Jakub König, Palác Akropolis, Praha, 24.10.2025

Jakub König pokřtil "Astronauty" po svém - klidně, teď a tady

Vydáno: 25.10.2025 19:30 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Honza Průša

Jakub König, který už před nějakou dobou odhodil masku Kittchena, v předposlední říjnový pátek pokřtil svou druhou desku "Astronauti". Jeho vesmírem jsme se proletěli v pražském Paláci Akropolis. Vystačil si sám bez hostů, jen se svojí muzikou, niterným ponořením, kapelou Hvězdy a barevným VJingem.

Live: Jakub König

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 24. října 2025
setlist: Zakopaný, Neletím, Úplně jinde/Fotr, Tatínci, Dolů, Panenky, Hejna, Nádech, Zprávy, Lamohlav, Mejdan, Plán, Astronauti, Metronom, Sagittarius A*, Hvězdy, Na konci světla

Večer otevřel projekt Ondřeje Mataje vystupujícího pod názvem NUMINOISES. Vše zvládl sám - kytary, samply i projekce. Já ho bohužel nestihla, ale podle kolegy byl skvělý. Později se na pódiu ale objevil znovu, tentokrát jako člen Königovy doprovodné skupiny.

Jakub König, Palác Akropolis, Praha, 24.10.2025
© Honza Průša
Vánoce sice kalendářně přijdou až za dva měsíce, milovníci alternativní scény si je ale nadělili už teď. Křest nové desky Jakuba Königa totiž působil skoro jako svátek. Setlist, stejně jako samotné album, otevřela píseň "Zakopaný". Zpěvák s ní symbolicky odkopal i vlastní krušné dětství poznamenané šikanou. Následující skladbu "Neletím" zakončil slovy "cítit úzkost je normální".

O podobném tématu mluvil i na pondělní debatě Frontmana "Jak tvořit a nezbláznit se", která se věnovala duševnímu zdraví hudebníků. Poté sundal z hlavy papírovou korunu složenou z jeho kreseb a drobných světýlek. Zároveň odložil mikinu se svým jménem na zádech - zbytečně, všichni v sále jsme dobře věděli, kvůli komu jsme přišli.

Jakub König, Palác Akropolis, Praha, 24.10.2025
© Honza Průša
Nezůstal jen u kytary, během písně "Dolů" využil i korále, které mu visely kolem krku. Jejich chrastěním a žmouláním vytvořil zcela nový zvuk, téměř další nástroj.

Jakub se vyjadřuje především svou hudbou, osobně bych ale uvítala trochu víc interakce s publikem - neustálé "děkuji" mi prostě přijde málo. Nemusí to být nutně výkřiky typu "Jste tady?" - takové fráze taky nemusím, ale alespoň pár vět navíc by koncertu prospělo. Výjimkou byl "Mejdan", kde se zpívá "Kluci jsou fajn, holky jsou fajn" - ideální chvíle na otázku, jestli se máme fajn i my. Většinu času však skladby přecházely plynule jedna do druhé a mezi nimi zůstával prostor jen pro doznívání tónů nástrojů.

Jakub König, Palác Akropolis, Praha, 24.10.2025
© Honza Průša
Delší pauza nastala až před samotným křtem, který přišel ve třetí části večera s písní "Metronom". A jak se dalo čekat, Kuba to pojal po svém. Žádné šampaňské, žádná efektní gesta. Jen prosté, opakované "Teď a tady" - věta, která vystihuje i náladu celé desky. Nenápadná, ale přesná. Připomínka, že žít přítomností má pořád smysl. Stejně jako si užít obyčejný koncertní večer.

König poděkoval, že jsme s ním v tak křehkém okamžiku, kdy nové písně hraje teprve potřetí. Pak pronesl větu o tom, že vše kolem nás je jen hmota vibrujících částic - stejně jako tento večer. Trochu ho překvapil dopis od dcer, které už musely jít domů. Dojemné gesto, které ho ale nerozhodilo, stejně jako ani dlouhé ladění kytary. Místo trapné pauzy z ní udělal vtipnou situaci.

Jakub König, Palác Akropolis, Praha, 24.10.2025
© Honza Průša
Playlist večera složil z obou svých sólových desek, tu aktuální zahrál celou. Došlo i na "Hejna" z filmu "Zápisník alkoholičky". Vzpomněl si ale i na starší období - třetí v pořadí zazněl mash-up skladeb "Úplně jinde" od Obří broskve a "Fotr" od Kittchena, po kterém logicky následovali "Tatínci". "Sagittarrius A*" zněla díky společnému úvodnímu popěvku jako nějaká mantra. Vokály, které na albu nazpívala Nivva, tentokrát převzala Tereza Obermajerová a mužská část kapely, včetně Štěpána Růžičky.

Celý večer se nesl v duchu ponoření do hudby, která nás obklopila i unášela. VJing Lindy Arbanové, postavený na Jakubových obrazech, dokresloval atmosféru a podtrhoval emoce každé skladby - třeba úderné "Plán", v níž se zrcadlí česká povaha. Königův hlas má schopnost uklidnit a obejmout. A jeho písně v nás rozsvítily tichou naději, že na to všechno nejsme sami.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších (28.01.2026 20:30)
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (5-1) (26.01.2026 08:00)
- Fotogalerie: Co přejí muzikanti napříč žánry do Nového roku? Podívejte se na šestnáct péefek (03.01.2026 12:04)
- Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů (02.01.2026 08:00)
- Video: Jakub König nás ve videu k písni "Zprávy" zavede k sobě do ateliéru i do válkou poničené Ukrajiny (21.12.2025 16:00)
- Rozhovory: Jakub König - Nové desce předcházela hluboká krize. Zvažoval jsem, jestli a jak pokračovat dál (02.11.2025 14:00)
- Naživo: Unikátní a magičtí Imodium v Nové Spirále připomněli časy "MTV Unplugged" (30.10.2025 20:30)
- Recenze: "Astronauti" přinášejí hodně intenzivní vzájemné objetí s Jakubem Königem (20.10.2025 00:00)
- Nové desky 40/2025 - od Jacoba Colliera přes Vladimíra Mišíka po Khalida (15.10.2025 15:00)
- Video: Astronauti Jakuba Königa přiletěli na Letnou ke kyvadlu (09.09.2025 19:30)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Hraczki Beyoncé Lady Gaga Madonna Ewa Farna The Cure
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
Nastavení personalizace
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe