V rámci večera oslavujícího výročí labelu Moving Shadow se kromě jiných představili E-Z Rollers, převážně drum'n'bassová trojka, která dokázala lidi hodně rozhýbat, a to je na taneční party asi účel, ne?
© www.amazon.de
Nechci si ulehčit práci, ale musím nejdříve zopakovat informace, které již byly na MusicServeru jednou napsány - "Moving Shadow je kultovní taneční label z britských ostrovů, který vydává velké množství renomovaných DJů či live aktů..." napsal šéfredaktor v upoutávce na tento večer, já lehce upravuji pokračování na "...pohybujících se v širokém teritoriu drum´n´bassu, junglu, breakbeatu či down tempa".
Jedním z hlavních lákadel večera, alespoň pro mě, byli britští
E-Z Rollers (EZR). Opět jsem nezachytil začátek jejich setu, ale v dost naplněné Akropoli jsem hodně brzy začal trhanými pohyby sledovat rytmus hudby. Podle projekce za skupinou jsem se brzy ujistil, že půjde o EZR, protože různé abstraktní obrazce střídaly docela reálné záběry a mezi nimi se často objevovala písmena E-Z. Také MC docela často rapoval slova jako easy a rollers, o identitě nebylo pochyb. Kromě něj se na jevišti vlnila slečna, která buď výhradně nebo na střídačku s MC, zajišťovala "opravdovou" vokální stránku skladeb. Nebýt zpěv podložen rychlými beaty, byla by z ní zpěvačka soulu jak vyšitá a řekl bych dost dobrého soulu. V závěru jedné ze skladeb zpívala dost dlouho a capella a publikum poté po zásluze ocenilo její kvality. Třetím do party byl DJ, který kromě desek pracoval s mašinkami.
Pokud jde o hudbu, lze být dost stručný, protože drum'n'bass je docela jasné určení. Možná ne pro mě :), ale odborníci vědí, o co jde. Díky ženskému vokálu byly skladby docela "měkké", i jinak, některými zvuky bylo ve vzduchu cítit trochu toho jazzu, místy by mě zajímalo, jestli by se tomu nedalo spíš říkat breakbeat či jinak. Ne že by to nebylo jedno. Bylo také znát, že základní mužská dvojka je sehrána z dřívějších dob (kromě mnoha mixů mají regulérní album z roku 1996, v roce 1998 vyšla reedice+remixy, obal je výše), MC uměl jednoduchými prostředky vypumpovat dav ke slušnému skandování. Skladby obsahovaly nezbytné "uklidňovačky", tedy místa bez beatů s postupným zrychlováním motivu a následným přidáním rytmu. Dost oživujícím způsobem působilo střídání ženského vokálu a mužského rapu, místy tak zalepili nijak závratně složitou hudbu. Na druhou stranu, jako celek to fungovalo dost dobře, neměl jsem pocit, že by lidi něco namítali, a i takový znalec jako
Josef Sedloň si docela zatančil.
Z hlediska jednotlivých skladeb nemohu sloužit, vím, že zahráli tu, kterou pražské Rádio 1 loni rotovalo velice často. Abych se přiznal, šel jsem na ně z jiného důvodu, velice mě zaujal jejich příspěvek na soundtrack k výbornému filmu "Sbal prachy a vypadni". Z tohoto hlediska bych mohl být trochu zklamaný, protože na desce mi přišla jejich muzika barevnější, ale byl by nesmysl čekat od živého actu přehrání disku, takže větší důraz na "pařební" stránku je logický.
Z více důvodů jsem se po tomto koncertě už příliš nezdržel, ačkoliv v sálu i baru pokračovaly další sety, ten v baru, jehož jsem část vyslechnul, nebyl špatný, ale poněkud málo místa na taneček mě přinutilo si dát akorát pivo. :) Suma sumárum, dost slušný koncert na nejen taneček, budu si
E-Z Rollers držet v paměti.
P.S.: Doufám, že slečna u vchodu, co prohlásila
"jó, z MusicServeru, znám to/tě", nebude touto recenzí příliš zklamána a zůstane (?) našemu serveru příznivě nakloněna.
P.
P.S.: Neodpustím si radu pro mladé dámy. Pokud chcete být opravdu "in", musíte mít nějakou partu, ochutnat Ameriku, chutí spojit svět, případně nic neprovádět se svým velbloudem, jinak si ti nemoderní jako já nenaplní své plicní sklípky něčím opravdu kvalitním.
Koncert skupiny
E-Z Rollers v rámci oslavy 10 let fungování labelu Moving Shadow, 16.11.2000, Palác Akropolis, Praha