Sigur Rós - Valtari

Návrat do země ledu

Vydáno: 28.05.2012 09:13 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

Zatímco na předchozím albu se islandští snílci Sigur Rós snažili oslovit co nejvíce posluchačů a přišli s nejpřístupnější nahrávkou ve své kariéře, novinka "Valtari" je pravým opakem. V jejich diskografii bude patřit k těm nejklidnějším a nejspíš ne k těm nejoblíbenějším. Přesto stojí za poslech.

7/10

Sigur Rós - Valtari

Vydáno: 28.5.2012
Celkový čas: 54:16

Skladby: Ég anda, Ekki múkk, Varúð, Rembihnútur, Dauðalogn, Varðeldur, Valtari, Fjögur píanó

Vydavatel: Parlophone

Stejně jako Björk žijí islandští Sigur Rós ve svém podivném světě (včetně vlastního jazyka), který se nachází kdesi hodně daleko a člověk musí ujít dlouhou cestu, aby do něj trefil. V případě zmíněné umělkyně jde ale o záměrnou nepřístupnost, zatímco u kapely o krásno, které stojí za to objevovat. Navíc poslední nahrávky jako by vycházely posluchačům vstříc a podávaly mu na jeho cestě pomocnou ruku. Jen si vzpomeňte na čtyři roky staré (no jo, letí to) hravé album "Með suð í eyrum við spilum endalaust" nebo na sólovou popinu frontmana Jónsiho "Go" (jehož hudba jako by vypadla s Disneyho filmu) - Islanďané se díky nim přiblížili mainstreamu. Kdo čekal, že v podobném duchu bude i dlouho očekávaná novinka, je vedle jak ta islandská jedle.

Jestli "Valtari" něco připomene, tak tři roky starou desku "Riceboy Sleeps" natočenou Jónsim společně s jeho přítelem Alexem Somersem. Ta sama o sobě nebyla ničím víc než jen průměrnou ambientní nahrávkou, ale cestou ambientní, minimalistické hudby se Jónsi vydává i na šestém studiovém albu domovské kapely. Naštěstí novinka postrádá prázdnotu rýžového chlapce, ale ve srovnání s předchozí tvorbou ji bohužel těžko můžeme zařadit k tomu nejlepšímu. "Valtari" není špatné, ale...

Osm skladeb, které na něm najdeme, jsou z velké části přepracované dříve nevydané kompozice. V roce 2010 měla čtyřka muzikantů údajně natočenou většinu nového alba, ale nebyla spokojena s výsledkem, a tak se rozhodla začít znovu. Částečně zde najdeme i ozvěny a střípky ze zrušeného projektu - album mělo být celé natočené s pěveckým sborem. Co zde naopak najdeme minimálně, jsou bicí nástroje a Jónsiho typické vokály. Ty se po páté skladbě vytratí úplně, snad aby vynikla instrumentální složka. Texty jsou opět v islandštině (vymyšlený jazyk vonlenska tentokrát nedostal žádný prostor) a i nadále jsou opředeny mystikou a tajemstvím (pokud si dáte tu práci s překladem, stejně nebudete nijak moudřejší).

Hudebně je tedy "Valtari" (v překladu parní válec) nepřístupnější a asi nesedne úplně každému. Ano, ona krása, která prostupuje vším, na co tihle muzikanti sáhnou, je přítomná, ale pouze výjimečně se promění v něco víc než jen v příjemný atmosférický severský vánek. K těm opravdu výrazným místům patří dvojce skladeb "Varúð" a "Rembihnútur". V nich vystoupí duch starých nahrávek a fanouškovi opět dojde, proč se vlastně do hudby Sigur Rós zamiloval. Jsou to ty bicí připomínající bušení srdce, sborové zpěvy a kytary a smyčce, které rostou a potkávají se v mohutné zvukové stěně ve "Varúð". Skladbě "Rembihnútur" pak vévodí mírně zastřený Jónsiho hlas s industriálním rytmem a je jednou z nejméně typických skladeb. Pokud by se následný vývoj ubíral podobným směrem, máme se ještě na co těšit.

Zbytek desky si plyne v klidných ambientních vodách, a když zavřete oči, bude vám evokovat severskou přírodu stejně jako všechny předchozí počiny Sigur Rós. Škoda že se vytratila gradace, s jakou byli schopní post-rockově budovat atmosféru (viz "Míláno" na albu "Takk..."). Na "Valtari" pouze rozehrávají svou oblíbenou hru na emoce, která sice baví, ale už tolik nefascinuje.

  • Tak tak (Ondra, 28.05.2012 17:19) Reagovat

    Takk... Jak začít. Je pravda, že po leaku před dvěma měsíci jsem přemýšlel kam desku zařadit. Nerad dělám rozhodnutí, dokud neslyším pořádně a nahlas zvuk samotného kotouče (přecijen leak byl snad jen channelrip čico a i ty mp3, co mi poslali s bonusovejma trackama dneska, nejsou to, co CD). Tak jako tak jsem si nějaké rozhodnutí již stihl udělat a jednoznačně toto album řadím za ( ), před kterým ještě vévodí Takk... Uvidíme, jak se bude posouvat postupným naposloucháváním. Tož takk...

    • Re: Tak tak (Ondra, 28.05.2012 17:20) Reagovat

      sorry, měsícem a půl...

      • Re: Tak tak (dadel, 29.05.2012 00:46) Reagovat

        liší se nějak hotové CD od toho leaku? Mě ta deska poněkud zklamala a utěšoval jsem se tím, že ten leak je jen nehotové demo..

        • Re: Tak tak (Jakub Malar, 29.05.2012 01:00) Reagovat

          To nás asi bylo víc... neliší se vůbec (samozřejmě proti leaku to ale lépe hraje...)

  • ( ) 2 (hlavonožec, 28.05.2012 20:04) Reagovat

    Konečne poriadna recenzia !!! No ale k veci. Album super ale Takk, ( ) a Endelaust asi už nič neprekona ale nevadi.. Toto je najbližšie prave k () škoda že to je menej chytlave ale siguraci si v tom najdu svoje. Čím viac to počúvam tým viac v tom nájdem niečo nové ale to tuším pri každom SR albume.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 42/2025 - od Brandi Carlile přes The Lemonheads po Sigrid (29.10.2025 15:00)
- Recenze: Björk na živáku "Cornucopia" zhmotnila svůj obraz sci-fi popu (24.10.2025 15:00)
- Björk zúčtovala se Spotify a s tím, co udělal streaming hudbě (23.10.2025 13:44)
- Björk vydá živák z Lisabonu - "Cornucopia Live" dorazí kromě CD také na vinyly, DVD i Blu-ray (14.10.2025 18:42)
- Naživo: Zavřete oči, otevřete svá srdce. Sigur Rós a Český národní symfonický orchestr léčili Prahu (04.09.2025 15:11)
- Kongresové centrum obsadí na dva večery Sigur Rós a Český národní symfonický orchestr (28.08.2025 15:58)
- Islandští Sigur Rós odehrají v Praze dva unikátní koncerty se symfonickým orchestrem (14.10.2024 09:02)
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Video: Björk a Rosalía spolu i proti sobě. Díky AI se v klipu "Oral" mlátí hlava nehlava (22.11.2023 10:41)
- Sigur Rós doprovázejí album "ÁTTA" filmovým experimentem "bez pravidel a hranic" (29.09.2023 18:26)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe