Sunflower Caravan - A Little Bit More

Najdi rozdíl aneb Sunflower Caravan 2.0

Vydáno: 20.01.2011 05:00 v sekci Recenze - Petr Balada | foto: facebook interpreta

Když jim na jaře 2009 konečně vyšlo první album, zdálo se, že spíše než začátkem je uzavřením jedné euforické etapy Sunflower Caravan. Čekalo se, co bude dál. Na odpověď, kterou k tomuto tématu poskytuje novinka "A Little Bit More", nejspíš nebudou všichni fanoušci tak úplně připraveni. A ti ortodoxní zvláště.

8/10

Sunflower Caravan - A Little Bit More

Vydáno: 8.11.2010
Celkový čas: 39:54

Skladby: Broken, Looking At You, Either Nothing, Or A Light, Casting Couch, A Little Bit More, Beautiful If, What We Are, Get High, A Vision, Thing On The Brain

Vydavatel: Soundsquare Music

"Mnoho chytlavých melodií, několik pasáží, co létá někde v zasněném meziprostoru, ale zase rychle spadne na zem, a několik na kost ohlodaných a syrově působících tracků," tak popsal debut v recenzi na našich stránkách Tomáš Tenkrát. Co z toho sedí i pro druhé album? První tři slova. Sunflower Caravan stále vládnou mocí napsat melodie, ze kterých padá čelist. Jejich síla přitom spočívá v jednoduchosti chytře poskládaných tónů. Tah na bránu, tedy na posluchače, jim pak dodávají aranže a umění pracovat s dynamikou.

Velmi dobře to ilustrují první tři skladby. "Broken" je hitovka par excellence. Z malého melodického nápadu rytmizujících bicích track postupně roste a během tří minut se toho v něm hudebně děje víc než v celé diskografii Daniela Landy. To samé lze v podstatě říci i o následujících "Looking At You" a "Either Nothing, Or A Light". Také ony dokonale ilustrují schopnost kapely opatřit skladby jasnými konturami oddělujícími sloky od refrénu a vybavit je dramatickým nábojem, který umí být patřičně strhující. A abych nezapomněl, taky se v nich zpívá.

Rozdíl rozpoznatelný na první dobrou pro všechny znalce eponymního debutu. Poměr instrumentálek ku textem opatřeným kouskům se na "A Little Bit More" obrátil a ještě přitvrdil. Z deseti položek nezní zpěv pouze v závěrečné "Thing On The Brain". I ta je však jenom dvouminutovou branou před vokálem opatřeným bonusem. Za zpěváka je na desce Andy Čermák, který si mikrofon přidal ke své výbavě klávesových nástrojů. A nevede si zle. To, co neuzpívá rozsahem, odstíní intenzitou. Tu přidá na naléhavosti, onde se změní téměř v našeptávače. Právě jeho práce s hlasem dodává skladbám další přidanou hodnotu. Dokonalým příkladem budiž například zrovna ta titulní.

Zpět k úvodnímu citátu. Co tracklist opravdu tentokrát neobsahuje, to jsou na kost ohlodané a syrově působící tracky. O aranžích už tu ostatně řeč byla. Nad deskou se vznáší lehký opar smyčcových orchestrálních rejstříků, který nemá chvílemi daleko k dusivému ostravskému smogu (například "Either Nothing, Or A Light", "A Vision"). Což je dost možná vůbec nejrozporuplnější "přínos" novinky. Nicméně se s ním kapela na úplnou hranu podbízivého kýče nikdy nedostane, a tak si příkré odsouzení nezaslouží. Na albu má totiž také frajeřinu "Beautiful If" s lehce najazzlým piánovým intermezzem, které postupně převálcují právě ony spílané, zde však neskutečně funkční smyčce.

Sunflower Caravan se vyvíjejí, a to je dobře. Deska od kapely, od které už pomalu nikdo nic novátorského nečekal, má drážky plné rozkvétajících melodií, silných refrénů, přesvědčivého vokálního feelingu nezatíženého českou připosraností i instrumentální zdatnosti. Na jedné straně přináší křehkost. Na té druhé je ocelovým větrolamem. Máme tu zkrátka konečně generaci kapel s globálním polem působnosti v tom nejtěžším prostoru hudebního mainstreamu. Snad se i v letošním roce objeví někdo další, kdo se ale konečně nebude bát obléct podobnou hudební nádheru také do hávu českých textů.

  • "cesky komplex" (F.D, 20.01.2011 15:58) Reagovat

    jezis....nesnasim kdyz nekdo pouziva vyrazy jako "ceska priposranost"....tak strasne me to urazi!!!! tyhle lidi patrne trpi nejakym komplexem nebo co..

    • Re: "cesky komplex" (Qwe, 20.01.2011 22:29) Reagovat

      Taky mi tyhle výrazy vadí..

  • to je doba.. (jack, 20.01.2011 18:01) Reagovat

    nechapu, jak muze byt jedna z nejlepsich CZ/SK desek recenzovana az dva mesice po vydani... Cim to sakra je, to vam to label poslal az ted???

  • parádní deska (wolf91, 22.01.2011 05:44) Reagovat

    souhlasím s tím, že recenze je tu s dost velkým zpožděním..ale podle mne ta deska je výborná a s Nicelandem a jeho God Has Her Ways nejlepší česká deska roku 2010

  • sunflower caravan (rado14, 26.01.2011 10:59) Reagovat

    První deska je dobrá, druhá je vynikající...Jen tak dál kluci...Nestává se to často, ale tohle je případ, kdy jsem hrdý na to že jsem čech:)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 6. týden 2026
Zara Larsson se po jedenácti letech dočkala. Její hit "Lush Life" se stal nejstreamovanějším v Česku V českých rádiích a v albové hitparádě se ani tentokrát mnoho zásadního neudálo - další vítězství si připsali David Guetta a Buka. Zajímavější příběh přináší přehled digitálních singlů: do čela se dostala švédská... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium Hudební novinky tentokrát přinesly poměrně pestrou žánrovou směsici. Vedle pop-rockového Nicka Jonase, experimentátorů Puscifer nebo houseových Illenium se zařadili rapper J. Cole, bluesová vzpomínka na B. B. Kinga plná hvězd, trip... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst
Rozhovory: Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst Multitalentovaná hudebnice Beata Hlavenková žije naplno a během minulého roku jí vyšla rovnou tři alba. Ke každému se váže jiný příběh. Všechny nám postupně poodhalila v rozhovoru. Člověk jen žasne, kolik toho tato žena stihne... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Suicide Silence, Dying Fetus, Slaughter to Prevail, Forum Karlin, Praha, 8.2.2026
Naživo: Karlín pod palbou: Slaughter to Prevail rozpoutali rituál zkázy, Dying Fetus a Suicide Silence přiložili pod kotel Praha hostila večer, který představil tři zásadní proudy současného extrémního metalu. Technická brutalita Dying Fetus, groove orientovaný deathcore Suicide Silence a moderně produkovaná, monumentální masa Slaughter to Prevail... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 18:00 v sekci Naživo
Rybičky 48 - Nebeská prána 9/10
Video: Kuba Ryba napsal vlastní pohřební píseň. Klip k "Nebeské práně" je nejlepší od Rybiček 48 vůbec Už je to pár pátků, co kapela Rybičky 48 vydala desku "BIG⚡️BÝT". Jako předposlední na ní najdeme "Nebeskou bránu" - skladbu, která u kutnohorské party vybočuje z řady. Nesází v ní totiž na humor, spíš na bilancování, které... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 24/2021 - od Fear Factory přes Helloween po Styx (22.06.2021 08:30)
- Video: Andy Čermák ze Sunflower Caravan chystá sólovku. Klip "Inside Outside" je komorním pohledem na lidské pocity (26.05.2021 12:19)
- Video: Sunflower Caravan v klipu k "The Business (Will Carry on as Usual)" zvou do studia (14.08.2020 08:44)
- Video: "Je to v pořádku," vzkazují Sunflower Caravan v singlu "Alright" (30.04.2020 17:10)
- Šest kapel v čele se Sunflower Caravan vystoupí v rámci festivalu na Vltavské (30.07.2016 10:12)
- Naživo: Žádné schovávání v norách, The Wombats byli v Praze za milovníky růžové (20.11.2015 16:40)
- V Converse zkušebně zahrají ve čtvrtek brněnští Ghost of You (08.10.2014 11:58)
- Fotogalerie: První den Colours v obrazech podruhé (19.07.2013 12:43)
- Fotogalerie: První den Colours v obrazech (19.07.2013 10:26)
- S festivalem United Islands České spořitelny to jde do kopce! (02.05.2013 11:46)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Adele Madonna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe