Kronika správného, ale ne perfektního přerodu

Vydáno: 15.11.2004 15:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Američtí skatepunkeři Good Charlotte na své třetí desce "The Chronicles Of Life And Death" vykročili podobným směrem jako Blink-182. Vsadili více na žánrovou různost a opustili striktně punkové aranže. V obou případech to je správná volba, ačkoli pouť k dokonalosti bude ještě hodně obtížná.

6/10

Good Charlotte - The Chronicles Of Life And Death

Celkový čas: 60:04

Skladby: Once Upon A Time: The Battle Of Life And Death, The Chronicles Of Life And Death, Walk Away (Maybe), S.O.S., I Just Wanna Live, Ghost Of You, Predictable, Secrets, The Truth, The World Is Black, Mountain, We Believe, It Wasn't Enough, In This World (Murder), Meet My Maker (bonus)

Autor je redaktorem iDNES.

Vydavatel: Sony Music / Bonton

Vypořádat se s kapelami, jako jsou Good Charlotte, pro mě byl vždycky trochu boj. Ano, vyrostl jsem sice na "Smash" The Offspring a "Dookie" Green Day, ale tuny jejich plagiátorů a pokračovatelů mě bohorovně míjely. Nikdy mi neseděla póza potetovaných a procvočkovaných mladíků, jejichž jediným zájmem je skateboard, balení roštěnek a plivání na dospělé. Asi jsem zestárnul, či co. A tak se stalo, že všichni ti Blink-182 slavili úspěchy, ale já jejich extáze neprožíval. Jenže právě titíž Blink-182 natočili letos docela slušné album, na kterém se pokusili ze svěrací kazajky skatepunku vyprostit. O to samé se pokusili také Good Charlotte na novince "The Chronicles Of Life And Death" a podobně jako jejich jmenovaní souputníci vykročili správným směrem. Připravili desku, kterou snesou i jiní než-li natvrdlí posluchači. Je to zkrátka dospělejší věc, ačkoli slovo dospělost zrovna u Good Charlotte zní hrozně.

Dospělost se u skatepunkerů obvykle poměřuje tím, kolik nepunkových písniček na albu mají. Good Charlotte jich na "The Chronicles Of Life And Death" zařadili většinu. Lepší by ale asi bylo říct, že onen melodický pseudopunk rozmělnili přesahy k jiným žánrům. Typickým příkladem je třetí skladba "Walk Away (Maybe)", která sice rytmicky pádí v punkové ráži, ale klavírní doprovod a umírněné kytary její charakter posunují zcela jiným směrem. V několika dalších peckách se Good Charlotte proměňují v pěvce klidných vod a mileneckých zákoutí, která případně mísí s punkovou aranží, jako třeba "Ghost Of You". Výlety napříč hudebním polem skupině docela jdou, z "The Chronicles Of Life And Death" je cítit, že kapela si uvědomila potřebu zkusit něco nového. I proto v "I Just Wanna Live" okusili hip hop, v "It Wasn't Enough" zase trochu toho ostřejšího metalu.

Minimálně za snahu si Good Charlotte zaslouží pochvalu, nelze ale zavírat oči před několika vážnými nedostatky. Především to je projev frontmana Joela Maddena, jehož plochý, nijak se neměnící výraz je sice dostačující pro melopunk, ale v produkci snažící se o různorodější atmosféru už působí rušivým dojmem. Dalším zádrhelem je fakt, že Good Charlotte se snaží o až příliš rozlétané album, které ve výsledku nemá žádnou jednotnou strukturu, je jakoby roztříštěné a těžko uchopitelné. Prostě tak nějak nedrží pohromadě. A potom jsou to ještě melodie, které evidentně nejsou pokaždé silnou stránkou skupiny, což se ovšem ne vždy vyplatí suplovat žánrovou přelétavostí.

Když si to člověk sesumíruje, vyjde mu z toho prostý závěr: Good Charlotte na "The Chronicles Of Life And Death" vykročili sympatickým směrem a na několika místech mírně potlučené stezky se jim podařilo udělat překvapivý krok. Kam ale dojdou, to je otázka.

  • pýr chybiček v recenzi... (Bára T., 18.11.2004 19:41) Reagovat

    myslím si, že pisatel udělal pár chybek, když se pokoušel napsat recenzi na album GC- the chronicles of life and death...
    Nechápu, jak mohl například o songu I just wanna live napsat, že to je smíšené s hip-hopem, nebo proč označil Joela Maddena za frontmana kapely.
    Připadá mi, jako by autor viděl Good Charlotte jen na obrázku a album si poštěl jen v autě anebo při televizi ve chvíli reklam. Nevím, proč píše recenze někdo, kdo evidentně skupinu absolutně nezná...

  • NESOUHLASIM (Lucka, 18.11.2004 20:07) Reagovat

    Nové CD Good Charlotte mám a je naprosto dokanalý!!!

  • taky nesouhlasim (denisa řepkova, 20.11.2004 20:11) Reagovat

    ja jen to cd je sice ruznorode vim ani ze to neni ten spravny punk jako sex pistoles ale myslim ze to cd neni zas tak spatne jak ten dotycny napsal a myslim ze by jste ho mnely skusit sami abyste hodnotili a ne poslouchaly zadne kritiky

  • No to teda ne... (Kamčatka, 22.11.2004 20:40) Reagovat

    Nějaký člověk, který je nezná a jejich cd si prohlédl(poslechl) snad jednou a to ještě v cuku letu... Jo, Pistole to nejsou, ale neberte jim, co je jejich!Jejich názory, muziku...Joel že je fortman??Kde vzal ty informace???Punk to nejni-spis neo-punk
    KAmčatka(16let)

  • zle, zle, vsetko zle (matz, 25.11.2004 21:56) Reagovat

    Toto je total amaterska recenzia. Ten clovek kapelu fakt asi videl len na obrazku (a to asi zle nakreslenom), no a to o Joelovi som vobec nepochopil, po prve nemyslim ze by GC vobec mala nejakeho urciteho frontmana, a podruhe ved spev robi Benji (ak neratame vokaly), ak sa nemylim, tak o com to tam preboha toci. Podla mna je ten album perfektny a vobec nie rozhadzany, ale skor roznorody. I just wanna live je mozno trochu svihnuta rapom ci hiphopom ale ma ten neopunkovy podton. Osobne bz som to nazval ze "alternativny neopunk". Proste zle, zle, vsetko zle, ja tomu albumu davam 9/10. No a zdravim vsetkych fans akejkolvek punkovej mjuziky. Howgh.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ben Cristovao - Vlajka 5/10
Video: Ben Cristovao tlačí olympijskou "Vlajku" zbytečně na sílu Svézt se s olympijskou mánií, respektive podpořit naše sportovce, se už marně snažili Ťupíci s Bárou Polákovou v songu "Poď si 2.0". Na vlasteneckou strunu se nyní snaží zabrnkat i Ben Cristovao s písní "Vlajka". Ne že by dopadl o... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 18:06 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 6. týden 2026
Zara Larsson se po jedenácti letech dočkala. Její hit "Lush Life" se stal nejstreamovanějším v Česku V českých rádiích a v albové hitparádě se ani tentokrát mnoho zásadního neudálo - další vítězství si připsali David Guetta a Buka. Zajímavější příběh přináší přehled digitálních singlů: do čela se dostala švédská... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium Hudební novinky tentokrát přinesly poměrně pestrou žánrovou směsici. Vedle pop-rockového Nicka Jonase, experimentátorů Puscifer nebo houseových Illenium se zařadili rapper J. Cole, bluesová vzpomínka na B. B. Kinga plná hvězd, trip... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst
Rozhovory: Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst Multitalentovaná hudebnice Beata Hlavenková žije naplno a během minulého roku jí vyšla rovnou tři alba. Ke každému se váže jiný příběh. Všechny nám postupně poodhalila v rozhovoru. Člověk jen žasne, kolik toho tato žena stihne... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Suicide Silence, Dying Fetus, Slaughter to Prevail, Forum Karlin, Praha, 8.2.2026
Naživo: Karlín pod palbou: Slaughter to Prevail rozpoutali rituál zkázy, Dying Fetus a Suicide Silence přiložili pod kotel Praha hostila večer, který představil tři zásadní proudy současného extrémního metalu. Technická brutalita Dying Fetus, groove orientovaný deathcore Suicide Silence a moderně produkovaná, monumentální masa Slaughter to Prevail... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 18:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Pop-punkový sen se stal skutečností. Yellowcard se v "Bedroom Posters" spojili s Good Charlotte (19.01.2026 17:05)
- Nové desky 31/2025 - od mgk přes Jonas Brothers po The Black Keys (13.08.2025 12:00)
- Video: Modelínoví Good Charlotte se vracejí skvělým singlem "Rejects" (29.06.2025 11:44)
- Green Day doplní poslední desku "Saviors" o pět novinek a dvě akustické verze (13.04.2025 19:43)
- Video: Poslední výkřik Sum 41: Kapela, která definovala generaci, se loučí vzpomínkovým klipem k baladě "Radio Silence" (11.04.2025 16:00)
- Video: Green Day s Billie Eilish, reunion Nirvany či No Doubt? Koukněte se na FireAid LA Benefit koncert (02.02.2025 14:53)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (30-21) (21.01.2025 12:00)
- Naživo: Exkluzivně z Paříže: Sum 41 dali Evropě v La Défense aréně poslední au revoir (03.12.2024 20:30)
- Naživo: Sum 41 rozpálili Prahu explozivním rozlučkovým koncertem (11.11.2024 20:42)
- Fotogalerie: Sum 41 se s fanoušky rozloučili i v O2 areně (11.11.2024 17:37)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Pá 27.02.
Stahlzeit (DE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe