Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Rock For People Europe, DEPO2015, Plzeň, 3.7.2015

Folk For People aneb Písničkáři si podmanili Plzeň

Vydáno: 04.07.2015 14:05 v sekci Naživo - Jan Trávníček

Rock For People Europe se ve svém prvním dni v nových prostorách potýkal se zničujícím horkem, šikovní interpreti v čele s Peterem Dohertym, Travisem O'Neillem, Finkem nebo THePETEBOXem ale dokázali horko přebít a přinést divákům příjemné hudební zážitky. Přinášíme souhrnný report z prvního dne.

SDÍLET:    

Live: Modestep, Fink, Peter Doherty, BRNS, Vladimir 518 a další

místo: DEPO2015, Plzeň
datum: 3. července 2015
Fotogalerie

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Rock For People - část druhá. I tak by mohl znít titulek k jedné z největších hudebních přehlídek v republice, která se sice koná v tradičním termínu, zato však ve zcela nových prostorách. Areál papíren v centru Plzně nepatří k nejrozlehlejším a spíš než předchozí, v Hradci Králové konané ročníky připomíná svou útulností piešťanský Grape. Industriální kusy zrezivělého železa před pódiem České spořitelny zase připomenou prostředí ostravských Colours. Očekávané porodní bolesti spojené s přemístěním do nových prostor zatím ve větší míře nenastávají, a tak je pro mnohé největším problémem najít poměrně vzdálený kemp. A také přežít to slunce.

V pátek teploty na rozpáleném betonu převyšovaly třicet stupňů a ani v sobotu a neděli se na tom nejspíš nic nezmění. Už zmíněná krytá stage České spořitelny se tak pro leckteré návštěvníky stává oázou blaha. Přežít na přímém slunci je opravdová výzva, proto nepřekvapilo, když se na rakouskou kapelu Gasmac Gilmore, která je prvním z vystupujících na největší Rock For People stagei, přišla podívat jen hrstka fanoušků. O mnoho lepší to nebylo ani na plzeňské pub-rock-ska kapele Kníry, ta si však fanoušky odháněla spíše svými šovinistickými, nechutně vulgárními texty a rádoby recesistickými kostýmy, které byly všechno, jen ne vtipné. Největší ohlas tak po zásluze sklidil letitý inventář RFP, dravě elektroničtí Skyline. Ti byli jako obvykle plní energie, skákali po Red Bull Tour Busu tak, že se div nepřevrátil, a vodou pokropený dav pod nimi pařil s nimi.

Live: Run Over Dogs pohledem Martina Sojáka

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Skupina z maďarské Budapešti zahájila svoji kariéru poměrně nedávno a to byl možná jeden z důvodů, proč na jejich koncertě bylo lidí jen pomálu. Určitě k tomu ale také pomohlo, že se jejich stage nacházela mimo hlavní areál festivalu a najít k ní cestu byla docela výzva. Většina těch, co k pódiu zavítala, se tam přišla spíše schovat před horkem, které bylo zatím hlavním nepřítelem festivalu. A tak, i když kapela hrála svůj psychedelický stoner rock s nádechem blues skvěle a její členové dávali do koncertu vše, kdovíjakého potlesku od publika se jim nedostalo. Skupina má zatím na kontě jediné album, nebyl tím pádem problém odhadnout, jaké písně vlastně zazní. Mohli jste tak slyšet "Criminal Serenade" nebo "Sick Of Cigarettes", a dokonce i "Noxious Foodies", podle které se celé album jmenuje. Koncert se i přes tu skutečnost, že nenabídl nic nového z tvorby skupiny, povedl a je jen škoda, že se na Run Over Dogs nepřišlo podívat více lidí.

Celkem slušnou odezvu měl poměrně fádní alternativní indie rock v podání nizozemských De Staat, to však nebylo nic proti tomu, jak dobře fanoušci reagovali na beatboxera hrajícího si se smyčkami, který se skrývá pod pseudonymem THePETEBOX. Jeho set na pódiu Red Bull Tour Busu byl přitom takřka totožný s tím, co na Rock For People předvedl už v minulosti, tudíž opět došlo na Nirvanu, MGMT nebo Pixies. Pro ty, kteří jej viděli poprvé, to musel být jistě zážitek, ale rozežraní festivaloví matadoři už si z něj na zadek podruhé nesedli.

Live: Mucha pohledem Martina Sojáka

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Na Muše bylo jako obvykle narváno, a to i přesto, že o dvě hodiny dříve na stejném místě trpěli Run Over Dogs kvůli špatnému umístění stage. Pódium je umístěno v budově a ta byla doteď spojována s příjemným chládkem, kde lidé hledali útočiště před horkem. Teď v ní bylo tak narváno, že se dalo stěží dýchat. Dům má dvě patra a obě byla plně obsazena, dole v předních řadách jako vždy ti největší fandové, kteří zplna hrdla zpívali s Muchou, a v horním patře se zdržovali spíše ti klidnější, co se na chvíli snažili oprostit od života a jen si zazpívat své oblíbené písně.
Únavu z horka na sobě Mucha nedala znát a poctivě hrála jednu pecku za druhou. V repertoáru se objevily "Semeno" a "Chlapi sú kokoti", ale největší potlesk sklidila její symbolická píseň "Ježíš" se známou větou "mrdá mi v hlavě". Kvůli horší akustice sálu bohužel nebylo někdy Muše zcela rozumět, a tak, pokud jste text písně neznali, měli jste smůlu.

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Zatímco před měsícem si v Hradci svou reputaci napravovali Faith No More, v Plzni se kvůli thajskému detoxu před třemi lety vrátil Pete Doherty. Známý průšvihář a feťák je údajně už nějaký ten měsíc čistý, a tak se poslední dobou věnuje comebacku své kapely The Libertines, s níž letos v létě brázdí celou Evropu. V Plzni se však kultovní muzikant, který si v poslední době potrpí na uvádění svého křestního jména Peter, předvedl jako obyčejný písničkář s kytarou na krku. Ve svém setu nezapomněl jak na hity své původní formace, tak na pár ukázek z tvorby Babyshambles. A došlo i na sólový singl "Last Of The English Roses", který věnoval zesnulé Amy Winehouse.

Zpěvák s publikem prakticky nekomunikoval a bylo hodně znát, jak ležérně a bez zájmu se k celému vystoupení stavěl, když však na pódium přiletěl klobouk s věnováním, došlo ke vtipné interakci, v níž se diváci i zpěvák bavili střídavým jásáním a bučením podle toho, který ze dvou klobouků muzikant právě nosil. U tak problémového člověka, jakým Doherty je, bylo jen otázkou času, kdy se něco zvrtne. Na rozdíl od loňského koncertu na německém Rock am Ringu však hrál jako profík, a tak bylo v jeho případě jediným rebelstvím přetáhnutí koncertu o šest minut, po nichž už jej pódioví technici nemilosrdně vyháněli pryč. Reputaci si však napravil, o tom žádná.

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Možná vůbec nejlepší z celého dne ale byli experimentální Belgičani BRNS. V článku věnovaném kapelám letošního ročníku je kolega Wipplinger označil za černého koně festivalu a měl pravdu. Zasněné dreampopové pasáže se střídaly s expresivním indie rockem, vícehlasý zpěv se postaral o velkou variabilitu, a máte-li rádi třeba Alt-J nebo Foals, jistě jste si přišli na své.

Live: Vladimir 518 pohledem Martina Sojáka

Vladimir 518 začal svůj koncert v tu nejlepší možnou dobu - když už konečně zašlo slunce a v rozpáleném depu se udělal příjemnější chládek a hlavně lepší podmínky k pořádnému fandění, pištění a povzbuzování. A taky tomu tak bylo, Vladimir a Mike Trafik přitáhli k Red Bull Tour Busu snad nejvíce fanoušků za celý den. Rapper byl s DJem skvěle sladěn a písně doplňoval o macho gesta, která jen přispívala k celkovému efektu. Vladimir se občas nechal natolik unést a přistoupil k okraji pódia, až se lidé trochu báli, aby nespadl. Překvapením pak byly skladby, které šly hluboko do historie jeho tvorby. Jak se sám rapper nechal slyšet, ani on sám nevěřil, že písně jako "Du dolů" bude publikum vůbec znát, natož že jich bude tolik. Před odchodem projevil lítost, že nebude mít možnost poslechnout si sobotní Motörhead, na které se moc těšil. Jeho tourplán je ale neúprosný.

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Pokud bychom ze dne, v němž drtivě převažovali písničkáři, měli vybrat toho nejlepšího, pak by jím byl Travis O'Neill. Nesmírně charismatický Ir měl v sobě image námořníka, americkou vervu pro naléhavé country i cit pro kontakt s publikem, díky nimž jej publikum zřídka obsazené Nova Cinema stage vzalo okamžitě za své. Jeho koncert byl srdečním zážitkem, který nám mohou všichni ti, kteří se v davu třásli na úvod Modestep, závidět.

Londýnská elektronická smršť, která v sobě kombinuje dubstep, drum 'n' bass i hard rock, se na Rock For People ukázala už v roce 2013, letošnímu postu headlinera ale ještě nedorostla. A to ani přesto, že světelná show těchto úderníků toho dne neměla konkurenci. Chybí jim totiž dostatečně nosný materiál. Z debutu "Evolution Theory" se sice pár úspěšných singlů vyklubalo a "Sunlight", "Another Day" nebo "Show Me A Sign" mezi ně určitě patří, ještě horká dvojka "London Road" je ale o poznání slabší a těžko se hledají důvody, proč s ní vůbec ztrácet čas. Lidi sice tancovali jako o život, nešlo si však nevšimnout, o kolik se jejich reakce znásobily, když se v hodně zmixovaném setu bez radio editů dostalo na útržky "Voodoo People" od The Prodigy nebo riff "Smells Like Teen Spirit" od vy-víte-koho. Špatný koncert to určitě nebyl, ale v přímém srovnání právě s The Prodigy se určitě nedá použít známé pořekadlo o žákovi, který předčil svého učitele.

Rock For People Europe, Plzeň, 3.7.2015
© Čestmír Jíra / musicserver.cz
Závěrečný koncert prvního dne patřil Finkovi a jeho kapele. Ten se do České republiky vrací pravidelně, a pokud jste ho včera nestihli, dostanete další příležitost už v listopadu, kdy se ukáže jak v Praze, tak v Brně. V Plzni odehrál svůj standard, což v jeho případě znamená velmi dlouhé a v jedné rovině plynoucí písně, které sice kolegovi Věžníkovi na dosud poslední desce "Hard Believer" učarovaly, pisatel však v jejich monotónní, ubíjející náladě nedokázal najít zalíbení. A to ani tenkrát na Colours, ani teď na RFP.

Celkově se však první den plzeňského Rock For People povedl, a pokud bude festival i nadále pokračovat v dosavadní kvalitě, mohli bychom se z ročníku 2015 radovat jako z úspěšného.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • LETOŠNÍ sólový singl "Last Of The English Ros... (Tomáš, 05.07.2015 11:44) Reagovat

    LETOŠNÍ sólový singl "Last Of The English Roses"?!? WTF :-D

    • Re: LETOŠNÍ sólový singl "Last Of The English Ros... (Autor, 05.07.2015 11:49) Reagovat

      Opraveno, díky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 24/2018 - od Mika Shinodu přes Walda Gang po Christinu Aguileru
Nové desky 24/2018 - od Mika Shinodu přes Walda Gang po Christinu Aguileru Obvykle v půli června dochází k útlumu. Ne tak letos, kdy vás v jednom týdnu zahrnou svými novinkami Mike Shinoda z Linkin Park, Christina Aguilera, bluesová legenda Buddy Guy, kanadští Chromeo, kytarista Johnny Marr, anglická... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2018 22:14 v sekci Novinky | Nové desky
0
Tomáš Klus, Vyšehraní, Praha, 17.6.2018
Naživo: Vyšehraní zakončil Tomáš Klus, vzpomínalo se na Wabiho Daňka Patnáctý ročník multižánrového festivalu divadla a hudby Vyšehraní je za námi. Třítýdenní nabitý program zakončil dvouhodinovým koncertem Tomáš Klus za doprovodu Jiřího Kučerovského. Komorní vystoupení nepostrádalo nic z... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2018 12:08 v sekci Naživo
0
Asking Alexandria, Forum Karlín, Praha, 17.6.2018
Naživo: Asking Alexandria si v Praze napravila reputaci Už podruhé po personálních čachrách se v plné síle vrátila do Prahy metalcorová sebranka Asking Alexandria. Tentokrát jí ve Foru Karlín dělali společnost Any Given Day, Blessthefall či Bury Tomorrow, kteří sice trpěli slabším... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2018 08:53 v sekci Naživo
1
Rock im Park, 2. den, Norimberk, Německo, 2.6.2018
Naživo: Druhý den Rock im Parku patřil šokujícím výkonům Thirty Seconds To Mars a Marilyna Mansona Nejen o nich ale pokračování reportáže z německého monstrfestivalu tentokrát bude. Mimo jiné na něm totiž zahrály i takové hvězdy, jakými jsou Alt-J, Enter Shikari, A Perfect Circle, Jonathan Davis, Jimmy Eat World nebo japonská... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2018 14:24 v sekci Naživo
17
Lara Fabian, Kongresové centrum, Praha, 14.6.2018
Naživo: Lara Fabian okouzlila Prahu i pošesté Koncert Lary Fabian v České republice je vždy významnou událostí - pro její příznivce i pro zpěvačku samotnou. Vskutku vřelé přijetí českým publikem zapříčinilo, že odehrála rovnou dva koncerty za sebou. A spokojenost na všech... čtěte zde
Vydáno: 15.06.2018 11:01 v sekci Naživo
9
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Mezi ploty byla k nalezení jistota, smích i neokoukaná jména (28.05.2018 21:52)
- Fotogalerie: Festival Mezi ploty v obrazech (28.05.2018 10:58)
- Fotogalerie: České hrady zakončily svou letní tour na Bezdězu (05.09.2017 18:27)
- Naživo: První den na Rock for People ovládli poctiví rockeři Cage The Elephant i excentrici Die Antwoord (05.07.2017 12:47)
- Skyline míří na festivaly, Prahu si nechávají až na prosinec (14.06.2017 12:37)
- Naživo: Vladimir 518 pokřtil v Roxy svou novou sólovku "Ultra! Ultra!" (04.06.2017 18:59)
- Fotogalerie: Festival Mezi ploty v obrazech (29.05.2017 21:48)
- Naživo: Brněnský Čarodějáles nepřekvapivě ovládli Kensington (30.04.2017 22:37)
- Recenze: "Hamburg Demonstrations" Petea Dohertyho je povedenou oddechovkou (16.03.2017 13:30)
- Britský písničkář Fink se vrací s novým albem (01.02.2017 10:33)

ALBUM TÝDNE 25/2018

Ghost
Prequelle

Ghost se vrací, a to rovnou na úplný počátek. Papa Emeritus je minulostí (a vlastně také budoucností) - s novým albem "Prequelle" přichází Cardinal Copia v kůži lídra formace Tobiase Forgea. Ten hodil za hlavu všechny soudní tahanice kolem kapely a připravil dlouho očekávaného nástupce desky "Meliory".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 20.06.
Iron Maiden (UK) (Letiště Letňany, Praha)
St 20.06.
Queens Of The Stone Age (USA) (Forum Karlín, Praha)
So 23.06.
Metronome (Výstaviště Holešovice, Praha)
Út 26.06.
King Crimson (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 27.06.
King Crimson (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 27.06.
Black Rebel Motorcycle Club (USA) (Roxy, Praha)
Čt 28.06.
Aerodrome Festival (letiště, Panenský Týnec)
Ne 01.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Po 02.07.
Deep Purple (UK) (DRFG Arena, Brno)
Po 02.07.
Fleet Foxes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Ewa Farna Lady Gaga Coldplay Sia Beyoncé The Cure Adele Kryštof Madonna Metallica Linkin Park 30 Seconds To Mars Avicii Amy Winehouse Ed Sheeran Richard Krajčo Marilyn Manson Kelly Family Pavel Callta Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver