shop.musicserver.cz
Oceán, Roxy, Praha, 27.4.2011

18. Slovy osmnáct

Vydáno: 28.04.2011 10:52 v sekci Naživo - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

"Petře," zakřičela po úvodní písni Jitka Charvátová, nová frontwoman starého Oceánu, směrem k baru. "Petře, můžeš sundat ty odposlechy?" V Roxy nebyla o paradoxní situace nouze. Středeční noc tam patřila dlouho očekávanému představení. Po osmnácti letech došlo k návratu kultu z kategorie legendárních - Oceánu.

Živě: Oceán

support: Bohouš Josef, Richard Krajčo, Cartonnage
místo: Roxy, Praha
datum: 27. dubna 2011

Oceán
© Tomáš Martínek
O tom, že se celý příběh nezařadí k těm se šťastným koncem, rozhodl loni Petr Muk. Černého prince sice včera v roli primabaleríny zastoupila černá princezna, jenže řada ortodoxních fanoušků o Jitce Charvátové nemluví jako o rovnocenné náhradě. Založení facebookové skupiny "Oceán bez Petra Muka není Oceán" hovoří za vše. Než se dostaneme k popisu toho, jak včera Jitka při své životní zkoušce obstála, zdržme se u jednoho z témat, na které zaostřila i výše jmenovaná skupina.

V soutěži Česko Slovenská SuperStar zazpíval před týdnem Petr Ševčík nejslavnější song Oceánu, "Ráchel". Gábina Osvaldová mu vytkla, že svým projevem totálně zabil duši písničky. Fanouškům Oceánu se nová verze jednoho z účastníků televizní šou také vcelku logicky nelíbila. Hovořilo se dokonce o svatokrádeži. "Že Jitka v klidu přezpívává všechny věci od Oceánu, které zpíval Petr, to je ale v pohodě," objevilo se, v návaznosti na Ševčíkovo vystoupení, na sociální síti. Na Facebooku.

OCEÁN JAKO VANESSA

Jitka Charvátová
© Jitka Charvátová
Charvátová se ocitla v nezáviděníhodné, složité situaci. Dvacetiletým profesionálně-hudebním zkušenostem navzdory, čelí dnes Jitka vůbec poprvé opravdu silnému tlaku okolí - má přece nahradit Nenahraditelného. Nutno podtrhnout, že se jí to včera povedlo na výbornou. I ona sice z přemíry snahy pochroumala duše některým písním, jindy podobně jako Ševčík teatrálně přehrávala, jenže kdykoliv došlo k vnitřnímu uvědomění si, že lidé nepřišli ani tak ni jako na Oceán, odehrávaly se na pódiu i pod ním fantastické okamžiky.

Už po druhé písni došlo k několikaminutovému potlesku. Vůbec nejvýraznější byl ale až aplaus po skončení videoprojekce k "Ráchel". Ze zdi zpíval tehdy mladý Petr Muk a starý nový Oceán objímal zeď. Ta zase objímala stovky fanoušků. Už sice neměli černé nehty, číra, vlajky a nedělali takový pank jako prve, přesto i dnes, tedy včera, vytvořili magickou, těžko popsatelnou, zachytitelnou a opakovatelnou atmosféru. V mnoha ohledech připomínal tento večer nedávný návrat jiné legendy - Vanessy. Ta se ovšem před dvěma lety vracela v původní sestavě a vůbec, dokážete si představit Vanessu bez Samira?

Videoprojekce

Během koncertu se na zdi za zády vystupujícího Oceánu odehrávala tragédie. Na svědomí ji měl VJ. Pokud zakázka zněla vytvořit videosekvence, nudnější než nejnudnější spořiče obrazovky, a pokud byl k naplnění této vize přizván někdo, zabývající se ve svém volném čase tvorbou patetických home made videí k písním na YouTube, bylo vše adekvátní. Večírek tedy proběhl v tomto ohledu podle standardů a norem, v naprostém pořádku.

Jitka Charvátová
© Jitka Charvátová
Za mnohé vděčí Jitka Charvátová - podobně jako Petr Muk - Dušanu Vozáry, díky kterému se před lety dostala k Fiction. Řada fanoušků se proto zpočátku obávala, že se nový Oceán stane spíše novou Fiction, kde Jitka zastoupí Mejlu Hlavsu, jenže opak je pravdou. Včera jsem nezažil svůj první koncert Fiction, ale první koncert Oceánu. Přestože nový singl "Odlesk tvůj", který naživo zazněl jako úplně poslední neočekávaný přídavek, Fiction svým charakteristickým zvukem opravdu evokuje, představení v Roxy mělo o poznání blíže k mé představě o původním Oceánu.

Na vydařeném celku participovali i Bohouš Josef a Richard Krajčo, které textař Petr Hons uvedl jako hosty večera. Oba zazpívali po dvou písních z repertoáru Oceánu a oba svými kvalitami dokázali, že jejich zařazení v polovině programu nebylo právě šťastně načasované, Jitce rozhodně nic neulehčili. Bohouš Josef, frontman Burmy Jones, by sice neodešel z konfrontace s módní policií bez šrámu, ale u té hudební pro tentokráte uspěl bezezbytku. Richard Krajčo. Richard Krajčo. Richard Krajčo.

SAMEC RICHARD & SAMIČKA JITKA

Jitka Charvátová
© Jitka Charvátová
"Oceán, Depeche Mode, The Cure," označila hlava Kryštofů své vzory. Na hlavě měl Krajčo originální účes, v těle ohromné a ohromující množství energie, v duši zase odhodlání užít si svůj prostor. Šanci využil. Krajčo přistoupil k hitům "Noc je jako" a "Prázdná ulice" s nevídanou pokorou, která kompenzovala u tohoto svérázného zpěváka jeden přece jen obvyklejší atribut - drzost. Právě kombinace pokory a drzosti se ukázala být tím pravým receptem, jak v komparaci s Mukem uspět. Při vší úctě k Jitce, byl to právě Richard Krajčo, kdo se mu jako jediný přiblížil. A při vší úctě k Petrovi, dokonce jej Richard v Roxy úspěšně překonával.

Jistě by stálo za zvážení, k plánovanému živému albu nového Oceánu připojit i druhý výlisek, který by obsahoval hity starého Oceánu, přezpívané interprety, kteří mají k tvorbě této novoromantické legendy vztah. Přál bych Petrovi, aby včera Richarda (a samozřejmě i Jitku) slyšel. Jitku ovšem nestačí jen slyšet, tuto svůdnou sexy alfa-samici potřebujete nutně i vidět. A včera to platilo dvojnásob. Byla krásná.

Jitka to zvládla. Oceán to zvládl. Když dali mezi přídavky fanoušci vzpomenout na tradici skandovaného odpočítávání - "10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, Oceáááán," zářil celý ansámbl radostí a spokojeností. Z opojení jej nevyvedly ani ojedinělé výkřiky: "Petr Muk, Petr Muk".

NÁZORY
 • to je zert????? (sasa.mur, 28.04.2011 11:58) Reagovat

  "A při vší úctě k Petrovi, dokonce jej Richard v Roxy úspěšně překonával." no to si snad delate pr.......

  • Re: to je zert????? (buml, 28.04.2011 21:31) Reagovat

   Pisatel clanku asi Ocean nikdy neslysel a ani nevidel, jinak by takovou kokotinu v zivote nemoh napsat

 • krajčo:-))))? (premycer, 28.04.2011 12:25) Reagovat

  Krajčo byl dle mého názoru, ze všech zpěváků ten nejhorší. Vůbec se tam nehodil....

  • Re: krajčo:-))))? (Kodl, 28.04.2011 13:41) Reagovat

   Koncert byl uplne super. Souhlas Krajco nejslabsi clanek.

 • Richard Krajčo (Jeanner, 28.04.2011 14:52) Reagovat

  naprosto souhlasím s článkem. Než přišel Richard na podium, trochu jsem se toho bála. Odzpíval to skvěle!!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
WYFE - Do You Ever Wonder? 9/10
Recenze: "Do You Ever Wonder?" od WYFE je velká deska malé kapely Trojice (+ bubeník, jakého zrovna seženou) WYFE se na podzim roku 2021 blýskla povedeným debutem "Good Times". Na ten nyní navazuje po všech stránkách dotaženější, jen trochu kratší druhou studiovkou. Ta nese název "Do You Ever... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Kings Of Leon - Mustang 7/10
Video: Kings Of Leon ohlašují novou řadovku klipem k singlu "Mustang". Koukají v něm ze střechy Návrat skupiny Kings Of Leon začíná konečně získávat nějakou podobu. Rocková partička před pár dny ohlásila vydání deváté studiovky "Can We Please Have Fun". Nástupce alba "When You See Yourself" z roku 2021 vyjde 10. května u... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista Ondřej Klímek má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má také žánrově... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili (23.02.2024 14:13)
- Fotogalerie: Depeche Mode odehráli ve čtvrtek v O2 areně koncert, na který se bude ještě dlouho vzpomínat (23.02.2024 08:35)
- Unikátní projekt Universal Underground nabídne Velvety v symfonickém provedení (22.02.2024 12:12)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (10-1) (02.02.2024 19:00)
- Video: Depeche Mode se v "Before We Drown" symbolicky loučí (30.01.2024 08:52)
- Video: Kryštof pěje ódy: "Život je krásný" (26.10.2023 10:11)
- Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode (22.09.2023 07:55)
- Kryštof chystají "Poslední výstřel" svých kempů (14.09.2023 08:13)
- Hudební festival Hrady CZ zakončí svoji letošní pouť na Bezdězu s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (29.08.2023 16:22)
- Naživo: Povedený koncert skupiny Kryštof s Grajcarem v Telči narušila průtrž mračen (27.08.2023 17:13)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 29.02.
Budoár staré dámy (CZ) (Jazz Tibet Club, Olomouc)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Karel Gott Kanye West Dua Lipa Depeche Mode Viktor Sheen Humanist Ty Dolla $ign Madonna Taylor Swift Lucie Vondráčková Lady Gaga Ed Sheeran AC/DC Queen Billie Eilish BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu