Po několikaměsíčním oddechu Chinaski, způsobeném smrtí jednoho z členů, se kapela rozhodla, že hraní jen tak neodpíská. Michal Malátný a spol. přestali držet ruce v klíně, vytáhli nástroje a znovu se pustili do koncertování. Nedávno vyrazili ve velkém stylu na šňůru Space Tour. My je viděli v Praze.
© Petr Klapper / musicserver.cz Organizace koncertu kapely
Chinaski v Incheba Aréně by se dala označit za fiasko. Kromě toho, že se venku na dešti a v zimě tvořily před stadiónem neskutečné fronty často dost podrážděných fanoušků, zavládal navíc všude neuvěřitelný chaos. Lidé vinou nedostatečného nebo žádného značení bloudili, hledali v budově kudy nahoru a kudy zpátky. Nemalá část neměla nejmenší šanci vidět, co se odehrává na pódiu, většina návštěvníku jen cedila při protlačování se davem skrze zuby nadávky. Toliko k prvnímu dojmu z beznadějně vyprodaného pražského koncertu.
Mladý písničkář
Tomáš Klus, který na scénu ještě s doprovodem nastoupil jako první, energii v tělech fanoušků populárnějších
Chinaski moc nerozproudil. Tomáš se holt ještě nestihl proslavit, snad mu pomůže prorazit soundtrack k českému filmu "Anglické jahody", na kterém se podílel. Nutno říct, že je na správné cestě. Současný trend mu také přeje, protože folkaři moderní doby dnes letí víc než kdykoliv jindy. Zvlášť když jsou pohlední a mladí. Jenže co je tohle platné, když ti všichni, co se na sebe tlačili ve všech patrech haly, nepřišli na nového písničkáře, ale na staré
Chinaski?
© Petr Klapper / musicserver.cz Je veřejně známo, že několikaměsíční pauzu, po které se Bukowského kluci rozhodli znovu objevit na pódiích, způsobila tragická smrtí bubeníka a zakladatele kapely Pavla Grohmana při autonehodě. Za bicími zesnulého "Hrocha" Grohmana nahradil bývalý člen
Lucie,
David Koller. A ten se tedy s hraním vůbec nemazlil.
Chinaski nastoupili až po promítnutí varování od zpěváka Michala Malátného:
"Jestli pijete, nelezte do auta, nehod už bylo dost." Teprve po této vážnější chvilce začala show, bohužel zrovna jednou z těch slabších skladeb - "Vedoucím". Michal lítal po pódiu s energií patnáctiletého skejťáka, na osmatřicet se opravdu netvářil. Odpočinek kapele zjevně prospěl, jak koncert prožívali, se jen tak nevidí. I kdyby to bylo jenom kvůli to, že vystoupení souběžně vysílal server tn.cz, zasloužili by si muzikanti stejně obdiv za opravdu hodně energické vystoupení.
Největší potlesk formace sklidila za staré songy jako "Klára" nebo "Dobrák od kosti". Ostatně pořád platí, že zpívající publikum je publikum spokojené a vděčné. V některých momentech Michal písničky okořenil zpěvem do ampliónu, jindy se sám chopil kytary. Ano, samé klasické věci i pro
Chinaski, ale ono to prostě fungovalo; a možná lépe než dřív. Čas od času navíc oznámil, kolik lidí zrovna na internetu sledovalo koncert (a nebyla to vůbec malá čísla) - závěrečné sčítání prý dalo něco okolo padesáti tisíc internetových diváků.
© Petr Klapper / musicserver.cz Otázkou ale zůstává, proč kapela v těch nejdůležitějších chvílích vždycky sáhla po písních ze samého dna jejího repertoáru. Myslím tím úvodního "Vedoucího" či přídavkové "Punčocháče", kde citelně chyběl ženský hlas. Kdyby toho nebylo, ještě víc by se zavděčili nadšenému publiku. Na druhou stranu prostor mezi těmito dvěma skladbami stál za to. A to bylo hlavní.
Obsáhlou fotogalerii z koncertu naleznete
tady.
Chinaski,
Tomáš Klus, Incheba Arena, Praha, 20.11.2008