Čím to je, čím to je, že ta deska nehraje?!

Vydáno: 12.10.2005 11:00 v sekci Recenze - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Prodávají desky po tisících, jejich nové singly nasazují hudební dramaturgové českých rádií naveliko zcela automaticky, koncerty mívají v plných sálech. Komu by se to nelíbilo, kdo by chtěl riskovat, že o něco takového přijde? Rozhodně ne slovenští No Name na svém novém albu nazvaném "Čím to je?!". Více se dozvíte z naší recenze.

5/10

No Name - Čím to je?!

Celkový čas: 43:48

Skladby: Starosta, Keby, Medzi blokmi, Stromy, Za oknami, Čím to je?!, Správne žiť, Cesta, Na tej istej vlne, Čas minulý, To bude vekom

Vydavatel: Universal

Je to těžké. To má jeden, lépe řečeno jedna kapela nápad jak hrom, složí dokonalou popovou skladbu, kterou obloží na albu nášupem dalších příjemných pop-rockových písniček, prorazí v éteru i obchodech. A posluchači i kritici snad čekají, že se to dá v pohodě zopakovat, navíc několikrát za sebou. Tak to kapela zkouší podle stejného receptu znovu a znovu a s každým dalším pokusem je výsledek slabší a slabší. A podle tohoto scénáře bohužel pokračují No Name rok od roku, desku od desky a novinka "Čím to je?!" je tudíž nejslabší nahrávkou, jakou vyslali do světa.

Fanoušci, nelekejte se, pořád je to ten příjemný kytarový popík, jen tentokrát zase o chlup více podpořený klavírem a také naživo hraným smyčcovým kvartetem, hostujícím ve čtyřech skladbách. Občas kytary zabouří trochu mohutněji, občas naopak píseň postavená na klavíru přináší melancholii. Nápady hudební jakž takž jsou, aranže vkusné, místy použitá bezpražcová basa skutečně excelentní. Trochu zamrzí občas ne úplně dobrý zvuk, zejména v ostřejších pasážích se zabaluje do nepěkné koule, ve které zaniká zpěv, ale dá se to přežít. Takže prsty na stole by si i s chutí zabubnovaly do rytmu a ústa se už už otevírají, aby si člověk trochu zabroukal se zpěvákem. A tady narazí na (nechť se nikdo neráčí urazit) průšvih. Texty na téhle desce jsou totiž tak špatné, že totálně pokazí vše, co by se na albu dalo pochválit.

Ta tam je schopnost mrazivé zkratky, metafory může metaforami nazvat jedině autor či spoluautor všech textů na albu Igor Timko a věřte, nebo ne, on tak činí: "Pýtal som sa listov stromov / ako dlho rastú / vraj tak dlho ako ľudia / ty tam a ja zas tu. / Dúfam, že ťa nevyplašia / moje metafory / myslím, že nikto iný / s tebou takto nehovoril." ("Stromy"). Tak co, jste vyplašeni? Pokud ne, čtěte dále, jistě se alespoň leknete, protože z Igora Timka se stal ke všemu ještě kazatel pravé morálky: "Keby každý chcel mať málo / toľko zázrakov by sa stalo / keby každý chcel mať trochu / boli by prázdne cely v lochu." ("Keby"); "Čím to je, čím to je / že mladí netúžia byť múdri / a ženy ukryté sú v púdri. / ... / Čím to je, čím to je / že neúspešní chcú piť z krvi tých / čo úspešne sú prví." (titulní "Čím to je?!"). Samozřejmě že i v popu lze zpívat o dobrém a zlém, o návratu k přírodě či stárnutí (hlavní náměty na desce), ale takové prvoplánové a plakátové zpracování působí v lepším případě hloupě, v horším směšně. A pokud k tomu přičtu spoustu technických textařských chyb, zejména klopotné rýmy a krátké, nepřízvučné slabiky na dlouhé noty, vychází z toho smutný fakt, že texty na desce zabíjejí i hudbu, protože je prakticky nelze nacpat do melodií, které by si někdo zapamatoval, nebo dokonce prozpěvoval. A to bývala vždy nejsilnější zbraň No Name.

Už Mozart tvrdíval při komponování oper, že text má sloužit hudbě a nikoliv naopak. Texty na nové desce No Name provádějí hudbě službu skutečně medvědí a výsledkem je nejhorší album, jaké jsem od těchto sympatických muzikantů slyšel. Tak doufám, že příště to chalani zkusí vzít za jiný konec.

  • Mrazivá zkratka je ta tam:/ (Vashek, 12.10.2005 16:01) Reagovat

    Jo, souhlasím s autorem. No name mám velice rád, ale novinka je opravdu strašná. Mám No name velice rád, ale touto plytkou novinkou mě vůbec nepotěšili:/

  • No yo (prcal, 12.10.2005 16:42) Reagovat

    Mno já čet ten článek v DNES jak tam pějou chválu na petra jandu, a to je, sorry za muj tvrdej nazor, v současný době dost velkej idiot. Monkey business na tom jsou ale uplně stejně-čím další deska, tím větší rozplizlá volovina.

  • :/ (Vashek, 12.10.2005 22:22) Reagovat

    Prcal: jo, to psal pan Vlasák...a ten pochválí skoro všechno:/

  • jojo (Viky, 12.10.2005 23:41) Reagovat

    já bych řekla, že No Name neni nic jinýho než už sama o sobě vobšlehlá modla Elánu. Elán s tim byl slavnej a je doteď a No Name na tom chvíli vařili.Je spíš s podivem,že tak dlouho proplouvali.Holt neni národ posluchačů ani národ žurnalistů tak blbej, aby jim to pořád žral.:-)Dík za pěknou recenzi!

  • Čim to je? Asi dostatkem sebevědomí. (1negy, 13.10.2005 00:21) Reagovat

    No Name jsem nikdy nemilovala, ale jejich první úspěšný singl byl poměrně příjemným ozvěženým česko-slovenské poprockové scény, ovšem s přibývajícími lety a počtem téměř identických singlů, začali prudce klesat a když se po čase opět vynořili, bylo to velké překvapení, že mají stále odvahu představovat jako novinku to samé, navíc to, co je tolik oslabovalo. Doufám, že před případnou realizací dalšího alba provedou důkladný úklid svých šuplíků a začnou svou tvorbu nějakým žádoucím směrem rozvíjet. Když už.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Suicide Silence, Dying Fetus, Slaughter to Prevail, Forum Karlin, Praha, 8.2.2026
Naživo: Karlín pod palbou: Slaughter to Prevail rozpoutali rituál zkázy, Dying Fetus a Suicide Silence přiložili pod kotel Praha hostila večer, který představil tři zásadní proudy současného extrémního metalu. Technická brutalita Dying Fetus, groove orientovaný deathcore Suicide Silence a moderně produkovaná, monumentální masa Slaughter to Prevail... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 18:00 v sekci Naživo
Rybičky 48 - Nebeská prána 9/10
Video: Kuba Ryba napsal vlastní pohřební píseň. Klip k "Nebeské práně" je nejlepší od Rybiček 48 vůbec Už je to pár pátků, co kapela Rybičky 48 vydala desku "BIG⚡️BÝT". Jako předposlední na ní najdeme "Nebeskou bránu" - skladbu, která u kutnohorské party vybočuje z řady. Nesází v ní totiž na humor, spíš na bilancování, které... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Video
Sugar & Spice Holding Company - I/II 7/10
Recenze: Sugar & Spice Holding Company bilancují. Vinylem "I/II" dělají radost sobě i posluchačům Mít desku na vinylu představuje pro řadu muzikantů určitou prestiž. A co si budeme povídat: fanoušci tu velkou placku ve čtvercovém obalu neodmítnou. Navíc se někdy jedná o ideální příležitost k bilančnímu ohlédnutí - třeba... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Karol Komenda a Michal Prokop - Spomínam 9/10
Video: Nejkrásnější československý duet loňského roku už má i klip. "Spomínam" Karola Komendy a Michala Prokopa ani s časovým odstupem neztrácí na síle O překrásném duetu Karola Komendy a Michala Prokopa jsme vás už před pár týdny informovali. Tehdy šlo jen o singl samotný, přičemž právě audio stránka je na této skladbě s decentním kytarovým sólem tím nejnádhernějším. Není... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Merton - Visions 8/10
Recenze: Sebevědomá, hitová i zábavná - Alice Merton na "Visions" konečně ví, co chce Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 10:04 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: No Name jsou vyhledávaní mezi mladými umělci. Napsali song pro Moona s Klarisou i pro Karmen Pál-Baláž a OliveraFromEartha (11.10.2025 13:48)
- Naživo: Dvojkoncert Botox a No Name byl v Moravských Budějovicích za odměnu (10.08.2025 19:00)
- Video: Podle No Name je svět "Stand Up Comedy". Bez pointy (03.08.2025 13:32)
- Video: No Name si plní sny. Duetem a klipem "Múza" je provází herečka Alena Ďuránová (22.02.2025 19:28)
- No Name oslaví třicet let kariéry v O2 areně a vydávají singl "Ty a tvoja sestra" v italštině (24.10.2024 16:41)
- Video: Abstraktním klipem "Studený štart" lákají No Name na brzy startující turné (21.03.2024 14:26)
- Video: No Name zvou klipem "Ak nejde o všetko" na jarní turné (08.03.2024 08:14)
- Nové desky 49/2023 - od Nicki Minaj přes Tate McRae po No Name (13.12.2023 16:00)
- Recenze: No Name zvážněli. Album "V pôvodnom znení" se hodí spíš k pozornému poslechu než k tanci (14.11.2023 16:00)
- No Name vydávají "V pôvodnom znení" a ohlašují turné s Nocadeň (13.11.2023 11:23)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe