shop.musicserver.cz
Makrorecenze "Touch The Sun" Debbi

Makrorecenze "Touch The Sun" Debbi

Vydáno: 03.05.2011 05:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: facebook interpreta

Napřed byla v SuperStar, pak v reklamě a nakonec natočila i desku, o které se hodně mluví. Debbi a její debut "Touch The Sun". Je to jen obyčejná tlačenka, nebo se v této zpěvačce skrývá skutečný talent? Odpovědi na tyto i jiné otázky se snažila najít naše makrorecenze.

Debbi - Touch The Sun
© facebook interpreta
Těm, kteří vlastní televizi, jméno Deborah Kahlová, respektive Debbi, nebude neznámé. Těm, kteří ještě navíc sledovali první Česko Slovenskou SuperStar, už vůbec ne. Soutěž sice nevyhrála, ale potřebné lidi zaujala. Natočila singl "Touch The Sun", který to dotáhl do reklamy, a za pomoci producenta Martina Ledviny pak nahrála celou desku, která se, aby se to líp a zvučněji pamatovalo, jmenuje taky "Touch The Sun". My jsme téhle rusovlásce věnovali pozornosti skoro až víc než dost: byli jsme u ní ve studiu, povídali si s ní a nakonec vydali i recenzi na výslednou nahrávku. V té Kristina Bílá neskrývala rozpaky. "Debbi totiž potenciál má, jenom tentokrát zůstal nevyužit," napsala a album ohodnotila průměrnou pětkou. Nedalo nám to, a tak jsme ho podrobili ještě makrorecenzi. Známky se pěkně rozprostřely od devítky po pětku, což desce vysloužilo šťastnou(?) sedmičku.


Tomáš Parkan - Debut světových parametrů (9/10)
Vztah ke zpěvačce: Že by SuperStar opravdu vydala někoho, kdo to tu rozčísne?

V SuperStar mě sice zaujala, ale láskou na první pohled bych to rozhodně nenazval. Už ale první singl "Možná se mi zdáš" se mi vryl hodně pod kůži a následující "Touch The Sun" pro změnu do hlavy. Celá deska mi pak připomněla výbornou "All I Ever Wanted" Kelly Clarkson. Stejně jako ta hraje "Touch The Sun" všemi barvami a styly a je úplně jedno, že chvílemi se Debbi inspiruje u Colbie Caillat, Taylor Swift, v motownském soulu a gospelu, že se nebojí lehce zabrousit do hip-hopu i folku, že si z nás i sebe dělá trošku srandu německým, a vskutku skvělým, ultraretrem "Mein Kliener Gruner Kaktus" a vše to přitom balí do popového zábalu. Stejně jako Clarkson totiž tenhle těžko slučitelný pelmel dokáže stmelit svým signifikantním feelingem a především tou nezaměnitelnou zastřenou barvou hlasu. Fascinující je pak lehkost celé nahrávky, na její věk až překvapující nadhled a především zvuk, který nemá nic společného s domácí produkcí. Jedinou pihou na kráse snad může být poměrně krátká stopáž. Jestliže jsme ale hledali novou českou popovou zpěvačku, pak můžeme zvolat: "Je tu!" "Touch The Sun" je totiž debut, který má potenciál se prosadit i za hranicemi naší malé vlasti. O které jiné české desce to můžeme říct?

Katarína Straková - Posaďte ji trůn (8/10)
Vztah ke zpěvačce: Debbi je jiná. Miluju jinakost. (A doufám, že se na příští desce dočkáme i autorské tvorby samotné zpěvačky.)

Vždycky je fajn najít na desce i lepší písničky, než jsou dopředu vypuštěné singly. Na "Touch The Sun" je jich hned několik. Ať už vstupní "Game Of The Heart", která je chytře rozdělena na dvě části, rozverná "La la", nebo tak trochu vypůjčená Amy Winehouse v podobě "How Can I". Mezi slabší hity v Debbiině podání patří skladba "Spočítej". Dovedu si ji představit v repertoáru Anety Langerové, Deborah v ní ale trošku válčí s výslovností měkkých souhlásek, melancholický text pak zní jaksi "česko-německy" a není mu příliš rozumět. Hudební aranže jsou perfektní. Martin Ledvina mistrně ovládá kytaru, v písničce "Tell Me" vynikajícně hostuje saxofonista Marcel Bárta. K zahození není ani Debořin někdejší superstar-souputník Ahmad Haidar na piáno. Ve společenství českých debutů zaujímá deska "Touch The Sun" výsostnou pozici. Je velmi vyvážená, snad až na poklidný song "Paris" z hlavy Jany Kirschner má hitový potenciál každá píseň. Že je Debbiin krásný hlas na naše skromné poměry nadmíru charismatický, není třeba zvlášť zdůrazňovat. Navíc má zpěvačka kolem sebe tým schopných lidí, kteří ji zatím vedou správným směrem. Jen se bojím, aby se sedmnáctiletá Debbi nenechala jen vláčet producenty a nezapomněla na ten kouzelný vlastní názor.

Lukáš Boček - Slaboučká jako čajíček, přesto velice chutná (7/10)
Vztah ke zpěvačce: V SuperStar mě zaujala hlasem a civilním vystupováním. Po vypadnutí jsem ji ovšem nějak zásadně nepostrádal.

Debbi, studio Martina Ledviny, Praha, 27.1.2011
© Petr Klapper / musicserver.cz
Hned na začátek přiznám, že česká popová scéna mě naprosto nezajímá. Zatuchá jako děti před odjezdem ze čtrnáctidenního dětského tábora bez sprchy a veškeré pokusy o moderní desky mě víc než cokoliv jiného většinou spíše rozesmějí a znechutí. Jestli jde něco pokazit méně než snaha o současný zvuk, je to převážně akustická deska s písničkářským nábojem. A přesně to se povedlo na debutu Debbi. Místy mi album voní po Janě Kirschner, což není vůbec špatná vizitka. První desky bývají většinou pestré, je to totiž jedna z možností, jak zaujmout co největší záběr posluchačstva, a i "Touch The Sun" je taková. Je tu vše - křehké balady, prostinké popěvky, díky kterým bude každé rádio blahem vrtit anténkou, i originálnější kousky ("Paris"). Nevadí ani jazyková rozkolísanost nebo nejednotná nálada alba. Debbi vkročila do české hudební mašinérie pravou nohou, a i když nenatočila nejobjevnější a nejpropracovanější desku roku, má beztak velký potenciál pobavit. A o to v popu jde především, ne?

Petr Balada - Živá kultura rozpuštěná v alkoholu (6/10)
Vztah ke zpěvačce: Jako ke každému debutantovi - ostražitý.

Už dlouho nevyšel podobně marketingově ošetřený debut. Debbi, kam se podíváš. Naštěstí výsledný produkt není zase takový průšvih jako u Davida Deyla. Ale byl bych střídmý, i co se týká chvály "Touch The Sun". V podstatě nejde o nic více (ani méně) než o prvotinu velmi nadějné zpěvačky, která chvílemi zpívá jako Amy Winehouse, chvílemi jako Pink a na závěr jako hvězda Oktoberfestu. Přestože sama říká, že je pro ni nejpřirozenější zpívat v angličtině, měla by zůstat u osvojené češtiny. Jedině v ní se její výjimečná barva hlasu neztratí. Nebo využít možnosti známosti s Creative Music House a nechat si příští desku zprodukovat v Bratislavě, protože repertoár Martina Ledviny je vylouhovaná poprocková sterilita, se kterou nebude vyčnívat ani ve zdejším hudebním rybníčku. "Touch The Sun" dobře ilustruje bídu tuzemských debutů. Místo: "To jsem já a to je můj hudební názor" jen: "To bych mohla být já a tohle všechno umím zazpívat". I v případě Debbi proto platí, že naše scéna je sice o jedno jméno objemnější, ale jestli se tím stala zároveň bohatší, není ještě tak úplně jisté.

František Štibora - Zatím to slunko moc nefajruje (5/10)
Vztah ke zpěvačce: Přiměla mě litovat, že jsem poctivě nesledoval předloňskou SuperStar, a nemohl jsem tedy za esemesky pro její postup utratit mnohaleté úspory.

Ty srdeční hrátky se rozjíždějí celkem příznivě. I to uou-uou-uou se tady dá snést. Pokračujeme hitově. "Touch The Sun" kupodivu nevoní chlastem, spíš titulem poctivý mainstream. Ovšem přichází první výplň. "Igloo" pro změnu smrdí nálepkou z katalogu vydavatelství. Poté odskakujeme do kvalitativně nadřazené galaxie. "How Can I" žhne delikátně ostrou atmosférou (i přes ta základní anglická slovíčka). Kéž bychom se ale nemuseli vracet a nestřídala ji pruda dle mustru jsem z talentové soutěže. "Možná se mi zdáš" by byla bez toho chlapíka, co na konci horlivě prohlásí "You're crazy, Martin, man..." laciná popíková vtíravka. Takhle je ta vtíravost přímo mezinárodní. O to víc zarazí, že následuje "Paris", které procestuje Evropu a stihne se při tom i vytasit s jednou precizně úžasnou půlminutou - "I feel so good inside"? To jsme dva. A pak už to sviští. Jedna neohrabaná adelovka, jedno únavné lalaování, jeden vzorek z pubertálního hudebního šuplíku, úspěšný dojezd hrátek a jedna brilantní německá bžunda. Moc jsme se tedy všeho všudy nezahřáli. Ale k příštímu albu raději opalovák s sebou!


Album: Debbi - Touch The Sun
Průměrné hodnocení: 7/10
Celkový čas: 35:45
Skladby: Game Of The Heart (pt.1), Touch The Sun, Igloo, How Can I, Možná se mi zdáš, Paris, Tell Me, La La, Spočítej, Game Of The Heart (pt.2), Mein Kleiner Gruner Kaktus

NÁZORY
 • Tak to je moc. (Monika, 03.05.2011 10:04) Reagovat

  Bodování 9/10 ve opravdu přehnané :) A 7/10 také.

 • Debbi (Martin, 03.05.2011 10:43) Reagovat

  Taky se nemůžu zbavit pocitu, že píseň Spočítej se nevešla na výborné cd JSEM od Anety Langerové! Myslím, že v jejím podání by ta píseň vyzněla mnohem lépe a měla by úspěch!co se týče písní od Jany Kirschner, tak mám zase pocit, že se jí nevešly na cd Shine! jinak celá deska je nad české poměry nad průměrná 8/10

 • Čerství jarní vánek jménem Debbi (Miloš, 03.05.2011 11:21) Reagovat

  Písně od Jany Kirschner jsou nejsilněším článkem alba, mimo pár dalších. Album není vůbec jazykově rozkolísané a nekompaktní, Debbi není první ani poslední, kdo natočil vícejazyčné album, pokud si vezmete třeba Mezi světy Lenky Dusilové, což je zatraceně kvalitní deska (deska roku) kde zpívá také oběma jazyky, ba dokonce jednu píseň česky i anglicky, tak zjistíte, že to jde dohromady. Rap v How Can I se mi líbí a neřekl bych, že zrovna nemám vkus na muziku. Kratší stopáž je na škodu, vzhledem k tomu, že Game of the Heart Part 1 je vlastně takové intro a Kaktus bonus, dokázal bych si představit 2 písně navíc. Nicméně album je čerstvím jarním závanem do naší nijaké scény, Debbi nikdy nebude zpěvačkou pro masy, ale zařadí se po boku Lenky Dusilové, Anny K, Anety Langerové, což jsou skvělé zpěvačky/autorky, škoda, že nedoceněné. Myslím že 7/10 je přesně ta známka, co se hodí albu přiřknout. Za sympatie, jinakost, čerství závan i 8/10. Mimochodem naživo v Hard Rock Cafe 27.4. v Praze to znělo ještě lépe :-)

  • Re: Čerství jarní vánek jménem Debbi (Miloš, 03.05.2011 13:38) Reagovat

   A ještě jedna věc: Mně se právě skladba "Spočítej" moc líbí svou nečeštinou. Pravda, je to položena trošku níž, ale i tak je to taková intimní, skrytá krása.

 • Čerstvý jarní vánek jménem Debbi (Miloš, 03.05.2011 11:29) Reagovat

  Oprava: samozřejmě 3x čerstvý, trochu mi to ulítlo :D

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Innersphere - In the Shadow of the Sun 8/10
Recenze: "In the Shadow of the Sun" od Innersphere nabízí mystickou atmosféru i promyšlenost Pozice plzeňských melodických deathmetalistů Innersphere na scéně je už spolehlivě vycementovaná. Být žánrovou jistotou ale s sebou nese i riziko větších očekávání. Albu "In the Shadow of the Sun" vydláždila cestu trojice... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 19:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád 8. týden 2024
Ofenbach se s oživeným hitem Kim Wilde protančili do čela rádiového žebříčku Po pěti kolech v čele musela Dua Lipa přepustit vedení v tuzemském éteru francouzským DJům Ofenbach. Jejich vítězný singl "Overdrive" čerpá z déle než čtyři desítky let starého hitu Kim Wilde. Na nejvyšší příčku v albovém... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Marcell & fiedlerski, Roxy, Praha, 28.2.2024
Naživo: Marcella & fiedlerskiho na křtu v Roxy podpořili i jejich rodiče Marcell & fiedlerski vydali koncem loňského roku společnou desku "Duše, která opustila tento svět, váží 21 gramů", na níž se vyrovnávali s úmrtím tatínka Ondry Fiedlera. Své únorové turné na podporu tohoto alba zakončili v klubu... čtěte zde
Vydáno: 29.02.2024 11:34 v sekci Naživo
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe Aktuálním hudebním novinkám vládnou rock a metal. Svorně je zajistili MGMT, kytarista Mötley Crüe Mick Mars, The Snuts, Amaranthe, Borknagar, Darkest Hour a Ace Frehley. Swingem konkurují pouze Rod Stewart a Jools Holland, folkem Hurray For... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 22:30 v sekci Novinky | Nové desky
WYFE - Do You Ever Wonder? 9/10
Recenze: "Do You Ever Wonder?" od WYFE je velká deska malé kapely Trojice (+ bubeník, jakého zrovna seženou) WYFE se na podzim roku 2021 blýskla povedeným debutem "Good Times". Na ten nyní navazuje po všech stránkách dotaženější, jen trochu kratší druhou studiovkou. Ta nese název "Do You Ever... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Debbi s písní "Sunshine" jede na letní vlně (21.06.2023 11:18)
- Video: Debbi to zkouší "V dobrým i zlým" s češtinou (17.08.2022 13:52)
- Video: Deset let hitu "Ležím v tvé blízkosti" oslavili Lipo a Debbi naživo s celou kapelou (24.01.2022 16:11)
- Audio: Debbi se do hravé novinky "Together" zamilovala. Složily ji pro ni kolegyně Patricie a Nela (04.09.2019 10:32)
- Audio: Debbi v pohodové letní novince "Lighthouse" vzhlíží ke svému majáku (30.04.2019 09:18)
- Naživo: Debbi publikum roztančila, David Stypka uhranul slovy (11.12.2018 14:26)
- Fotogalerie: Debbi & David Stypka pokořili pražský Palác Akropolis (11.12.2018 11:04)
- Rozhovory: David Stypka & Debbi - Třeba kvůli nám vybuchne Akropole (07.12.2018 09:30)
- Video: Hvězdy připomínají 100 let republiky společnou písní (16.10.2018 11:28)
- Anděly ověnčení David Stypka a Debbi chystají společný koncert v Akropoli (28.09.2018 18:21)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Karel Gott Depeche Mode Dua Lipa Humanist Blackosh Taylor Swift Madonna Lucie Vondráčková Viktor Sheen Ed Sheeran Queen BTS AC/DC Billie Eilish Lady Gaga Kanye West
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu