Sto zvířat, Palác Akropolis, Praha, 27.3.2011

Našli nejkratší cestu do srdcí fanoušků

Vydáno: 28.03.2011 14:31 v sekci Naživo - Katarína Straková | foto: Matěj Vaněček

Zase to dokázali. Podařilo se jim sjednotit tu necelou pětistovku jedinců v Akropoli na Žižkově v komplexní celek, který s entuziasmem žral všechny jejich průsery, skandály, pochyby a hlavně velkou lásku, kterou skupina Sto zvířat v neděli večer štědře vysílala mezi lidi.

Live: Sto zvířat

místo: Palác Akropolis
datum: 27. března 2011
setlist: Nejkratší cesta, Novgorod, Chicago 1993, Přístav, Vrány, U nás se dojídá, Dap-Geo, Zub, Jak zmírnit děs, Lustr, Ikaros pro chudý, Pláč, Kanál, Alžír, Mrtvej pán, Píseň, Jsem tady cizí, Neláskou opilí, G.O.P., Skandál, Havran, Nástěnka, Podpaží, Romeo a Julietta, Poprvé, Dáma s čápem, Erotickej film, Nikdy nic nebylo, Škola, Varieté, Pochyby

Sto zvířat
© facebook interpreta
Jak je pro Zvířata příznačné, večírek pod psa se nekonal a tentokrát chyběl i v playlistu. Byl to krutej a nevýchovnej koncert, v rámci kterého pokřtili svou jubilejní výběrovku "Sto dvacet!".

Kmotrů bylo hned dvanáct, prý "jako apoštolů". S ohledem na noční klid, který se v Paláci Akropolis musí držet, ovšem připadla role řečníka pouze dvěma z nich. Dlouholetému manažerovi kapely Šimonu Kotkovi a hudebnímu kritikovi Romanu Jirešovi, jenž podle Kaliny sleduje zvířecí kariéru už celá dvě desetiletí.

"Chtěl bych poděkovat hlavně Zvířatům, že to spolu celou tu dobu vydrželi," navodil Kotek sentimentální ráz a Jireš v něm pokračoval: "S Janou se známe přes dvacet let díky studiu na pedagogické fakultě a musím říct, že naše školství přece nemůže být v takovém průseru, když má takovéto paní učitelky. Doufám, že se tu příště sejdeme k oslavám třiceti let Sto zvířat," řekl, a vyvolal tak souhlasný potlesk publika.

Živý záznam z loňského koncertu v Inchebě pokřtili stylově. Připravené LP postříkali směsí koly a kubánského rumu, posvěcenou placku pak Kalina vyhodil do hlediště, kde se o jedinečný artefakt strhl zběsilý souboj.

Stejně jako na dalších významnějších koncertech i v pražské Akropoli Zvířatům hostovaly dvě talentované vokalistky, v některých skladbách ("Mrtvej pán", "Škola" a další) jim také pomohl saxofonista Filip Nebřenský (Kašpárek v rohlíku) a s přirozeností doplnil už tak značně silnou (hudebně i prostorově) dechovou sekci. Skladbu "Skandál" tentokrát s Kalinovým svolením interpretoval klávesista Petr Hostinský, a užil si tak své čtyři minuty vytoužené slávy (včetně potlesku).

Sto Zvířat, Roxy, Praha, 8.4.2009
© Matěj Vaněček
Je to fantastická kapela, bez příkras. Současná sestava Sto zvířat spolu hraje už pátým rokem a i po těch letech jim to spolu báječně klape. Samotný frontman Honza Kalina v jednom rozhovoru řekl, že tuto sestavu považuje za nejlepší ve dvacetileté historii kapely.

Devět chlapů a Jana coby dáma - v tričku s čápem - fanoušky koncert co koncert pravidelně ničí osobitou interpretací svých nesmrtelných hitů, jako je "Škola", kterou z francouzského originálu přeložil Petr Ostrouchov, všemi oblíbený "Kanál" nebo hit "Přístav" ze zatím poslední řadovky "Postelový scény".

Kapela s bystrými texty i muzikou se na jevišti vždycky promění v bandu děcek, která si ráda hrají, občas si z lásky dělají drobné naschvály a jsou nadšená. Ani včera jim nechyběly spontaneita a empatie, s nimiž muzikanti komunikovali jak mezi sebou, tak s fanoušky. Všechny spáry v podlaze i výklenky ve zdi vyplnila hromada energie, zcela intimní zábavy a zvířecí svébytnosti - prostě naprosto typický koncert Sto zvířat.

"Líbí se mi na nich, že nepoužívají oblíbený nešvar jiných kapel, které hrají pořád výhradně své největší hity. Zvířata hrají i méně známé písničky pro skalní fanoušky," řekla mi redaktorka spřáteleného filmserveru Amaya Sardá.

A co se týká včerejšího koncertu, věřím, že budu mluvit za většinu přítomných, když řeknu, že prostě nelze předstírat, jako by nikdy nic nebylo. Sto zvířat jsou skuteční profesionálové, kteří si společně s úspěchem chovají v náručí velkou pokoru. Dělají rádi a dělají dobře to, co dělají. Tahle parta je chloubou a bohatstvím českého ska a rocksteady a mně nezbývá, než popřát hodně štěstí do další dekády (nebo dvou).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Minirecenze: Sto zvířat se na "Nočních ptácích" zahalilo do tmy (06.11.2023 15:30)
- Nové desky 37/2023 - od Thirty Seconds To Mars přes Demi Lovato po The Pretenders (20.09.2023 19:00)
- Zemřel Honza Kalina, frontman skupiny Sto zvířat (19.08.2023 08:53)
- Video: Skupina Sto zvířat si v úsporném klipu prohlíží svoje "Rodinný foto" (20.07.2021 12:29)
- Video: Petr Ostrouchov ON AIR: S Vladimírem Mišíkem jsme byli od začátku na jedné lodi (05.12.2020 10:43)
- Recenze: Zábavní Sto zvířat testují svůj humor na lidech už třicet let (16.10.2020 15:30)
- Fotogalerie: Festival Mezi ploty v obrazech (28.05.2018 10:58)
- Naživo: První den na Rock for People ovládli poctiví rockeři Cage The Elephant i excentrici Die Antwoord (05.07.2017 12:47)
- Fotogalerie: Festival Mezi ploty v obrazech (29.05.2017 21:48)
- Nové desky pro 26. týden (03.07.2016 21:34)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Taylor Swift Madonna Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe