shop.musicserver.cz

Global Connection ve velkém stylu

Vydáno: 01.11.2000 04:00 v sekci Naživo - Martin Mikuláš | foto: facebook interpreta

Na pátek 27. září jsem se těšil už dlouho dopředu. Agentura Wax slíbila přivézt do Čech kapely United Future Organization, Jazzanova a celou řadu známých DJů a z toho všeho ukuchtit globální party, jakou jsme tu ještě nezažili. V podstatě se jim to povedlo.

L&M Global Connection
© facebook interpreta
Program začal na holešovickém výstavišti v pavilónech kolem Křižíkovy fontány už v osm hodin vystoupením T´break s DJi Liquid A a Babe LN ve vstupní hale. Většina lidí se ale teprve scházela, i já jsem ještě seděl v tramvaji. Když jsem dorazil, nejistě jsem se rozhlížel, protože na výstavišti probíhá zároveň Podzimní pouť, okolo hrála diskotéková hudba a z reproduktorů se ozývalo: "Jo jo jo, je to paráda, jízda crazy dance, zvedáme se do výšky!". To byl protřelý kolotočový speakr, který prostě ví, jak dostat lidi na ty svoje crazy labutě. Málem dostal i mě, fakt mě měl na háku, ale odolal jsem.

Vystoupení T´break jsem viděl pouze zvenčí, přes sklo. Hutný drum´n´bass, do kterého se rapovalo, na rozjezd dobrý. V deset hodin se otevřely i ostatní pavilóny - Berlín, Tokyo a Sao Paolo. Problém byl v lidech a v organizaci, místo aby byli uvnitř, čekali venku dlouhou frontu a haly se zaplňovaly pomalu. Šel jsem prozkoumat terén.

V pavilónu Sao Paolo právě začínal DJ Bidlo, který byl kvůli Global Connection party vyslán pracovně přímo do Sao Paola, aby zde načerpal inspiraci, vstřebal atmosféru, nakoupil vinyly a předvedl nám, jaká je taneční scéna na druhém konci světa. Poslouchal jsem ho asi půl hodiny a z jeho setu bylo jasně poznat, jak si ulítnul v Sau na bubíncích. Respektive, jak se tradiční brazilské perkuse promítají do tamější taneční scény a jak to Bidla pekelně baví. A bavily ho i dvě pěkné tanečnice, ale ty už byly místní, stejně jako videoprojekce. Nechyběla snad v žádném pavilónu a když jste neměli nic zajímavějšího na koukání, nezklamala.

Salome
© facebook interpreta
Přesunul jsem se do Tokya, podívat se, jak se nechal inspirovat touto japonskou metropolí DJ Chris Sadler. Z toho, co jsem slyšel, byla patrná veliká láska Japonců k jazzu. Taneční housík, jaký uslyšíte na každé party, skvěle okořenilo saxofonové sólo, kytary a jiné živé nástroje. Takhle má vypadat groove taneční muzika, pomyslel jsem si a s dobrým dojmem, že tady to dneska bude stát za to, jsem spěchal zpět do Entrance hall, neboli vstupní haly. Zde měl už v deset začít hrát DJ Gregory a zpívat Salome de Bahia. DJ už sice hrál, ale Salome se dostavila až kolem půlnoci (!). Vynahradila to širokým úsměvem a živou show. Tato Brazilka se věnovala deset let své tradiční hudbě, až ji před šesti lety objevil v jednom pařížském klubu DJ Yellow. Od té doby spolupracuje nejen s ním a s Bobem Sinclairem na nejen acid jazzových a tanečních projektech. Její vystoupení kazily jen přeskakující CD přehrávače nebo gramofony (používalo se obojí). Publikum dostala hned při nástupu velikou hlavou, příčeskem, ozdobou z peří či co to bylo. Tančili jsme hned, za dalších pár minut jsme i zpívali a nakonec všichni zapěli i Happy birthday někomu k narozeninám. Vystoupení Salome trvalo zhruba dvě hodiny, během kterých předvedla svůj hlasový rozsah, smysl pro humor a cit pro hudbu. Kdybych měl srovnávat její vystoupení s českým ekvivalentem Dara Rolins + DJ Tvyks, vystoupení Salome bylo lepší, protože bylo o něčem. Rozuměl jsem některým textům, věděl, o čem jsou písně, vychutnával si sehranost Salome a DJe a spojení latinskoamerických rytmů s taneční muzikou.

Během vystoupení Salome jsem několikrát proběhl i ostatní pavilóny, abych stihl Jazzanovu, což se mi stejně nakonec nepodařilo. Měli také jisté zpoždění a já navíc chvílemi v pavilónech mezi téměř pěti tisíci lidmi ztrácel orientaci. Prý jsem ale o moc nepřišel. Těšil jsem se především na jejich jazzovou tvář, kterou si ale nechali až na sobotní Global Connection do Liberce, kde hráli v menších prostorách. Když prý viděli při zkoušce velikou halu, kde mají hrát, připravili podvědomě svůj koncert trochu tvrdší, než obvykle.

DJ Marky
© facebook interpreta
Kde to celý večer pěkně šlapalo, bylo Sao Paolo. Bidla vystřídal veliký objev drum´n´bassové scény - DJ Marky. Tento DJ, který stále žije v Sao Paolu, proslul schopností vycítit, co přesně chce publikum slyšet. Nikdy nemá předem připravený set, hodně improvizuje a vše, co dělá, vychází z davu. Dav byl v Tokyu opravdu pořádně hustý a všechny pohledy byly až nezvykle upřeny na DJe. Prý jako by měl čtyři ruce místo dvou…

I když jsem průběžně procházel všechny pavilóny, osobně mě maximálně dostal DJ Norman Jay v Entrance hall. Tenhle sympatický chlapík už se v Praze představil začátkem léta v Roxy po koncertě Monkey Bussines, ale tenkrát mě ničím neoslnil. Na Global Connection mě naopak dostal nejvíce ze všech. Plynule navázal na koncert Salome, rozjel taneční house po americku, hodně groove a náznaky funky, žádná "smažba". Vždy, když jsem procházel ostatní pavilóny, padla na mě různá nálada, kterou znám z parties. Všichni tančí jak blázni, blikají světla a tuc, tuc, drrrrrr, jedou. Kdykoliv jsem se vracel do Entrance hall, prostoupila mě zvláštní pohoda, i světla zde svítila jinak, víc, barevněji. Tolik světla by mi normálně vadilo, ale tady vůbec nebylo na obtíž. Norman, ten malý černoch v klobouku, se spiklenecky spokojeně usmíval a pomalu si začínal ujíždět. Napřed promíchal house s alespoň dvacet let starou rytmickou jazzfunkovou instrumentálkou a když viděl, že to berem, ujížděl si víc a víc.
DJ Norman Jay
© facebook interpreta
Nakonec už hrál převážně originál soulové nahrávky ze sedmdesátých let, které občas promíchal s taneční současnější muzikou a já jsem byl v sedmém nebi. Pokládal jsem si otázky, jak si to vůbec může dovolit? Pustit na techno party Sly and the Family Stone s jejich uječenými vokály a ostrými kytarami, ale přestal jsem to řešit a byl jsem tam s Normanem až do konce jeho setu. Sám Norman druhý den prohlásil, že tak dobře si už dlouho nezahrál a že se mu to hrozně moc líbilo.

A co UFO? United Future Orgaization prý nastoupili bez zpoždění ve dvě hodiny, ale já je zastihl až ke konci jejich vystoupení, které jsem také čekal více acidjazzovější. Při mém příchodu juchali na pódiu asi tři Japonci, jeden jen tančil, jeden ovládal gramofony a třetí mikrofon. Nohy už mě však nechtěly nést, a tak jsem nasednul na svého jelena a odhopsal domů.

Na Global connection mě tedy nejvíce překvapil Norman Jay, od kterého jsem to nečekal a naopak JazzanovaUFO lehce zklamali. Organizátoři si však pochvalovali Global Connection v Liberci, kam dorazila druhý den. Menší prostory prý všem svědčili lépe. Global Connection pokračuje tento víkend v Brně a Ostravě, více se o nich dozvíte na webu agentury WAX.

A na co se můžeme těšit? Pokračování Global Connection bude už v zimě! Na přelomu února a března navštívíme s agenturou Wax New York, Moskvu a Kapské Město a začátkem roku 2001 se v Praze také opět objeví DJ Norman Jay.

Global Connection Party, Výstaviště, Praha, 27.10.2000

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elán - 3000 (2LP reedice 2023) 6/10
Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě Mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím nastal přelom nejen časový, ale pro Elán i faktický. Frontman skupiny Jožo Ráž měl velmi vážnou autonehodu, po které dva měsíce bojoval o holý život. To, že se kapela opravdu vrací na... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Burna Boy - I Told Them... 8/10
Recenze: Nigerijský egomaniak s talentem od Boha Burna Boy je na albu "I Told Them..." výbornej Burna Boy je chlápek, který u nás kvůli zrušenému koncertu na Colours Of Ostrava nemá tu nejlepší pověst. A to je škoda. I když pro některé nebyl na festivalu jménem nejlákavějším, jeho talent a hudba, kterou představuje na... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Depeche Mode - My Favourite Stranger 7/10
Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode Depeche Mode aktuálně zahajují americké pokračování turné k desce "Memento Mori". Odstartovali je ve čtvrtek v Mexico City, kde na tři večery obsadí věhlasný stadion Foro Sol. Souběžně se začátkem této série vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 37. týden 2023
Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem Českým rádiovým éterem opět nejvíce zní singl Michaela Schulteho a R3haba "Waterfall", po dlouhých letech se na výsluní vrací i Divokej Bill, a to s písní "Lahůdky". Nejúspěšnější album má stále Stein27, kterého neporazila ani... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Jordan Haj - Savage 8/10
Video: Jordan Haj představil "Savage". Blues-rockový song nikdy nebude mít studiovou verzi Jeho životní partnerka Emma Smetana si momentálně zažívá svoje v souvislosti s jedním televizním seriálem. Ten mě tak nějak nechává chladnou - na rozdíl od vkusně a intimně nazpívané titulní písně "Tahle jediná vteřina" s... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 08:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Global Connection, kde jste byli v pátek večer? (22.05.2001 21:11)
- Naživo: Klimax v Roxy - technočaje pro teenagery (30.01.2001 05:00)
- Naživo: Je drum'n'bass v útlumu? Ohm Square vědí, jak dál! (19.12.2000 02:27)
- Naživo: Holandští taneční bohové v Praze (13.12.2000 17:57)
- Naživo: Hudba nového milénia (28.11.2000 05:00)
- Naživo: Connect yourself musel stálého návštěvníka minimálně překvapit (01.11.2000 04:00)

ALBUM TÝDNE 38/2023

Kafka Band
Der Process

Kafka Band přichází s hudebním zpracováním třetího románu Franze Kafky, spisovatele, jehož dílo je i sto let od jeho úmrtí stále aktuální. Deska "Der Process" nám dává krásnou možnost dívat se na knihu o dost jinýma očima, než jsme běžně zvyklí. A je to svěží, leckdy nečekaný a velmi osobitý pohled.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Milly Honsová Madonna Beyoncé Lady Gaga Kryštof Ewa Farna Coldplay AC/DC Adele Sia The Cure Taylor Swift Rihanna Metallica Viktor Sheen Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu