Dobrý, ale ne všechno...

Vydáno: 13.02.2004 05:00 v sekci Recenze - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

Sympatická punkrocková kapela Jaksi Taksi už objíždí české kluby a všemožné festiválky nějaký ten pátek. Desky vydává jako na běžícím pásu. Proto se není čemu divit, že právě nyní vychází - pro někoho možná překvapivě pod křídly BMG - novinka "Všechno dobrý". Oblíbí si ji ostří punkáči nebo maminčini mazánci? Napovíme v naší dnešní recenzi.

6/10

Jaksi Taksi - Všechno dobrý

Celkový čas: 43:34

Skladby: Infro, CD 2003, Multisvět, Všechno dobrý, Pohádky, Superstars, Na koncertě (to be continued), Problémy?, Otázky, After party, Lavičky, Člověk nový doby, Planeta Sen, Aladin Airlines, Nasrat, Kdo se umí radovat, Vadí nevadí, Lovesorry, Naděje (bonus)

Vydavatel: BMG

Melodičtí punkeři Jaksi Taksi podruhé změnili logo a přicházejí už s pátým řadovým albem během necelých sedmi let. Když si k tomu ještě připočtete loňský živák, máte před sebou úctyhodnou bilanci kapely, která si svůj úspěch sama vydřela bez podpory médií nebo velkých firem. A za to si jistě zaslouží určitý respekt a uznání. Novinka "Všechno dobrý" je bezesporu "nejpopovější" nahrávkou kapely - a to i po stránce textové. Takže už žádné "pozvedni pěst na protest", ale spíš "potkal ji na koncertě s kámoškou... "

Ekologická a společensko-politická témata jsou až na výjimky (Jirka Křoví v "Aladin Airlines", bědování nad popovými hvězdičkami v "Superstars", "Multisvět") nahrazena obyčejnými klišé o lásce, pařbách a spol. ("Afterparty" s refrénem "Bylo to vostrý, bude to vostrý" nebo pubertální láskování "Na koncertě"). Že se Jaksi Taksi stále dokáží na věc podívat i s drobným nadhledem, částečně dokládají texty "Lovesorry" nebo "Člověk nový doby", ale zbytečné blbůstky typu "Nasrat" ("nasrat, vysrat, posrat a jít dál") sráží celek do podprůměru. Ke všemu, k čemu chtěli, se pánové podle vlastních slov už vyjádřili na předchozích albech, tudíž už prý nemá cenu nic moc řešit...

Hudebně a aranžérsky se kapela v rámci svého písečku posunula zase o kousek "vpřed". "Všechno dobrý" nerovná se už jen jedna smršť za druhou. Sem tam se objevují v podstatě poprockové "rádiovky". "Stánky" verze 2003 s názvem "Lavičky", jako kabátovská vyřvávačka končící "Planeta Sen" nebo bonusový slaďoučký ploužák "Naděje" (mimochodem - s hooodně okatě vykradenou melodií!). Svěže působí kratičká skica "Kdo se umí radovat" (znáte "Sejko-nopí" od Wohnoutů?) a nechybí ani skočné ska koření - "Vadí nevadí" a "Otázky" s legračně ošklivým kĺávesovým zvukem imitujícím (nebo snad nahrazujícím?) dechy. Jestli šlo o vtip, tak se opravdu zadařilo, ale jestli to bylo míněno vážně, je to tedy silná káva!

Věc, která může někoho od poslechu Jaksi Taksi i odradit, ale kapela s tím prostě nic neudělá, je charakteristický - na novém albu však ještě výraznější - nosový a občas až nepříjemně ukňouraný vokální projev. Na druhé straně zvukově je na tom novinka nejen v porovnání s předchozí deskou "On-Line" minimálně o třídu lépe. Možná, že tím, co řeknu, kapele dělám medvědí službu, ale i díky tomu je "Všechno dobrý" takovým malým nakročení směrem k "mainstreamu". Protože některé nové kousky už punkáči rozhodně nevydýchají. Uvidíme, kam to tahle parta napálí příště, protože svůj střelný prach - hlavně u teenage publika - ještě zdaleka nevystřílela.

Řekl bych - pop s punkovým drivem. Ale je pravda, že Jaksi Taksi styly moc neřeší. Tomu, kdo by se chtěl dozvědět, jak že to kluci vlastně mají s tím punkem, vřele doporučuji jejich domovské stránky. Je vidět, že už to mají všechno celkem vyjasněné, srovnané a vědí, co chtějí (jenom proč už předem to přehnané sebeobhajování?). Na novém albu rozhodně nenudí, energie ani melodické nápady jim nechybí, dokáží být zábavní (až na ty texty), ale zatím je to všechno poněkud krátkodeché. Jako solidní pročištění mozkovny, výplach hlavy, při kterém si dáte domácí stereo naplno a pořádně si zaskáčete po maminčině epesní pohovce, naprosto v pohodě. Stačí?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
Tom Smith - There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light 9/10
Recenze: Tom Smith chce na "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light" slyšet, jak s ním rozmlouváte Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Minirecenze: Jaksi Taksi chtějí být na devátém albu raději "Offline" (10.12.2017 15:30)
- Video: Jaksi Taksi v novém lyric videu zastavují "Vteřinu", co by mohla trvat věčně (20.09.2014 18:23)
- Video: Jaksi Taksi - Víme svý (11.10.2013 08:27)
- Video: Jaksi taksi - Cítím (27.11.2012 09:55)
- Recenze: Starý pes zvážněl? (26.10.2011 09:00)
- Video: Jaksi Taksi - Maturitní večírek (12.10.2011 17:48)
- Jaksi taksi vysílají do světa "Signál" (22.09.2011 12:53)
- Jaksi taksi vypustili ukázku z nového alba (09.09.2010 11:04)
- Na okraj: Když punker nesmí mluvit k politice (18.05.2009 05:00)
- Jaksi taksi vyráží na podzimní turné (09.09.2008 09:53)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe