Evanescence - Evanescence

Evanescence svůj stín nepřekročili

Vydáno: 18.10.2011 13:00 v sekci Recenze - Jan Trávníček | foto: facebook interpreta

Neuvěřitelných pět let čekali fanoušci gotiky na nové album své modly. S blížícím se datem vydání napětí rostlo a očekávání byla obrovská. Pilotní singl éterem prošuměl, jak je na tom zbytek eponymní novinky Evanescence? Podařilo se Amy Lee a spol. navázat na předchozí počiny?

6/10

Evanescence - Evanescence

Vydáno: 10.10.2011
Celkový čas: 47:15

Skladby: What You Want, Made Of Stone, The Change, My Heart Is Broken, The Other Side, Erase This, Lost In Paradise, Sick, End Of The Dream, Oceans, Never Go Back, Swimming Home

Vydavatel: Parlophone

Evanescence se už díky svému debutu "Fallen" z roku 2003 dostali do první ligy. Kombinace gothického rocku s andělským hlasem Amy Lee učarovaly neuvěřitelným sedmnácti miliónům lidí. Ze slávy debutového alba skupina prakticky přežívá dodnes, druhá deska "The Open Door" z roce 2006 už tolik úspěšné nebyla (6 miliónů prodaných nosičů), přesto se však jednalo o velmi zdařilou nahrávku. Kapelu už krátce po prvním velkém úspěchu opustil po rozchodu se zpěvačkou kytarista Ben Moody, vydal se na sólovou dráhu a jeho vklad v další tvorbě domovské skupiny citelně schází.

Co se tedy dělo posledních pět let u rockerů z Arkansasu? Kapelu postupně opustili všichni zakládající členové, spolu s Moodym, Martinem O'Brianem a novou zpěvačkou Carly Smithson z American Idolu nastartovali projekt We Are The Fallen, a všechna práce tak zůstala na Amy a Terrym Balsamovi, který se připojil krátce poté, co kapela v roce 2003 prorazila. Ti se postupně obklopovali novými hudebníky a společně s producentem Stevem Lilywhitem pracovali na desce, která měla být "více elektronická". Když s prakticky hotovým albem přišli na vydavatelství, firma je vyhodila s tím, že chce slyšet klasickou tvorbu. Lilywhitea tak nahradil v producentské sesli Nick Raskulinecz (např. Foo Fighters) a začalo se od začátku. Po pěti letech čekání je nyní eponymní deska na světě a zbývá si odpovědět na jedinou otázku - stálo to čekání za to?

Proč tak dlouhý úvod? Jednoduše proto, že okolnosti vzniku jsou zajímavější než celé album. Fanouškům arkansaské kapely a čtenářům obecně považuji za důležité zmínit, že se řadím mezi velké fanoušky Evanescence a jejich "My Immortal" dodnes považuji za nepřekonanou rockovou baladu vůbec. Bohužel však musím konstatovat, že už po prvním poslechu nového alba se do mysli vkrádalo jen: "Hmm, nic moc".

Jsou desky, které s každým dalším poslechem rostou. Tato mezi ně nepatří. Pokud jste slyšeli první, nečekaně slabý singl "What You Want", vězte, že máte více než dobrou představu o tom, jak zní zbytek alba. A ani nadcházející singl "My Heart Is Broken" vás ze židle nezvedne. Kde jsou pořádné riffy, kde jsou kytarová sóla, kde je nějaká invence, kde je energie, kde jsou emoce? Proč mám pocit, že jen vykrádají sami sebe a zní asi tak nově jako čtyřicáté album Bon Jovi? Nuda a šeď se táhne celou deskou jako rozespalý pracující kolébající se v pět ráno do koupelny.

Deluxe edice

Pokud zainvestujete do deluxe edice, neprohloupíte. Rozšířená edice přináší navíc další čtyři skladby ("New Way To Bleed", "Say You Will", "Disappear", "Secret Door"), které překvapivě fungují více, než většina těch ze standardní verze alba. Díky nim si k výslednému hodnocení klidně můžete přičíst bod navíc.

Ale samozřejmě není až tak zle - jako osvěžení studenou vodou přichází za polovinou alba balada "Lost In Paradise", již lze popsat jako pokus o druhou "My Immortal", a na úplném konci ještě klavírní balada s názvem "Swimming Home". Zbytek skladeb splývá v jeden nevýrazný celek, následovníka ráže "Bring Me To Life" zde nenajdete, a tak nezbývá než doufat, že na další desku nebudeme muset čekat další dlouhé roky. A věřme, že bude povedenější, jinak by také mohla být poslední. Ač bych jako fanoušek rád udělil vyšší známku, musím být aspoň trochu objektivní - slovy Michala Hrůzy: "Čekal jsem víc..."

  • ??? (Kristýna Čechová, 18.10.2011 13:26) Reagovat

    Co je tohle za snůšku keců? Evanescence, že schází Ben Moody? Proboha, ať se probudí ten, kdo napsal tenhle článek! Album TOD bylo podle mě ještě lepší než Fallen, takže EVanesccence dodnes žijou ze slávy Fallen, cože??? To snad nemyslíš vážně! Víš proč se čekalo na album dlouhých pět let, protože odešlo několik členů skupiny a protože Amy měla jiné starosti například svou svatbu, asi to nebylo lehký období, dát zase celou skupinu dohromady...

    • Re: ??? (Tomáš Vymazal, 18.10.2011 16:57) Reagovat

      Ano, Evanescence schazi Ben Moody, jako hlavni skladatel Fallen a Origin, opravdu citelne. T.O.D. byl podle me preprodukovany bastl. A ziji hlavne diky slave ziskane diky Bring me to life a Going Under z desky Fallen - ktere slozil Ben. A pozor - nekolik clenu kapely NEodeslo, nybrz byli vyhozeni Amy. Soucasni muzikanti (snad krome Terryho) jsou NAJATI labelem a normalne pusobi v jinych kapelach - nejsou to regulerni clenove. Novou desku sem neslysel, a ani ji nesoudim, nicmene podle prvniho singlu me vubec nelaka. Radeji si pustim The Birthday Massacre nebo IScintilla.

      • Re: ??? (johnX, 18.10.2011 19:39) Reagovat

        T.O.D. je hudebně o úroveň výš než Fallen, které stojí na třech singlech.

      • Re: ??? (Kristýna Čechová, 19.10.2011 14:33) Reagovat

        Že byli ze skupiny vyhozeni, to nemůžeš vědět...Taky jsem slyšela takové názory a taky jsem slyšela, že se nepohodli a normálně odešli...Ani já ani ty jsme u toho nebyli. Podle mě můžeme fanoušky Evanescence dělit na dva tábory - na ty, kteří je znají z rádii a znají od nich jejich nejslavnější písničku "Bring Me To Life" a pak na ty druhý, kteří je znají celkově od jejich úplných začátku až doteď. Pro ty druhý (kam počítám i sebe) rozhodně Evanescence nežijí ze slávy Fallen....Prostě se tímhle albem proslavili, že je začala vnímat širší veřejnost. Každá skupin, zpěvák či zpěvačka vydají album, kterým tak zvaně "prorazí" a pro Evanescence to bylo album Fallen. Rozhodně bych ale neřekla, že z toho žijí dodnes. A Ben Moody, tak ten jim podle mě nechybí...texty skládá hlavně Amy Lee a dost jí pomáhá Tery....a bez Bena se v pohodě obejdou

        • Re: ??? (Tomáš Vymazal, 19.10.2011 18:43) Reagovat

          No, znam i jejich Origin a Sound Asleep, Understanding apod., a podle me subjektivne po Fallen to slo skladatelsky dolu, producentsky to mozna obalili pozlatkem a pridali na rozpoctu klipu, ale to je vsechno. Terry Balsamo ani neumi zahrat sola z puvodnich songu, co skladal Ben. Pust si koncert s Benem z Cologne a pak neco treba z roku 2007. Bez Bena to je podle me naprosto plochy. Ale tohle vse je muj nazor, neminim to nekomu vnucovat, pro me jsou Evanescence Ben a pripadne jeste David Hodges, ktery delal na Originu a Fallen.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (20-16) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř šedesát domácích (českých a slovenských) desek.... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 09:00 v sekci Publicistika
Peter Lipa & AMC Trio - Lipa spieva AMC Trio 8/10
Recenze: Peter Lipa se ve studiu sešel s AMC Triem. Výsledkem je jemná nahrávka, ke které se budete rádi vracet Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bára Basiková, Kostel sv. Markéty, Jaroměřice nad Rokytnou, 17.1.2026
Naživo: Excelentní hlas Báry Basikové rozezvučel barokní perlu Vysočiny Začátky kalendářních roků se v muzice většinou odvíjejí dost líně. Chyba v matrixu se ale občas stane. Robbie Williams klidně nečekaně vypustí nové album a v Jaroměřicích se zase může odehrát odložený, původně vánoční... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 17:00 v sekci Naživo
Vladimír Merta - Nech, nebo ber (Nejisté jistoty 4) 8/10
Recenze: "Nech, nebo ber" říká Vladimír Merta a dává počtvrté nahlédnout do svého písničkářského zápisníku jménem "Nejisté jistoty" Vladimír Merta jede na tvůrčí vlně. Jestli je za tím snaha zredukovat obsah textařských zápisníků, polibek múzy nebo strašák blížící se osmdesátky, to ví nejlépe on sám. Pro posluchače je podstatné, že série "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Rain City Drive, Honey Revenge, Rock Café, Praha, 16.1.2025
Naživo: Rain City Drive v Praze naznačili, že vystoupí i na Rock For People Přes nekončící popularitu a další série nemá americká show "The Voice" pověst soutěže, z níž by vycházely do světa hotové hvězdy - pokud tedy nepočítáme Morgana Wallena, Melanii Martinez, Cassadee Pope a pár dalších. Ale Matt... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 16:15 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Když růže nepíchá. Frontwoman Evanescence, Spiritbox a zpěvačka Poppy nabízejí v "End Of You" generickou nudu (06.09.2025 18:00)
- Video: Evanescence a K.Flay se spojili v songu "Fight Like A Girl" pro temný svět Johna Wicka (11.07.2025 09:51)
- Video: Halsey a Amy Lee z Evanescence vyrazily v "Hand That Feeds" na balet. Tak trochu (05.06.2025 18:14)
- Audio: Evanescence se vrhli na anime. Pro seriál "Devil May Cry" nahráli song "Afterlife" (30.03.2025 11:36)
- Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead (07.06.2023 17:43)
- Video: Klip "Red Districts" kapely Eponine vytvořila umělá inteligence (17.10.2022 11:33)
- Naživo: Nova Rock v prvním dni rozzářili Muse, Evanescence a tuny bláta (14.06.2022 08:21)
- Naživo: Evanescence se v Praze vrátili ke svým rockovým kořenům (12.06.2022 09:29)
- Fotogalerie: Evanescence představili ve Foru Karlín obměněnou sestavu (11.06.2022 09:30)
- Největší hity i nová deska: velkolepý koncert Evanescence proběhne už příští pátek ve Foru Karlín (31.05.2022 16:16)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe