Stíny let devadesátých

Vydáno: 17.04.2012 09:30 v sekci Recenze - Ondřej Michal | foto: facebook interpreta

Svého času patřili k naději domácí scény s reálnou šancí na úspěch v zahraničí. Dokonce si s nimi dal dostaveníčko legendární John Peel, ze kterého vzešlo album "Sikusaq". Odchod zpěvačky však vše uhasil. Jak zní vyškovská formace Here téměř dvacet let od debutu na novince "A Penny For Your Thoughts"?

8/10

Here - A Penny For Your Thoughts

Vydáno: 17.2.2012
Celkový čas: 57:49

Skladby: Tango In Nantes, Enemy, Wild Cards, Indifference, Basta!! (qui perd gagne), A Penny 4 Your Thoughts, Feufollet, Deep Hop, In The Way, No Shame, Contresens, Pieces O Hearts

Vydavatel: Parlophone

Psát o kapele z devadesátých let minulého století, která patřila k nepřehlédnutelným elementům tuzemského shoegazu, je stejné jako túrovat stroj času. Při psaní těchto řádků autorovi vyplouvají na mysl obrazy doby, kterou prožil, mírně řečeno, značně intenzivně. Devadesátky se zkrátka honosily neopakovatelnou atmosférou, o jejich první polovině to možná platí dvojnásob. Nálada těch let byla více než uvolněná, a protože společenská pravidla se teprve hledala, smělo se víceméně všechno, hudbu nevyjímaje. Kdo ty časy nezažil, nemá smysl mu cokoliv vykládat.

Pod tlakem příboje převazbených kytar z Velké Británie vznikaly u nás tehdy soubory jako Ecstasy Of St. Theresa, Moving Holliday, Here a řada dalších. Prvně jmenovaní, ačkoliv odolali zubu času, od těch dob zásadně změnili zvuk. Druhou kapelu odvál čas kamsi na hudební smetiště. Here z Vyškova přes personální veletoče v podobě výměny zpěvačky svoje pozice uhájili. Nicméně jejich hudební projev prodělal nemalé změny.

Pryč jsou časy zpětných kytarových vazeb, rozostřeného rachotu a zasněného burácení. Na "A Penny For Your Thoughts" se kapela z velké části zřekla svých prapůvodních kořenů a současnou podobu se snaží najít v tradičnější písňové formě. Jednotlivé nástroje dostávají konkrétní podobu a svůj prostor, zvuk nabyl na křehkosti. Akustické nástroje si podávají ruku s moderními technologiemi.

Vokál Francouzky Valerie Chauvey je tak jedno z mála pout, která s minulostí kapely zůstala svázána. Ostatně střídání angličtiny a francouzštiny ve vybraných pasážích vytváří možná až magickou auru. V souvislosti s jazykem země galského kohouta je třeba zmínit skladbu "Feufollet," kde její spojení se zvukem violoncella působí doslova úchvatně.

V posledních sekundách závěrečné "Pieces Of Hearts" Valerie Chauvey šeptá: "This Is So Far." Devadesátá léta jsou skutečně už daleko za námi a s nimi i jejich duch. Co však zůstalo, jsou vzpomínky a kapely, které nám ony neopakovatelné časy mohou připomínat. Třeba Here.

  • utajená deska (pamětník, 18.04.2012 09:14) Reagovat

    Škoda, že to album vyšlo takřka v utajení a ani sama kapela se nesnaží je nějak zpropagovat (kde mají třeba nějaký profil na MySpace, Bandzone, FB?).
    Jinak k té recenzi - neznalý člověk by myslel, že od rozvazbených kytarových začátků skočili rovnou na tuhle (snad comebackovou?) desku - ale vždyť mezitím byl taky nějaký (i když časově velmi rozvleklý) vývoj. Mě by spíš zajímalo, jak zní novinka ve srovnání s Figura Porca (2004). Mám představu, že by na ni mohla navazovat, ale bohužel si to nikde na netu nejde z ukázek ověřit (sakra, proč tu desku tak tutlají?!?) a zajíce v pytli se mi kupovat nechce...

    • Re: utajená deska (dkas, 19.04.2012 09:14) Reagovat

      Dneska jsem si ji vyzved na poště :) Ukázky jsem našel, právě na Myspace, profil mají zde: www.myspace.com/wwwherecz
      Zatím mi to přijde jako pokračování Figura Porca, ale ještě nemám naposloucháno. Jinak koukám na jejich www.here.cz a alespoň tam mají možnost objednávky, včetně trička. A já to kupoval u Popronu, holý CD :(

    • Re: utajená deska (Here, 19.04.2012 13:56) Reagovat

      Ahoj Z Here, klidně Ti desku pošlu. A pokud se Ti nebude líbit, tak pošleš zpátky, ok ? :-) Z.

  • utajená deska (b, 07.05.2012 19:01) Reagovat

    song Indifference 10 týdnů v hitparádě na R1, z toho převážně na prvním místě ... nebude nějaké koncertní tour ??

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ecstasy Of St. Theresa ve videu "Moon Sun Anything" prolamuje ticho a hledá osvobození (27.11.2025 20:00)
- Audio: Ecstasy Of St. Theresa se vracejí singlem "Moon Sun Anything" a své tři starší desky vydají ve vinylovém boxu (14.11.2025 13:00)
- Hudba v tisku: Hluk a něha devadesátek. Kniha "Šeptej nahlas" se zaujetím zkoumá fenomén domácího shoegaze (16.07.2025 08:00)
- Vychází kniha "Šeptej nahlas", která mapuje fenomén českého shoegaze devadesátých let (17.04.2025 09:47)
- Fotogalerie: Třetí den Rock for People nabídl pestrou mozaiku (15.06.2024 13:56)
- Festival Pop Messe oznamuje Sleaford Mods, GusGus i The Ecstasy Of Saint Theresa. Rozšiřuje se na tři dny a stěhuje se na Velodrom (08.12.2023 18:45)
- Rock for People doveze The Offspring, zahraje i Ecstasy of St. Theresa (01.12.2023 12:12)
- Zaprášenosti: Ecstasy Of St. Theresa - In Dust 3 (31.05.2019 09:00)
- Indie rockeři British Sea Power se po čtyřech letech vrátí do Prahy a představí novou desku (21.04.2017 14:52)
- Naživo: Radio 1 oslavilo pětadvacáté narozeniny po česku (09.02.2016 12:03)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Taylor Swift Madonna Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe