Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Makrorecenze "Loud" Rihanny

Makrorecenze "Loud" Rihanny

Vydáno: 25.01.2011 05:00 v sekci Makrorecenze - Redakce

Trvalo to jen asi rok a po poměrně temné nahrávce "Rated R" vydává Rihanna další desku - "Loud". Trvalo to jen asi rok a po makrorecenzi na "Rated R" přináší musicserver další makrorecenzi - na "Loud". Jak se pětice redaktorů a redaktorek postavila ke zpěvaččinu návratu na bezstarostné diskotéky?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Rihanna - Loud
Petr Doupal považuje předchozí Rihannino album "Rated R" za její nejlepší desku. Její pátá studiová nahrávka je pak podle něj "zábavná, velmi pestrá, řemeslně výborná, přesto zbytečně triviální". V hlavní recenzi poukazuje na to, že Rihanna se po odvážném, byť komerčně neúspěšném odklonu od přímočarého popu vrací do bezpečně vyjetých kolejí. Produkce Stargate, samplování Avril Lavigne, Enyi, hostování Nicki Minaj nebo Drakea. To všechno barbadoské Popelce zajistilo vysoké prodeje, zároveň ale také poněkud brblavé recenze. Naše makro v tomto není výjimkou - sedmičku z hlavního textu kopírují tři zástupci z redakce, zbylí dva šli ještě níž. "Loud" si tak v průměru odnáší čtyřiašedesátiprocentní hodnocení.


Lukáš Boček - Návrat k $$$ (7/10)
Vztah ke zpěvačce: Rihanna byla vždy pop, ale vždy s příměsí r'n'b a dalších stylů, proto mě nikdy nenudila.

Názor na desku "Loud" nelze nezačít srovnáním s "Rated R". Každý umělec se postupem času vyvíjí a v popu platí, že se někdy pokusí přinést něco víc než konkurence a odlišit se. Tak jako Madonna nahrála "Ray Of Light", tak pro Rihannu bylo takovým albem "Rated R". Stále to byl její r'n'b-pop, ale s jasně viditelným přesahem (místy k trip-hopu, místy k rockovým kytarám). Nejen proto byla předešlá deska tím nejlepším, co vnadná Barbadosanka kdy natočila. Úspěch desky však daleko nebyl tak oslňující jako předešlý počin, a tak se s "Loud" bylo třeba vrátit tam, kde Rihanna boduje nejvíce - k jednoznačným (a jednoduchým) hitům. Nová deska takových hitů obsahuje dostatek, aby RiRi uspokojila požadavky vydavatelství i širší vrstvy posluchačů. Písněmi "Only Girl (In The World)" spolu s "S&M" a "Cheers" (mistrně samplující Avril Lavigne) má zpěvačka kolonku "vyplodit hity" splněnou. Další kolonku "r'n'b pro všechny" si pro změnu odbyla s extrémně jednoduchou "What's My Name". Celé album je tak plné nekonfliktních, líbivých písniček a přirozeně plyne bez větších zádrhelů. Jediným (a zato extrémním) krokem vedle je zběsilá "Man Down", která nechává vzpomenout na první dvě desky z diskografie mladé zpěvačky. "Loud" tak zůstává zábavným albem, které však oproti "Rated R" postrádá jakékoliv ambice.

Honza Balušek - Aspoň je to zábava (7/10)
Vztah ke zpěvačce: Zasáhla mě "Umbrella", ale spíše v provedení domácích i zahraničních účastnic talentových soutěží, originál mě nebaví. Jinak jsem spíše vnímal, co se děje okolo Rihanny, než co se děje na jejích deskách.

Že si po minulé temné desce Rihanna na novince zase odskočí do vod rádiím mnohem milejším, bylo jasné. Přece jen je to mladá popová zpěvačka, která bude mít na umělečtější kousky ještě desítky let svého života, tak proč se teď radši nebavit? "Loud" je ale mnohdy rozjásané až přes míru, jako by zpěvačka chtěla i sebe přesvědčit, jak je všechno opět fajn. Ale to nevadí, rádiový pop má být zábavný, a to většina skladeb na albu rozhodně je. Naopak nejslabší je nahrávka tam, kde se snaží o nějaké zvukové osvěžení. Reggae "Man Down" nenávidím od prvního poslechu a nenávist se každým dalším jen prohlubuje. Rihanna prostě z tohoto stylu vzala to nejnudnější, zvýraznila to a postavila na tom celou písničku. Prosím, už ne. Druhým šlápnutím vedle je dvojka "Love The Way You Lie", jejíž smysl jsem nepochopil. Zbylá sestava písniček se ale pohybuje výrazně nad mainstreamovým průměrem a svůj úkol - pobavit - splňuje výtečně.

Katka Guziurová - Příliš snadná cesta k cíli (7/10)
Vztah ke zpěvačce: Obdivuji její hlas, který na rozdíl od některých zpěvaček vždy bezpečně poznám.

Rihanna
© dailymakeover.co
Na "Loud" jsem se po "Rated R" moc těšila. S dětinskou radostí jsem jásala nad každým novým leaknutým songem, protože z pěti písní, které jsem před samotným vydáním slyšela, mě mnohé navnadily natolik, že jsem výsledně nemohla skrývat mírné zklamání nad tím, že kromě vynikající svíčkové je na albu i nějaká ta omáčka. Nemám nic proti, že se Rihanna vrátila v kariérním růstu o koňskou délku nazpátek. Dalo se to i čekat, "Rated R" bylo k jejímu komerčnímu jménu příliš nekomerční. Ale i takové kousky se na "Loud" najdou, třeba Jamajkou nasáklá "Man Down" nebo "Raining Men", kde slyším Beyoncé. Baví mě i druhý pohled na "Love The Way You Lie". První má slova byla, že originál zůstal nepřekonán, za čímž si stojím doteď, ale refrén je na rozdíl od prvotní verze emotivnější. Rihanna je prostě na nějaký čas zase ta zábavná, veselá holka, která chce bavit masy. Nemějme jí to vůbec za zlé, i tak patří v dnešním mainstreamu k tomu nejlepšímu.

Pavel Parikrupa - Hm, proč ne? (6/10)
Vztah ke zpěvačce: Až do minulého alba spíše přezíravý.

Vzhledem k docela časnému vydání "Loud" po loňské velmi dobré "Rated R" jsem se trochu obával. Jednak kvality materiálu, jednak návratu k diskotékové juchandě. Nakonec je pro mne novinka Rihanny spíše milým překvapením. Nějak jsem si oblíbil její barvu hlasu (tedy tu studiovou, živé záznamy zatím raději nepokouším), zábavné mi přijdou samply Avril a Enyi a dokonce se pořád najde i nějaká ta elektrická kytara - "California King Bed" je kupodivu velmi pěkná rocková balada! Rihanně sluší středně pomalá tempa, reggae (však jsem se toho popěvku rom popo pom v "Man Down" pár dnů nemohl zbavit), a čím více zpestřuje své písňové portfolio různými "netanečními" vlivy, tím lépe. A tak nakonec, proč ne? Od sofistikovaných sdělení a umění jsou tu jiní. Toto je dobrý pop, kvalitní produkt.

David Věžník - A ani nemusí být v akci (5/10)
Vztah ke zpěvačce: Guilty pleasure, na jejíž tvorbu jsem ale schopen se dívat s nadhledem.

Dobře, tehdy v recenzi na debut jsem se sekl - Rihanna nemá necharakteristický hlas. A teď, vždycky když ho slyším, cítím takové šimrání v zádech (mrazení to není, do toho má Popelka z Barbadosu skutečně daleko). Problém, který s ní mám, je nálepka se slovem "produkt". Rihanna není umělkyně, což nemusí vadit, ale je podle toho potřeba k "její" tvorbě přistupovat. Jaké je tedy zboží s názvem "Loud"? Hlasité, líbivé, tucavé, taneční, nabasované, producentské, prostinké, jednoduché, bezstarostné, neambiciózní, zpátečnické, bezobsažné, neumělecké, umělé, ploché, prvoplánové, sexy, dráždivé, kýčovité, bezpáteřní, hloupoučké, neoriginální, okaté, trapné, průměrné. Nic ve zlém. Prodávat se toto zboží bude dobře. A ani nemusí být v akci. Cíl splněn.


Album: Rihanna - Loud
Průměrné hodnocení: 6,4/10
Celkový čas: 46:39
Skladby: S&M, What's My Name? feat. Drake, Cheers (Drink To That), Fading, Only Girl (In The World), California King Bed, Man Down, Raining Men feat. Nicki Minaj, Complicated, Skin, Love The Way You Lie (Part II) feat. Eminem

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Bavit masy (Vojta, 25.01.2011 11:43) Reagovat

  a barvit vlasy..:) docela souhlasím. Snad jen kromě Man Down, která je pro mě jedna z nejlepších pohybujících se na Loud /a pevně doufám v singl/. Nahrát druhou verzi LTWYL Rihannu prý přinutilo vydavatelství, taky se není čemu divit, nějak kýčovité mi ale nepřijde - Eminem tam zní hodně dobře! No, nicméně i tak je PRO MĚ Loud až za Good Gilr Gone Bad a současně za Rated R.

 • jedině Rater R (mrs.bizarre, 25.01.2011 17:38) Reagovat

  Jsem ráda, že Rihanna překonala své temné období, ale myslím, že celá Rated R nebyla přece jenom na jedno téma, a tak určitě nějaké prvky měla zařadit i na Loud.

  Dost mě mrzí, že si autorsky ani neškrtla.

  A ty vypůjčené samply mě taky nebaví. Když už skoro na každé písni pracovalo několik různých producentů, každý z nich mohl přispět něčím svým a originálním.
  Čistě komerční album, nic víc. Rihanna si vydělala dost i s propagací Rated R a usuzovat jenom z prodejů desek že
  se něco nepovedlo je od ní poněkud hloupoučké.

  Je to škoda, byla jsem na jejím koncertě v Praze před dvěma lety a mohu se prohlásit za fanynku, ale Loud mě neoslovilo. Nicméně vrácení peněz požadovat nebudu už jenom kvůli takovým kouskům jako Man Down nebo California King Bed.

 • ... (surfer, 28.01.2011 02:01) Reagovat

  Myslím, že LOUD je sumár všetkej hudby, ktorej sa Rihanna venovala - (Reggae - prvé 2 albumy -> "Man Down"; Dance a r'n'b - 3. album -> väčšina songov z LOUD; Rock - 4.album -> "California King Bed"). Novinkou je pre mňa "Raining Man" - skor by sa to ale hodilo na dosku "Pink Friday" od Nicki. Je to až také crazy, že tomu neverím.
  Všeobecne je to veľmi neinovatívna doska, ale Rihanna takýto zastávkový album potrebovala tak veľmi ako jej label potreboval cash. Snáď na 6.doske prekvapí niečím novým...
  Veľké plus má odo mňa za to, že každý rok od svojho objavenia maká a vydáva nový matroš (rátam i GGGB: Deluxe Edition). Tiež sa s každou doskou mení - a Madonna nám ukázala, že neustálymi zmenami sa v pope nestratíte ani po 20 rokoch. S piatou vydanou doskou (v dnešnej dobe ilegálneho sťahovania) sa Rihanna pomaly ale isto stáva hudobnou legendou (ešte keby vedela spievať live). Držím palec.

 • skvělé album :) (mycandy, 15.05.2011 11:37) Reagovat

  Rihanna mě tímto albem šokovala a potěšila.vypadá to,že konečně překonala hrůzné vzpomínky na chrise browna.hodně se mi líbí erotická S and M,Enye podobná Fading,jamaská Man Down,taneční Only Girl (In The World),příjemná What´s My Name?,temná Skin a přijemně pomalá California King Bed.Rihanna udělala skvělé album plné skvělých hitů :)

  • Re: skvělé album :) (Nika, 24.10.2011 00:40) Reagovat

   Překonala vzpomínky? To zní, jak kdyby si snad většinu písní psala, jestli někdy měla temnější album, tak protože to byl záměr z ní vytvořit depresivní chudinku, s kterou máte soucítit (autoří písní totiž její emoce asi cítili těžko, že)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Grammy vsadily všechno na jednu kartu. Pro Billie Eilish ale může být úspěch danajským darem
Na okraj: Grammy vsadily všechno na jednu kartu. Pro Billie Eilish ale může být úspěch danajským darem Výsledky letošních Grammy v hlavních kategoriích by se daly nazvat jako jednobarevné, to by ale jejich královnou nesměla být Billie Eilish. Osmnáctiletá zpěvačka se zeleným přelivem ve vlasech totiž ztělesňuje to nejpestřejší, co... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2020 08:00 v sekci Publicistika | Na okraj
3
Nové desky 3/2020 - od Pet Shop Boys přes Twin Atlantic po Breaking Benjamin
Nové desky 3/2020 - od Pet Shop Boys přes Twin Atlantic po Breaking Benjamin Poslednímu lednovému týdnu vládnou Pet Shop Boys s partou rockerů v zádech. Dýchají jim na ně například Black Lips, Jorn, Breaking Benjamin nebo Marko Hietala. K nim se pak přidají třeba izraelští Lola Marsh, Nicholas Godin z Air,... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2020 07:41 v sekci Novinky | Nové desky
4
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2019 podle musicserveru (15-11)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2019 podle musicserveru (15-11) Jak říkáme v redakci - rock se s rockem (a popem) sešel, a tak je na čase vše zrekapitulovat a vybrat ta nejlepší alba s letopočtem 2019. Čtrnáctka redaktorů a redaktorek by ocenila celkem sedmašedesát domácích (českých a... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2020 13:00 v sekci Publicistika
3
Halsey - Manic 8/10
Recenze: Halsey nechává na albu "Manic" nahlédnout do své rozpolcené duše Mladá Američanka Halsey neměla s otevřeností nikdy problém. Přiznala na sebe potrat, problémy s drogami i to, že její vztahy stály za zlámanou grešli. Nová studiovka "Manic" ale ukazuje jinou upřímnost. Tu, kterou někteří chtějí... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2020 00:00 v sekci Recenze
3
Deset alb, která v uplynulé dekádě získala hlavní cenu na udílení Grammy
Publicistika: Deset alb, která v uplynulé dekádě získala hlavní cenu na udílení Grammy Pokud by o důležitosti alb rozhodovaly pouze výsledky Grammy, byla to v minulém desetiletí hlavně dámská jízda. Taylor Swift i Adele v něm totiž podle amerických akademiků natočily nejlepší desku roku hned dvakrát. Připomeňme si... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2020 09:00 v sekci Publicistika
26
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- V Chapeau Rouge si odbude koncertní premiéru Mr. Kitty (22.10.2019 16:43)
- Rihannin byznys s kosmetikou a spodním prádlem z ní udělal nejbohatší zpěvačku světa (06.06.2019 13:58)
- Childish Gambino a Rihanna ve filmu. Společně sní o svobodném životě (23.04.2019 15:29)
- Ta nová deska Rihanny bude prý reggae (06.05.2018 10:58)
- Rihanna letos zřejmě potěší své příznivce hned dvěma alby (01.05.2018 14:48)
- Dalšími hvězdami Grammy budou Rihanna, U2 nebo Elton John ve společném čísle s Miley Cyrus (22.01.2018 14:38)
- Top 10: Deset očekávaných zahraničních desek roku 2018 (11.01.2018 12:31)
- Lorde se v USA podařilo s "Melodrama" porazit novinku 2 Chainze (27.06.2017 06:27)
- Soundtrack Padesáti odstínů temnoty dominoval americkým žebříčkům (21.02.2017 22:22)
- Rihanna je nejprodávanějším sólovým umělcem všech dob (14.02.2017 11:54)

ALBUM TÝDNE 04/2020

Halsey
Manic

Mladá Američanka Halsey neměla s otevřeností nikdy problém. Přiznala na sebe potrat, problémy s drogami i to, že její vztahy stály za zlámanou grešli. Nová studiovka "Manic" ale ukazuje jinou upřímnost. Tu, kterou někteří chtějí skrývat. Bez pardonu odhaluje své rozpolcené a rozdrásané já. Syrově a přímě.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 02.02.
Keane (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 03.02.
Melanie Martinez (USA) (Forum Karlín, Praha)
St 05.02.
teepee (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 10.02.
Lindemann (DE/SWE) (O2 Universum, Praha)
Pá 14.02.
Five Finger Death Punch + Megadeth + Bad Wolves (Tipsport Arena, Praha)
Pá 14.02.
Indies 30 let (Sono Centrum, Brno)
So 15.02.
Kiefer Sutherland (CAN) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 15.02.
The Legendary Pink Dots (UK/NL) (Café V lese, Praha)
Ne 16.02.
Saint PHNX (UK) (Café V lese, Praha)
St 19.02.
5K HD (AT) (Jazz Dock, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Rihanna Coldplay Taylor Swift Mandrage AC/DC Madonna Phil Rudd Adele Lady Gaga Ewa Farna Bruno Mars Beyoncé Sia The Cure Kryštof Metallica Panic! At The Disco Chinaski Ed Sheeran Marek Ztracený
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver