shop.musicserver.cz

Třicetileté bilancování s Rush

Vydáno: 28.09.2004 05:00 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta
Rush
© mirrej
Někdy v roce 1981 dovezl spolužák z Jugoslávie elpíčko "Farewell To Kings". Gramofon jsem ale neměl, tak jsme to pak hltali na mono zařízení jeho rodičů, jako konečně skoro všechno, co se k nám ze "západu" tehdy dostalo. O něco později jsem na stanici Vltava v pořadu Větrník poslouchal ukázky z jejich aktuálních desek "Permanent Waves" a "Moving Pictures" a byl jsem nadšen. Díky bývalé spolužačce mé mámy, která žila dlouhá léta v emigraci, jsem pak obě alba získal a následně jsem rozšířil svou sbírku i o další kousky z jejich diskografie. Bohužel jsem se tehdy nesetkal s nikým, kdo by Rush znal, a bylo jasné, že u nás Deep Purple, Black Sabbath, King Crimson, Led Zeppelin, Genesis, Kiss, Queen atd. konkurovat nemohou - přece jenom šlo o okrajovou záležitost a na tehdejších burzách je měl málokdo. Dojem z jinak perfektní muziky tak umocňoval ještě pocit něčeho výjimečného, což k té době patřilo, stejně jako devizový příslib. Moje kanadská spojka mi však zajistila, že jsem hudební vývoj Rush sledoval až do konce 80. let, časem mne u nich ale začala nudit přemíra syntezátorů a dalších elektronických efektů, takže dodnes považuji shora jmenovaná alba za vrchol jejich tvorby. Po listopadu 89, kdy zde zahraniční desky ztratily punc zakázaného ovoce, jsem o nové nahrávky z tábora kapely moc zájem neměl a až s jejich comebackem s CD "Vapor Trails" jsem staré "fošny" oprášil.

Rush
© mirrej
Přestože dnes tisk píše o Rush jako o legendách, jejich pozici v historii rockové hudby vidím trochu jinak. Mají za sebou sice nahrávání osmnácti studiových alb (+ pět skvělých živáků a několik kompilací), všichni tři členové jsou považováni za vrcholné hudebníky, ale žádná jejich deska ani písnička nezískala větší úspěch. Svou slávu si prostě vydřeli neustálým koncertováním po celé Kanadě a USA, kde dnes patří k uznávaným klasikům, o kterých se nediskutuje, přestože jejich jediným hitem rotujícím v éteru byl singl "The Spirit Of Radio" z roku 1979. Myslím, že není zas tak důležité, aby hráči byli dokonalí, pokud v písničkách není poutavý nápad a něco, čím se odliší od ostatních, je jim virtuozita k ničemu. Když odmyslím (alespoň podle mne) nevýrazná a klávesami přeslazená 80. léta, leží před příznivcem tvrdší a trochu náročnější muziky řada desek, které se vyplatí doma mít. Samostatnou kapitolu tvoří inteligentní texty, které píše bubeník Neil Peart, to u nás ale ocení málokdo. Stejně jako já, asi i většina fandů však považuje Rush za legendu proto, že zde dosud nebyli, nikdy se o nich nějak zvlášť nepsalo, a proto byli i mimo dosah masových médií a nespravedlivě tak ve stínu známějších part, které u nás znal každý (do stejně kategorie, co do popularity u nás, bych zařadil třeba ještě Van Halen). Třicáté výročí vzniku Rush a předchozí bombastický úspěch jihoamerických koncertů (viz DVD z Ria) dostal Rush do povědomí promotérů i v Evropě (kde hráli naposledy na šňůře po albu "Roll The Bones", od té doby sem zřejmě pro nezájem nezajeli) a Praha tak konečně přišla na řadu. Spoustě lidí se splnil sen, pražská sportovní hala byla zaplněná.

Rush
© mirrej
Vystoupení, který trvalo v sobotu 25. září v T-Mobile aréně přes tři hodiny, považuji za svůj nejlepší koncertní zážitek (a to jsem si myslel, že takové hodnocení už nikdy nevyslovím). Vždycky jsem četl, že vizuální fekty Rush jsou něco extra, byly sice bez chyby, dnes už má ale velkoplošnou obrazovku a plamenomety kde kdo, takže v tomto směru mýtus padl. Nebylo to ale rozhodně žádné mínus, kapela hrála fantasticky, zvuk byl sice hodně "přehulený", ale stál jsem přímo před mixpultem, takže zážitek byl úžasný. Tak, jak se říká, že všichni tři hudebnící jsou perfekcionisté a dokonalí profesionálové, tak začal i koncert. Téměř přesně na minutu ve 20.00. Na úvod hráli Rush směs melodií z prvních alb a za nimi na obrazovce běžel animovaný film sestavený z motivů všech jejich obalů. Hned nato přešli na svou nejslavnější skladbu "The Spirit Of Radio" a s krátkou přestávkou a s obrovským nasazením sjeli ty nejlepší kousky své dlouhé kariéry, k potěše publika ještě Geddy Lee děkoval v češtině.

Mimo oficiální www.rush.com (kde toho moc není) velmi doporučuji výborně udělané stránky www.2112.net/powerwindows/ a těm, kteří od Rush mají jen poslední CD "Live In Rio", ještě radím "Farewell To Kings", "Hemispheres", "Permanent Waves", "Moving Pictures", "Signals" a "Grace Under Pressure". K tomu ještě první živák "All The World's A Stage" a máte to nejůležitejší po kopě. Nevím, Rush už asi žádnou přelomovou desku nevydají, takže jejich další návrat do Evropy je vice než hypotetický. Přesto bych si je přál zažít zase.

Touto cestou musím opětovně poděkovat paní Aleně z Calgary, protože díky ní mne to všechno před dvaceti lety chytlo.

Rush, T-Mobile Aréna, Praha, 25.9.2004

Autorem článku je David Macků.

  • Sláva díky koncertování? (Macca, 28.09.2004 05:59) Reagovat

    Předně bych podotknul, že nejvýše hodnoceným albem Rush je přelomová deska v jejich kariéře, 2112.
    To, že slávu založili na neustálém koncertování - no nevím - prakticky každé album prodali v cca milionu kusů a to jde těžko se slabým repertoárem. Těch hitů bylo taky více, jenže se na ně nedají nasadit obvyklá měřítka - pokud těžiště jejich tvorby leží v dlouhých kompozicích, těžko si je rádia oblíbí. Ostatně třeba takové Dream Theater v rádiu také nezaslechnete...

  • dodatek :-) (Macca, 28.09.2004 06:19) Reagovat

    Rush jsou "něco extra" právě kvůli hráčské virtuozitě (Lifeson a zvláště Peart, který se "pere" o post nejlepšího bubeníka s Portnoyem), ale hlavně kvůli přínosu po stránce zvuku nahrávky. Rush prošlapali cestu prog-rockovým/metalovým kapelám, právem jsou považováni za jednu z nejdůležitějších rockových kapel.

  • Povídání o ničem (Jaromír Merhaut, 28.09.2004 13:05) Reagovat

    Ani pro zasvěcené: ti v porovnání s autorem toho o Rush ví x-krát tolik, navíc autor žil asi v nějaké zvláštní "rockové" komunitě, když nikdo z jeho okolí Rush neznal ... a názory typu proslavili je jenom koncerty, jinak žádný velký úspěch - to radši nekomentuju, to je prostě blábol někoho kdo o této muzice nemá šajn ...

    Poznámka pro autora: Rush měli 25 SP/LP v US TOP 50!!!! Z toho 3x 3.místo v LP !!!!!!!!!!! To je neúspěch???!!!

    Ani nezasvěcení si z článku nic neodnesou: ani náznakem se např. nedozví, cožetoti Rush vlastně hrají za muziku ...

    Na rockovou klasiku zkuste příště jiného externistu.

  • Souhlasím s kolegy (Libor2, 28.09.2004 16:05) Reagovat

    Přidávám k názoru svých kolegů, kteří psali přede mnou. Hodnotit Rush jako skupinu "bez výraznější desky" (volně parafrázuji autora článku) nebo jako skupinu, která si pozici vybudovala pouze neustálým koncertováním (trochu takové konstatování působí, jako by autor chtěl o Rush řici: nic, zvláštního, ale aspoň byli zatvrzelí a tím se prosadili), je přinejmenším neznalost, ne-li přímo hloupost. A mimochodem, zapomenout ve výčtu desek na 2112 je dokonce neomluvitelné. Kvalitu Rush opravdu nejde posuzovat nějakým masovým úspěchem nebo tím, jestli všichni masově znají a zpívají si jejich "hity". Stejně tak na tom byli a jsou skupiny jako Yes, Genesis, dnes Dream Theater nebo Symphony X. A určitě nelze, například u Yes nebo Genesis, pochybovat o jejich velikém vlivu na rockovou hudbu. A stejně tak je to s Rush.

    Takže nakonec: jediné s čím s autorem naprosto souhlasím, je hodnocení sobotního pražského koncertu. Za sebe říkám: přišel jsem, viděl (a slyšel) jsem, zvítězil jsem. Fantastický zážitek, při které jsem zažil několik hudebních extází :-) A pro sebe si říkám, že byla chyba, že jsem tak trochu "zazdil" Rush v devadesátých letech a teď to hodlám rychle napravit.

  • No.1 (bóža, 29.09.2004 01:42) Reagovat

    První deska co mi přistála velkou shodou okolností v ruce byla Moving the Pictures.Snad pár dnů(jak jsem až později zjistil)po jejím vydání v Evropě.A navždy to změnilo směr vnímání hudby,i když v sedmnácti,přece jen jsem již v té době nasával všemi možnými směry hardrockovou hudbu,ale 7 let po vydýní 1 desky jsme o Rush vůbec nic v ČR neslyšel.Co mne do dnešního dne okouzluje,je naprostý cit Alexe v barvách jeho kytary,není jiného kytaristy ve světě,kdo by uměl dát kytaře takový rozměr.A to samé Peart. Pal přišel Farewell,Hemispheres,pak 1.album(nelíbilo se mi)ale do dnes nelituji na výdělky té doby úžasných výdajů při koupi jejich desek.Charisma téhle kapely je jedinečné a v sobotu 25.9 jste to mohli vidět sami.ne náhodou 10 let po dalším skvělém září na Strahově. není svoboda krásná.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michaela Remešová a Jan Adam - Příběhy skryté za písněmi KG 7/10
Hudba v tisku: Poutavě psané "Příběhy za písněmi KG" zasazují Gottovy hity do zajímavých souvislostí Už pět let uběhlo 1. října od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Podle množství nosičů a knih, které nadále vycházejí, se však zdá, jako by tu s námi stále zůstával. Ne všechny tituly jsou povedené, některé může... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2024 16:30 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Aneta Langerová - Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická (3LP) 10/10
Recenze: "Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická" Anety Langerové nabízí dokonalou esenci všeho, co hudba přináší V dnešní době je čím dál vzácnější, když při poslechu jakéhokoliv nosiče zažíváte mrazení v zádech. Trojvinyl "Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická" od Anety Langerové ovšem tento pocit navozuje. Nadšení navíc... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2024 08:00 v sekci Recenze
Zemřela Helena Zeťová
Zemřela Helena Zeťová Ani v předvánočním období nechybějí smutné zprávy. Některé jsou až šokující - jako ta, že zemřela Helena Zeťová. S informací přišel deník Blesk, podle kterého nevlastní dcera Leška Semelky vypadla z okna. Zlínská policie... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2024 14:49 v sekci Novinky
Helena Vondráčková -  Vážím si toho, že to se mnou fanoušci tak dlouho vydrželi
Rozhovory: Helena Vondráčková - Vážím si toho, že to se mnou fanoušci tak dlouho vydrželi Helena Vondráčková zažívá krásné období. Šedesát let na scéně si připomíná několika výběry písní, koncerty, ale i speciální výstavou v Tančícím domě. Nedávno obdržela Cenu Thálie za celoživotní dílo. Jak na to... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Jaromír Švejdík (Letní kapela) - Psaní písniček je pro mě hrabání se v nevědomí
Rozhovory: Jaromír Švejdík (Letní kapela) - Psaní písniček je pro mě hrabání se v nevědomí Letní kapela se letos v listopadu vrátila s povedenou deskou "Jako pes" a předvánoční čas tráví po českých hudebních klubech. O inspiracích, minulosti i budoucnosti projektů, v nichž působí, jsme si povídali s muzikantem a... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2024 15:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy (28.03.2023 17:30)
- Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (druhá část) (24.04.2022 09:00)
- Nové desky 15/2022 - od Jewel přes Nazareth po Swedish House Mafia (20.04.2022 11:00)
- Primus v rámci světového turné "A Tribute To Kings" zahrají poprvé v Praze (23.03.2022 19:56)
- Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) (22.01.2022 11:35)
- Zaprášenosti: Rush - Permanent Waves (23.04.2020 11:00)
- Zemřel Neil Peart, bubeník Rush (12.01.2020 17:30)
- Zaprášenosti: Rush - Hemispheres (27.12.2018 14:00)
- Nové desky pro 50. - 52. týden (20.12.2016 15:00)
- Nové desky pro 46. týden (21.11.2016 10:53)

ALBUM TÝDNE 51/2024

Marilyn Manson
One Assassination Under God

O Marilynu Mansonovi se v posledních letech dalo dočíst spíše ve společenských rubrikách než na stránkách hudebních magazínů. Pravda, stal se - a možná ne neoprávněně - tučným soustem. I na konci roku 2024 soudní pře trvají, vyšla ale také nová deska. Jaká "One Assassination Under God - Chapter 1" je?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 28.12.
Jesus Christ Superstar (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga Wanastowi Vjecy Coldplay Linkin Park Viktor Dyk Vypsaná fiXa Madonna Queen Kabát Beyoncé Viktor Sheen Lucie Vondráčková Mirai Lucie Ed Sheeran Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe