Byt číslo 4 - Čtyři stěny

Byt číslo 4 dokážou být už na svém debutu "Čtyři stěny" jasně rozpoznatelní

Vydáno: 27.07.2024 16:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: Archiv interpreta

Mladých skupin máme na tuzemské scéně mnoho - těch skutečně zapamatovatelných ovšem o poznání méně. Mezi jména, která už snesou přísnější měřítka, se nyní zařazuje i parta Byt číslo 4 ze Šumperka. Po několika povedených singlech totiž představila svůj neméně zdařilý albový debut "Čtyři stěny".

8/10

Byt číslo 4 - Čtyři stěny

Vydáno: 31.5.2024
Celkový čas: 37:28

Skladby: Vstupte, Nechoď daleko, Pane, Nechápu, Čtyři stěny, Znamení, Míše, Můra, Červený přítel, Sarajevo, Tvoje oči

Vydavatel: RedHead Music

Prvotina "Čtyři stěny" vyšla dva roky po vzniku skupiny, a to pod producentskou záštitou Tomáše Frödeho z Imodium a částečně také ve spolupráci s Aloisem Pospíšilem. Oba jmenovaní vtiskli mladé formaci něco ze své vize. V jednotlivých skladbách se proto střídají rockovější ("Tvoje oči") a punkovější ("Nechápu") tendence. Rukopis si ale muzikanti po celou dobu nahrávky drží svůj vlastní.

Originalita ostatně v současné hudební branži platí za cenný artikl a měla by být vyvažována zlatem - obzvlášť když nástroje ovládají schopní hudebníci. A k těm naštěstí členové souboru Byt číslo 4 patří.

Nahrávka zaujme svou syrovostí, dýchá z ní, téměř nostalgicky, devadesátková atmosféra. Pozornost strhává i zpěvák Pavel Mazák, který svým osobitým projevem dodává skladbám naléhavost a potřebnou emoci. Svým nasazením a obdivuhodnou kadencí slov dokáže zakrýt i občasné textové nedostatky a klišovité zkratky, které ale k mládí tak nějak patří. I díky jeho pěveckému přednesu můžeme kolekci "Čtyři stěny" nejlépe popsat jako emo-punkovou.

Vybrat z debutu nejlepší písně není snadné, protože kompaktnost a autorská vyrovnanost tvoří jeden z pilířů desky. Správně ale pánové v případě singlu sáhli po skvělé "Nechápu" s lehce rozervaně romantickým tónem. Návykově působí i možná nejhitovější "Nechoď daleko" se skvělou kytarou v úvodu a melancholickým nábojem ve stylu rané Vypsané fiXy.

Ke konci se koncentrace nápadů sice trochu rozmělní, ale pozitivní dojem si novinka úspěšně udržuje. "Čtyři stěny" mohou potěšil fanoušky zmiňované Vypsané fiXy či Imodium, ale i Sum 41 nebo Green Day. Nadšenci do alternativního rocku či punk-rocku by tento debut neměli minout.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium Hudební novinky tentokrát přinesly poměrně pestrou žánrovou směsici. Vedle pop-rockového Nicka Jonase, experimentátorů Puscifer nebo houseových Illenium se zařadili rapper J. Cole, bluesová vzpomínka na B. B. Kinga plná hvězd, trip... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst
Rozhovory: Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst Multitalentovaná hudebnice Beata Hlavenková žije naplno a během minulého roku jí vyšla rovnou tři alba. Ke každému se váže jiný příběh. Všechny nám postupně poodhalila v rozhovoru. Člověk jen žasne, kolik toho tato žena stihne... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Suicide Silence, Dying Fetus, Slaughter to Prevail, Forum Karlin, Praha, 8.2.2026
Naživo: Karlín pod palbou: Slaughter to Prevail rozpoutali rituál zkázy, Dying Fetus a Suicide Silence přiložili pod kotel Praha hostila večer, který představil tři zásadní proudy současného extrémního metalu. Technická brutalita Dying Fetus, groove orientovaný deathcore Suicide Silence a moderně produkovaná, monumentální masa Slaughter to Prevail... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 18:00 v sekci Naživo
Rybičky 48 - Nebeská prána 9/10
Video: Kuba Ryba napsal vlastní pohřební píseň. Klip k "Nebeské práně" je nejlepší od Rybiček 48 vůbec Už je to pár pátků, co kapela Rybičky 48 vydala desku "BIG⚡️BÝT". Jako předposlední na ní najdeme "Nebeskou bránu" - skladbu, která u kutnohorské party vybočuje z řady. Nesází v ní totiž na humor, spíš na bilancování, které... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Video
Sugar & Spice Holding Company - I/II 7/10
Recenze: Sugar & Spice Holding Company bilancují. Vinylem "I/II" dělají radost sobě i posluchačům Mít desku na vinylu představuje pro řadu muzikantů určitou prestiž. A co si budeme povídat: fanoušci tu velkou placku ve čtvercovém obalu neodmítnou. Navíc se někdy jedná o ideální příležitost k bilančnímu ohlédnutí - třeba... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Lucerna Music Bar vzpomínal na zesnulého produkčního Kamila Šíra. Rock for Kamill přinesl nabitý line-up (31.01.2026 13:00)
- Fotogalerie: Druhý ročník vzpomínkové akce Rock for Kamill se povedl, vybralo se 150 tisíc (30.01.2026 15:41)
- Nezapomenout a držet spolu. Vypsaná fiXa, Prago Union, Orion a další zahrají na benefiční akci Rock for Kamill (19.01.2026 15:08)
- Video: Akustická "Valerie" od kapely Imodium ze živáku z Nové Spirály nádherně rozkvetla (13.01.2026 16:26)
- Naživo: Dvě hodiny euforie: Vypsaná fixa vzdala hold "Kráse nesmírné" (19.12.2025 13:38)
- Fotogalerie: Byt číslo 4 v Paláci Akropolis ohromili hudbou i vším okolo (18.11.2025 15:51)
- Rozhovory: Byt číslo 4 - Přestaneš se flákat na seníku a začneš se flákat v garáži (10.11.2025 13:00)
- Naživo: Unikátní a magičtí Imodium v Nové Spirále připomněli časy "MTV Unplugged" (30.10.2025 20:30)
- Palác Akropolis chystá na 12. listopadu velkou kolaudaci Bytu číslo 4 (26.10.2025 13:37)
- Střihavka, Burešová i König a Balonová: Imodium chystají akustický svátek s mnoha hosty (02.10.2025 19:53)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe