Jarda Hudec - Televize otupuje ducha

Vydáno: 05.06.2001 05:00 v sekci Rozhovory - František Matějíček | foto: facebook interpreta

V rámci seriálu rozhovorů se šéfredaktory českých hudebních časopisů jsme si povídali i se šéfem časopisu Report Jardou Hudcem. Dozvíte se, co si myslí o české hudbě, internetu, svém časopisu a mnoho dalších zajímavých informací.

Jarda Hudec
© facebook interpreta
V rámci seriálu rozhovorů se šéfredaktory českých hudebních časopisů jsme se samozřejmě podívali na zoubek i šéfovi magazínu Report Jardovi Hudcovi. Ten před několika měsíci změnil svůj název Rock Report na onu kratší verzi. Více se dozvíte přímo od Jardy.

Jak bys představil časopis Report čtenářům, kteří ho ještě nikdy nečetli?

Jako přehledný hudebně-společenský magazín, která ti podá důvěryhodné informace přitažlivým způsobem. Jako moderní časopis, který se ale přitom občas nebere až tak úplně vážně - viz např. oblíbený comix Kurt Report. Stylově se na poli současné hudby nijak nevymezujeme, ignorujeme jen průmyslový pop. Čtenáři po nás vesměs chtějí zasvěcené články o kvalitní muzice a jim blízkém životním stylu. Snažíme se!

Co se dá říci k jeho historii?

Rock Report má za deset let existence poměrně zkušenou stabilizovanou redakci. Název jsme zkrátili na Report hlavně proto, že jsme za poslední roky žádné striktně rockové reporty nedělali. V souvislosti s tím jsme změnili grafiku, logo, vznikly nové rubriky, přibyly CD kompilace a další přílohy časopisu.

Váš časopis má také zajímavou internetovou podobu. Jaký význam přikládáte internetu v této oblasti?

Stále větší!

Znáš MusicServer? Považuješ webové časopisy za konkurenty, nebo se podle tebe jedná o informace, ke kterým se stále dostane pouze omezený počet čtenářů?

Hudební servery mají největší opodstatnění z hlediska aktuálnosti a interaktivnosti. Na těch dobrých se dá rychle získat stručný přehled o nově vydaných albech a chystaných akcích. Určitě jsou oblíbené i pro své fotoreporty z koncertů nebo parties. O hudbě si však raději počtu v tištěných magazínech, které mívají vyšší publicistickou úroveň. MusicServer je fajn, byl by mi ale bližší, kdyby se oprostil od občasné bulvárnosti. A také o jména typu Kotvald, ať už o něm píše jakkoliv, by neměl ani zavadit a spíš věnovat prostor tvůrcům a interpretům duchaplnější muziky.

Jaká je podle tebe budoucnost elektronických médií v porovnání s tištěnými?

To je dost obecná… Co jsem řekl o hudebních serverech, platí obecně o Internetu. Pomáhá, urychluje a usnadňuje, zatímco televize čas většinou bere a spolu s komerčními rádii otupuje ducha. Nejraději mám pořád tisk.

časopis Report
© facebook interpreta
Internet umožňuje prezentaci také nezávislým kapelám. Co říkáš možnosti prezentovat se pomocí formátu MP3, jaký je tvůj názor na nelegální šíření hudby pomocí Napsteru a jemu podobných technologií?

Je fantastické mít možnost zpřístupnit vlastní tvorbu široké veřejnosti a ještě tak jednoduchým způsobem. Základní filozofie Napsteru a podobných serverů je mi sympatická. Bez jasných legislativních pravidel se ale šíření hudby na internetu neobejde. Přeje-li si její autor hudby, aby se jeho dílo na internetu pouze prodávalo, ať se tak děje.

Česká hudební vydavatelství dávají stále častěji prostor také nezávislým kapelám, kterých si dříve nikdo ani nevšiml. Asi se shodneme, že se jedná o pozitivní krok směrem kupředu. Přesto se zeptám, kam až může tato situace podle tebe dospět. Myslíš, že se tímto způsobem podaří pro českou hudbu vygenerovat větší množství talentů?

Uff…, nebyl bych takový optimista. Kamenným vydavatelstvím sice nejde byznys tak, jak by si představovaly, ale že by hledaly spásu mezi nezávislými kapelami, si nemyslím. Jinak než hledáním nových zajímavých jmen se naše scéna neoživí. Umělci se však nesmějí podbízet ani jim, ani např. rozhlasovým dramaturgům, což se bohužel děje stále častěji.

Jaký je pohled Reportu na stále trvající zájem o původní českou hudební tvorbu? Myslíte si, že se v dohledné době dočkáme kapely, která se výrazněji prosadí také v zahraničí? Teď mám na mysli především popovou kategorii.

Čeští hudebníci se ve větší míře prosadí v zahraničí za předpokladu, že budou zpívat anglicky, budou znít moderně a zajímavě pro angloamerický trh a budou mít silnou oporu v některém z major labelů. Pokud se věhlasný producent podporovaný velkou firmou rozhodne udělat z české hvězdy evropskou, dokáže to, k dispozici tady má minimálně pět vhodných objektů. Má ale důvod hledat talenty zrovna u nás, když má po ruce spoustu mladých muzikantů v západní Evropě?

Kdo tě za posledních pár měsíců hudebně nejvíce překvapil? Stále se ptám na českou hudební scénu.

Mile mě překvapí každý, kdo k získávání fanoušků používá především hudební prostředky. Kdo umí dělat dobré desky a koncerty a nemusí nás o tom přesvědčovat z podezřelých televizních pořadů nebo skrze placené články v bulváru.

Co bys vzkázal čtenářům MusicServeru?

Ať je síť plná pěkných hudebních úlovků.

Díky za rozhovor.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Flea feat.Thom Yorke - Traffic Lights 8/10
Audio: Co bychom dělali ve světě naruby? Flea si v singlu "Traffic Lights" přizval na pomoc Thoma Yorkea z Radiohead Flea už přes čtyřicet let pohání basou Red Hot Chili Peppers, takže dává smysl, že ho tahle formace dokázala vytížit do poslední noty. Teď to po deskách "Unlimited Love" a "Return of the Dream Canteen" - vydaných krátce po sobě -... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Audio
Invisible World - Holy Grail 8/10
Recenze: Invisible World vedou na "Holy Grail" tichý dialog se světem Projekt Invisible World slouží pro kontrabasistu a baskytaristu Tomáše Lišku už řadu let jako místo, kde může ohledávat prostor mezi jazzem a world music. Mezinárodně obsazené spojení vydalo koncem roku své čerstvé album "Holy... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 08:30 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Luděk Staněk - Lidi naprosto přesně vědí, jakou hudbu nesnáší (08.06.2001 05:00)
- Rozhovory: Honza Babka - Tripmag-ideál a Tripmag, který je dneska, jsou hodně rozdílný (07.06.2001 05:00)
- Rozhovory: Vojtěch Lindaur - Běžný posluchač je odsouzen do role pitomečka (06.06.2001 05:00)
- Rozhovory: Jaroslav Špulák - S Big Beng!em jsem spokojen tak na šedesát procent (04.06.2001 05:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Madonna Beyoncé Coldplay Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe