Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
SuperStar 2013, Finále Top 5, 12.5.2013

Mírně fousaté devadesátky v SuperStar

Vydáno: 13.05.2013 00:43 v sekci Naživo - Tomáš Parkan a Honza Průša

V SuperStar vládla devadesátá léta, přesněji řečeno měla vládnout. Produkce opět dokázala, že témata, která sama zvolí, není schopna výběrem písniček udržet. Všechno bylo tentokrát napůl a i díky tomu se toto kolo nezapíše mezi ta povedená. Naopak jednoznačným výsledkem je vyřazení Veroniky Stýblové.

SDÍLET:    

Live: SuperStar 2013

kolo: Finále - Top 5
téma: Hity 90. let
datum: 12. května 2013
Předchozí kolo

SuperStar 2013
© nova.cz
Když jsem se koukal na výběr písniček, které měly reprezentovat devadesátá léta, na chvíli jsem získal pocit, že v tomto období zřejmě nevzniklo moc zajímavého. Jinak si nedokážu vysvětlit, proč polovina skladeb, které v neděli zazněly, vůbec z tohoto období nepochází. Nicméně to podrobně rozeberu u každé z nich.

Po nějaké době došlo zase na společnou píseň, kdy zbývající pětici podstrčila produkce "One" od U2. Že to bude jedna z nejhorších verzí tohoto hitu, jsem tak nějak tušil, ale snad až na Martina Šafaříka mě přece jen zbývající čtyřka dokázala ještě překvapit, zvlášť když začali zpívat úplně jinou písničku, kterou si zřejmě v danou chvíli právě vymysleli.

"What's Up" od 4 Non Blondes jsem nesnášel už asi po deseti posleších a od té doby se tento pocit nezměnil - a že to je už nějaký čas, co je na světě. Sabina Křováková má navíc spoustu vlastností, které mě iritují a které jsem už zmínil tolikrát až hanba. Není divu, že první vystoupení bylo pro mě spíš utrpení. Bylo ale docela zajímavé, že ji Sabina pojala méně energicky a klidněji než originál, což se mi vlastně docela líbilo. Tentokrát byl její osobitý a osobní přístup ku prospěchu věci.

SuperStar 2013 - Martin Šafařík
© nova.cz
Martin Šafařík jako první propašoval do devadesátých let písničku, která má původ úplně jinde. "Candle In The Wind" vznikla samozřejmě v roce 1973 jako pocta Marylin Monroe a v devadesátkách ji Elton John akorát oživil pro pohřeb Lady Diany. Takže první podfuk a navíc ji Martin zpíval v té původní verzi, tedy s "Goodbye Norma Jeane" a ne s "Goodbye England's rose". Nicméně zpět k jeho podání. Byl to takový Martinův standard - vkusný, muzikantský, dobře zazpívaný a se zvláštní výslovností.

Totální úlet jsme zažili tentokrát s Veronikou Stýblovou, která byla potrestaná "...Baby One More Time" Britney Spears. Už při "One" mě to napadlo, ale teprve při jejím sólovém vystoupení se mi to potvrdilo. Ve chvíli, kdy Veronika nemůže imitovat originál, sklouzává do podoby LeAnn Rimes, což je na jednu stranu skvělé, protože tuhle zpěvačku mám nesmírně rád, ale na druhou stranu jí pořád schází originalita. A je jedno, že zazpívá to, co samotná Britney nezazpívá. Ale country by jí fakt šlo.

Další podvod na diváky přinesl Štefan Pčelár. "Easy", ať ji Faith No More proslavili, jak chtěli, je prostě písnička od Commodores z roku 1977 a v tomto kole neměla co dělat. Možná měl Štefan zvolit právě originální verzi, která má v sobě víc šťávy, zatímco v téhle působil lehce nudně. Navíc jakoby tentokrát znásobil svoje prapodivné frázování, kdy nějak nedokáže rozdělovat některá slova a váže je po francouzsku dohromady. Je to škoda, že na to začíná kašlat. Jednak je poslední Slovák a jednak má i přes to všechno stále něco do sebe.

V podvodech pokračoval i Adam Kukačka. "Can't Help Falling In Love" má k devadesátým letům tak blízko asi jako Brazílie a Nový Zéland. Tenhle song má dokonce kořeny v osmnáctém století a samozřejmě nejslavnější, Elvisova verze pochází z roku '61. V neděli se snažil o verzi UB40, jenže Kukačka není Šeps a na reggae opravdu nemá. V medailonku mluvil o svém nejslabším vystoupení - rozhodně to nebyla "Lady Karneval", ale minulý Adams a předně právě jeho parodie na Aliho Campbella, byvšího lídra UB40. Bylo to tak otřesné, že bych tenhle výkon radši přeřadil do Hvězdné pěchoty.

SuperStar 2013 - Sabina Křováková
© nova.cz
Konečně opravdové devadesátky přišly s druhým vystoupením Sabiny Křovákové, která si střihla "Bitch" Meredith Brooks. A já musím říct, že se mi po dlouhé době Sabina fakt líbila. Tahle písnička jí sedla naprosto neskutečně, měla ten správný říz, drzost a přitom se vůbec nepustila do svých zlozvyků, hlavně co se týče protahování a blbého frázování. Patrně to byl její nejlepší výkon v soutěži.

Musím říct, že na rozdíl od poroty se mi stejně líbil i Martin Šafařík s "Bitter Sweet Symphony" od The Verve. Vůbec mi nevadilo, že si ji užíval a že ho možná strhla víc, než by si někteří představovali. Bylo cítit, že on to tak cítí, podařilo se mu do ní dostat kopec energie a jediné, na co se fakt nedalo koukat, bylo jeho pitvoření.

Veronika Stýblová neměla tenhle večer svůj den. I ona vyfásla věc, která nepochází z devadesátých let, a je opravdu škoda, že si neposlechla Princův originál "Nothing Compares 2 U". Třeba by se pak nesnažila uzpívat neuzpívatelnou verzi Sinéad O'Connor. Nemůžu si pomoct, ale těch falešných tónů tam bylo více, než je zdrávo, a mám pocit, jako by se do té písničky vůbec nebyla schopná dostat.

SuperStar 2013 - Veronika Stýblová
© nova.cz
Štefan Pčelár nezazářil ani ve "Strong" Robbieho Williamse. Jeho druhé vystoupení v podstatě kopírovalo to první se všemi nectnostmi i pozitivy. Nemůžu si ale pomoct od pocitu, že se Štefan začal nudit a že mu SuperStar začala lézt na nervy. Nevím, z jakého důvodu ho porota relativně chválí.

Podobný pocit mám i v případě Adama Kukačky. Asi je to tím, že kdyby měly jeho kritizovat za dětský projev, popřeli by svoji vlastní práci. Stejné to totiž bylo i v případě jeho verze "Losing My Religion" od R.E.M. Alespoň to nebyl takový průšvih jako v případě prvního vystoupení, tohle bylo pouze neslané-nemastné.

Musím říct, že toto kolo se mi vlastně moc nelíbilo, tedy vyjma Martina Šafaříka a Sabiny Křovákové. Zbylá trojice byla evidentně slabší, a pokud bych vyřazoval já, byl by to opět Adam Kukačka. Nicméně ten opět postoupil. Komu se to nepodařilo, byla tentokrát Veronika Stýblová, jejíž vyřazení ale žádným překvapením není. Letos byli v nejlepší šestce takoví lidi, že vsázet na vítěze i vyřazené by byl poměrně velký risk. V soutěži zůstala jedna jediná holka a tři kluci a poslední čtyřka si příště zazpívá písničky, které jim vybrali diváci.

Jak to viděl Honza Průša

V SuperStar jsme si už zvykli, že nic není tak, jak vypadá. A tak ani písničky z 90. let nebyly tak úplně z této doby. O tom se ale podrobně rozepsal Tomáš, a tak taktně pomlčme o tom, co nejlepší pětice provedla U2, a pojďme hned do komentářů jejich soutěžních výkonů.

"What's Up" byla písnička, která mě v 90. letech, kdy všude hrála, šíleně iritovala (na rozdíl od Tomáš Parkana mě dnes docela baví). Ale Lindu Perry jsem měl docela rád. Sabina Křováková se ctí přezpívala největší hit 4 Non Blondes, ale přišlo mi, že se držela trochu zpátky. Možná to bylo tou kytarou, možná tím, že zpívá věc, kterou dokonale zná. Jindy dokázala dát do písničky mnohem víc napětí, energie a sebe.
To se pak povedlo v "Bitch", která jakoby byla napsaná přímo pro Sabinu. Sedla jí perfektně a já si říkal, že bych od ní rád uslyšel nějaké Hole.

Martin Šafařík sedící za klavírem funguje. A když nezpívá česky, netahá to tolik za uši (i když výslovnost bude asi jeho největší problém). Dokonce se mi i jeho "Candle In The Wind" líbila víc než v originále, protože se mu povedlo z ní dostat pryč patos a zcivilnět ji.
V "Bitter Sweet Symphony" jsem měl pocit, že jeho zpěv není přes kapelu skoro slyšet. Tady to zvukař příliš nezvládl. Ale v rámci toho, co bylo slyšet a vidět, to bylo přesně tak, jak říkal Habera. Martin tak moc chtěl, že to na něm bylo příliš vidět. Chybí mu ležérní bezstarostnost Sabiny, nezpíval to, aby si zazpíval, ale pro to, aby vyhrál.

Veronika Stýblová, to bylo zajímavé déja vu. Dostali jsme se do totožného světa jako minule, kdy zpívala Ivetu Bartošovou. I teď si Veronika užívala tu příšernou popovou hrůzu a snažila se do ní zapadnout a tvářit se, jak moc jí věří. Ona má prostě talent na to, vyrobit kýč.
"Nothing Compares 2 U" už kýč nebyl a asi se mi od Veroniky líbila úplně nejvíc. Zpočátku sice trochu polykala slova ve slokách, ale dohromady jí to fungovalo. I když tam již tradičně chyběl názor.

Štefan Pčelár byl v "Easy" nejlepší od svého kytarového sóla. Jako by se celou dobu těšil, až bude mít možnost zahrát těch pár tónů. Pak se absolutně uvolnil a byl úplně přirozený. Ale ani před tím sólem to nebylo špatné. A navíc měl nejlepší písničku prvního kola.
A ta přirozenost z něj sálala i v případě už ne tak dobré skladby "Strong". Štefan se na obrazovce jeví jako neuvěřitelný pohodář, který jen tak mimochodem něco zpívá. A právě to funguje, mnohem víc než přílišná snaha některých jiných.

Adam Kukačka sice publikum roztleskal, ale s přirozeností jemu nevlastní. Stejně jako Veronika povýšil hudební vystoupení na absolutní kýč, kterému chyběli snad už jen panáčkující pudlíci. Ani angličtina se mu moc nedařila, ale na druhou stranu, alespoň si to (snad) užíval.
Z "Losing My Religion" se v podání Adama stala odrhovačka k táboráku a vůbec nechápu, co se na tom porotcům líbilo. Možná mám R.E.M. naposlouchané až přespříliš (asi jo), ale v tomto podání mi chyběla hloubka i naléhavost.

A koho bych vyhodil tentokrát? Jednoho z kýčařů, tedy Adama Kukačku nebo Veroniku Stýblovou.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Kdo po? (vědma, 13.05.2013 01:08) Reagovat

  Kdo má z tědlech po soutěži šanci??? :-O

  Kukačka NE!...možná až vyroste! :-P
  Pčelár NE!...maximálně tak s Farnou do chomoutu! :-P
  Stýblová ANO!...ale jen v.i.p. večírky a muzikály? :-O
  Křováková ANO!...rockových zpěvaček už máme sice dost, ale ona je tak nějak divná! :-O
  Martin Šafařík a jedno velké ANO!...soběstačný muzikant!
  Těším se na jeho koncert a předskokana mu může dělat ten strange model Smejkal! :-)))

 • Kýč je když... (Teda, 13.05.2013 02:28) Reagovat

  Ano, souhlasím v případě Veroniky - líbivé, povrchní, podbízivé, prefabrikované... Veronika působí trochu pouťově i svým zjevem a nonverbálním projevem, hlas má technicky úžasný, ale kvalitám jejího hlasu chybí hloubka emocí a v očích má chlad, i když vyrábí úsměv. O Adamovi platí opak, je zdánlivě obyčejný a nenápadný, ale z jeho osobnosti žádný chlad a kalkul nevychází. Zpívá docela prostě, přesto z něj z emoce jdou a emoce vzbuzuje; empatie a sympatie nelze nazvat kýčem. Nebo ano? ;)

 • Recenzisti? (antiparkan, 13.05.2013 06:12) Reagovat

  Superstar je soutěž amatérů, ale ještě větší amatéři, kteří degradují novinařinu a hanobí češtinu, to jsou experti Parkan a Průša!
  Např. věta "Naopak jednoznačným výsledkem bylo vyřazení VS." nedává smysl. Jak byl výsledek jednoznačný? Někdo máte k dispozici oficiální počet hlasů?
  Další: předložka díky se používá v pozitivním slova smyslu. Pokud se něco zapíše jako nepovedené, tak kvůli...
  Tvar přeci ve slovníku spisovné češtiny neexistuje.
  A na závěr ulítlá shoda s podmětem u Adama Kukačky - "měly" ho kritizovat fanynky?
  "Recenzenti" hledají jen chyby, těch se dá najít u superstáristů hodně. Na každém z té pětice se dá ale ocenit i něco kladného.

  • Re: Recenzisti? (Martin, 13.05.2013 09:38) Reagovat

   Grammar Nazi už i na musicserveru? Neznám nic ubožejšího, než se cpát do jakékoliv diskuze a upozorňovat na chyby v pravopisu.

 • témata (oudee, 13.05.2013 07:30) Reagovat

  jako co tohle má bejt..když byla SuperStar dřív, tak prostě se produkce snažila vybírat zajímavá témata k večeru, zpívalo se country, další večer taneční muzika, muzikály..a letos mi přijde, že tam prostě dycky něco plácnou..žádný pořádný téma..."noo prostě se budou zpívat hity s věnováním" (alias je uplně jedno, co to bude)...to samý to příští kolo...absolutně o ničem..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
All That Remains, Rock Café, Praha, 13.12.2018
Naživo: All That Remains hráli výborně i přes nízkou návštěvnost Američtí All That Remains, jedni z metalcore klasiků, se po devíti letech vrátili do Prahy. S novou deskou, a naopak bez zesnulého kytaristy Oliho Herberta. Předvedli skvělou show, bohužel jí přihlíželo jen velmi málo lidí. I když se... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2018 13:03 v sekci Naživo
0
Sofian Medjmedj - Odmalička jsem miloval být středem pozornosti
Rozhovory: Sofian Medjmedj - Odmalička jsem miloval být středem pozornosti "Není nad to mít velké cíle a věřit, že se jednou splní," říká Sofian Medjmedj. Zlomem v jeho kariéře bylo vystoupení Justina Biebera. "Během koncertu jsem si uvědomil, že to je to, co bych chtěl opravdu dělat, a řekl jsem si, že... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2018 08:05 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 49. týden 2018
Kralování Lucie končí, nejžádanější desku mají díky strahovskému živáku Kryštof První místo českého rádiového žebříčku je už pošesté stejné, ale aspoň za neohroženým Georgem Ezrou se něco děje. Albovou hitparádu si podmanili Kryštof, kteří triumfují se živákem z koncertů na pražském Strahově. Není... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2018 06:30 v sekci Novinky | České hitparády
6
As I Lay Dying, MeetFactory, Praha, 10.12.2018
Naživo: Odporná minulost As I Lay Dying nezabránila skupině v Praze odehrát dobrý koncert Že v klubu MeetFactory hořelo, už asi víte. Pomyslnou jiskru ale dost možná zažehli svým plamenným vystoupením kontroverzní metalcoreisté As I Lay Dying o den dříve. I po přesunutí z původně plánovaného Futura bylo vyprodáno a... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2018 21:36 v sekci Naživo
4
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 11.12.2018
Naživo: Mňága a Žďorp naživo, to je klasika, která se nikdy neomrzí Oblíbená kapela z Valašského Meziříčí (čti z Valmezu) Mňága a Ždorp obsadila na dva večery vyprodaný Lucerna Music Bar. Doprovod jí dělali klavírista Milan Nytra z Buty a Jitka Andrášková. A výjimečně si pozvala i hosty, a to... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2018 13:13 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Přípravy na souboj Hlasu a X Factoru vrcholí (08.01.2014 09:50)
- SuperStar Sabina Křováková poskládala kapelu a tvoří vlastní písně (05.07.2013 09:31)
- Sabina Křováková i Štefan Pčelár vydali svá debutová alba (11.06.2013 16:48)
- Naživo: Třetí ex-federální SuperStar se stala Sabina Křováková (03.06.2013 00:15)
- Naživo: V GrandFinále si to rozdá Sabina se Štefanem (27.05.2013 00:11)
- Nové desky pro 22. týden (26.05.2013 05:00)
- Naživo: Diváci volili, volili až odvolili Šafu (20.05.2013 00:21)
- Naživo: Konec lásky v SuperStar (06.05.2013 00:17)
- Naživo: Před prahem nejlepší šestky zůstala Kristína Debnárová i s věnováním (29.04.2013 00:53)
- Naživo: SuperStar: Legendy zastavily Jaroslava Smejkala (22.04.2013 01:27)

ALBUM TÝDNE 50/2018

Dark Gamballe
Hluboký nádech

Dark Gamballe jsou takovou samostatnou jednotkou na české scéně. Hudebně i vizuálně tato parta z Vyškova zcela vybočuje, přesto je jednou z nejnedoceněnějších u nás. Přes svou píli, pracovitost a snahu vše dotáhnout k dokonalosti patří stále k undergroundu a ani nová studiovka "Hluboký nádech" na tom nic nezmění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 16.12.
ČS Beat Festival (Lucerna - Velký sál, Praha)
Po 17.12.
ČS Beat Festival (Lucerna - Velký sál, Praha)
Čt 17.01.
Aurora (NO) (Forum Karlín, Praha)
Ne 20.01.
Alex Vargas (DK) (Chapeau Rouge, Praha)
St 23.01.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 27.01.
Ghostemane (USA) (Roxy, Praha)
St 06.02.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.02.
Animé (USA) (Roxy, Praha)
So 09.02.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (O2 Arena, Praha)
So 09.02.
IAMX (UK) (Fléda, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Beyoncé Sia Lady Gaga Coldplay Rihanna The Cure Kryštof Adele Ewa Farna Queen Madonna Lucie AC/DC Linkin Park Debbi Muse Pokáč Imagine Dragons OneRepublic Britney Spears
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver