The Flaming Lips u nás nejsou extra slavní. Po zhlédnutí souhrnné kolekce jejich klipů "V.O.I.D." neboli "Video Overview In Deceleration" se to určitě nezmění. Ale nepočetná, ovšem o to víc věrná skupinka skalních obdivovatelů, by jim přibýt mohla. Zábavná je na to tahle kolekce docela dost.
7/10
The Flaming Lips - V.O.I.D.
Celkový čas: asi 70 minut
Skladby: Mr.Ambulance Driver, Psychic Wall, Fight Test, Yoshimi Battles The Pink Robots Pt1, Do You Realize? /UK Version/, Race For The Prize, Waitin' For A Superman, This Here Giraffe, When You Smile, Bad Days, Christmas At The Zoo, Be My Head, She Dont Use Jelly, Turn It On, Frogs, Everyone Wants To Live Forever, Phoebe Battles The Pink Robots, Are You A Hypnotist?, Do You Realize? /Extended US Version/
Vydavatel: Warner Music
Ne že by
Flaming Lips byli nějak nadměrně profláknutou partou, lámající žebříčkové rekordy a zaplňující stránky bulváru. Ovšem když jsem je kdysi slyšel úplně poprvé, docela živě si vybavuji, že první, co mě u toho napadlo, bylo: Jak je možné, že o téhle partě vůbec někdo ví? Jejich hudba zní na první poslech průměrně, jako občas trochu divné, ale mnohem častěji úplně obyčejné, nikterak extrémní ani progresivní písničky. Bohužel jsem nikdy neviděl jejich vystoupení (ač už i k nám ze své Oklahoma City v minulosti zavítali), která prý jsou plná kostýmů, světelných efektů, balónků a divokých kulis, nicméně i pouhé zhlédnutí souhrnné kolekce jejich bez debaty pošahaných klipů jasně napovídá, proč se i přes výše vyřčené dopracovali k jisté proslulosti, proč jste je mohli vidět v seriálu "Beverly Hills 90210", slyšet ve filmu "Batman Forever" a proč mnozí na ně nedají dopustit.
Jestliže u některých DVD lze jen domýšlet jejich smysluplnost a litovat, že tvůrci ani zdaleka nevyužili kapacitu média, tady stačí jediné zhlédnutí, aby bylo jasno. Devatenáct klipů, z nichž některé prý byly dosud k vidění pouze na internetu, vám mimoděk nejen napoví o kapele i to, co jste dosud třeba jen tušili (případně vás s ní seznámí tak, že na to setkání jen tak nezapomenete), ale hlavně naprosto vyrazí dech svou studnicí nápadů. Jinak řečeno: Jste-li mladý tvůrce, chystající se točit svůj první videoklip, TOHLE byste měl vidět. A nejen proto, že takovou inspiraci jen tak někde nedostanete, ale také proto, že zjistíte, že spoustu vašich originálních nápadů už jaksi někdo použil. Těm ostatním lze doporučit už jen pro zábavnost a ucelený studijní materiál. Klipy jsou totiž řazeny hezky podle data vzniku, od nejnovějšího z alba, které teprve vyjde, až po ty nejstarší z roku 1992, v jednom případě dokonce jak v americké, tak i britské verzi.
O tom, že se v případě tohoto disku nejedná o nějakou firemní rychlokvašku, jasně hovoří nejen skutečnost, že je leader Wayne Coyne spolurežisérem hned patnácti klipů, kapela je podepsána pod produkcí celé kolekce, ale třeba i to, že všechny zvukové stopy byly znovu přemíchány a digitálně upraveny, takže si můžete vybrat buď běžné dolby stereo, a nebo 5.1 surround. Že se pak i zdánlivě krotké písničky zvukově stanou tygříkem v rouše beránčím, snad netřeba dodávat. Každý klip je na obalu navíc opatřen několikařádkovým komentářem s ironií kapele vlastní, a detailnější doprovodný komentář ke vzniku každého dílka si můžete navolit i při přehrávání.
Jedním z mých osobních kritérií hodnocení každého nového hudebního DVD je otázka, zda-li je smysluplné, aby se na něj koukal i někdo, kdo nejen není fanouškem zachycené kapely, ale třeba ji i vůbec nezná. Odpověď jste, myslím, v tomto případě již dostali. Popisovat spousty drobných filmařských i choreografických žertíků (jako např. co dokáže barva rozlitá do puštěného ventilátoru) tu nemá smysl, neo-psychedelický pop
The Flaming Lips je zkrátka ve vizuální podobě ještě zábavnější než jen z desek, a proč tomu tak je, zjistíte nejlépe zhlédnutím této kolekce sami.