena anglickými vsuvkami, i když v úplném závěru vyšlo na povrch, že naučené české fráze (a že jich bylo požehnaně!) zvládala lépe než právě onu angličtinu. A když už to bylo pro ni příliš komplikované, vytáhla si z publika překladatelku a příběh z dětství se mohl zcela dovyprávět.

Její kapela byl přesně seřízený stroj, kterému Zaz udávala tempo, a v Ostravě zazněla skoro celá její bezejmenná prvotina, včetně "Je Veux", "Ni oui ni no", "La fée" nebo "J'aime à nouveau". Zaz je na pódiu jako časovaná bomba, u které nevíte, kdy přesně vybouchne, umí pobavit a svou energií (až si chvílemi říkáte, kde se to v ní sakra bere) kompletně strhne své okolí. Na toto vystoupení se bude ještě dlouho vzpomínat a snad s další deskou přijede na regulérní koncert, myslím, že s nemálem lidí se tam potkáme. (Dan Hájek)

Hodinu po Zaz nastupovala na olbřímí Česká spořitelna stage Kanaďanka Alanis Morissette, která se po odstoupení Björk stala papírově největší hvězdou festivalu. Jenže chyba lávky: bohužel nenaplnila očekávání a v porovnání s úžasnou Zaz to byly od pořadatelů vyhozené peníze.

Alanis Morissette, Colours Of Ostrava 2012, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 14.7.2012
© Honza Průša, musicserver.cz
Alanis za měsíc vydává novou desku, takže její festivalová vystoupení jsou dobře načasovaná - co na tom, že devadesát procent lidí na ni přijde kvůli písním z "Jagged Little Pill". Stejné to bylo i v Ostravě, posluchači se chytali nejvíc u "Ironic" a "You Oughta Know". Další hit ze zmíněného alba "Hand In My Pocket" se dočkal velmi pěkného přearanžování a patřil k nejlepším položkám představení. Jenže čím novější písně Alanis prezentovala, tím vlažnější atmosféra vládla.

Nepovedlo se vytvořit souznění mezi pódiem a publikem. Alanis si snad v úvodu vyšlapala cestičku, když monotónním krokem přecházela z jedné strany pódia na druhou a na předscénu vyšla jen jednou. Kapela měla sice perfektní zvuk (výborná byla intra písniček a nové aranže některých hitů), ale působila jako kolektiv chladných najatých profíků, který si odvedl práci a bez větších okolků se přesunul na další štaci.

Alanis Morissette, Colours Of Ostrava 2012, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 14.7.2012
© Honza Průša, musicserver.cz
Zpěvačka působila velmi ospale a její zpěv byl až příliš často odvátý vítkovickým větrem někam do nebes. Měla velkou smůlu, že nastoupila jen hodinu po Zaz - a to srovnání bylo místy zdrcující (a to mi ještě hlavou občas probleskla vzpomínka na čtyři dny starý fantastický zážitek se Springsteenem v Edenu). Čím tvrději Alanis s kapelou hrála, tím to bylo lepší - když Morisetka hrábla do strun, začala pohazovat svými dlouhými vlasy a aspoň na chvíli se do toho pořádně opřela. Velmi dobře takto vynikla píseň "Citizen Of The Planet" z poslední řadové desky "Flavors Of Entanglement".

Dojem z rozpačitého vystoupení trochu vylepšil závěr v podobě famózní balady "Uninvited" a poslední "Thank You". Pak umělkyně prchla z pódia, muzikanti si sbalili fidlátka a bylo po všem. Nechci Alanis křivdit, třeba byla nějak indisponována nebo jí před koncertem Zlata servírovala vepřo zelo se šesti knedlama. Přesto se bohužel zařadila do historické minigalerie festivalových zklamání po bok Gipsy Kings a Cranberries. Ale na tu její novou desku se stejně těším. Snad ta očekávání nebudou nenaplněna jako 14. července pod zamračenou ostravskou oblohou.

Pokud by vás zajímalo, jaký byl set Animal Collective, máte možnost v samostatném reportu Radka Londina.

 • . (Pepa, 15.07.2012 15:06) Reagovat

  Vystoupení Zaz vážně závidím...:-( Muselo to být úžasný!

 • Byla unavená a je nemocná (Petr, 15.07.2012 16:32) Reagovat

  Já jsme se s Alanis setkal před koncertem (proto došla o pár desítek minut později) :D Den před Ostravou měla vystoupení ve Vídni a po Ostravě odjížděla do Švýcarska. Byla úžasná, krásná a vždy chodí pozdě, ale myslím, že ji zklamalo publikum v Ostravě (ono stát před pódiem je sice fajn, ale když neznám ani jeden CELÝ song od A, tak tam ani nelezu a pak si nestěžuju, že byla vlažná apod.

  • Re: Byla unavená a je nemocná (Wendy, 15.07.2012 20:30) Reagovat

   Přesně tak. Když člověk nezná nazpaměť ani jedinou písničku od daného interpreta, nemá pod pódiem co dělat (Říkám já, která na COO sice nebyla, ale tak 3/4 ze všech CD od Alanis bych si s ní dávala.)

   • Re: Byla unavená a je nemocná (markéta, 15.07.2012 20:53) Reagovat

    Aha, a když to tak čtete, myslíte že publikum znalo nazpaměť písničky Zaz??

    • Re: Byla unavená a je nemocná (Petr, 15.07.2012 21:19) Reagovat

     FrJ a AJ jsou rozdílné v tom, že písničky v AJ jsou rozhodně lehčí na poslech! A nechápu Vaše srovnání Alanis a ZAZ, když jsou diametrálně odlišné (pravděpodobně preferujete fr. chanson a srovnáváte s pop-rockem....

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 24.6.2023
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2023
Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity Po sedmitýdenní pauze se do čela tuzemského rádiového žebříčku vrátila Dua Lipa s loňským singlem "Houdini". Poprvé se do top desítky probojovali veteráni The Rolling Stones se songem "Mess It Up". Albům podruhé vévodí Calin s... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Třetí den Rock for People nabídl pestrou mozaiku (15.06.2024 13:56)
- 19 Grammy, 68 nominací, 100 koncertů a 250 řečníků. To jsou letošní Colours Of Ostrava (14.05.2024 12:03)
- Orlen je opět generálním partnerem Colours Of Ostrava. Festival nabídne polské umělce i soutěž pro kapely (10.04.2024 12:39)
- Nabitý program Colours of Ostrava 2024 vyvrcholí hvězdnou sobotou (06.03.2024 12:03)
- Colours 2024 nabízí pestrý program z celého světa včetně rockové legendy Lennyho Kravitze. Od února vstupenky zdražují (26.01.2024 10:42)
- Z Mňágy a Žďorp odešel základní pilíř - kytarista Martin Knor (10.01.2024 07:57)
- Naživo: Mlčenlivá Mňága a Žďorp hrála v Praze o sto šest (21.12.2023 10:14)
- Lenny Kravitz zahraje na Colours of Ostrava (01.12.2023 11:01)
- Colours of Ostrava přivezou Queens of the Stone Age (15.11.2023 11:02)
- Video: Mňága a Žďorp po dvaceti letech natočila klip k písni "Nic složitýho". Hlavní role obsadili dva skalní fanoušci (02.11.2023 08:15)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon Avril Lavigne Beyoncé Dario G Sia The Offspring Taylor Swift mp3.com Queen Mirai Kabát Lucie Vondráčková Rush Billie Eilish Bono
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe