TOPlist
shop.musicserver.cz

Pod kapotou nablýskaných veteránů vrní šelmy

Vydáno: 28.09.2005 05:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Je to k nevíře, ale rockeři v důchodovém věku Rolling Stones mají novou desku, která je navíc vynikající! Album "A Bigger Bang" nemá své jméno náhodně - místo senilních popěvků jsme byli obdarováni bohatou várkou po čertech dobrého rokenrolu. Vyplázněte, prosím, jazyk a řekněte: "Oh, yeah"!

8/10

Rolling Stones - A Bigger Bang

Celkový čas: 64:22

Skladby: Rough Justice, Let Me Down Slow, It Won't Take Long, Rain Fall Down, Streets Of Love, Back Of My Hand, She Saw Me Coming, Biggest Mistake, This Place Is Empty, Oh No, Not You Again, Dangerous Beauty, Laugh, I Nearly Died, Sweet Neo Con, Look What The Cat Dragged In, Driving Too Fast, Infamy

Vydavatel: EMI

Tak jako atleti neustále posouvají domnělé hranice lidských možností, jsou i Rolling Stones průkopníky v pokořování milníků. Tito již dávno zasloužilí přeborníci, jejichž vitríny v Síních slávy jsou zaneseny prachem a kteří si v klidu mohou užívat sakra bohatého důchodu, ovšem místo do geriatrického parku míří zase na světové turné a nahráli album, jež je šťavnaté a svěží, řečeno mluvou křiklavě barevných reklam. Nerad bych zde "A Bigger Bang" nějak srovnával s historickými skvosty typu "Exile On Main Street", jak se tomu nyní děje společně s velkohubým prohlašováním, že je to nejlepší deska Stones za posledních dvacet pět let, i kdyby to nakrásně byla pravda, nicméně je to deska výborná.

Leckterý mladík, co o Stones ani nezavadí pohledem, by jim mohl závidět energii a nadšení, které z nové desky přímo tryská. Samozřejmě tady není nic nového nebo super geniálního, jen rokenrol, ale jako kdyby si Mick s Keithem řekli, že pokud to třeba bude naposled, ať to stojí za to. Navíc, těžko říci, zda je to záměr, je "A Bigger Bang" udělán jako referenční příručka The Rolling Stones. Vezmeme to, co nás nejvíce proslavilo a co umíme nejlépe, a uděláme podle tohoto vzorníku šestnáct nových kousků. Z písniček na albu jsou předlohy patrné.

Snad ze společné práce Blyštivých dvojčat bok po boku čekajících, jak dopadne léčba Charlieho Wattse, vzešel onen tvůrčí duch dávající vzpomenout na přelom šedesátých a sedmdesátých let. Jagger a Richards se chopili i dalších nástrojů, a tak finální nahrávání se zbytkem party už bylo jen sfouknutím pilin z díla - čímž nechci snižovat přínos Wattse, Wooda a "skoro Stounů" Darryla Jonese a Chucka Leavella. Všichni vládnou svým instrumentům pevnou neroztřesenou rukou a díky nim posloucháme energickou nahrávku, žádné pidlikání.

Je to póza, nebo si Jagger opravdu může dovolit odkopnout dotěrnou ženskou se slovy: "Ach ne, zase jsi tady, abys mi dojebala život!" ("Oh No, Not You Again")? Podobně řízná, slovně i hudebně, je úvodní "Rough Justice" z rodu vypalovaček "You Got Me Rockin'" a v médiích už byla propraná i politická (ne)jednoznačnost "Sweet Neo Con". Lze si labužnicky užívat přestřelky Richardse a Wooda, jejichž kytary se hravě popichují, přičemž je jedno, kdo z nich a kdy hraje beglajt nebo sólo (ach, ten riff v "It Won't Take Long" je zabijácký!). V "Laugh, I Nearly Died" Jagger zpívá velmi, velmi procítěně (a navíc má tahle kára parádně začouzený podvozek), ale pokud se vám protahování slabik jeho olbřímí pusou nelíbí, pak pozor na ultra dřevní blues "Back Of My Hand", protože tam se tedy Sir Mick vyřádil - pro nás, kteří se rochníme při "Love In Vain", je to ovšem vybraná lahůdka.

S překvapivou lehkostí plynou skoro popové skladby "Biggest Mistake" nebo "Let Me Down Slow" a velkou pozornost zaslouží i oba pěvecké příspěvky Keithe Richardse, které tady nejsou pro nic za nic: Překrásná milostná balada "This Place Is Empty" je neodolatelná a závěrečná "Infamy" tvoří rošťácký závěr alba. Ze všeho výše napsaného je jistě cítit notná dávka uspokojení - ano, pro fanoušky Stones je "A Bigger Bang" důvodem k radosti. Jak se na to mohou dívat jiní, se již brzo dozvíte na musicserveru v makrorecenzi. Zde ovšem pořádně nahlas ještě jednou: Staří paprikové zase po letech vyplázli dlouhatánský jazyk!

  • (Under)cover (David, 29.09.2005 09:29) Reagovat

    Vyloženě nejslabší obal CD Rolling Stones, který jsem kdy viděl.

  • Skvele album! (švéd, 29.09.2005 12:06) Reagovat

    Stouni me hodne mile potesili! Je v tom zase ten rokenrol, zase ty stouni jako driv... super! ;)

  • vokál (pwc, 29.09.2005 13:27) Reagovat

    Album je fakt výborný, až na ty dva kousky co zpívá Keith, ten jeho vokál se nedá poslouchat :-/

  • of the night (sajgou, 29.09.2005 17:36) Reagovat

    ten obal je podle me umyslne minimalisticky, aby neodvadel pozornost od hudby. protoze tohle zatracene dobre album nic takoveho nepotrebuje.

  • Ten obal... (David, 30.09.2005 12:00) Reagovat

    ...je prostě nejhorší ze všech. Nejenže nepřitáhne, ale je vlastně neviditelný a v obchodech zapadne. Jakmile skončí promo kolm této desky, nikdo si na ni nevzpomene. Je to prostě omylem publikovaná fotka, která patří jinak dovnitř bookletu. Srovnejte s úžasným "digitálním jazykem z obalu singlu Streets of love. To je úplně něco jiného. Tentokrát RS došly nápady. Škoda.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Avantasia, Forum Karlín, Praha, 30.3.2025
Naživo: Velkolepé Avantasii chyběl ve Foru Karlín moment překvapení Metalový kolos Tobiase Sammeta Avantasia se vrátil po šesti letech do Prahy, aby zde rozehrál svou teatrální show plnou hostů. Po sobotním vyprodaném koncertu organizátoři přidali ještě jeden v neděli, ze kterého vám přinášíme... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2025 18:00 v sekci Naživo
Debbi & Boris Carloff - Naše společná deska je smutný příběh ženy v podivném vztahu
Rozhovory: Debbi & Boris Carloff - Naše společná deska je smutný příběh ženy v podivném vztahu Po necelých sedmi letech vydala Debbi nové album "Deep Emotions". O něj se autorsky, producentsky, aranžérsky i textově postaral Boris Carloff. Se zpěvačkou se proto pod výsledné dílo podepsali jako tým. O novince, která kombinuje prvky... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2025 12:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
Grey256 - V mý hlavě 8/10
Recenze: Grey256 i na albu "V mý hlavě" ukazuje všem mladým rockerům záda Před rokem se Grey256 vykašlal na rap a natočil skvělou rockovou desku "Tentokrát". Na novince "V mý hlavě" v kytarové cestě pokračuje, jen všechny své dovednosti ještě o trošku zlepšil. Výsledkem je opět povedená jízda s mnoha... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Eloi Youssef & Kamerata Zuid, De Doelen, Rotterdam, Nizozemsko, 26.3.2025
Naživo: Takový koncert nikde jinde neuvidíte. Eloi Youssef z Kensington si v Rotterdamu zazpíval s orchestrem Indie rockeři Kensington odstartovali novou fázi své kariéry, na níž se už jejich původní zpěvák Eloi Youssef nepodílí. A protože nikdo vlastně pořádně neví, co dělá a co chystá, vydali jsme se do Nizozemska po jeho stopách a... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 18:30 v sekci Naživo
Evanescence - Afterlife (lyric video) 8/10
Audio: Evanescence se vrhli na anime. Pro seriál "Devil May Cry" nahráli song "Afterlife" Krátce před premiérou animovaného seriálu "Devil May Cry", který pro příznivce stejnojmenné herní série připravil Netflix, se kapela Evanescence vytáhla s novým singlem "Afterlife". Atmosférická a elektrizující skladba je přímo... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 11:36 v sekci Audio / Video | Audio
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 49/2024 - od Rosé přes Lauren Mayberry po Duu Lipu (11.12.2024 14:30)
- Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví (21.07.2024 08:00)
- Dua Lipa a Benson Boone stále vládnou singlovým žebříčkům, The Rolling Stones jsou hranější než Mirai (29.03.2024 08:30)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Video: Keith Richards přidal k Reedově "I’m Waiting For My Man" své specifické charisma (05.03.2024 08:05)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (10-1) (02.02.2024 19:00)
- Video: Hrdina klipu The Rolling Stones "Mess It Up" ví, že to podělal, návrat je ale těžký (22.12.2023 07:55)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Hackney Diamonds" Rolling Stones (14.12.2023 08:00)
- The Rolling Stones vydají živák "Hackney Diamonds" a vyrazí na turné (03.12.2023 12:55)
- Ani Viktor Sheen nesesadil Viktora Sheena z čela české albové hitparády (16.11.2023 16:00)

ALBUM TÝDNE 13/2025

Grey256
V mý hlavě

Před rokem se Grey256 vykašlal na rap a natočil skvělou rockovou desku "Tentokrát". Na novince "V mý hlavě" v kytarové cestě pokračuje, jen všechny své dovednosti ještě o trošku zlepšil. Výsledkem je opět povedená jízda s mnoha hudebními překvapeními.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)
Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Disturbed Viktor Sheen Lady Gaga Madonna The Weeknd Beyoncé Pink Floyd Lucie Vondráčková Taylor Swift Coldplay Kabát Hugo Toxxx Ed Sheeran Linkin Park Dua Lipa Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím