TOPlist
shop.musicserver.cz
Co poslouchá musicserver (24.)

Co poslouchá musicserver (24.)

Vydáno: 20.10.2007 05:00 v sekci Publicistika - Pavel Novák | foto: facebook interpreta

Tentokrát nahlédneme do posledních pěti desetiletí. Aktuální tvorbu zastoupí američtí metalisté Kamelot, devadesátá léta Sepultura, osmdesátky legendární Siouxsie & The Banshees, v sedmdesátých letech se podíváme za kapelou Pink Floyd a sérii uzavře v šedesátých letech Miles Davis.

Co poslouchá musicserver
© facebook interpreta
Seriál "Co poslouchá musicserver" je tu od toho, aby se s vámi naši redaktoři a fotografové podělili o dojmy z alb, která je buď v poslední době zaujala, anebo neodmyslitelně patří do jejich playlistů. Připomeneme si jak desky dávno vydané, jimž se v médiích mnoho prostoru nedostává, tak alba nová, o nichž by ale jinak na musicserveru třeba ani nepadla zmínka. Že mnohdy půjde o velmi pestrou kolekci, je nasnadě. V tomto díle si připomeneme desky metalistů Kamelot, Sepultury, Siouxsie & The Banshees, Pink Floyd a Milese Davise.

Zuzka Macháčková: Kamelot - Ghost Opera (2007)

Kamelot - Ghost Opera
Nejedná se samozřejmě o české folkaře, ale americké metalisty Kamelot v čele s norským zpěvákem Royem Khanem. Jejich stále ještě poměrně čerstvá deska mi uvízla v přehrávači brzy poté, co jsem zde vyjádřila své nadšení z norské kapely Conception. Kamelot tíhnou mnohem víc k progresivnímu metalu, "Ghost Opera" je koncepční album, které není na první poslech. Při smyčcovém intru snadno podlehnete dojmu, že jde o dílo Apocalyptiky, ale při navazující skladbě "Rule The World" poznáte charakteristický powermetalový rytmus skupiny. Titulní skladba "Ghost Opera" přináší rafinovaně poskládanou melodii a silně evokuje vizuální obrazy (pro masochisty přidávám informaci, že v refrénu využívají tritonus). Živá atmosféra člověka pohltí, ale nenahání strach, umím si tohle album představit jako filmovou hudbu k psychologickému thrilleru, ze kterého však neodcházíte emočně vyčerpaní, ale nadšení. Pro mě jedna z nahrávek roku.
Nejlepší skladby: "Rule The World", "Human Stain"

Luboš Kreč: Sepultura - Roots (1996)

Sepultura - Roots
Kytarovou muziku jsem poslouchal asi od svých deseti, na konci základky jsem opatrně vyzkoušel Nirvanu a Pearl Jam, o chlup později Alice In Chains, miloval jsem Guns N' Roses. Po metalu jsem jen pošilhával. Děsila mě násilnická image, satanská agrese, nedej bože chrčení místo zpěvu. Ani nevím, jak se to stalo, byl rok 1996, gympl a mně do walkmana přistála Sepultura s "Roots". Mé nadšení neznalo mezí. Ano, Cavalera tam sice pořvával cosi ne moc civilizovaně, ale muzika to byla parádní, různorodá, barevná, skoro world music, říkal jsem si tehdy. Bleskově jsem si pořídil starší věci, ale krom "Chaos A.D." už mě od brazilských borců nic tak nebavilo. "Roots", byť album zvláště v závěru trpí lehkou ztrátou invence, je jednou z nejlepších tvrdě rockových desek, které znám. Je tam všechno, co si člověk může přát: energie, melodie, zvukové experimenty, agrese, hudební koláže, nápady, síla. Něco z toho se později přelilo do Soulfly, zato samotná Sepultura po Maxově odchodu o můj zájem přišla.
Nejlepší skladby: "Roots, Bloody, Roots", "Cut Throat", "Ratamahatta"

Milan Slezák a Jan Šída: Siouxsie & The Banshees - Peep Show (1988)

Siouxsie & The Banshees - Peep Show
Když se před nedávnem objevila nová sólová deska Siouxsie, sáhli jsme také do klobouku s diskografií legendárních Siouxsie & The Banshees . Jako první ze vzpomínkových desek nám pak v losující ruce zůstalo album "Peep Show", na němž Banshees nachystali pro posluchače v podstatě popový hit (byť v jejich osobitém provedení) "Killing Jar", svérázně odpíchnutou "Burn-up" nebo třeba v době vzniku hojně diskutovanou, spíše odříkávanou skladbu s originálně zaranžovaným doprovodem "Peek-a-boo". Ta se ostatně ocitla tehdy i na singlu. Spojovacím prvkem jednotlivých písní je jednoznačně vokál Siouxsie. Dokáže mrazit i konejšit, volně plynout prostorem i razantně upoutat posluchačovu pozornost. Pokud jej na sebe necháte působit, nemůže se prostě stát, že by hudba proběhla nerušeně kdesi kolem vás. Tohle u Siouxsie nikdy nehrozilo. Nenápadná prostě být neumí.
Nejlepší skladby: "Carousel", "Peek-a-boo", "Rhapsody"

Michal Koch: Pink Floyd - Atom Heart Mother (1970)

Pink Floyd - Atom Heart Mother
Proniknout k psychedelické tvorbě Pink Floyd není úplně snadné. Mně se to podařilo prostřednictvím pátého alba skupiny, které vyšlo roku 1970. Celou první stranu gramofonové desky zaplnil přes třiadvacet minut trvající instrumentální opus "Atom Heart Mother" (MySpace.com), který by se dal nazvat psychedelickou rockovou symfonií a který mi svou náloží melodických a aranžérských nápadů (povětšinou poněkud šílených, nutno dodat) naprosto učaroval. Tři jednoduché popěvky (jeden z nich ovšem rozkvétá v závěru v nádhernou kakofonii) na druhé straně doplňuje bláznivina největší, třináct minut trvající zvukový záznam jedné typické anglické snídaně včetně její přípravy (smažení vajíček a Alanovy průpovídky o tom, že na toast patří marmeláda, je možná vrcholem skladby), doprovázené jen místy instrumentálním doprovodem. Slabší povahy před poslechem varuji, těm silnějším doporučuji kvalitní stereo, zavřené oči a sklenku červeného či panáka whiskey.
Nejlepší skladby: "Atom Heart Mother", "Alan's Psychedelic Breakfest"

Radek Hendrych: Miles Davis - Nefertiti (1967)

Miles Davis - Nefertiti
Ukázkový příklad tvorby Milesova Druhého velkého kvinteta. Ron Carter, Tony Williams, Miles Davis, Herbie Hancock, Wayne Shorter v jedné kapele, to mluví za vše. Podobně jako na albu "Miles Smiles" slyšíme nezdolně dynamickou rytmickou sekci, podobné kompoziční a akordové postupy, přesto má tahle deska výjimečnější pozici v Milesově diskografii: je totiž plná hitovek. "Nefertiti" otevírá stejnojmenná osmiminutová pecka, která ač volnějšího tempa, strhuje celkem bez problémů a nastiňuje budoucí vývoj. Následující šlágr "Fall" zase dá zavzpomínat na Davisovo cool období, ovšem ve slušivém novém (jen 40 let starém!) kabátku. Skladby číslo tři a čtyři ("Free Jive","Madness") dělají čest post-bopovému pojetí jazzu, které je charakteristické pro Davise v šedesátých letech (před rokem 1969), jejich pojetí načrtává do dálky obrys freejazzu, ačkoli ten je asi jediným stylem moderního jazzu, na jehož vynalezení Davis přímo neparticipoval. "Nefertiti" je uzavřeno skladbami "Riot" a "Pinocchio". Jestli mě něco na Davisovi fascinuje, je to věrnost, se kterou název skladby odpovídá obsahu. Bouře je bouře a Pinocchi Pinocchio... nemluvě o šílenství.
Nejlepší skladba: "Riot"

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou
Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou Hned šestice hudebníků se na Velký pátek rozhodla, že to zkusí ve dvojici. Jsou jimi Dunaj s Janou Vébrovou, Rhiannon Giddens s Justinem Robinsonem a Julien Baker dohromady s Torres. Víceméně sólově se pak prezentují I Love You Honey... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2025 14:05 v sekci Novinky | Nové desky
Míra Vlasák (Epydemye) - Holky v podprsence nepřijdou poslouchat texty o Janu Palachovi či Miladě Horákové
Rozhovory: Míra Vlasák (Epydemye) - Holky v podprsence nepřijdou poslouchat texty o Janu Palachovi či Miladě Horákové Jihočeská formace Epydemye se na naší scéně pohybuje už dvě dekády. Letos své fanoušky potěšila novým albem "Dosebe", a i když právě to byla hlavní záminka našeho rozhovoru s kytaristou, zpěvákem a jedním z autorů písní... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky
Rozhovory: Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky Český hudebník a performer Jakub Baierl, vystupující jako Bariel, vydal na konci března debut "Život je jeden z nejtěžších". Fanouškům je již dobře známý jako součást Yoga kolektivu a člen synthpopového dua Méta Monde. Jak deska... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit
Rozhovory: Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit David Doubek alias Ventolin se stal svébytným fenoménem na poli domácí elektronické hudby. Před pár týdny vydal čerstvé album "Všechno nejlepší", na kterém opět přináší analogovou elektroniku korunovanou absurdními texty i... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 14/2025 - od Bon Iver přes Record Store Day po Epiku (16.04.2025 08:00)
- Magický koncert "Pink Floyd at Pompeii - MCMLXXII" rozezní v dubnu i česká kina (01.04.2025 18:48)
- Živák Pink Floyd "Live In Pompeii" se v květnu vrátí v novém remixu Stevena Wilsona a zamíří i na plátna kin (28.02.2025 13:31)
- Naživo: "The Wall" znovu na scéně: Jak obstál revival v pražském Kongresovém centru? (22.01.2025 11:15)
- Fotogalerie: Floydovská "The Wall" rozezněla pražské Kongresové centrum (20.01.2025 10:49)
- Zeď Pink Floyd se znovu připomíná. V Praze se uskuteční akce "The Music of The Wall - Live in Concert" (21.12.2024 09:55)
- Naživo: Přivezla Sepultura do Prahy své poslední rozloučení? Doufejme, že ne. Energie kapely svědčí o opaku (25.11.2024 11:07)
- Fotogalerie: Sepultura zakončila světové turné v Praze (25.11.2024 09:22)
- Soulfly zahrají už na začátku srpna v Ostravě (25.07.2024 16:57)
- Hudba v tisku: Objemná publikace "Všechny písně" se noří do nejtajemnějších hlubin hudby Pink Floyd (24.07.2024 13:00)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)
Ne 11.05.
Bbno$ (CAN) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Linkin Park Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Madonna Pink Floyd Hugo Toxxx Beyoncé The Weeknd Queen Ed Sheeran Lucie Vondráčková Kabát Viktor Sheen BJ The Chicago Kid Dua Lipa Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím