shop.musicserver.cz

V Abatonu kopuloval dekadentní rokenrol s electrem

Vydáno: 20.11.2005 16:00 v sekci Naživo - Tomáš Turek | foto: facebook interpreta

Hudbymilovných lidí, kteří inklinují k berlínské scéně, se u nás vždy našlo dostatek. Nejen proto se organizátoři nemuseli obávat malé navštěvy na slibně nazvaném večírku "Berlin Insane 3 Release Party", jenž se konal 18. listopadu v pražském Abatonu. Jak celý večer dopadl, se můžete dočíst v našem reportu.

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small a
© Eva Balaštíková / musicserver.cz
Dlouho očekáváná akce se sice honosila podtitulem "Berlin Insane 3 Release Party", nicméně u merchendisingového stolku jste mohli pořídit pouze druhý díl této šťavnaté, a u nás prakticky nesehnatelné kompilace. A to jen v případě, pokud jste byli jedněmi z prvních pěti šťastlivců. V Abatonu se ale nekonal jarmark desek, nýbrž večírek spřízněných hudebních duší, libujících si v berlínské dekadenci, ať už si pod zprofanovaným výrazem par excelance představujete cokoliv. Secret 9 Beat jsou sice z nafoukané škatulky "New Wave Electro Future Rock'n'roll", zastřešující celý mejdan, leda tak jen rock'n'roll, naštěstí pro venkovním nečasem zkřehlé příchozí ale svým ořvaným punk-rockem, odkazujícím každou druhou notou ke Stooges (zrovinka cover "I Wanna Be Your Dog" byl ale vetchý až hanba), zamezili hromadné hibernaci úspěšně.

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small e
© Eva Balaštíková / musicserver.cz
Podlaha začala brzy lepit, jak se patří, a množství zacyklených kuřáků splnilo pro nezbytnou atmosféru svůj díl participace beze zbytku. Bohužel následní "kraftwerci" Magnetik byli už od druhé skladby neuposlouchatelně nudní. Jakkoliv mám Papežovo retro-electro v rámci Nihilistů moc rád, v projektu spolu s SM24, přinejmenším naživo, vaří z vody. Nepotřebuji žádné dopisy od fans, posílající mě do háje s tím, že ničemu nerozumím. Ne, já tomu opravdu nerozumím. Nechápu, proč něco tak zoufale nepůvodního a nenápaditého Moimir vůbec tvoří, když je z jeho ostatních aktivit navýsost zřejmý umělecký potenciál. Počínaje vystoupením Warren Suicide se ale konečně začaly dít zaznamenáníhodné věci. Berlínská trojka srší nejen pulzující energií, ale hlavně nápady, které jí dovolují z mišmaše electra a surového rocku vycedit čerstvé melodie a neotřelé zvukové koláže. Nehrají si na vizionáře a hrdě přiznávají inspirační vzory, tím ale (nikoliv paradoxně) dosahují nového soundu, který je sice roztomilým a čistokrevným kříženečkem, přesto si drží svůj osobitý gesicht. A netvrdím to jen z okouzlení šarmantní Chérie, "pružící" do rytmu za laptopem nebo s mikrofonem ladně poskakující kolem "jon-spencerovsky" rozlíceného rockera s nickem Nackt (?).

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small c
© Eva Balaštíková / musicserver.cz
Echtovní úchylárna v podobě Mignon mi připomněla jistého děda, který by milou slečnu bez okolků poslal sedět nebo minimálně na vojnu. Rozcapená perverzní ženština, diktující slogany o své zvrhlosti a zkaženosti, si snad ani nemusela odívat kožené/plastikové oblečky, aby všem došlo, že je skutečně "Bad Girl". Cha! Uděláme si menší anketku: Kdo si myslí, že se Mignon bere vážně? Hudbu pro její zuřivé tanyny a brut-zpěv obstarává jen electro-groove box. Ve vhodný okamžik vyleze spřízněná divoženka ze zákulisí, aby se s Mignon servala nebo ji rozbrušovačkou ohoblovala kovový plát připnutý k hrudi. Pohled na obě dvě, kropící svá těla žhavými jiskrami, odletujícími coby produkt sebetrýznění, publikum sice jistě hezky pobavil, ale dost dobře si nedokážu představit, že bych na podobnou performance chtěl zajít někdy znovu. Občas je toho opravdu zu viel a podobné S&M legrácky už našince spíš zanechají chladným. Přesto její, svým způsobem výjimečné vystoupení v kontextu ostatního dění vyznělo relevantně a pomohlo mnohým zahnat možné zaječí úmysly.

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small g
© Eva Balaštíková / musicserver.cz
"Hotroad Hank Video Event", tedy premiéra nového klipu The Nihilists z dílny Šimona Šafránka, se díky selhávající technice proměnil v několikavteřinovou frašku a zhrzený režisér se musel odporoučet, neb Papež zavelel své kapele k nástupu. Proč ale opakovaně psát o vystoupení Nihilists, když bylo znovu standardně vynikající a přitom se neudálo nic zvláštního (což není v případě MPATN protimluv)? Kecám, vlastně událo: zvukař totiž natolik utopil Sonju, že čím dál tím štíhlejší slečna (nebo se mi to jen zdá?) nemohla ani lapat po dechu. Naštěstí uhrančivě podaný cover "Summer Vine" a veškeré Hankovy inspirační zdroje nakumulované do "Motorpsycho" ve mně zahnali probouzejícího se rejpala zpět tam, kam patří. Pro mnohé nejočekávanější položka line-upu, DJský set The Scandals, tedy Stevea Morella (zakladatele pro nás tolik důležitého labelu Pale Music) a Emmy Eclectic, jsem bohužel neabsolvoval celý (vymluvím se třeba na bolest v zádech). Troufám si ale tvrdit, že se nejednalo o nic extaticky převratného, ačkoliv jejich mix patří k nejzábavnějším, které jsem za pěkně dlouhou dobu slyšel. To však vypovídá o něčem jiném a o tom si možná promluvíme jindy. Tchuss!

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005

Fotogalerie:

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small i
© Eva Balaštíková / musicserver.cz

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small b
© Eva Balaštíková / musicserver.cz

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small d
© Eva Balaštíková / musicserver.cz

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small f
© Eva Balaštíková / musicserver.cz

Prague Berlin Insane, Abaton, Praha, 18.11.2005 small h
© Eva Balaštíková / musicserver.cz

NÁZORY
  • Nechci (Blackangel, 20.11.2005 18:13) Reagovat

    k tak blbě napsanému článku nemá cenu cokoliv dodávat, zvláště pak, když si to autor nepřeje.

  • jak komu! (Petr, 20.11.2005 19:04) Reagovat

    Od někoho, kdo si da nick dark angel asi netřeba čekat nějakou soudnost, ale musím říct, že mně se to navopak zdá napsaný až nadprůměrně dobře. Takže přeju autorovi víc podobných textů a míň podobných čtenářů, jako byl tenhle.

  • peťa (blackangel, 20.11.2005 21:27) Reagovat

    a copak bys chtěl, kocoure, abych si dala nick white angel? nebo helenka? di do prdele, cukrouši :))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 7/10
Video: Temná country Polyho z Insanie se představuje komiksovým klipem "K mýmu ohni nesedej" Dark-country projekt frontmana Insanie Polyho nazvaný Poly Noir dostává konkrétnější kontury s prvním singlem - a rovnou titulním. Skladba "K mýmu ohni nesedej" totiž pojmenovala celé album, které by na značce Smile Music mělo vyjít... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 14:30 v sekci Audio / Video | Video
Jan Váňa -  A na Jordán dopadla tma 8/10
Recenze: Jan Váňa předkládá na úsporném debutu "A na Jordán dopadla tma" sbírku zamlžených zrcadel pocitů a situací Písničkářství má na domácí scéně hluboce zapuštěné kořeny. Dříve byl jeho představitel často jinotajným mluvčím, který metaforami kličkoval mezi tím, co režim dovolil. Doba se změnila, sdělení postavené na textu ale... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 08:00 v sekci Recenze
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Thirty Seconds To Mars, Sportovní hala Fortuna, Praha, 15.5.2024
Naživo: Thirty Seconds To Mars si v Praze napravili reputaci. Přivezli povedenou show Americké bratrské duo Thirty Seconds To Mars se po šesti letech vrátilo do holešovické sportovní haly, aktuálně zaštícené názvem Fortuna, a to v rámci turné nazvaného "Seasons". Jak se návrat povedl a jak znějí nové skladby z... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2024 10:18 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Uhrančivý návrat Moimir Papalescu & The Nihilists nepotřebuje na "Mystery Woman In the Acid Pools" nostalgii (25.03.2024 00:00)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Moimir Papalescu & The Nihilists chystají třetí řadovku. Na HitHitu shánějí podporu i prostřednictvím raritních odměn (11.02.2024 16:57)
- Audio: Moimir Papalescu & The Nihilists lákají téměř filmovou skladbou "Call Me Hank" na comebackový koncert (21.05.2023 18:16)
- Audio: Moimir Papalescu & The Nihilists jsou zpět. Comeback stvrzuje singl "Jerry The Lizard" (01.08.2022 13:32)
- Naživo: The Gaslight Anthem v Praze hráli tak, až jim z toho popadaly figurky (17.06.2015 09:04)
- Fotogalerie: The Gaslight Anthem v obrazech (16.06.2015 09:07)
- Naživo: Ježíš přijel zemřít do Prahy (08.09.2013 16:06)
- Naživo: Jak jsem šel na jelena a ulovil losa (08.11.2011 18:24)
- Fotogalerie: Koncert Apparat v obrazech (08.11.2011 14:45)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Queen Kabát Adele Sia Imagine Dragons Bono Taylor Swift Dua Lipa Rush Rammstein Mirai Beyoncé AC/DC Lady Gaga Coldplay Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu