Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Dramaturg Radiožurnálu Radek Sedláček je strojvedoucí metra

Vydáno: 02.12.2011 00:00 v sekci Na okraj - Tomáš Tenkrát

Velká debata ohledně hudební složky Radiožurnálu je za námi. Diskutovalo se především o kvalitě nabízené hudby a mezi panelisty usedl například Jan Burian či Jana Kománková, přítomni byli i zástupci Českého rozhlasu a to včetně generálního ředitele Petera Duhana. Diskuzi moderoval Pavel Klusák.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Radek Sedláček Radiožurnál
© mediar.cz
A rozhodně v ní nebyla nouze o momenty bouřlivé, vtipné, smutné, zarážející, demagogické a podobně. A přesně v této diskuzi se nejhůře odprezentoval i dramaturg Radiožurnálu Radek Sedláček.

Člověk, kterého nikdo nezná, jehož profesní minulost je zastřená a ve vizitce na webu ČRo má uvedeno, že dříve pracoval v "komerčním rádiu". Sedláček nám zdlouhavě vysvětloval, jak funguje jeho selektor skladeb, což nikoho nezajímalo. Ale k věci mluvit nedokázal. Nebyl schopen říct, proč hrají tak málo písní a navíc stále dokola, nebyl schopen obhájit svoji pozici a Jan Burian na jeho zjevnou nekompetentnost reagoval slovy: "Děláte to nejhůř, vy odpovědní byste měli odstoupit".

Ano, to by bylo evidentně nejlepší, protože veřejnoprávní rádio po hudební stránce má na starost jeden člověk s melírem ve vlasech a tenisovými bílými ponožkami v džínách. Z nejmenovaného zdroje se nám podařilo dostat drsná fakta. Omlouvám se za bulvární formulaci, ale posuďte sami. V Top 10 nejhranějších skladeb od ledna do listopadu 2011 je z českých interpretů dvakrát zpěvačka Kristína (kdo to, sakra, je?!), jednou Markéta Konvičková a jednou Debbi. Pane Sedláčku, jste normální?! Co chcete dál na své funkci obhajovat? Kdo tohle dokáže vysvětlit? Proč nehrajete například Tata Bojs, kteří v současné chvíli vyprodávají haly, ale popový kalkul jménem Kristína valíte v měřítku nepředstavitelném? Jasně, vyšlo vám to v testech...

Je mi jasné, že tato fakta na odvolání dramaturga ČRo 1 - Radiožurnálu, co má nepochopitelný monopol na to určovat, co bude sedm set tisíc lidí denně poslouchat, nestačí. Snad ho dorazí následující informace o jeho profesních předpokladech. Radek Sedláček je strojvedoucím pražského metra, jak lze zjistit zde. Tady není o čem diskutovat, protože tady někdo evidentně má osobní zájmy, jinak by se tento člověk přeci nikdy nemohl dostat na tak vysokou a důležitou funkci v Radiožurnálu!

Žádám ze strany ČRo o důkladné prošetření této kauzy a Vás, pane Sedláčku, abyste OKAMŽITĚ ODSTOUPIL ZE SVÉ FUNKCE, protože není možné, aby nám strojvedoucí metra diktoval například slovenskou zpěvačku Kristínu v tak masovém měřítku, jak vypovídají statistiky. Radiožurnál by tento žebříček nejhranějších skladeb po této kauze měl rovněž zveřejnit a především obhájit.

Reakce Libora Lisého z EMI

(Kromě názorů u článku se ke glose vyjádřil i Libor Lisý z vydavatelství EMI, jenž jej pojal jako otevřený dopis Tomáši Tenkrátovi. Zveřejňujeme ho v plném znění.)

Milý Tomáši, v žádném případě Ti nechci upírat právo svobodně se vyjadřovat. Nechci s Tebou ani dlouze polemizovat, byť se to vcelku nabízí. Pasoval ses tu na odborníka, přitom se zdá, že Tvou jedinou kvalifikací je prostý fakt, že se Ti nelíbí, jak Radiožurnál hraje. Ve svých příspěvcích si nijak nepřesvědčil, že o fungování rádia něco víš, spíš naopak. Vždyť Tvá vyjádření jsou plná rozporů. Především, Radiožurnál je jedním z programů Českého rozhlasu. Tvrdíš, že by měl být stanicí pro masy, zároveň horuješ pro zařazení tzv. kvalitní hudební produkce, která je ovšem z podstaty menšinová. Rádio, které by "hudebně negramotné lidi" vzdělávalo, jak žádáš, nemůže nikdy být masovým médiem. Televizní kanál ČT2 a jeho sledovanost budiž dobrým příkladem.

Souhlasím, že Český rozhlas zcela ignoruje mladší populaci. Ano, schází tu stanice podobná britské BBC Radio 1, která vedle témat blízkých mladým lidem nabízí i "jejich" muziku. Radiožurnál je zpravodajské rádio, hudba by měla tvořit naprosto zanedbatelnou část jeho programu, případně by z něho měla zmizet úplně. Chybí snad někomu na ČT24 nebo CNN?

Podobně by se daly rozporovat i další části Tvého textu. Když horuješ za odstranění tzv. selektoru, tedy nástroje, který slouží k odbavování hudby v každém větším rádiu, působí to vskutku naivně. Selektor není žádná mantra, využívají ho všude na světě. Je to sluha, jehož služba je pro větší rozhlasovou stanici nepostradatelná. Problematické může být jen špatné zacházení s ním.

Opakuji, v žádném případě Ti neberu právo, aby ses k tématu vyjádřil, jakkoli mi Tvé názory mohou připadat nekompetentní. Co mne ovšem nutí reagovat, je způsob, jakým své postoje a myšlenky prezentuješ. Namísto věcného argumentování ses totiž uchýlil k osobním invektivám, které do podobné diskuze prostě nepatří. Netvrdím, že jsem s výběrem hudby na Radiožurnálu spokojen. Problém však vidím v mnohem širším kontextu a soudím, že ho nelze personifikovat do osoby hudebního dramaturga. Jeho výměnou by se mnoho nevyřešilo, vždyť první program ČRo nabízí víceméně podobnou hudební kulisu od počátku devadesátých let. Tím méně řeší pokus o dehonestaci a skandalizaci člověka aktuálně odpovědného za hudební složku Radiožurnálu, kterého ses dopustil.

Musicserver vnímám jako seriózní médium, které mapuje nejen dění na hudební scéně, ale všímá si i témat, která s muzikou souvisejí. Snaha zapojit se do diskuze o hudební náplni Radiožurnálu budiž důkazem. Osobně ji vítám, avšak formu, kterou jsi zvolil, považuji za nešťastnou a přinejmenším nedůstojnou. Doporučuji méně emocí, více rozvahy a studia daného tématu. Přeji mnoho štěstí.

Libor Lisý


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • o_0 (Á, 02.12.2011 00:20) Reagovat

  Strojvedoucí metra? Tak to už si snad dělaj větší prdel než ti maníci ve sněmovně ...

 • wtf (lmr_nkl, 02.12.2011 01:24) Reagovat

  tak Robert nebo Radek nebo muž v říji nebo kdo?

 • PROBOHA PROČ?!?! (Monika, 02.12.2011 01:26) Reagovat

  Prosím Vás, to si snad už děláte srandu, ne? A tímto jste chtěl, pane Tenkráte, říct CO? Jaká kauza? Jaké prošetřování? ČEHO PROBOHA!?! Snad ještě žijeme ve svobodné zemi, ne? Nepřijde Vám tento útok nedůstojný jak Musicserveru, tak konkrétně i Vaší osoby? Vy, když budete ve svém volném čase např. trenérem tenisu, nemáte už právo být redaktorem Musicserveru? Nebo Vás to nějak jinak dehonestuje? Pane Tenkráte, můžete nám konkrétně říct, na základě ČEHO PRÁVOPLATNÉHO byste rád Radka Sedláčka nechal přešetřovat?

  • Re: PROBOHA PROČ?!?! (Tomáš Tenkrát, 02.12.2011 09:43) Reagovat

   Systém, jakým se do rádia dostal - na základě jakých svých schopností. A především obhajobu toho, proč je žebříčku nejhranějších skladeb 2x Kristina.

  • Re: PROBOHA PROČ?!?! (Tom Faugner, 02.12.2011 12:53) Reagovat

   ..."ve svém volném čase" ... a hobby pana Sedláčka je dramaturgie, nebo se občas rád projede metrem? Jde o to, že voláme po kompetentních lidech na místech dramaturgů Radiožurnálu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava, 2. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2019
Naživo: Rag'n'Bone Man si podmanil Colours Of Ostrava zpěvem, Kryštof hity a rachejtlemi Také ve svém druhém festivalovém dni je v Dolní oblasti Vítkovic slunečno a návštěvníci nevědí, kam se vrtnout dříve. Všude je něco, co stojí za to! Ohromný úspěch zaznamenal Rag'n'Bone Man i Tom Walker, kdo ale anglofonní... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2019 13:22 v sekci Naživo
2
Colours Of Ostrava, 1. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.7.2019
Naživo: První den plnoletých Colours Of Ostrava prozářily ženy Ve středu začal osmnáctý ročník multižánrového festivalu Colours Of Ostrava. Vše odpoledne odstartovala ostravská parta Buty, ale nebyla to zrovna ona, komu patřilo pódium. První den vládly ženy - divoká a fanouškům se... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2019 13:39 v sekci Naživo
4
Czech Music Crossroads 2019, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 15.-16. 7. 2019
Naživo: Czech Music Crossroads ovládla Bára Zmeková Pravidla silničního provozu stanovují, že vjede-li vozidlo do křižovatky, musí jí projet co nejrychleji, bez zbytečného odkladu, zastavování či dokonce otáčení. Vjedete-li ale do hudební křižovatky, nic z toho neplatí. Na Czech... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2019 18:30 v sekci Naživo
0
Rammstein, Eden aréna, Praha, 16.7.2019
Naživo: Hořící kočárky, uprchlíci, balady u piana i plameny nad Edenem. Rammstein se vrátili do Prahy Není na světě mnoho kapel, které by měly potenciál na to stát se právě tou, jejíž opulentní show se stane tou nejlepší, jakou jste kdy v životě viděli. Rammstein k nim ale bezpochyby patří. A na zbrusu novém turné, jehož dvě... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2019 11:43 v sekci Naživo
22
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2019
Ed Sheeran útočil na čelo albové hitparády marně, posedmé zvítězil Viktor Sheen Možná by si leckdo vsadil na to, že po dvou pražských koncertech v Letňanech se Ed Sheeran s deskou "Divide" znovu vyškrábe do čela české albové hitparády. Nestalo se tak. Zpěvák zakotvil na dvojce, ve vedení neohroženě zůstává... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2019 15:57 v sekci Novinky | České hitparády
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kytary.cz rozjíždějí talk show s muzikanty "On Air". Pořad o hudbě napříč žánry i generacemi moderuje Pavel Kučera (31.05.2019 11:42)
- Audio: Debbi v pohodové letní novince "Lighthouse" vzhlíží ke svému majáku (30.04.2019 09:18)
- Naživo: Tata Bojs završili oslavu třicetin s kamarády Umakart a Lesní zvěř (26.02.2019 12:09)
- Fotogalerie: Tata Bojs se rozloučili s DOXem ve velkém stylu (25.02.2019 13:31)
- Tata Bojs prodlužují výstavu a chystají knihu (27.01.2019 08:19)
- Naživo: Tata Bojs pozvali fanoušky po patnácti letech znovu do svého Nanosvěta (22.01.2019 12:08)
- Naživo: Debbi publikum roztančila, David Stypka uhranul slovy (11.12.2018 14:26)
- Fotogalerie: Debbi & David Stypka pokořili pražský Palác Akropolis (11.12.2018 11:04)
- Rozhovory: David Stypka & Debbi - Třeba kvůli nám vybuchne Akropole (07.12.2018 09:30)
- Výstava "TATA 30JS" odstartovala, Tatáči zvou na doprovodný program (03.12.2018 09:49)

ALBUM TÝDNE 28/2019

Thom Yorke
ANIMA

Thom Yorke se vždy snažil posouvat hudební hranice a experimentovat se zvuky. Tentokrát se mu ale poprvé podařilo natočit kolekci, která je komplexní a na které nic nepřebývá ani nechybí. I když na povrchu je jeho třetí sólovka "ANIMA" stále dost experimentální, ukrývá fantastické nápady, které je radost objevovat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 25.07.
Skunk Anansie (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 26.07.
Colour Meeting 2019 (Park U hradeb, Polička)
St 31.07.
Ziggy Marley (JAM) (Divadlo Archa, Praha)
St 07.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
Čt 08.08.
Cat Clyde (CAN) (Café V lese, Praha)
Pá 09.08.
Luis Fonsi (Puerto Rico) (PVA Expo, Praha)
So 10.08.
The Story So Far (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 12.08.
Pup (CAN) (Café V lese, Praha)
St 14.08.
UpTone: Cavetown (UK) (Cross Club, Praha)
Ne 18.08.
Metallica (USA) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Rammstein Lady Gaga Kryštof Coldplay The Cure Madonna Rihanna Beyoncé Adele Sia Ed Sheeran Ewa Farna AC/DC Linkin Park Kylie Minogue Kapitán Demo Britney Spears Nine Inch Nails Robyn Zara Larsson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver