Karolína Kamberská - Říkadla a křikadla

Říkadla pro děti každého věku

Vydáno: 19.10.2011 16:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

I když v posledních letech vychází dětských desek docela hodně, písniček pro děti není nikdy dost. Dalším muzikantem, který se do nelehkých vod tvorby pro naše ratolesti pustil, je Karolína Kamberská. V tom jejím rybníčku vedle sebe plavou víly, skřítci, mobily, mouchy nebo začínající kytaristi.

8/10

Karolína Kamberská - Říkadla a křikadla

Vydáno: 20.9.2011
Celkový čas: 53:01

Skladby: Strašidýlko plašidýlko, Jaro!, Babucha, Víla topmodelka, Tichošlápek, Nepolapitelná, Strašná píseň o myši, Kytarista, Až já budu velká, Otesánek, Utíká mi míč, Skřítek koupelníček, Rozcvička, Spinkej, V obilí, Naděje

Vydavatel: Indies Scope Records

"Říkadla a křikadla" je druhá sólovka Karolíny Kamberské. Po loňské vynikající desce "Hořkosladce" se tato zpěvačka (dříve tvůrčí polovina dua Sestry Steinovy) vydala naproti dětským posluchačům. Výsledkem je opět výborné album, z nějž víc než odjinud cítíte pohodu, radost, příjemné souznění a prolnutí dětského pohledu na každodenní život s pohledem dospělým.

Karolína Kamberská se nebojí spojovat svět dětí se světem dospělých, atmosféru říkadel z ladovské krajiny s dnešními reáliemi. A i když by se mohlo zdát, že skloubením takových různorodých světů může dojít k výslednému nesourodému celku, tady to, pro někoho možná překvapivě, funguje. "Říkadla a křikadla" jsou přirozená, voní po venkovském statku obývaném spokojenými zvířaty, šťastnými dětmi, prostě harmonickou rodinou, která nemá problém s tím, že topí nejen dřevem, ale někdy i mobily.

Deska je primárně směrovaná na dětského posluchače, ale snad v každé písničce najdete i druhé plány, které jsou určené dospělým. A to je zatraceně dobře, díky tomu není album odsouzené jen k několika málo poslechům rodičů. Pokud si ho vaše dítě oblíbí, vám jen tak nezačne lézt na nervy. K "Říkadlům a křikadlům" se může a bude ráda a dobrovolně vracet celá rodina. Příkladem je třeba jemná ukolébavka "Spinkej", gradující nádhernou pointou: "Až ty kotě zavřeš očka / stane se z tvý mámy divoká kočka / proletí svět na ohnivý drožce / a potom se stočí na lenošce".

Kamberská je znamenitá pozorovatelka okolí a nápaditá vypravěčka. V dětech vidí malé skřítky, strašidýlka, zlobidýlka. Umí se kolem sebe dívat právě jejich očima, zároveň ale bezvadně zvládá ze svého dospělého pohledu třeba prorokovat budoucnost začínajícímu kytaristovi. Tak aby to pochopil i on, tak abyste si písničku oblíbili i vy. Člověk vzpomíná na své první neumělé hrábnutí do strun, užívá si stejné krůčky vlastních dětí. A dochází k obrovskému vzájemnému souznění a pochopení.

Karolína Kamberská o psaní písniček, co fungují na děti i dospělé

Karolina Kamberská
© facebook interpreta
Těžké to nebylo vůbec, jenom jsem trochu popustila uzdu sebekontrole a začala si hrát. Na koncertech ráda sleduju, jak písničky působí na různé generace. Batoleti stačí rytmus a zajímavé zvuky, školák se baví vtípky a rodiče vnímají takové to pomrkávání mezi námi, třeba když přirovnám mouchu k důstojné paní z finančáku. Když si pak povídám s lidmi po koncertě, obvykle se shodneme, že i my dospělí jsme jen takové přerostlé děti. Jsme rádi, když se můžeme na chvíli vrátit do toho veselého světa, ve kterém se dá nezřízeně řádit.

Těžko byste hledali lepší interpretku pro písničky určené dětem. Hlas Karolíny Kamberské doslova sálá teplotou lásky a porozumění, zrcadlí se v něm obrovská dávka naděje, povzbuzení a příjemné dětské naivity. Písničkářka Kamberská není jen nějaká zpěvačka. Dětem je větší kamarádkou, osobou, které lze bezmezně důvěřovat. Navíc se povedlo i velmi čistě, křehce a vlastně příjemně stroze zaranžovat hudební doprovod. A tak, prakticky jen za doprovodu Honzy Ponocného, Davida Landštofa a Čilých papriček (dcery muzikantů) vzniká ten těžko popsatelný pocit svěží radosti. Ta deska září, hřeje a je i pořádně hravá.

A když si na závěr poslechnete jednu z nejkrásnějších vánočních písniček, bonusovou (protože už byla i na předchozím albu) "Naději", která doslova přetéká nadějí ve všech možných formách, aniž by byla patetická, nebo nezdravě setimentální (pokud jste se navíc jako já narodili 25. prosince a při narození vlastních dětí dojeli do plné porodnice, která už nové maminky nechtěla přijímat, můžete si tu najít i svůj osobní rozměr), budete nabití novou zdravou chutí do života. Je fajn si uvědomit, že "co je dneska beznadějný / to nebude zejtra stejný / stačí hlavu v oblacích / a srdce neochvějný".


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Circus Ponorka s "Lost Angeles" aspiruje na nejpříjemnější album letošního roku (11.11.2024 00:00)
- "Joyride Joyride". Veselá jízda Circusu Ponorka vede k podzimní desce (01.05.2024 10:29)
- Naživo: Finále Metronome Prague obstaraly hity M83, Tove Lo nebo White Lies (25.06.2023 18:53)
- Audio: Olomoučtí Tak co? představují "Podzim", skladbu vzniklou ve spolupráci s producentem Honzou Ponocným (09.04.2023 14:54)
- Naživo: Jak v centru Ostravy vyrostla úrodná Zahrada písničkářů (21.09.2022 16:45)
- Naživo: Na koncertu Ivana Krále se zjevil i Magor (19.09.2018 09:02)
- Publicistika: Sváteční písně pro vánoční (ne)pohodu (I.) (23.12.2016 10:45)
- Koncertní fotky z musicserveru jsou k vidění v kavárně v Thomayerově nemocnici (07.10.2014 14:18)
- Publicistika: Ukrajino, drž se (21.02.2014 08:36)
- Na okraj: Turbulentní dada mizérie (14.02.2014 10:45)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe