shop.musicserver.cz
Damien Rice, Sílvia Pérez Cruz, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023

Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras

Vydáno: 28.03.2023 07:33 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Písničkáře z Irska nebo punk-rock z Británie? Fanoušci dobré muziky měli ve studený nedělní večer nelehkou volbu. Zatímco v Lucerna Music Baru skákali z pódia The Subways, v nedalekém Divadle Hybernia jste se naopak báli nahlas pohnout. Tohle je reportáž z té druhé akce.

Live:Damien Rice

support: Sílvia Pérez Cruz
místo: Divadlo Hybernia, Praha
datum: 26. března 2023
setlist: The Professor & la fille danse (Unplugged), Delicate, Coconut Skins, Accidental Babies (Piano version), I Stepped Out In The Rain, Amie, Older Chests, Man Of The Trees (Sílvia Pérez Cruz cover), 9 Crimes (duet se Sílvií Pérez Cruz), Astronaut (duet se Sílvií Pérez Cruz), Volcano (Bell X1 cover), I Remember (duet se Sílvií Pérez Cruz), Cannonball (duet se Sílvií Pérez Cruz) (Unplugged), Cheers Darlin' (Guitar version), Me Too monolog (vystupovaly Jana Jacuka a Silvia Pérez Cruz), The Blower's Daughter (duet se Sílvií Pérez Cruz)
Fotogalerie

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Zažít Damiena Rice v roce 2013 na festivalu, kde si zazpíval s Markétou Irglovou, a vidět ho v divadle, to jsou dva velmi odlišné druhy zážitku. Oba stojí za to, proto je velmi sympatické, že nám organizátoři Colours Of Ostrava nabídli obě zkušenosti.

Beznadějně vyprodané Divadlo Hybernia se po předchozím Divadle Archa z roku 2016 (a nezapomeňme také na českou premiéru), ukázalo jako velmi vhodný prostor pro podobná vystoupení. Na přání hlavní hvězdy se se začátkem koncertu dveře do sálu zavřely a nikdo už nemohl trajdat do předsálí a zase zpátky. Mobily měly zůstat v kapsách, v sále bylo neuvěřitelné ticho a celý koncert zkrátka všichni seděli na svém místě a kochali se jak hudebním zážitkem, tak světelnými a pódiovými efekty, které umožňuje právě pouze takovýto prostor. Klišé o špendlíku se nabízelo.

"Bylo mi trochu trapné vyjet na turné bez nové desky, ale díky moc, že jste i přesto přišli", zahlásil písničkář ke konci svého bezmála dvouhodinového setu. Ano, nový materiál citelně scházel, přesto bylo příjemné irského rodáka znovu vidět živě.

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Ještě před ním ale pódium patřilo Sílvii Pérez Cruz. Umělkyně z Barcelony naplnila známé klišé o tom, že Španělé se s výukou angličtiny zřídkakdy dostanou nad úroveň B1. Pochlubila se obdivem k filmu "Snídaně u Tiffanyho" a také se podělila o informaci, že její chystané album vyjde 21. května. Její nejsilnější moment přišel ve chvíli, kdy se diváky snažila rozezpívat. Její pokorné a skromné vystoupení bylo moc milé. Škoda, že nezůstalo jen u něj, ale o tom za chvíli.

Damien Rice svůj set orámoval dvojicí skladeb v úvodu a závěru, které zahrál unplugged. Podařilo se mu tak okamžitě nastolit požadované ticho pro to, aby jeho hlas i tóny zahrané na kytaru patřičně vyzněly. Je to totiž jiný typ písničkáře než třeba Ed Sheeran, George Ezra nebo Passenger. Jeho kořeny jsou a už vždycky budou převážně v samotném folku a to, že se jeho skladby stanou občas populárními, je spíše vedlejší efekt, nikoliv primární záměr.

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Když zpívá, zřetelně slyšíte, jak moc si dává záležet na každém slově. Nechce jimi plýtvat, jeho texty jsou obsahově skromné. Především je na něm ale vidět, jak moc u každého z nich dopředu přemýšlí, jak ho nechá rozezvučet sálem. Zpívání tak u něj přechází z plného hlasu a někdy expresivních poloh do šepotu, místy dokonce danou frázi jen jaksi plačtivě polkne. Ta intimita a jasná představa o tom, jak přesně má performance vypadat a znít, je pro něj důležitá.

"Díky moc za to, že jste byli potichu a byli jste přítomní tomuto okamžiku. Na předchozích štacích jsem takové štěstí neměl," svěřil se v úvodu a byla to jedna z mála vět, kdy jste jasně věděli, co se vám snaží říct. Občas totiž slova při představování následujících skladeb delší dobu hledal, cestou na scénu poztrácel i pointy. Možná za to mohla nervozita, možná je skutečně tak křehkým mužem, že mimo jasně dané mantinely songu si není tolik jistý.

Pár skladeb ale přece jen představil smysluplně. Například o "Coconut Skins", jejíž začátek na moment popletl, prohlásil, že častokrát ublížíme a pomyslně uvězníme lidi, které nejvíce milujeme. Dodal, že tato píseň je o tom, jaké to je, když se na druhé začneme dívat bez jakýchkoliv očekávání. A oni na nás.

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Ve čtvrté skladbě na tomto turné běžně usedá k černým a bílým klávesám, jelikož se ale setlist pro každý večer mírně obměňuje, dostalo se tentokrát na song o lásce, kterou "tak moc chceš a tak moc za ni bojuješ, až ji nakonec ztratíš". "Accidental Babies" je jedna z nejlepších a přitom nejnenápadnějších věcí, jaké kdy vydal. A bylo velkým potěšením slyšet ji po tolika letech živě.

"Všimli jste si někdy, že ačkoliv máme stále lepší a lepší nástroje a technologie, neznamená to automaticky, že vytváříme i hodnotnější věci? Když se projdete po Praze, zjistíte, že ty nejlepší budovy jsou ty staré. A v Irsku je to podobné," prohlásil, zatímco rozjížděl velmi pomalou "Older Chests".

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Pak se ale na pódium vrátila předskokanka a do té doby vynikající dojmy zkazila v tu nejméně vhodnou chvíli. Nabízelo se, že ženský vokál v duetu "9 Crimes" zazpívá právě ona. Sílvia se ale bohužel rozhodla svou pasáž zazpívat jinak, než jak ji známe od Lisy Hannigan. A nebylo to dobré rozhodnutí. Její přízvuk, intonace, důraz na jiné slabiky a celková snaha o éteričnost, s níž byla tak zajímavá v úvodu večera, skladbu zničily. A ačkoliv Damien zpíval jako vždycky, nezachránil to. Přitom se stačilo jen pokusit se napojit na originál. Ten je sám o sobě absolutně dokonalý. Není třeba se snažit vylepšit ho vlastní invencí.

A bohužel o mnoho lépe nedopadl ani největší hit "The Blower’s Daughter", kde jsme zpěvaččin hlas slyšeli v pasážích, které měly patřit teskným smyčcům. Nebylo to ono a zabolelo to o to víc, že právě tyto dva kusy jsou těmi vůbec nejlepšími, jakými Damien Rice hudební scénu obohatil. Proboha, proč? Vždyť to mohly být tak nádherné chvíle!

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Naštěstí se ale podařilo všechno ostatní. Doslova úchvatné bylo předvedení skladby "Astronaut". Elektronický podklad nastolil o fous odlišnější tvář písničkáře a na pódiu došlo k těžko popsatelnému vizuálnímu vjemu, kdy si Jana Jacuka, druhá Riceova spolupracovnice, nejprve nechala zasvítit reflektorem na malé zrcátko a postupně s ním objela celý sál. Následně se množství zrcadel zvětšovalo, až nakonec herečka z Litvy odhodila hábit a odhalila desítky malých zrcadel přišitých k jejímu černému overalu, s nimiž gradující song dovedli k finále. To tak bylo zajímavé nejen hudebně, ale také svou vizuálně podmanivou hrou světel.

Kouzla se světly přišla i v písni "Cheers Darlin'", z níž pochází titulní fotka článku. Zpěvák si v ní tentokrát nepozval dobrovolnici z publika, jako to dělával prakticky celou kariéru. A asi je to i dobře, civilnost a rozvernost zvolené fanynky by vzhledem k náladě večera nebyla úplně vhodná. Místo toho své kolegyně pozval na přistavené židličky přesně tak, jak to vidíte na fotce, a nějaké to červené u toho padlo.

Damien Rice, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Monolog Jany Jacuky v přídavku na téma Me Too působil v kontextu večera krapet nevhodně, hlavní hvězda se to ale pokusila vysvětlit potřebou upozornit na tento problém a přitom poukázala na stánek Amnesty International v předsálí.

Čtvrtému českému vystoupení devětačtyřicetiletého muzikanta by šlo vyčítat především to, že z hudebního hlediska nepřivezl žádný nový materiál, a také ty dva rozpačitě podané největší hity, byť je zřejmé, že šlo ze strany tvůrců o záměr. Přesto všechno to ale byl večer, kde i zničující bolest na jedné či druhé straně pódia dokázala být svým způsobem i krásná. A kde bylo zřejmé, že si navzájem přejeme, abychom tu bolest dokázali tomu druhému pomoci zahnat. Bohužel je to ale něco, co se bude Damien muset naučit udělat sám. Stejně jako my všichni.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lewis Capaldi - Broken By Desire To Be Heavenly Sent 8/10
Recenze: Lewis Capaldi nabízí v "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" intimní zpověď o bolestech lásky a mentálního zdraví Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš
Rozhovory: Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš Písničkář Jan Fic nedávno vydal své třetí album "Homunkulus", které v mnoha ohledech uzavírá příběh načatý na obou předchozích. Do jaké míry je jeho dílo autobiografické, co obnáší kytarářské řemeslo a jak došel k... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné Zatímco před pár dny mohli být fanoušci Céline Dion překvapeni a potěšeni, neboť po letech nahrála nové písničky (staly se součástí soundtracku k filmu "Love Again"), nyní jejich dobrá nálada dostala další tvrdou ránu.... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 18:43 v sekci Novinky
0
Ghost - Phantomine 7/10
Recenze: Ghost předělávkami na "Phantomime" zabaví, nic nového ale nepřinášejí Maskovaná švédská parta Ghost vyrostla v posledních několika letech z obskurní formace v celosvětový metalový fenomén. Ze zaplivaných klubů se cílevědomě vyhrabala až do velkých hal, svůj zvuk zpřístupnila mainstreamu, zároveň... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Lana Del Rey - Say Yes to Heaven 8/10
Audio: Lana Del Rey překvapila fanoušky předělanou verzí nevydané skladby "Say Yes to Heaven" Lana Del Rey nedávno do světa vypustila svou devátou řadovku "Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd". A zdá se, že populární americká zpěvačka je v plném rozkvětu, což dokázala i ve výpravném videoklipu "Candy... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2023 17:26 v sekci Audio / Video | Audio
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 18/2023 - od Eda Sheerana přes Divokýho Billa po The Smashing Pumpkins (10.05.2023 20:15)
- Video: Ed Sheeran se v klipu k "Boat" brodí mořem a topí v depresi (27.04.2023 08:30)
- Audio: S Thomem Artwayem znovu zpívá Markéta Irglová. Singl "Na vlnách" by mohl prozářit rádiový éter (19.04.2023 20:43)
- Fotogalerie: Koncert Damiena Rice v obrazech (27.03.2023 10:55)
- Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel (25.03.2023 13:24)
- Ed Sheeran připravuje posmrtné album (23.03.2023 17:48)
- Fotogalerie: Koncerty Passengera a George Ezry zachycené objektivem fotoaparátu (22.02.2023 10:26)
- Naživo: George Ezra s Passengerem svým optimismem v Praze rozvlnili i kameramana (22.02.2023 09:35)
- Måneskin rozbili dominanci rapu v albovém žebříčku, do rádií vtrhla úspěchy ověnčená Miley Cyrus (02.02.2023 08:00)
- Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna (31.01.2023 08:30)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 30.05.
Iron Maiden (UK) (O2 arena, Praha)
Út 30.05.
Walter Trout (US) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Lady Gaga Adele The Cure AC/DC Coldplay Kryštof Rihanna Ewa Farna Sia Lucie Vondráčková Viktor Sheen Metallica Dua Lipa Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu