shop.musicserver.cz

Dramaturg Radiožurnálu Radek Sedláček je strojvedoucí metra

Vydáno: 02.12.2011 00:00 v sekci Na okraj - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Velká debata ohledně hudební složky Radiožurnálu je za námi. Diskutovalo se především o kvalitě nabízené hudby a mezi panelisty usedl například Jan Burian či Jana Kománková, přítomni byli i zástupci Českého rozhlasu a to včetně generálního ředitele Petera Duhana. Diskuzi moderoval Pavel Klusák.

Radek Sedláček Radiožurnál
© mediar.cz
A rozhodně v ní nebyla nouze o momenty bouřlivé, vtipné, smutné, zarážející, demagogické a podobně. A přesně v této diskuzi se nejhůře odprezentoval i dramaturg Radiožurnálu Radek Sedláček.

Člověk, kterého nikdo nezná, jehož profesní minulost je zastřená a ve vizitce na webu ČRo má uvedeno, že dříve pracoval v "komerčním rádiu". Sedláček nám zdlouhavě vysvětloval, jak funguje jeho selektor skladeb, což nikoho nezajímalo. Ale k věci mluvit nedokázal. Nebyl schopen říct, proč hrají tak málo písní a navíc stále dokola, nebyl schopen obhájit svoji pozici a Jan Burian na jeho zjevnou nekompetentnost reagoval slovy: "Děláte to nejhůř, vy odpovědní byste měli odstoupit".

Ano, to by bylo evidentně nejlepší, protože veřejnoprávní rádio po hudební stránce má na starost jeden člověk s melírem ve vlasech a tenisovými bílými ponožkami v džínách. Z nejmenovaného zdroje se nám podařilo dostat drsná fakta. Omlouvám se za bulvární formulaci, ale posuďte sami. V Top 10 nejhranějších skladeb od ledna do listopadu 2011 je z českých interpretů dvakrát zpěvačka Kristína (kdo to, sakra, je?!), jednou Markéta Konvičková a jednou Debbi. Pane Sedláčku, jste normální?! Co chcete dál na své funkci obhajovat? Kdo tohle dokáže vysvětlit? Proč nehrajete například Tata Bojs, kteří v současné chvíli vyprodávají haly, ale popový kalkul jménem Kristína valíte v měřítku nepředstavitelném? Jasně, vyšlo vám to v testech...

Je mi jasné, že tato fakta na odvolání dramaturga ČRo 1 - Radiožurnálu, co má nepochopitelný monopol na to určovat, co bude sedm set tisíc lidí denně poslouchat, nestačí. Snad ho dorazí následující informace o jeho profesních předpokladech. Radek Sedláček je strojvedoucím pražského metra, jak lze zjistit zde. Tady není o čem diskutovat, protože tady někdo evidentně má osobní zájmy, jinak by se tento člověk přeci nikdy nemohl dostat na tak vysokou a důležitou funkci v Radiožurnálu!

Žádám ze strany ČRo o důkladné prošetření této kauzy a Vás, pane Sedláčku, abyste OKAMŽITĚ ODSTOUPIL ZE SVÉ FUNKCE, protože není možné, aby nám strojvedoucí metra diktoval například slovenskou zpěvačku Kristínu v tak masovém měřítku, jak vypovídají statistiky. Radiožurnál by tento žebříček nejhranějších skladeb po této kauze měl rovněž zveřejnit a především obhájit.

Reakce Libora Lisého z EMI

(Kromě názorů u článku se ke glose vyjádřil i Libor Lisý z vydavatelství EMI, jenž jej pojal jako otevřený dopis Tomáši Tenkrátovi. Zveřejňujeme ho v plném znění.)

Milý Tomáši, v žádném případě Ti nechci upírat právo svobodně se vyjadřovat. Nechci s Tebou ani dlouze polemizovat, byť se to vcelku nabízí. Pasoval ses tu na odborníka, přitom se zdá, že Tvou jedinou kvalifikací je prostý fakt, že se Ti nelíbí, jak Radiožurnál hraje. Ve svých příspěvcích si nijak nepřesvědčil, že o fungování rádia něco víš, spíš naopak. Vždyť Tvá vyjádření jsou plná rozporů. Především, Radiožurnál je jedním z programů Českého rozhlasu. Tvrdíš, že by měl být stanicí pro masy, zároveň horuješ pro zařazení tzv. kvalitní hudební produkce, která je ovšem z podstaty menšinová. Rádio, které by "hudebně negramotné lidi" vzdělávalo, jak žádáš, nemůže nikdy být masovým médiem. Televizní kanál ČT2 a jeho sledovanost budiž dobrým příkladem.

Souhlasím, že Český rozhlas zcela ignoruje mladší populaci. Ano, schází tu stanice podobná britské BBC Radio 1, která vedle témat blízkých mladým lidem nabízí i "jejich" muziku. Radiožurnál je zpravodajské rádio, hudba by měla tvořit naprosto zanedbatelnou část jeho programu, případně by z něho měla zmizet úplně. Chybí snad někomu na ČT24 nebo CNN?

Podobně by se daly rozporovat i další části Tvého textu. Když horuješ za odstranění tzv. selektoru, tedy nástroje, který slouží k odbavování hudby v každém větším rádiu, působí to vskutku naivně. Selektor není žádná mantra, využívají ho všude na světě. Je to sluha, jehož služba je pro větší rozhlasovou stanici nepostradatelná. Problematické může být jen špatné zacházení s ním.

Opakuji, v žádném případě Ti neberu právo, aby ses k tématu vyjádřil, jakkoli mi Tvé názory mohou připadat nekompetentní. Co mne ovšem nutí reagovat, je způsob, jakým své postoje a myšlenky prezentuješ. Namísto věcného argumentování ses totiž uchýlil k osobním invektivám, které do podobné diskuze prostě nepatří. Netvrdím, že jsem s výběrem hudby na Radiožurnálu spokojen. Problém však vidím v mnohem širším kontextu a soudím, že ho nelze personifikovat do osoby hudebního dramaturga. Jeho výměnou by se mnoho nevyřešilo, vždyť první program ČRo nabízí víceméně podobnou hudební kulisu od počátku devadesátých let. Tím méně řeší pokus o dehonestaci a skandalizaci člověka aktuálně odpovědného za hudební složku Radiožurnálu, kterého ses dopustil.

Musicserver vnímám jako seriózní médium, které mapuje nejen dění na hudební scéně, ale všímá si i témat, která s muzikou souvisejí. Snaha zapojit se do diskuze o hudební náplni Radiožurnálu budiž důkazem. Osobně ji vítám, avšak formu, kterou jsi zvolil, považuji za nešťastnou a přinejmenším nedůstojnou. Doporučuji méně emocí, více rozvahy a studia daného tématu. Přeji mnoho štěstí.

Libor Lisý


NÁZORY
 • o_0 (Á, 02.12.2011 00:20) Reagovat

  Strojvedoucí metra? Tak to už si snad dělaj větší prdel než ti maníci ve sněmovně ...

 • wtf (lmr_nkl, 02.12.2011 01:24) Reagovat

  tak Robert nebo Radek nebo muž v říji nebo kdo?

 • PROBOHA PROČ?!?! (Monika, 02.12.2011 01:26) Reagovat

  Prosím Vás, to si snad už děláte srandu, ne? A tímto jste chtěl, pane Tenkráte, říct CO? Jaká kauza? Jaké prošetřování? ČEHO PROBOHA!?! Snad ještě žijeme ve svobodné zemi, ne? Nepřijde Vám tento útok nedůstojný jak Musicserveru, tak konkrétně i Vaší osoby? Vy, když budete ve svém volném čase např. trenérem tenisu, nemáte už právo být redaktorem Musicserveru? Nebo Vás to nějak jinak dehonestuje? Pane Tenkráte, můžete nám konkrétně říct, na základě ČEHO PRÁVOPLATNÉHO byste rád Radka Sedláčka nechal přešetřovat?

  • Re: PROBOHA PROČ?!?! (Tomáš Tenkrát, 02.12.2011 09:43) Reagovat

   Systém, jakým se do rádia dostal - na základě jakých svých schopností. A především obhajobu toho, proč je žebříčku nejhranějších skladeb 2x Kristina.

  • Re: PROBOHA PROČ?!?! (Tom Faugner, 02.12.2011 12:53) Reagovat

   ..."ve svém volném čase" ... a hobby pana Sedláčka je dramaturgie, nebo se občas rád projede metrem? Jde o to, že voláme po kompetentních lidech na místech dramaturgů Radiožurnálu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Kluci kde ste? aneb Jak Tata Bojs hráli v O2 universu (13.05.2022 11:57)
- Fotogalerie: Tata Bojs předvedli v O2 universu skvělou show (12.05.2022 10:26)
- Video: Tata Bojs hrají v "Holce z plakátu" vztahovou rošádu (12.04.2022 14:59)
- Video: Deset let hitu "Ležím v tvé blízkosti" oslavili Lipo a Debbi naživo s celou kapelou (24.01.2022 16:11)
- Video: V klipu k "Love Dies Young" od Foo Fighters se to hemží zvratky a h*vny (19.11.2021 12:18)
- Tata Bojs přesouvají koncert v O2 universu na květen 2022 (15.11.2021 19:39)
- Video: Tata Bojs lákají na křest alba "Jedna nula" roztančeným koncertním klipem "220 Travoltů" (03.10.2021 12:12)
- Naživo: Tata Bojs v pražském Radotíně měli jediný přání, a to opalování (06.09.2021 08:16)
- Zaprášenosti: Tata Bojs - Ukončete nás...! (03.07.2021 08:30)
- Největší ostravský příměstský tábor pro dospělé startuje s Tata Bojs a festivalem PUNK!!! (28.06.2021 12:26)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Madonna Adele BTS Michal Prokop Slash Ed Sheeran Queen The Beatles Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd Abba Vojtaano Avril Lavigne Jack White Rammstein The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu