shop.musicserver.cz

Druhá polovina nefolkových Folkových prázdnin

Vydáno: 01.08.2005 20:00 v sekci Naživo - David Věžník | foto: facebook interpreta

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou se překulily do své druhé poloviny. Ta patřila hlavně Irům a Keltům. Podle očekávání návštevníky nadchl především Glen Hansard z The Frames, nebyla však nouze ani o překvapení. Jubilejní dvacátý ročník se zkrátka vydařil.

Čechomor, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 27. 7. 2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net
Folkové prázdniny vstoupily do své druhé poloviny tleskáním. Tleskalo se účinkujícím, tleskalo se s účinkujícími. Oproti původnímu plánu zahájili "Den World Music aneb O kořenech" bratři Cissokhovi ze Senegalu. Dva černoušci v tamějších hábitech působili na renesančním nádvoří velmi exoticky, stejně jako jejich nástroje - kory, které připomínají kytaru, harfu, loutnu, banjo, djembe a falus zároveň. Solidní úvod. Orkiestra sw. Mikolaja. Banda Poláků s loupežníkem od Ronji a sošnou perkusistkou v čele strhla celý dav polskými lidovkami. Výraz "polské lidovky" zní ploše. Jejich hudba takhle vůbec nezněla. Byl to nářez. Jestliže Actores Alidos zavedly den před tím publikum na sardské vršky, Orkiestra uspořádala výlet k nížinám podél Wisly. Závěrečný koncert patřil Iarla O'Lionáirdovi s přáteli s Čechomoru, respektive Čechomoru s přítelem Iarla O'Lionáirdem. Parta lidových bigbíťáků hrála tzv. akusticky, což v tomto pojetí znamená, že byli čtyři, že elektrická kytara byla vyměněna za akustickou a že bicí byly vyměněny za dřevěnou krabici, které se říká kachon a která překvapivě obstarala kopák, rytmičák i hajtku. Jejich koncert tak dostal nové rozměry a ukázal, že tyhle chlapíky hraní českých lidovek porockersku vážně baví. Samotný O'Lionáird, který hostuje na "Co sa stalo nové:", dostal prostor i pro svou sólovou tvorbu: Ambientním plochám linoucím se z jeho Power Booku zdatně sekundovaly další ambientní plochy linoucí se z čechomoří sestavy akordeon-kytara-housle, nad vším se klenul poirsku hopsavý vokál člena Afro Celt Sound System. "Nepudem domů" měla vyprovodit návštěvníky na cestu do peřin, kdo se držel textu, mohl zajít do kaple, kde se konalo letošní druhé nocturno. Obstarali jej Ivo Cicvárek a Epy De Mye, účastníci pondělní části Open scény, scény věnované začínajícím hudebníkům. Cicvárek je zručný kytarista a pianista, na příčnou flétnu ho doprovází zručná Petra Klementová a jejich lyrické písně byly tím pravým, co hrstka návštěvníků potřebovala. Jako by to věděla, pokračovala v lyrické notě i okleštěná Epy De Mye. Zpěvák a zpěvačka, on hrál na kytaru, ona na kontrabas. Oba hráli na dobrou noc.

Jablkoň, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 28.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net
"Dvacet jedna týdnů zbývá do Vánoc". Věřil by tomu někdo? Michal Němec z Jablkoně tak nazval čtvrteční den, sám očekával příval vánočních výzdob do hypermarketů každým dnem a v Náměšti si natočil koncert své skupiny na videozáznam. Bude z toho dévédéčko. Na něm budou kromě Jablkoně k vidění i všichni ostatní, kteří se ten večer na nádvoří představili. S Jaroslavem Svěceným koncert ve třicetistupňovém horku zahájila samotná Jablkoň. Nenašel se nikdo, kdo by pánům záviděl černé obleky, které tvořily jejich image. Pak kamery zhasly a následoval blok hostů. "Dobrý den. Vítám se tady opět v tomto krásném prostředí," pozdravil Jiří Stivín, který se stal stělesněním kontrastu. Na pódiu chvílemi až zmateně a plaše působicí starý pán ohromuje hráčskou viruozitou, pouští si podklady z iPodu a s neochvějnou jistotou používá přístroj, který by se snad mohl jmenovat "loop recorder" (zmáčkne poprvé, nahraje smyčku, zmáčkne podruhé, první smyčka se pouští a on nahraje druhou, zmáčkne potřetí...). Do techniky nezasvěcený Petr Váša poté předvedl něco málo z umění, kterému říká fyzické básnictví v translatině, a všem nezasvěceným do jeho tvorby rozechvěl bránice. Jeden se až diví, čím vším se mohou lidé živit. Ale zábava to byla. Zábavu z jiného soudku předvedl Jan Spálený & ASPM. Bránice se sklidnily a místo toho se do jazz-bluesových groovů pohybovaly leckteré hlavy. Renesanční nádvoří se proměnilo v zakouřený bar, řečeno obrazně. Takzvaný kontrast největší přišel s vystoupením cimbalistky Zuzany Lapčíkové. Výlet do českého folkloru po nášlapu Jana Spáleného, to bylo zmatení. Nešlo hýbat ničím. To už se ale znovu rozběhly kamery, na scénu se vrátila Jablkoň a završila Xmas Countdown přehlídkou největších hitů, při nichž se na pódiu vystřídali všichni účinkující tohoto dne. Kdo toho neměl dost a potřeboval vyprovodit do snů klidnými písněmi, mohl ještě zajít do kaple na nocturno Martiny Trchové. Tahleta nocturna, to je vůbec dobrý nápad. Ještě když se k tomu přidají kvalitní hudebníci (jakože tomu tak je vždy), kteří zvolí repertoár úměrní noční hodině, je to před spaním to nejlepší.

Glen Hansard a Markéta Irglová, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 29.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net
Páteční "Irský den" byl pro pořadatele asi nejnamáhavější. Headlinerem byl božský Glen, který měl přitáhnout davy Náměšťanů, základnu frames.wz.cz a dva autobusy z Rakouska. Nutno předeslat, že organizačně se to povedlo. Nebo to tak alespoň vypadalo směrem k hledišti. Glen Hansard se na dramaturgii dne významně podílel - všichni vystupující jsou jeho známí a kamarádi hudebníci. Vše odstartoval písničkář Paul Tiernan v doprovodu houslistky Marji Tuhkanen a jako obrovským měchem pomalu vtlačoval do rozpáleného davu irskou melancholii. V tom pokračovala, i když na trochu jiný způsob, i Maria Doyle Kennedy. Tiernan se v tu chvíli odsunul do pozice "pouhého" kytaristy a instrumentové duo doplnilo violoncello. Kennedy se pohybovala na procítěných vodách, tedy až na téměř jazzovou verzi "Video Killed The Radio Star" od The Buggles. V jednu chvíli si na pódiu pozvala Ferguse O'Farrella a vlastně tím zpečetila onu proklamovanou provázanost irské písničkářské scény. Několikapísňové intermezzo na poslední chvíli pozvaného Davida Kitta bylo pozvánkou na noční koncert pro všechny, kteří nejsou uzavřeni ve škatulce folk. Pro všechny, kteří porozuměli jeho hlášce: "Chtěl jsem, aby u téhle skladby zněla basa jako Daft Punk, ale nakonec to zní spíš jako Whigfield." Ano, Kitt patří do generace progresivních písničkářů, kteří si vystačí s kytarou a minidiscem. To už se ale na pódium vrátili hudebníci od Kennedy, stali se skupinou Interference a společně s Hansardovým guru O'Farrellem dostali zcela nejen publikum, ale i sebe. O'Farrell neskrýval své nadšení, chrlil české fráze, pěl slovenské lidovky, na svém vozíku se točil jako čamrda a neměl daleko k tomu skočit po břiše do davu. Pár písní s Hansardem téměř volně přerostlo v jeho sólový koncert. Napjatou atmosféru se žel Hansardovi podařilo zkazit hned v samotném úvodu, kdy doslova odházel v tu chvíli přebytečné mikrofony. Hvězdný manýr hodný několika ran rákoskou rozladil mistry zvuku, kteří je naštvaní přiběhli posbírat. Leader The Frames si musel svého záseku být vědom, zvukařům se klidil z cesty a první píseň odehrál zcela akusticky. Pak, už na aparaturu, předvedl novější i známé fláky, ať už sám, nebo za klalvírního doprovodu Markéty Irglové (která se vždy musí silně přemáhat, aby od své modly odtrhla oči), nebo za doprovodu celé té irské bandy. Hansard je neobyčejná osobnost, i sám s kytarou v pohodě zaplní pódium a svým "Zpivat!" dostal lidi do varu. Náměšťský hattrick se mu zkrátka povedl, už měl však bohužel příchuť oné hvězdnosti, už to nebyl ten neznámý Glen, ale hvězda pro masy. Snad se tomu říká hype? Velmi pozdní noční koncert Davida Kitta v kapli byl, jak je naznačeno výše, vhledem do moderního folku. Při rychlejších skladbách s beatem se kaple otřásala v základech, irští kamarádi (s božským G. H. v čele) tvořili kotel a celé to bylo lepším výkladem o irské kultuře, než kterákoliv teoretická přednáška.

Katka García, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 30.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net
Scatman John, budiž mu země lehká, kdysi prohlásil, že jazz je všude. Závěrečný program "Ostrovy 2005 aneb Keltský den" byl věnovaný fenoménu takzvané keltské hudby. Co na tom, že tento termín je vlastně jen marketongovou záležitostí? Co na tom, že nikdo nemůže s jistotou říct, jak přesně keltská hudba zněla? Ten den to každopádně všem pěkně swingovalo. Konec zahájili Irish Dew s hosty Janem Veselým a Lubošem Malinou. Naživo ubylo bicích (nebyly žádné) a přibylo melancholie. To následní Dún an Doras a Katka García, kteří nahradili dvojici Anne Martin a Ingrid Henderson (ze zdravotních důvodů nemohly dámy přijet) byli přímější a připravili publikum na finální nářez. Ten obstaral křest cédéčka Ostrovy, ale hlavně belgická šestice Fluxus, walešská trojice Hoover The Dog s Janem Hrubým a společný projekt obou skupin Okavango. Publikum se zcela spontánně zvedalo z lavic a tančilo. Přídavek, pět minut a návštěvníky Folkových prázdnin na cestu ze zámeckého nádvoří vyprovázela neuvěřitelná bouře. Originálnější závěr si náměšťský festival nemohl přát.

Irish Dew, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 30.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net
Jubilejní ročník Folkových prázdnin se povedl. Organizačních záseků bylo minimum a i to málo s přehledem vyvážil bohatý program. Kvalitní hudbu na hlavní scéně, o které stoprocentně ještě uslyšíme, už několikátým rokem doplňuje Open scéna, na níž se představují začínající kapely, a také podfestival Hnízdo múz plný dílen a workshopů všech druhů. Zkrátka Náměšť nad Oslavou prožila osm dní, kde nuda byla zcela cizím slovem.

Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 27.7.-30.7.2005 (část druhá)

Fotogalerie
Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou 23.7.-30.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

Divadlo Bratří Formanů, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 24. 7. 2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

Cissokho Brothers, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 27.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

Jiří Stivín, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 28.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

Jablkoň, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 28.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

Glen Hansard, Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 29.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou, 23.7.-30.7.2005 small
© Ondřej Dúbravčík, www.dubr.net

  • Hansard - spíše profesionalita než hvězdné manýry (martin, 04.08.2005 23:56) Reagovat

    Díky za pěknou recenzi o letošní Náměšti, tahle přehlídka kvalitní hudby si ji zaslouží. Snad jen jedna připomínka k začátku koncertu Glena Hansarda. To, že po patnáctiminutové přestávce muzikant vchází na pódium, kde zvukaři zapomněli nachystat stojany na mikrofony, včetně zpěvákova, že navíc jeho mikrofon nebyl zapnutý, na rozdíl od ostatních, které nepoužíval, je jen o neprofesionalitě technického personálu. To, že se Glen dokázal bez techniky obejít ve chvíli, kdy mu nefungoval mikrofon dokázal a zahrát a zazpívat pro možná tisícovku posluchačů úvodní píseň akusticky a skvěle, svědčí jen o síle, která v něm je. Zvukaři z jeho radikálního úvodu radost určitě neměli, ale o tuhle lekci si sami řekli - snad příště budou trošku pružnější. Osobnost Hansardova formátu si více profesionality tohoto druhu určitě zaslouží.

  • Fergus o Farrel (Sina, 19.08.2005 20:45) Reagovat

    Fergus nespieval na koncerte slovenske lidovky, ale jednu piesen od skupiny Dlhe diely - Zelenym polom z albumu Svetadiely. Stretli sme sa s nim na nasom koncerte v Irskom Clonakilty. Niekolkokrat sme spolu potom telefonovali, aby sa naucil vyslovnost, lebo mu velmi zalezalo, aby mu ludia rozumeli. Vybral si ju kvoli textu.
    www.slnkorecords.sk

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kakkmaddafakka - Nehrajeme metal, protože chceme, aby na nás chodily i holky
Rozhovory: Kakkmaddafakka - Nehrajeme metal, protože chceme, aby na nás chodily i holky Norsko si běžně nespojujeme s indie rockem a lehce znějícími melodiemi. To však neznamená, že by se jednalo o zemi pouze tvrdých metalových uskupení. Dokazují to i Kakkmaddafakka, které jsme před jejich chystaným koncertem v... čtěte zde
Vydáno: 02.11.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Frank Turner & The Sleeping Souls, Skinny Lister, The Meffs, Roxy, Praha, 31.10.2024
Naživo: Sympaťák Frank Turner v Praze zase jednou ukázal, proč ho v zahraničí tak milují Naprostý miláček. Přesně tak působil na svém šestém pražském koncertě Frank Turner se svými The Sleeping Souls. I tentokrát zdravil svého věrného fanouška Pavla, také letos nahrál další skvělou kolekci písniček a stejně jako... čtěte zde
Vydáno: 01.11.2024 13:00 v sekci Naživo
Abel Selaocoe - Hraní s Manchester Collective mi změnilo život
Rozhovory: Abel Selaocoe - Hraní s Manchester Collective mi změnilo život Pokud některý muzikant neuznává geografické hranice, jistě to bude Abel Selaocoe. Původem jihoafrický violoncellista spojuje vlivy africké hudby s jazzem i klasikou. Vzniká tím unikátní zvuk, který staví mosty mezi kulturami a boří... čtěte zde
Vydáno: 01.11.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Emma Smetana & Jordan Haj, Roxy, Praha, 29.10.2024
Naživo: Emma Smetana v Roxy během první písně rozbila láhev o svého partnera Jordana Haje Titulkem nechceme konkurovat bulváru, netypický úvod koncertu v Roxy ale ihned vtáhl do jeho děje. Před rokem partnerská i hudební dvojice Emma Smetana a Jordan Haj pomyslně dobyla Forum Karlín, nyní se přesunula do zmíněného klubu.... čtěte zde
Vydáno: 31.10.2024 13:30 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 43. týden 2024
Hard Rico slaví double. K triumfu v českém singlovém digitálu přidal vítězství v albech Vypadá to, že po Viktorovi Sheenovi a Calinovi převzal pomyslné žezlo krále českých streamovacích platforem ostravský rapper Hard Rico. V hitparádě digitálních singlů okupuje dokonce dvě nejvyšší příčky a se svou aktuální... čtěte zde
Vydáno: 31.10.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Příštím generacím: Třicáté osmé Folkové prázdniny byly ty, kdy parkem zněly písně Karla Gotta (08.08.2024 15:00)
- Folkové prázdniny startují už v sobotu. Přijedou Glen Hansard a - podržte se - Daniel Herskedal (24.07.2024 08:25)
- "Polka! Polka! Polka!" Folkové prázdniny letos zahájí Polka-boys (20.03.2024 10:59)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (30-21) (26.01.2024 20:35)
- Fotogalerie: Glen Hansard v Lucerně obrazech (16.11.2023 10:21)
- Naživo: Glen Hansard v Praze řval, šeptal i vyprávěl (15.11.2023 19:06)
- Nové desky 42/2023 - od The Rolling Stones přes Blink-182 po Samphu (25.10.2023 20:30)
- Naživo: Víte, že... Folkovky byly zase fajn? (03.08.2023 18:01)
- Folkové prázdniny startují už v sobotu. Do Náměště přijedou umělci z Jamajky, Íránu, Irska i Ukrajiny (18.07.2023 09:18)
- Rozhovory: Michal Němec (Krajina Ró) - Když chceme bigbít, uděláme bigbít (05.07.2023 09:00)

ALBUM TÝDNE 44/2024

Kylie Minogue
Tension II

Kylie Minogue loni zaznamenala úspěch se singlem "Padam Padam", oceněným Grammy, který se pro ni stal dalším vrcholem kariéry a upevnil její pozici. Téměř přesně rok po desce "Tension" přichází se druhým dílem. Ten není jen bonusovou edicí, ale plnohodnotným albem, které si svou existenci sebejistě obhájí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 02.11.
Dream Theater (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 03.11.
The Mysterines (GB) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 03.11.
Branford Marsalis Quartet (US) (Velký sál Lucerna, Praha)
Po 04.11.
Moor Mother (US) / billy woods (US) (La Fabrika, Praha)
Út 05.11.
Abel Selaocoe & Manchester Collective (JAR/UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 08.11.
McKinley Dixon (US) (Kasárna Karlín, Praha)
Pá 08.11.
Mezzoforte (ISL) (Metro Music Bar, Brno)
Pá 08.11.
Miles Kane (UK) (Rock Café, Praha)
So 09.11.
Royel Otis (Lucerna Music Bar, Praha)
So 09.11.
Palace (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince In Flames Madonna Lady Gaga Soilwork Coldplay Queen Lucie Vondráčková Linkin Park Ed Sheeran Viktor Dyk Kabát Taylor Swift Dua Lipa Viktor Sheen Billie Eilish Katy Perry
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe