Michael Kiwanuka - Small Changes

Výtečný vypravěč a ještě lepší muzikant. Michael Kiwanuka vás albem "Small Changes" uhrane

Vydáno: 09.12.2024 00:00 v sekci Recenze - Kateřina Špaček | foto: Marc Ducrest

Zdánlivě nenápadný britský muzikant Michael Kiwanuka patří k nejtalentovanějším soulouvým a folk-rockovým osobnostem na současné scéně. A i když jeho diskografie zatím nečítá tolik titulů, rozhodně stojí za pozornost. Nyní, po pěti letech, přišel zpěvák se svou čtvrtou řadovkou "Small Changes".

9/10

Michael Kiwanuka - Small Changes

Vydáno: 22.11.2024
Celkový čas: 40:12

Skladby: Floating Parade, Small Changes, One And Only, Rebel Soul, Lowdown (part i), Lowdown (part ii), Follow Your Dreams, Live For Your Love, Stay By My Side, The Rest Of Me, Four Long Years.

Vydavatel: Polydor Records

Nejeden posluchač zůstal ohromen, když Michael Kiwanuka v roce 2012 vydal své první album "Home Again". Soul, folk, nadčasovost, propracovanost, jedinečnost - těmito slovy by se dal umělcův debut definovat. A na podobné, ne-li totožné vlně, se nechává britský hudebník unášet i dnes.

Od třetí řadovky "Kiwanuka", za kterou získal Mercury Prize, uplynulo pět let. Dlouho očekávaný albový nástupce odráží naděje a obavy sedmatřicetiletého otce dvou dětí, který opustil rodný Londýn a nyní žije na jižním pobřeží Anglie. Přesto ale něco pokračuje ve starých kolejích. Kiwanuka opět spolupracoval s producentským týmem v čele s Danger Mousem a Inflem, kteří mu dopomohli získat zpět ztracené sebevědomí.

A jak vidno, všechno úsilí se vyplatilo. Muzikant, kterého odborná veřejnost vždy srovnávala se jmény jako Marvin Gaye, Curtis Mayfield, Bill Withers či Terry Callier, dokazuje už v úvodní skladbě "Floating Parade", že se nachází ve skvělé formě. Ať už se jedná o vynikající basovou linku, emotivní smyčce nebo trefný text.

Michael Kiwanuka se neřadí k interpretům, kteří se snaží razantně měnit svůj zvuk. I nadále se vyžívá v tom, co mu jde nejlíp, a svoje melodie jen decentně obohacuje dalšími prvky. Jednou jde o táhlé komorní smyčce, jako u písničky "Small Changes", jindy o nostalgické kytarové tóny v "One And Only" (mimochodem, jednom z nejlepších songů na tomhle počinu). Záležet si dává nejen co se hudební náplně týče - ke druhé jmenované skladbě totiž vznikl i velice povedený videoklip.

Duch soulu sedmdesátých let stále zřetelně ovlivňuje umělcovu tvorbu, ale nescházejí například ani beaty nebo hutné syntezátory - například v kousku "Follow Your Dreams".

Vřelost a hravost dodává desce potlesk publika a brebentění otevírající "Lowdown (Part I)", v níž basový part Pina Palladina evokuje pokleslost. Způsob, jakým britský talent zkoumá životní lekce, může posluchače opravdu obohatit. Trpělivost vytvořit něco takového vypovídá o sebedůvěře Kiwanuky. Jeho nenápadná odvaha vás prostě ohromí.

Závěrečná skladba "Four Long Years" nám servíruje vznešený jižanský soul, přesto zní tato písnička zcela moderně. Zároveň se zdá, jako by se Michael inspiroval u Mazzy Star a jejich "Fade Into You". Specifická nálada si tu tančí po boku lehké kytarové melodie, která se pozvolna rozplývá v dojemný konec.

Velkolepý závěr nahrávky uceluje myšlenku hudebního génia. Michael Kiwanuka není jen tak obyčejným zpěvákem a hudebníkem, ale především ho můžeme nazvat také skvělým vypravěčem, jenž dovede do dění svých příběhů přesvědčivě vtáhnout úplně každého.

Album "Small Changes" patří mezi ta výjimečná. Svým způsobem připomíná knihu s příběhovou linií - co song, to nová kapitola. Ani náhodou se nejedná o kolekci náhodně zařazených skladeb, ale o smysluplný soubor dokonale propracovaných a přívětivých melodií a sympatických veršů.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Sziget přidává další jména - přijedou Empire Of The Sun, Little Simz nebo FKA Twigs (05.06.2025 20:33)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (20-11) (23.01.2025 13:45)
- Video: Michael Kiwanuka se v klipu k "One And Only" nechal nahradit dvěma lovkyněmi (01.12.2024 11:57)
- Nové desky 46/2024 - od Linkin Park přes Shawna Mendese po Gwen Stefani (20.11.2024 12:00)
- Naživo: Dua Lipa na Open'eru napodruhé poroučela už i počasí. Ve druhém dni zazářila také Tinashe, zklamali Disclosure (15.07.2024 18:00)
- Fotogalerie: Prvnímu dni festivalu Metronome Prague vládli Kosheen (22.06.2024 17:20)
- Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague (21.06.2024 15:20)
- Michael Kiwanuka se vrací do Prahy. Na Metronome Prague přiveze čarovnou směs soulu, psychedelie, funku a gospelu (25.01.2024 10:58)
- Video: Bruce Springsteen vzdává v "Nightshift" poctu zemřelým soulovým legendám (17.10.2022 08:12)
- Naživo: Smutek, zmatek a Martin Garrix. Dua Lipa, Biffy Clyro a další si na Open'eru nezahráli (10.07.2022 09:09)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe