Damien Rice 2003 = Damien Rice 2006

Vydáno: 17.11.2006 05:00 v sekci Recenze - Lukáš Franz | foto: facebook interpreta

Rozhodně jedna z očekávaných desek roku, to je dvojka irského Damiena Rice "9". Navzdory tomu, že všichni kolem netrpělivě přešlapovali spíš ve spojitosti s druhýma deskama mladých kapel z Ameriky a Anglie. Zatím mají všechny sequely příchuť rozčarování (i když se třeba povedly), teď je řada na Damienovi. Má co překonávat.

7/10

Damien Rice - 9

Celkový čas: 68:03

Skladby: 9 Crimes, The Animals Were Gone, Elephant, Rootless Tree, Dogs, Coconut Skins, Me, My Yoke And I, Grey Room, Accidental Babies, Sleep Don't Weep

Vydavatel: Warner Music

Základní problém celý druhý desky Damiena Rice tkví v otázce, co od toho Ira vlastně čekáte. Debutová "O" byla neskutečně emotivní nahrávkou, která před třemi lety zbourala nejednoho posluchače. Když si ji pak navíc vybrali filmoví tvůrci jako titulní skladbu pro chladný drama o mezilidských vztazích "Na dotek", rozjel se fenomén upřímnýho, opravdovýho a citlivýho folkaře naplno. Celkově to Riceovi vyneslo čtyři miliony prodaných kopií od strýčka Sama po vycházející Slunce. Jeho kombinace akustický kytary, violoncella, klavíru, naléhavýho (nikoliv však afektovanýho!) projevu, něžně krutých textů a sametovýho příspěvku Lisy Hannigan člověka přikovala a pokud si s ním nikdy jeho vlastní pocity nehrály, teď přišla ta pravá chvíle. V Riceově podání je to o uvěřitelnosti, a kdyby se za několik let náhodou objevil někdo s tím, že má oficiální důkazy o tom, že "O" a "9" byly dva skvěle dotažený vykalkulovaný projekty sázející na citlivej vnitřek každýho jedince, s největší pravděpodobností by ho neminulo veřejný lynčování.

Po třech oběhnutích planety Země kolem Slunce se Damien Rice takřka nezměnil, což je vlastně dobře i špatně zároveň. Plus je třeba v tom, že je tu zase ta pravá podzimní deska, která bude fungovat i o štědrovečerní procházce po rozblikaným městě, s křupajícím sněhem pod nohama a melancholií v hlavě. Nic, co by nutilo vázat si oprátku nebo napouštět vanu horkou vodou a na okraj si podle blyštivosti řadit žiletky, spíš taková ta příjemně nepříjemná nálada, díky který si občas kdekdo něco uvědomí. Starej známej Damien Rice, co jedním trackem připomíná, kde se co posralo, a dalším plácá po zádech, že existujou i horší věci. Plus je třeba v tom, že "9" je kamarádská deska.

Jenže kamarádi (v dnešní době zvlášť) přicházejí a odcházejí a stejně tak je na tom i nový album Damiena Rice. Sázet podruhý na stejnou kartu, kór když je to ta s obrázkem slzy, je risk, protože balancovat dalších padesát minut (natažení poslední "Sleep Don't Weep" na skoro dvacet minut se nepočítá!) na tenký hranici mezi uměním a kýčem, mezi minimalismem a nudou, je hodně těžkej souboj. A přestože během utkání Rice zasadí několik povedených úderů, přičemž je doplní standardem, dojde taky na okamžiky, kdy nestačí s dechem. Operní úlety (který ale korespondovaly s koncepcí) debutu nahrazují na "9" překvapivě rozmáchlý pasáže, který navíc znějí až moc poplatně brit-pop-rockový vlně. Nebo když po výborném otvíráku "9 Crimes" zazní úplně hluchá "The Animals Were Gone", z níž upoutá snad jen pasáž "The window's open and the winter settles in / We'll call it Christmas when adverts begin".

Nedivil bych se, kdyby někomu přišla druhá deska Damiena Rice nudná, protože když se nesejde většina důležitých faktorů, tahle hudba prostě nefunguje. Na druhý straně je tu několik momentů, které dokazují, že tenhle chlapík, co v dětství rád maloval, dokáže napsat skvělou a silnou skladbu. A taky kolik rezignovanosti se dá promítnout do slovního spojení "fuck you", aniž by to ve finále působilo jako směšná sebelítost. Deska "9" je vlastně přesně takovej Damien, jakýho veřejnost čekala, přesto je tu ale cejtit nějaký to ALE.

P.S.: Uvidíme, co na desku řekne desítka redaktorů v makrorecenzi.

  • 9 (Ludik, 17.11.2006 09:01) Reagovat

    Pěkná recenze, s tou souhlasím. Ale doporučil bych Vám to, pane recenzente, si poslechnout vícekrát, protože to je minimálně na 8/10. Navíc když tvrdíte, že O byla deskou téměř stejnou, a ta si ve světě získala ty největší výsledky. Ale jasně no, když se to trochu už opakuje, tak to snižuje kvantitu. Díky.

  • Tak, tak (iggy, 17.11.2006 14:51) Reagovat

    Deska je opravdu nudna.

  • .. (summ, 17.11.2006 15:48) Reagovat

    to já právě zase otvírák 9 crimes přepínám a the animals were gone jedu vždy.

    a taky nevím s jakou změnou byl měl damien přijít.. koupit si laptop? víc křičet? míň křičet? je to pořád damien a tak je to dobře.

    ale těch 8/10 je maximum.

  • slang.. (gonzo, 18.11.2006 14:52) Reagovat

    Prosim vas, zkuste priste omezit tu 'prazstinu' v recenzi. Boli to.

  • 2 gonzo (honza, 19.11.2006 12:18) Reagovat

    jestli se ti to nelibi, tak to necti...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kraftwerk, Stadthalle, Chemnitz, Německo, 6.12.2025
Naživo: Kraftwerk v Chemnitzu dokázali, že jejich elektronická estetika neztrácí nic ze své nadčasovosti Kraftwerk na své nekonečné tour, nyní s přívlastkem "Multimedia", prezentují svůj průkopnický přístup k elektronice. Zároveň potvrzují, že jejich tvůrčí odkaz je stále hmatatelný v několika sférách muziky. Ukázala to i... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras (28.03.2023 07:33)
- Fotogalerie: Koncert Damiena Rice v obrazech (27.03.2023 10:55)
- Mistr křehkých balad Damien Rice vystoupí na dosah ruky v březnu v pražském Divadle Hybernia (13.12.2022 12:53)
- Naživo: Skandujte s Damienem Rice, když umírá láska (07.08.2016 10:40)
- Recenze: Znovu na vrchol s Damienem Ricem a jeho magnetem pro zamilované (02.02.2015 12:00)
- Video: Damien Rice se ostříhal a pak si střihl "I Don't Want To Change You" u Lettermana (20.11.2014 18:07)
- Nové desky pro 45. týden (03.11.2014 09:49)
- Video: Damien Rice je ve videu k "I Don't Want To Change You" celý mokrý a modrý (18.10.2014 10:18)
- Koncertní fotky z musicserveru jsou k vidění v kavárně v Thomayerově nemocnici (07.10.2014 14:18)
- Audio: Damien Rice se podělil o první smuténku z nové desky a je smutná (16.09.2014 18:58)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe