Podobně jako vloni i letos byl trojlístek finalistů vzácně vyrovnaný. Další paralelu s loňským ročníkem lze vypozorovat u finálního rozhodnutí porotců. Opět u všech členů jury uspěl jeden jediný soubor. Žel bohu se ale letos neradovalo Česko, které by konfrontaci s Evropou potřebovalo rozhodně více než Srbsko. Vloni uspěli Homebwoyrasta, letos jejich balkánská variace. K Irie FM se musíte přes dredy zpěváka také proklestit. Na pevninskou Evropu jakoby nepatřili, spíše na ostrovy.
Letošní ročník byl specifický v tom, že trojice finalistů nevzešla z národního, ale z regionálního, nebo spíše nadregionálního kola. Naplno se v něm projevilo, že v Česku nikdy nebyla, není a nebude(!) žádná reggae scéna. Ta netolerantní plíseň, jež pokryla alternativní posluchačskou obec, zapříčiňuje ve finále absurdní ústupky. Věděli jste, že retro ansámbl Green Småtroll nehraje při koncertech písně o skinheadech, protože je v Česku zakořeněná představa, že každej skinhead rovná se nácek? Malost je fenoménem, nejen mezi igelitovým lidem. Jediným konkurenceschopným českým interpretem tak nadále zůstává Mr. Cocoman, ten už ale v minulosti European Reggae Contest vyhrál, nemohl se tudíž znovu účastnit. V účastnické listině se tak objevily průměrné a podprůměrné soubory, které v každé písni odkazují na Babylón, a byť se hlásí k reggae či ska, hrají vlastně alternativu a la Indies Scope. Pro srovnání s Evropou - v prvním kole mne nejvíce zaujala řecká skupina Delirium Framboise, která skončila hluboko v poli poražených a do finále se neprobojovala. U mne si přesto vysloužila maximální hodnocení, protože něco podobného produkci D.F. v Česku schází snad ještě víc než nějaká kompaktní reggae scéna samotná.Když se píše rychleji, než myslí:o) (Otas, 13.05.2011 14:38) Reagovat
Čím více erudovaně se autor snaží vyzvídat, tím méně hodnotná fakta (neboť jde spíše o názory) prezentuje. Česká reggae scéna se samozřejmě nedá srovnávat ze západoevropskými státy, ale rozhodně nelze říct, že nebyla a není (to, že nikdy nebude, svědčí pouze o autorově nezdravě vysokém mínění o svém názoru). Evidentně jde o člověka, který není (maximálně jen příležitostně) součástí české reggae scény - o tom svědčí některá dílčí vyjádření, jejichž citací však nehodlám ztrácet čas. Pro poctivost je však potřeba svůj postoj podložit nějakým argumentem - pro ten účel bych použil pohled do sálů s publikem na reggae koncertech a nepochybuji, že jejich náhled na hodnocení české scény by se tomu mému velmi podobal. Z pochopitelných důvodů se tu však zřejmě neobjeví (i já přišel na článek poměrně velkou náhodou).
Závěrem: Celkem špatný článek, ale spadá do rámce standardu mainstreamových médií, takže ani nešlo očekávat více. Stoupenci či členové reggae scény jej patrně s úsměvem přejdou a ti, kterým reggae nelahodí, jej zřejmě ani nebudou číst, takže není nutno se jeho nízkou kvalitou nějak znepokojovat.
GS (gambrmen, 15.05.2011 01:22) Reagovat
co to je za nesmysl, ze Green Smatroll nehraji na koncertech pisne o skinheadech? Samozrejme ze hraji! namatkou Skinhead friendship, SHARP...
Zahrajem si v Prazé, super !!! :DDD (SAS, 26.05.2011 21:42) Reagovat
Děkujeme za podporu a ještě jednou gratulujem Irie FM - byli vážně dobří a vyhráli po právu, ikdyž roots nás moc nebaví, možná tak ještě Šeps, ten je super :)
Makali jsme na tomhle projektu celý rok a jde to vidět a slyšet - myslím že za 12 měsíců práce to není špatné ale původně jsme chtěli jít až v roce 2012 do ERC - takže to demo bylo nahráváno úplně šíleně, v jedenáct master za deset minut dvanáct registrace.
A k reggae škatulce a SAS - ta je nám trošku malá - hledáme inspiraci všude, tak ještě vydržte chvilku, produkujem si všechno sami tak to trvá no :D
Big Up !
Tweet