Písně našich srdcí: The Cure

Písně našich srdcí: The Cure

Vydáno: 19.11.2024 18:15 v sekci Publicistika - Redakce | foto: Polydor

Robert Smith a spol. se po šestnácti letech dokopali k nahrání a vydání nové desky "Songs Of A Lost World", která nadchla snad úplně všechny. Při té příležitosti jsme si dovolili trošku zavzpomínat a vybrali jsme písničky z bohaté diskografie The Cure, které nás zasáhly více než jiné.

Pornography

V listopadu Pluto po šestnácti letech opouští znamení Kozoroha, a končí prý tak náročný karmický cyklus. Omlouvám se za ezo úvod, ale hodí se mi sem. Před šestnácti lety to totiž opravdu začalo. Někde tam se zrodilo mé současné já. Psal se rok 2008 a moje depresivní teenage fáze dosáhla svého vrcholu. Dny ve škole byly nekonečné, budoucnost temná a nejistá. Jediné, co mě ze životní prázdnoty vytrhávalo, byly páteční pitky s partou. A pak zavřeli našeho kamaráda. Dost divné období. Jako stvořené pro Nine Inch Nails, Joy Division nebo Public Image Ltd, kteří mi tehdy hráli v pokojíčku. A "Pornography" od The Cure.

Moje tehdejší hudební bible Filter (RIP) tehdy příhodně vydala seznam nejdepresivnějších desek všech dob a tohle album dala na první místo. Následovala jsem proto Písmo svaté a nahrávku si stáhla do počítače. A pak se jen kochala nádhernou hudební depresí - lepší soundtrack bych pro ten čas nenašla. Jeho vrchol tvoří stejnojmenná šestiminutová skladba, kterou kapela musela složit v samotném předpeklí. Chaotické suicidální šílenství, kde se občas hlasy ozývají pozpátku, uzavírá Smithovo úpěnlivé: "Musím s tou nemocí bojovat, musím najít lék!" A černé srdce posluchače se zajíká blahem...

Ale jinak mám od nich samozřejmě ráda i takové ty veselé písničky jako "Friday I'm In Love" nebo "Just Like Heaven", fakt! (Simona Knotková)


Undernath The Stars

Na The Cure jsem nevyrůstal, The Cure jsem objevil - to je potřeba napsat hned na začátek. Když k tomu ale došlo, zůstali už navždy mezi mými favority. To v mém případě znamená, že jsou období, kdy po nich ani nevzdechnu, jakmile se ale venku zachmuří, najednou zase dojde (hlavně) na "Disintegration", "Faith" nebo "Seventeen Seconds".

A taky na desku "4:13 Dream" a její otvírák "Underneath The Stars". Právě na tuhle skladbu jsem totiž tehdy narazil na YouTube a ta melancholická zasněná velkolepost mě oslovila na první dobrou. Až zpětně, v souvislosti s další tvorbou, začalo vysvítat, že v téhle písní je Robert Smith vlastně docela optimistický a romantický. Tak nějak upřímně romantický. Ten moment pohledu na nekonečnou hvězdnou oblohu, jakkoliv se tu o věčnosti zpívá, není zkalen smrtí, depresí a temnotou, jak se to v tvorbě této britské formace děje docela často. Chvíle, kdy bude "všechno pryč" a "vše se zastaví", je ještě nekonečně daleko.

I navzdory této prosvětlenosti zůstává "Underneath The Stars" v zásadě esenciální skladbou The Cure. Do mého pomyslného podzimního soundtracku patří už dlouho a myslím, že jí to ještě nějakou dobu vydrží. (Jiří V. Matýsek)


From the Edge of the Deep Green Sea

The Cure vydali 21. dubna 1992 svou devátou studiovku "Wish". Album se zrodilo ve stejném roce, kdy jsem se narodila i já, remasterovaná deluxe edice vyšla dokonce na můj svátek. Právě z této desky pochází i jedna z mých oblíbených skladeb - "From the Edge of the Deep Green Sea". Ti, kdo neumí moc dobře anglicky, si možná myslí, že tato písnička zní docela optimisticky, tedy na rozdíl od songů jako třeba "A Forest", "A Strange Day", mojí další srdcovky "Burn" a vlastně řady dalších.

Nicméně ani tento song není žádným rozjásaným kouskem. Zhudebněný příběh, jenž vypráví o lásce a ztrátě, trvá skoro osm minut a tvoří jej velice bohatá melodie, která působí až psychedelicky a uhrančivě. Robert Smith nemusí nikomu dokazovat, jakým je skvělým vypravěčem. Prostě je. Vím to já a vědělo to i moje někdejší já, které desku "Wish" poslouchalo v discmanu stále dokola. A to nejen po nocích, song mě doprovázel prakticky všude.

Koneckonců, který introvert si v dospívání neprošel temnou érou a nehltal všechny podivnosti... a nejen ty hudební? (Kateřina Spacek)


Burn

K éře The Cure v období desek "Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me", "Disintegration" a "Wish" se vracím asi nejčastěji, je s nimi totiž spojeno mé hudební dospívání. Často si také pouštím vydařené živáky "Paris" a "Show", které na jejich tvorbu nahlížejí z rozdílných úhlů. Vybrat ale jeden jediný střípek z jejich diskografie se však jevilo nakonec složitější, neb i na singlech vydali taktéž nespočet vydařených kusů. Kolekce "Join The Dots" je z tohoto pohledu nepřeslechnutelnou pokladnicí, kde se vyjímá třeba i netradiční coververze depešácké "World In My Eyes".

A právě když jsem si zmíněnou desku nedávno přehrával, znovu mě uhranula skladba "Burn". Otvírák soundtracku k legendární "Vráně" Robert Smith a spol. dlouhé roky na koncertech nehráli. V rámci turné "Summer Festivals 2019" se ale song snad prvně stal pevnou součástí setlistů. Dodnes si vybavuji, když písnička hned jako druhá zazněla v ostravských Vítkovicích a jak v zádech z té gradující naléhavosti a hlubin nálad v této neskutečné skladbě postupně narůstala husina. "Burn" byla, je a bude má neoblomná stálice. (Dan Hájek)


Close To Me

Historku o tom, jak jsem se kdysi dávno dostal k The Cure, jsem už mnohokrát vykládal a možná i někde napsal. Ale co už... Ve svých dvanácti letech (takže jsem technicky ještě nebyl teenager, ale stále dítě) jsem se na MTV zamiloval do klipu k písničce "Close To Me". Na burze jsem si díky ní koupil originální polskou kazetu "Mixed Up" a úplně se do ní zamiloval. Zbožňoval jsem ty klidně osmiminutové skladby s tanečním rytmem, trochou elektroniky, patřičně divné, ale přitom se v nich občas jakoby odnikud vylouply překrásné melodie.

Naprosto vůbec jsem netušil, že kapela má za sebou už více než dekádu dlouhou historii, natož co znamená remixové album, a zcela logicky jsem předpokládal, že takhle nějak budou znít všechny její desky. Ha! Dodneška si vzpomínám na ten šok, když jsem si z příští návštěvy burzy donesl další pseudooriginálku nazvanou "Boys Don't Cry". Písničky, které najednou netrvaly ani tři minuty, zněly úplně, ale úplně jinak!

Časem jsem se samozřejmě do většiny těch známějších kousků The Cure proposlouchal, viděl jsem je živě na Colours a dlouho předtím i v Praze na turné k "Bloodflowers". Skalním fanouškem jsem ale zůstal pouze u té jediné, v jejich diskografii netradiční kolekci. (Honza Balušek)


A jaké písničky The Cure se do srdcí nejvíce zaryly vám?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2025
Buka dál dominuje albům i digitálním singlům, Mariah Carey i Wham! už se streamy letí nahoru Beze změn na vedoucích pozicích se obešlo aktuální vydání domácích žebříčků. Alvaro Soler a Marta Santos zůstali s "Lo Que Pasó, Pasó" v čele rádií, Buka opět kraluje hitparádě alb i přehledu digitálních singlů. V tom... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Ice Nine Kills, SaSaZu, Praha, 28.11.2025
Naživo: Když SaSaZu pohltila noc: The Devil Wears Prada rozpohybovali klub a Ice Nine Kills ho proměnili v hororové divadlo SaSaZu zažilo noc, která nesla dvě tváře: nejdřív neústupnou energii The Devil Wears Prada s čerstvým materiálem z alba "Flowers" a později teatrální šílenství Ice Nine Kills plné masek, rekvizit a hororových scén. Creeper a TX2... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2025 17:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Pohoda 2026 hlásí kromě Gorillaz či Soft Play i speciální den s The Cure (02.11.2025 19:59)
- Audio: The Twilight Sad se po sedmi letech vracejí s "Waiting For The Phone Call". Pomohl jim Robert Smith (02.11.2025 11:57)
- Intimní koncert The Cure míří na plátna. Diváci si v kinech pěkně posedí - přinese totiž jedenatřicet skladeb (01.11.2025 18:52)
- Naživo: Enter Shikari proměnili Roxy v elektrický chaos v rytmu britské přesnosti (30.10.2025 18:30)
- Nové desky 37/2025 - od Biffy Clyro přes Sarah MacLachlan po I Prevail (24.09.2025 15:00)
- Video: Nine Inch Nails zvou novinkou "As Alive As You Need Me To Be" do kina (12.09.2025 17:16)
- Audio: Nine Inch Nails se vracejí s "As Alive As You Need Me To Be", první pořádnou skladbou po čtyřech letech (20.07.2025 15:33)
- Naživo: Nine Inch Nails přivezli do Vídně hity, rarity a hlavně show, na kterou se nezapomíná (30.06.2025 10:18)
- Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou (19.06.2025 10:30)
- Open'er festival přihazuje k Linkin Park nebo Nine Inch Nails i Jorju Smith, J Balvina, Deana Lewise či Arcu (27.04.2025 19:39)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Beyoncé Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe