TOPlist
shop.musicserver.cz

Ne vždy legendární folkování

Vydáno: 08.01.2004 13:00 v sekci Recenze - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Na předvánoční trh přišla jedna z mnoha kompilací, jak už bývá každoročním zvykem. Plocha hned tří CD a spojení taktéž více vydavatelských firem dává šanci, že výběr "Legendy folku" by mohl patřit k těm, které oblast českého, moravského a slezského folku zmapuje důkladně, poctivě a systematicky. Zda se to podařilo, vám může napovědět naše recenze.

4/10

Různí - Legendy folku

Celkový čas: 76:47 + 72:56 + 74:09

Skladby: CD1: Čechomor - Mezi horami, Jaromír Nohavica - Stodoly, Vlasta Redl - Zatmění, Hradišťan - Motlitba za vodu, Iva Bittová - Polykačka nožů, Fleret - Zafúkané, Bokomara - Nález, Jakub Noha - Štěrbinou ve dveřích, Majerovy brzdové tabulky - Gabréta, Karel Markytán - Bolelo mě, Klíč - Omnia Vincit Amor, Honza Nedvěd - Tak jsem to tu miloval, Máci - Laciný víno, Brontosauři - Hlídej lásku, skálo má, Nezmaři - Ráno bylo stejný, Devítka - Holka od koní, Jaroslav Hutka - Láska neskončená, Minnesengři - Už sluníčko z hory vyšlo, Kantoři - Měsíček milovníček, Paleček a Janík - Hele, lidi, Natálie Velšmídová & Luboš Malina - Mek Ča Dural Avav Točkolotoč, Hana a Petr Ulrychovi - Javory. CD2: Žalman & spol. - Rána v trávě, Karel Plíhal - Akordy, Radůza - Cestou do Jenkovic, Bratři Ebenové - Stýskání, František Nedvěd - Zpívám ti míň, Poutníci - Pojďme se napít, Vladimír Merta - K pětadvaceti, Slávek Janoušek - Neopouštěj mě, Pavlína Jíšová - Goblén, Oldřich Janota - Výkladní skříně, Spirituál kvintet - Mlýny, AG Flek - Vítr Safián, Příbuzní - Víra, Pavel Dobeš - Skupinové foto, Ivo Jahelka - Balada o mikrovlné troubě, Duo cis - Obrazy, Č. p. 8 - Motýlek, Bonsai - Jinotaje, Menší bratři - Vlaštovčí píseň, Sestry Steinovy - Řeko mojí duše, Český skiffle - Spanilá, Wabi Daněk - Píseň, co mě učil listopad. CD3: Roman Horký a Kamelot - Dlouhá pláž, Robert Křesťan - Dřív než se rozloučíme, Buty - František, Elán & Lojzo - Že je mi lúto, Vladimír Mišík - Slunečný hrob, Jablkoň - Když v noci sněží, Marsyas - Zmrzlinář, Vlastimil Třešňák - Madam Praha, Petr Kalandra & ASPM - Jak sem vyrost, Luboš Pospíšil - Secesní hotel Embassy, Věra Bílá - Somasme Sunesde, Jan Hrubý & Kukulín - Rowan Tree (Jeřabina), Pepa Nos - Měj rád, Jan Burian - Potkalo to anděla, Petr Lutka - Sport, Nerez - Masopust, Emil Pospíšil - Smutek za nehtama, Jiří Dědeček - Vysočany - Libeň, Folk Team - Putovní holka, Dagmar Voňková - Chlapci na dolním konci, Vlasta Redl & Slávek Janoušek & Jaroslav Samson Lenk - Zůstali jsme doma

Vydavatel: Universal

Kompilace "Legendy folku" si dala za úkol představit (jak psáno v bookletu prvního CD) "velice pestré společenství folkových legend jako jeden z nejaktivnějších a díky mimořádné sdílnosti i posluchačsky nejsledovanějších proudů naší hudební scény". Vzhledem k tomu, že vydavatelské firmy se dohodly, není výběr omezen vlastně vůbec ničím a dlužno dodat, že na něm vskutku nechybí mnoho těch, kteří na naší folkové scéně něco znamenají. Otázkou je, zda místo přehledného představení nevznikl spíše pověstný dort pejska a kočičky.

Jediné pravidlo, které kompilátoři použili a mně se podařilo vysledovat, je, že každý interpret se na trojalbu nachází pouze jednou. To je, myslím, velmi vhodné, neb podle jakého pravidla by měl ten dostat více prostoru než onen, že? Nicméně ani toto pravidlo neplatí úplně doslova, protože je brán ohled i na různá uskupení, ve kterých jednotliví umělci působili. Tudíž třeba takového Františka Nedvěda se dočkáme v Brontosaurech, Spirituál kvintetu i coby sólového zpěváka. Dále pak na rozdíl od rozesmátých "Folkovin" zde naleznete písně spíše zamyšlené, posmutnělé či o lásce a vztazích. Ale přejděme k jednotlivým diskům.

První CD se hned zpočátku vytasí s poměrně těžkým kalibrem - dnes snad nikde nechybějící Čechomor, Jaromír Nohavica (i když zde s podle mne svojí slabší písní "Stodoly" - slabší rozuměj v kontextu jeho tvorby, nikoliv ve srovnání s ostatními souputníky na výběru), Vlasta Redl či Iva Bittová. A vlastně celé toto cédéčko je plné skutečných folkových legend a výběr písní je při vědomí, že legenda má být představena jednou jedinou skladbou, velmi vhodný. Někde slýcháme hity z největších (Fleret a "Zafúkané", Nezmaři a "Ráno bylo stejný", Paleček a Janík a "Hele lidi"), jindy ne s těmi nejprovařenějšími - vážně mě překvapilo, že od Brontosaurů zde zní "Hlídej lásku, skálo má" a nikoliv "Stánky", nebo že Jaroslav Hutka je zastoupen "Láskou neskončenou" a ne díky obrovské obehranosti pro mě už neposlouchatelnou "Krásný je vzduch". Jen v jednom případě si myslím, že výběrem písně bylo interpretovi "ublíženo", a sice Honzovi Nedvědovi, který i na počátku své sólové kariéry měl ještě pár skutečně dobrých písní (kdo pochybuje o "Podvodu", toho jsem ochoten vyzvat na souboj na meče na třicet metrů), zde je však bohužel představen skladbou z nejnovějších - "Tak jsem to tu miloval". Obávám se, že horší píseň se na prvním disku (a možná na celém trojalbu) nenachází. V druhé části první placičky už na nás ovšem vykukují první pochybnosti - skupina Devítka či Natálie Velšmídová jako legendy folku? Pozor - nehovořím o kvalitě tvorby, hovořím o významu slova legenda, které tvůrci kompilace chápou asi poněkud jinak než já.

První polovina druhého nosiče je opět vydatná pochutina - Žalman & spol., Karel Plíhal (s jednou z mých nejoblíbenějších folkových písní vůbec, s "Akordy"), krásně mladí Bratři Ebenové, Poutníci, Slávek Janoušek, AG Flek. Zkrátka co jméno, to skutečná legenda, až snad na třetí v pořadí Radůzu. A opět nic proti její tvorbě, mám ji velmi rád a považuji ji za zjevení na přelomu století nevídané a neslyšené a zde uvedená píseň "Cestou do Jenkovic" je vynikající. Ale po dvou deskách (i přes předchozí aktivity) prostě nikdo není legendou. A když už chtěli mít kompilátoři legendu s harmonikou, pak se ptám, kde jste zapomněli Václava Koubka?! A s polovinou desky se vše v horší obrací - Příbuzní sice jsou možná už dnes legendární, ale maximálně díky slídění v odpadkových koších, kam autor Honza Nedvěd zahazuje stovky písní, které už i on - a to je co říct - považuje za nepovedené, a Duo cis, Bonsai či Český skiffle - o Sestrách Steinových nemluvě - možná nehrají špatně, ale (já vím, už zase, ale já to tak vážně nenazval) za legendy je považovat nemohu. A Ivo Jahelka nebo Wabi Daněk s překrásnou "Písní, co mě učil listopad" celou druhou polovinu desky neutáhnou.

Ptáte se, zda třetí deska věc zachraňuje? Nemyslím. V několika případech bylo rezignováno tentokrát ani ne na legendy, jako spíš na folk. A tak slyšíme country Romana Horkého a Kamelotu, pop But či Elánu & Lojza, blues-rock Vladimíra Mišíka či folklór Věry Bílé. Znovu a znovu musím opakovat, že nehodnotím kvalitu písní. "Františka" či "Slunečný hrob" považuji za skvělé skladby, ale nerozumím tomu, co pohledávají na výběru "Legendy folku". Navíc třeba Dagmar Voňková s "Chlapci na tom horním konci" nebo Jiří Dědeček s "Vysočany - Libeň" jsou reprezentováni jistě ne svými nejlepšími díly. A co pak mohou dělat Pepa Nos, Robert Křesťan či Jan Burian, jsou-li na třetím CD v drtivé menšině? Ještě že úplně na závěr zazní kouzelná "Zůstali jsme doma" pánů Redla & Janouška & Lenka. Je to taková pěkná tečka za tím naším případem.

Abych povinnostem recenzenta učinil zadost, přidám něco slov k bookletům. U každého cédéčka je samostatný a obsahuje jména interpretů, názvy skladeb, rok vydání a firmu, u které píseň vyšla. Dále pak se dočteme informace o legendách v tom smyslu, že v jednom souvislém textu na tři stránky pro každý disk je podivným slohem sdělováno, jak se který intepret jmenuje a kdy (případně občas kde) se narodil. Pokud někdy vyhrál Portu, je i to zmíněno. Jinými slovy informační hodnota veškerá žádná, v otištěné texty písní nedoufejte, grafika podivná až nepěkná.

Úhrnem tedy možno říci tolik - chybí málokdo (ale toho Koubka odpustit nelze), přebývá vícero, poslouchat se to až na výjimky dá. Ale pokud doufáte v důkladné a poctivé zmapování legend folku, které by mělo nějaký větší přesah či hodnotu, doufáte v tomto případě zbytečně.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky
Rozhovory: Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky Český hudebník a performer Jakub Baierl, vystupující jako Bariel, vydal na konci března debut "Život je jeden z nejtěžších". Fanouškům je již dobře známý jako součást Yoga kolektivu a člen synthpopového dua Méta Monde. Jak deska... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit
Rozhovory: Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit David Doubek alias Ventolin se stal svébytným fenoménem na poli domácí elektronické hudby. Před pár týdny vydal čerstvé album "Všechno nejlepší", na kterém opět přináší analogovou elektroniku korunovanou absurdními texty i... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Squid Game Live Experience, Concert by Jung Jaeil, Nová Spirála, Praha, 19.4.2025
Naživo: "Hru na oliheň" přivedl skladatel její hudby Jung Jaeil v Nové spirále doslova k životu Pianista, kytarista, ale především hudební skladatel Jung Jaeil má k Praze nesmírně blízký vztah. Už coby malý kluk sledoval doma v Koreji záznamy představení Českého národního symfonického orchestru a žasl nad tou nádherou. Jeho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 16:00 v sekci Naživo
Panda Bear - Sinister Gift 8/10
Recenze: Panda Bear zůstává na albu "Sinister Grift" věrný sám sobě a sází na uvolněný zvuk Panda Bear na konci února po delší přestávce představil svou novou studiovku "Sinister Grift“. Zatímco umělcovy předchozí sólové počiny "Person Pitch" a "Tomboy" se vyznačovaly hudební komplexností, ten aktuální se pyšní... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Koncert ostravské kapely Buty zaplnil olomoucký Jazz Tibet Club (23.02.2025 14:35)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Recenze: Čechomor drží na desce "Švarní šohajové" laťku pořád slušně vysoko (19.11.2024 08:00)
- Nové desky 45/2024 - od Tomáše Kluse přes Primal Scream po Čechomor (14.11.2024 11:30)
- "Švarní šohajové" z Čechomoru se hlásí s novým albem (12.11.2024 18:33)
- Fotogalerie: Obecní slavnosti v Dolní Lutyni vyvrcholily koncertem ostravské legendy - kapely Buty (26.08.2024 08:42)
- Naživo: Vystoupení Hradišťanu s MDŽ na Prázdninách v Telči propojilo lidové tradice s filosofickým přesahem (06.08.2024 17:00)
- Folkové prázdniny startují už v sobotu. Přijedou Glen Hansard a - podržte se - Daniel Herskedal (24.07.2024 08:25)
- Naživo: V pestrém finále Colours Of Ostrava zazpívali Sean Paul, Zara Larsson nebo James Blake (23.07.2024 13:30)
- Nové desky 22/2024 - od Bat For Lashes přes Crowded House po Becky Hill (05.06.2024 13:00)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Lady Gaga Madonna BJ The Chicago Kid Queen Lucie Vondráčková Pink Floyd Viktor Sheen The Weeknd Dua Lipa Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Beyoncé Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím