Prouza - V otrhaném domě & Ve dne v noci

Čas všechno prověří

Vydáno: 22.11.2007 05:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Legendární skupina Prouza vydává po sedmileté odmlce a následující stejně dlouhé přípravě nové desky album "V tichosti". A tak je logickým a záslužným činem připomenout obě alba z počátku 90. let. Ta totiž v Československu psala dějiny tuzemské kytarové scény.

8/10

Prouza - V otrhaném domě & Ve dne v noci

Vydáno: 02.10.2007
Celkový čas: 78:42

Skladby: Záda, Láďova nuda, Říkala, K tanci, Všechno jen jako, Jéé, Na venku, Čelem vzad, Rádiobar, Tady je to místo, Schválně, Ve dne v noci Part I, 99, To nic, Před tebou, Chyby, Najednou, Ve dne v noci Part II

Vydavatel: Indies Scope Records

Je až k neuvěření, jak rychle plyne čas. Obě alba frýdeckomístecké Prouzy jsem v době jejich vydání poslouchal opravdu hojně a oba vinyly jsou stále součástí mé sbírky. Přesto jsem je už dobrých deset let neslyšel. O to víc jsem byl zvědavý, co se mnou digitálně remasterované album "V otrhaném domě / Ve dne v noci" po těch letech udělá.

Z českých kytarovek, které v devadesátých letech působily v tuzemských i zahraničních klubech, si asi každý vybaví Ecstasy Of St. Theresa, možná Toyen nebo Sebastians. Přesto Prouza, která tehdy objížděla republiku spolu s Priessnitz, mezi nimi jasně vyčnívala. Byli totiž úplně jiní, sví. Charakterizuje je především uhrančivý zpěv nezpěv Tomáše Hampla, který dokonale doplňují pesimistické texty plné pochybování. Na ty navazují rozmazané a slévající se kytary trojice Franek - Helfštýn - Svoboda.

Přestože album "V otrhaném domě" trpí opravdu špatným zvukem, na nějž jsem si dnes musel trochu zvykat (ale jakmile k tomu došlo, zklamání z prvního poslechu bylo pryč), deska pořád funguje a působí vskutku nadčasově, hlavně díky autenticitě a zároveň jednotné náladě, která opravdu sedne k současným sychravým dnům přelomu podzimu a zimy. Naproti tomu "Ve dne v noci" je o něco tvrdší, jenže spolu s tvrdostí se začíná rozjasňovat (alespoň co se hudby týká). Bohužel se tak děje na úkor onoho temného pocitu, zostřují se rozmazané plochy, zpěv už není tolik zastřený a vše dostává zřetelnější a čitelnější obrysy - a to zrovna v případě Prouzy působí kontraproduktivně.

I tak je s podivem, jak silná a vyvážená alba v pobeskydí před lety vznikla, aniž by to kapelu už tehdy vyneslo na zasloužené pozice domácí scény. Dokonce se zdá, že nešťastně předběhli svou dobu. Jsem zvědav, jak naváží svým comebackem.

PS: Při separátním hodnocení by "V otrhaném domě" dostalo zasloužených 8/10 a "Ve dne v noci" o bod méně. Vzhledem ke zdařile vyvedenému albu jako celku s příjemně řešeným dvojbookletem zaokrouhluji nahoru.

  • ach jo (yoyo, 22.11.2007 20:02) Reagovat

    ... to je zas blábol!!! Nene chlapče . Prouza nemohla vyčnívat nad EOST, protože hrála něco úplně jiného.
    Ranní EOST, Here a Sebastians mají kořeny v kapelách typu Ride nebo My Bloody Valentine, Prouza ve Fields Of Nephillim, The Cult a Mission. To, co hráli EOST, se tehdy nazývalo britská kytarovka nebo taky shoegazers. To co hrála Prouza zas gotický rock. Obojí má minulost v post-punku ale de facto se jedná o něco úplně jiného... A fakt by mě zajímalo, co všichni mají s tou údajnou "neuposlouchatelnou" depresivitou textů? Prouza zpívá jen o všednodenní realitě. A ta pro většinu není nijak růžová... Jak říkám - blábol.

  • reakce (patrik, 22.11.2007 20:19) Reagovat

    já si myslím že autor recenze má pravtu v tom že prouza nikoho nekopírovala byla svá na rozdíl třeba od EOST,sebastians,toyen atd

  • Tomáš Hampl nás minulý týden po těžké nemo... (Anonym, 26.06.2018 12:52) Reagovat

    Tomáš Hampl nás minulý týden po těžké nemoci opustil......

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou (31.12.2025 08:00)
- Nové desky 47/2025 - od Jessie J přes Kensington po Master's Hammer (03.12.2025 13:37)
- Rozhovory: Prouza - Srovnávání je otravné a nemá ani za mák smysl. Oprášení kapely byla původně jednorázová taškařice (26.08.2025 10:00)
- Hudba v tisku: Hluk a něha devadesátek. Kniha "Šeptej nahlas" se zaujetím zkoumá fenomén domácího shoegaze (16.07.2025 08:00)
- Recenze: Priessnitz byli před skoro čtvrtstoletím na "Zero" při síle. Zachycuje to i čerstvá vinylová reedice (09.04.2025 15:15)
- Prouza, Jerusalem a TyVole vyrážejí na krátké postpunk-gothic turné (07.01.2025 09:59)
- Kultovní Prouza se prohrabala archivem a vydává kompilaci "Singly a rarity" (30.11.2024 16:54)
- Recenze: "Hexe" temných romantiků Priessnitz zní po třiceti letech z vinylu stále skvěle (28.08.2024 08:30)
- Dlouho nedostupné třetí album Priessnitz se vrací. "Hexe" pořídíte na vinylu, CD i digitálně (24.06.2024 19:36)
- Kultovní Prouza zveřejnila raritní demo z roku 1994. Jde o fragment nikdy nevydaného alba (12.06.2024 17:51)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe