Made in Czechoslovakia

Vydáno: 04.11.2005 05:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Vlasta Horváth se stal druhým vítězem soutěže Česko hledá SuperStar a právě nadešel čas na vydání jeho první desky "Místo zázraků", kterou předznamenal singl "Co tě napadá". Čekejte splněné sliby, ale také výpravu proti toku času.

5/10

Vlasta Horváth - Místo zázraků

Celkový čas: 57:31

Skladby: Mediální potvora, Dýchej dál, Havrani v trávě spí, Co tě napadá, To chce klídek, Drahej ráj, Pojď dál, Místo zázraků, Ledový oči, Víra nevinná, Divný město, Dej mi svý oči, Volnej den, Minuta ticha, Walls Of Lies

Vydavatel: Sony BMG

Vítejte u nového vydání našeho hudebního občasníku a přílohy plátku Rudá jiskřička. Loni jsme touto dobou oslavovali Anetu Langerovou a letos nás čeká neméně velká úroda desek účastníků soutěže Česko hledá SuperStar. Anetě se se "Spoustou andělů" povedlo to, že za celý rok se nevytratila z první desítky nejprodávanějších alb u nás, druhý vítěz je však na mnohem obtížnější startovací pozici. Už samotné druhé dějství soutěže se nepotkalo se stejným ohlasem jako ročník první. Ač se evidentně Vlasta Horváth snažil, už první poslechy "Místa zázraků" naznačily několikero rozdílů - nejsou však pouze kladné - najde se řada záporných. V rozhovoru, který si na našich stránkách můžete již přečíst, sám Vlasta uznal, že budování své pevné pozice bude mít složitější, to ho však burcuje k lepším výkonům a odhodlání dát do toho více ze sebe.

Nejprve tedy dobré zprávy a kladné bodování. Vlasta si prosadil svou, na desce hraje jeho kapela Frenzy a vše produkoval Ota Balage. Dalším plusem je to, že na desku naskládal čtrnáct písní, na kterých se i ve většině případů podílel autorsky, přesněji spočítáno na devíti položkách. Kromě kamarádů z kapely ještě vypomohli Olda Krejčoves, Pavla Milcová, Ivan Hlas nebo Jiří Urban. Přihodil jen jednu převzatou věc od Toto pojmenovanou "To chce klídek" (v originále "Cruel"), kterou si chtěl udělat radost a která původně na cédéčku vůbec neměla být. Měl i více času na natáčení než Aneta, nedá se nic dělat, bude se vždy porovnávat v neprospěch jednoho z této dvojice. Skladby "Dýchej dál", "Drahej ráj", titulní "Místo zázraků", "Pojď dál", "Minuta ticha" nebo příjemná balada "Víra nevinná" mají šanci hodně bodovat. Zbytek desky balancuje nad průměrem a nebo se ponořuje hodně pod tuto laťku kvality.

Hnedle úvodní nášlap "Mediální potvora" naznačuje, že si lze v rámci mezí slušnosti vystřelit ze soutěže samotné, bohužel ne všechny texty na této placce jsou tak nápadité a zajímavé. "Co tě napadá" není vyloženě tak chytající na první poslech, aby v rádiovém éteru natolik zabodovala. Pokus našroubovat trochu elektronického hávu do rockového základu v "Havrani v trávě spí" je spíše k smíchu a nějak mi to tam nepasuje. "Walls Of Lies" (jediná z části anglicky zpívaná věc) trochu připomene osmdesátkový plytký sound a tak by se dalo pokračovat dál. Skladby "Divný město" a "Dej mi svý voči" se vyloženě nepovedly a já je vesměs přeskakoval. Vlasta Horváth do toho dal hodně, ale nemohu se ubránit dojmu, že mi ta deska zní jako onen dávný rock Made in Czechoslovakia, který jsem slyšel v těch divných dobách, a to mě osobně nikdy moc nebralo. Špetka inspirací v jiných hudebních vodách a některé snahy Oty Balage místy navíc působí rušivě, vše jde dělat i s jinou snahou a invencí, škoda.

"Místo zázraků" je poctivě natočenou deskou, na debut je však zbytečně dlouhá a některé songy jsou vyloženě přebytečné. Stoprocentně zde tedy neplatí ona hláška, že raději kvalita než kvantita. Jaké je tedy sumárum? I když Aneta spíše vsadila na databázi skladeb vydavatele a na vše měla méně času, výsledek byl chytlavější a nápaditější. U Vlasty jsou kladné body za to, že si dokázal prosadit svou a své skladby. Pokud by se "Místo zázraků" nějak upravilo, tak by mohlo lépe konkurovat v této nezmenšující se hromadě přicházejících a odcházejících hvězdiček českého hudebního písečku. Přeji však Vlastovi hodně sil do dalších dnů jeho kariéry.

  • CD je super (JOŽO, 04.11.2005 16:58) Reagovat

    Nesouhlasím s recenzí, naopak si myslím, že se CD velmi povedlo :-)

  • je to hrozne cd (petra, 04.11.2005 19:09) Reagovat

    je to hruza,hruz....

  • Vlastas (draco, 05.11.2005 15:18) Reagovat

    Je to nuda, strasna nuda...Vlasto, proc jsi to vydal, kdyz to jeste neni ono? Bende Te strci do kapsy a patri Ti to...promin...ale takhle odflaknuty CD jsem uz davno neslysel.

  • Nazor (Hard, 05.11.2005 18:39) Reagovat

    A co jste cekali ? Vdyt jaky ma hudebni zkusensti ? Nulovy... A ze se mu obcas povede neco nazpivat ? Takovejch tady chodi, staci mrknout do kluby na nadejny kapely a jejich zpevaky(-cky), ale ty by do tyhle souteze nikdy nesly, nastesti. Takze s kvalitni hudbou tohle bude mit vzdycky pramalo spolecnyho, a Aneta je jedina svetlejsi vyjimka, ale az i ona bude delat ciste svoji hudbu a psat si texty, tak to taky nevim...A jeji vyhodou je, ze ma kolem sebe kvalitni hudebniky, coz Horvath nema. Proste si par pubertacek koupi jeho cd a budou mu fandit, nez se najde nova "superstar".S recenzi souhlasim, mozna bych jeste ubral bodik...

  • Čekala jsem víc... (le caboche, 06.11.2005 00:31) Reagovat

    Určitě jsem doufala, že se pořádně ukáže, proč vlastně Vlasta vyhrál, ale tohle mě nepřesvědčilo. Možná jsem moc zhýčkaná kvalitními texty a kreativní muzikou, ale jinak nevím. A na to, že celá kapela poslouchá třeba Dream Theater, jsem čekala víc.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera Po minulém hvězdném týdnu jako by se do hudebních novinek vrátil vánoční čas. Budou vám tedy muset stačit psychrockeři Kula Shaker, chameleon Labrinth, indie rockeři Cast, punk-rockoví Buzzcocks, americký rapper Don Toliver nebo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Pavel Klusák - Ženská práce 8/10
Hudba v tisku: Dvojím pohledem: Kniha "Ženská práce" Pavla Klusáka vypráví příběhy žen, bez nichž by rock a pop vypadaly jinak Dnes už se nad tím ani nepozastavíme. Popové divy ohromují velké haly, holky s kytarou bouří v klubech, rapperky přinášejí jedinečný pohled na svět, producentky dotvářejí hudební jazyk jiných. Ještě relativně nedávno to bylo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Jakub Zitko vydal orchestrální album "Hyperboloid", jeho písně zpívají Aneta Langerová a Dorota Barová (31.01.2026 15:38)
- Naživo: Beatová síň slávy v Lokti: Večer plný poct a rockových návratů (26.05.2025 19:00)
- Fotogalerie: Beatová síň slávy v Lokti: Pocta legendám v obrazech (26.05.2025 16:44)
- Výstava "Ještě jsme tady jenom jednou" přináší obrazy inspirované čtyřiadvaceti písněmi (03.05.2025 11:05)
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (15-11) (20.01.2025 09:30)
- Recenze: "Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická" Anety Langerové nabízí dokonalou esenci všeho, co hudba přináší (21.12.2024 08:00)
- Video: Aneta Langerová novou interpretací ukazuje, jak "Hříšná těla, křídla motýlí" za dvacet let uzrála (09.12.2024 09:30)
- Fotogalerie: Od Anety přes Dhol Foundation po Zrní: opavský Slunovrat v obrazech (25.06.2024 09:53)
- Fotogalerie: Třetí den Rock for People nabídl pestrou mozaiku (15.06.2024 13:56)
- Aneta Langerová pokračuje v oslavách dvaceti let. Na podzim chystá velké koncerty s orchestrem (04.05.2024 11:30)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Lady Gaga Hraczki Beyoncé Ewa Farna Madonna The Cure
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
Nastavení personalizace
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe